Maraşta Haber
Maraşta Haber

Utandıran Söylemler

Yaklaşık 20 gün sonra, beş yıl boyunca mahallelerimize, ilçelerimize, ilimize ve bu topraklarda yaşayan tüm insanlara hizmet edecek kişileri seçeceğiz. Ondan sonra tam beş yıl verdiğimiz kararın sevabıyla, günahıyla yine bu topraklarda yaşayacağız. Yıllardır kullanılan siyasi çirkin dil, 31 Mart yaklaştıkça daha da çirkinleşmeye başladı. Koca koca adamların (siyasi parti liderleri, sözcüleri ve adaylar ) […]

Utandıran Söylemler

14 Mart 2019 - 8:01A+A-

Yaklaşık 20 gün sonra, beş yıl boyunca mahallelerimize, ilçelerimize, ilimize ve bu topraklarda yaşayan tüm insanlara hizmet edecek kişileri seçeceğiz. Ondan sonra tam beş yıl verdiğimiz kararın sevabıyla, günahıyla yine bu topraklarda yaşayacağız.

Yıllardır kullanılan siyasi çirkin dil, 31 Mart yaklaştıkça daha da çirkinleşmeye başladı. Koca koca adamların (siyasi parti liderleri, sözcüleri ve adaylar ) sokakta birbirine ‘ana avrat küfreden kabadayılarından bir farkları kalmadı. Bizleri utandıran söylemleri bıktırdı, usandırdı.

Söyleyecek sözleri, uygulayacakları projeleri, kullanacakları akıl ve siyasi sermayeleri kalmayan zavallılar biri birilerine sövmeye, küfretmeye ve ağza alınmayacak hakaretler etmeye başladılar. 

Dileğimiz, bu tür bir dilin kullanıldığı seçim kampanyasının son olması, bir daha kullanılmamasıdır. Bu toplumun artık siyasetende, ahlaken de doğru kişilere ihtiyacı var. Ahbap-çavuş ilişkisi ve menfaat ile kazanacağımız tek şey olsa olsa günü kurtarmak olacaktır.

Oysa bu bir siyasi yarış. Bunu kan davasına döndürmeden yürütmek ve sonlandırmak gerekiyor. Yarışın sonunda yüz yüze bakmak, el ele vermek, omuz omuza bu vatana hizmet etmek gerekiyor. Seçmenleri korkutarak, aldatarak, kandırarak seçim alınsa bile seçimi alan bilsin ki ‘her şeyi olan cüzzamlı gibi’ yalnızlığı yaşayacaktır.

Bu ülkeyi idare eden ve idare etmeye talip olan siyasiler görmese de duymasa da bu düşüncede olan seçmen sayısı hızla artıyor. Açıklanan anketler ne kadar güvenilir, kimler yaptırır, kimler yapar bilemem ama konuştuğum vatandaşların canından bezdiğini görebiliyorum.

‘Zalimin zulmü varsa, mazlumun Allah’ı var’ diyenlerin, kendi gücü ve kuvvetiyle baş edemediği zorbaları Allah’a havale edenlerin sayısı hızla çoğalıyor. Seçimin sonucunu şuan kullanılan korku ve tehdit dilinin değil:

  • Çarşı – pazarın ateşinin,
  • Emeklilerin çilesinin,
  • İşsizler ordusunun öfkesinin,
  • Mağdurların bedduasının,
  • Çaresizlerin döktüğü gözyaşının… Belirleyeceği kesin.

İnsanı Düzeltmezseniz…

Adam, bir haftanın yorgunluğundan sonra, pazar sabahı kalktığında keyifle eline gazetesini aldı ve bütün gün miskinlik yapıp evde oturacağını hayal ediyordu. Tam bunları düşünürken oğlu koşarak geldi ve parka ne zaman gideceklerini sordu.

Baba, oğluna söz vermişti; bu hafta sonu parka götürecekti onu ama hiç dışarıya çıkmak istemediğinden bir bahane uydurması gerekiyordu.

Sonra gazetenin promosyon olarak dağıttığı dünya haritası gözüne ilişti. Önce dünya haritasını küçük parçalara ayırdı ve oğluna uzattı:

– Eğer bu haritayı düzeltebilirsen seni parka götüreceğim! Dedi. Sonra şöyle düşündü:

– Oh be, kurtuldum ‘en iyi coğrafya profesörünü bile getirsen bu haritayı akşama kadar düzeltemez.’

Aradan on dakika geçmeden oğlu koşarak babasının yanına geldi:

– Babacığım, haritayı düzelttim. Artik parka gidebiliriz! Dedi.

Adam duyduğuna inanamadı ve görmek istedi. Haritayı eline aldı. Gözlerine inanamadı. Harita düzelmişti. Hayretler içindeydi ve oğluna bunu nasıl yaptığını sordu. Çocuk şu ibretlik açıklamayı yaptı:

-Bana verdiğin haritanın arkasında bir insan resmi vardı. Resmin altında; ‘İnsanı düzeltirsen dünya kendiliğinden düzelir’ yazıyordu. Bende düzelttim…

 Bizim akılsız çocuklar insanı düzelmeyi bir türlü düşünmüyor.

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KARDEŞLİĞE ÇAĞRI KARDEŞLİĞE ÇAĞRI

Gelin bir olalım, birlik olalım Kavgaya gerek yok bu ülke bizim. Cehlin her türünden uzak duralım Kavgaya gerek yok bu ülke bizim. &nbs...

İnsanımız Gittikçe Mutsuzlaşıyor. İnsanımız Gittikçe Mutsuzlaşıyor.

BM tarafından her yıl yayımlanan ‘Dünya Mutluluk Raporu’ yine yayınlanmış. Bu rapora göre 156 ülke arasında 79’uncu sıradaymışız. Türki...

KERBELÂ’YA AĞIT KERBELÂ’YA AĞIT

Orta Doğu, gece/gündüz yanıyor Her günüm aşûre, her yer Kerbelâ. Onca Hüseyinler dâr’ın katında Her günüm aşûre, her yer Kerbelâ.  ...

Eğitim Hatırlatmaları Eğitim Hatırlatmaları

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı, 2 Eylül 2019 Pazartesi günü başladı. Yaklaşık iki aydan beri tatil yapan öğretmenler göreve başladı. Öğr...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Mehmet Akif İnan İHO’dan Aşure Etkinliği Mehmet Akif İnan İHO’dan ...

Kahramanmaraş  Onikişubat Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaok...

TEŞEKKÜR TEŞEKKÜR

08.09.2019 Pazar günü icra ettiğimiz, oğlumuz Mehmet Said Ka...

İlçe Hayat Boyu Toplantısı Ekinözü’nde Yapıldı İlçe Hayat Boyu Toplantıs...

Ekinözü Kaymakamlık toplantı salonunda yapılan Ekinözü Halk ...

Gece Gündüz Şehrimize İçin Çalışıyoruz Gece Gündüz Şehrimize İçi...

Büyükşehir Belediyesi ve KASKİ şube müdürleriyle bir araya g...

Yedikuyular Yolu Kışa Hazırlanıyor Yedikuyular Yolu Kışa Haz...

Büyükşehir Beledi Başkanı Hayrettin Güngör, yol genişletme v...

KSÜRektörü Can, Polonyalı Akademisyenlerle Bir Araya Geldi KSÜRektörü Can, Polonyalı...

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr...

Sahte Aile Şebeke Çıktı! Sahte Aile Şebeke Çıktı!...

Gaziantep’ten Elbistan’a aile görüntüsü verilerek yapılmak i...

“Elbistan Uluslararası Festivalle Buluşuyor” “Elbistan Uluslararası Fe...

Elbistan Belediyesi, 2. Uluslararası Şalvar Güreşi Festivali...

Güngör: Yanındayız Sevilay Güngör: Yanındayız Sevila...

Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda dünya 3.’sü olan Sevilay Öz...

“Vatan Size Minnettar” “Vatan Size Minnettar”...

19 Eylül Gaziler Günü programlarına katılan Başkan Hayrettin...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ