Maraşta Haber
Maraşta Haber

KAR VE TREN

İlk defa İngiltere’deki madenlerde, kullanılamaya başlanan demiryolları dünyayı 19. Yüzyıl içerisinde, insanların neredeyse köylerinden bile çıkmadığı bir durumdan, kıtaların aylar yerine birkaç gün içinde aşılabileceği bir duruma dönüştürmüştür.    Anadolu insanı buharlı lokomotifle ilk defa 1856 tarihinde İzmir Aydın hattının inşasına başlanmasıyla tanışmıştır. Bu inşaat Kıyı Egenin sosyal, kültürel ve ekonomik olarak şekillenmesinde de etkili […]

KAR VE TREN

02 Şubat 2022 - 19:08A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

İlk defa İngiltere’deki madenlerde, kullanılamaya başlanan demiryolları dünyayı 19. Yüzyıl içerisinde, insanların neredeyse köylerinden bile çıkmadığı bir durumdan, kıtaların aylar yerine birkaç gün içinde aşılabileceği bir duruma dönüştürmüştür. 

 

Anadolu insanı buharlı lokomotifle ilk defa 1856 tarihinde İzmir Aydın hattının inşasına başlanmasıyla tanışmıştır. Bu inşaat Kıyı Egenin sosyal, kültürel ve ekonomik olarak şekillenmesinde de etkili olmuştur. Osmanlı döneminden Cumhuriyete sadece 4.136 kilometrelik bir demiryolu miras kalmıştır.

 

Gelişme, kalkınma ve modernleşme amacı ile bir devlet politikası olarak ele alınan demiryolları, 1923-1950 döneminde, hem eski hatlar yenilenmiş hem de yılda ortalama 134 kilometre yeni demiryolu yapılmıştır. Yani tabiri caizse cumhuriyetin ilk on yılında anayurt dört baştan demir ağlarla örülmüştür.

 

Ne yazık ki, bu demiryolu projesi ikinci dünya savaşının da etkileriyle zorunlu olarak, daha sonra ise tercihen olmak üzere, 2000’li yıllara kadar bir arpa boyu ilerlememiştir.

 

Demiryollarının tekrar ele alınması 2004 yılından itibaren önemli yatırım projeleri planlanarak, yatırım stratejileri ile ortaya konulması ile olmuştur. Ülkemiz özellikle son 17 yıllık süreçte demiryolu ulaşımına verdiği önemin ve eş zamanlı yaptığı yatırımların karşılığını almaya başlamıştır.

 

Son yıllarda da Cumhuriyetimizin ilk yıllarındaki demiryolları altın çağını yaşamaktadır. Bunun yanında karayollarında da ciddi atılımlar yapılmıştır. Günümüzde ülkemizin demiryolu ağı 12.710 km’ye yükseltilmiştir. Ancak bu Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında çok düşük bir orandır. Örnek Almanya’da 40.826 km. demiryolu ağı vardır.

 

Türkiye’de yüksek hızlı tren sadece; Ankara-Eskişehir-İstanbul ve Ankara- Konya-Karaman olmak üzere iki hat üzerinden hizmet vermektedir.

 

Türkiye’nin iki haftadır yaşadığı olumsuz hava koşulları bir uyarı niteliğinde olmalıdır. Çünkü bu süreçte karayolları başta olmak üzere deniz ve hava ulaşımında aksamalar oldu.

 

Hava, deniz ve karayollarına nazaran hava koşullarından en az etkilenen demiryoludur. Son günlerdeki yoğun kar yağışı ülkemizin ulaşımı açısından demiryolunun önemini ortaya koymuştur.

 

Türkiye’de tüm büyükşehirlere hızlı trenlerle ulaşmak artık lüks olmaktan çıkmalıdır. Şehir içinde de metro hatları yeraltında olduğu için olumsuz hava koşullarından pek etkilenmemektedir.

 

Avrupa’nın büyükşehirlerinde metro ile her yere ulaşmak mümkündür. Ama hala Türkiye’de birkaç büyükşehirde bulunan yetersiz metro hatlarından başka bir şey yoktur.

 

Avrupa’nın neresine uçarsanız uçun havalimanından metro ile şehir merkezine gidebilirsiniz. Somut bir örnek vereyim; sadece İzmir de böyle bir imkan var.

 

Düşünün dünya şehri İstanbul’a ya da Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’ya uçakla geliyorsunuz. Şehir merkezine gitmek içinse maalesef tek seçenek karayolu!…

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ! ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ!

Rahmetli Barış Manço, ülkemizde 7’den 77’ye herkesin sevdiği bir sanatçıydı. 1943 doğumlu Manço; aranjör, şarkıcı, besteci, söz yazarı,...

Piknik Alanlarındaki Tehlike Piknik Alanlarındaki Tehlike

Geçtiğimiz Cuma günü kahvaltı yaparken hanımefendi; “ Bey, bu gün hava çok güzel, öğleden sonra hep beraber bir piknik alanına gitsek ç...

YAŞLILARA SAYGI  YAŞLILARA SAYGI 

Bir ayet-i kerimede:  “Kime uzun ömür verirsek biz onun gelişmesini tersine çeviririz. Hiç düşünmüyorlar mı?”Buyrulmuştur. (Yasin Sures...

Uğur Mumcu’yu anmak… Uğur Mumcu’yu anmak…

29 yıldır kalbimizde yaşıyor! Fikirleri, günümüze ışık taşıyor! 29 yıl önce laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ne düşman olanlar ve on...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Üzeyir KIZILSEKİ, Ak Partiden Milletvekili Aday Adayı Oldu. Üzeyir KIZILSEKİ, Ak Part...

Çağlayancerit İlçesi önceki Belediye Başkanlarından sevilen ...

Kahramanmaraş’ta 3-6 yaş arası okul öncesi öğrencilerine destek Kahramanmaraş’ta 3-...

ÇABAÇAM EĞİTİM DESTEK BİRİMLERİ, ADIYAMAN VE KAHRAMANMARAŞ’D...

Kahramanmaraş’ta Doğa Ve Fen Okulu Ziyaret Edildi Kahramanmaraş’ta Do...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman başkanlı...

Okullar Başlamadan Tatil Haberleri Geldi Okullar Başlamadan Tatil ...

Kahramanmaraş bölgesinden devam eden kar yağışı nedeniyle ya...

Ücretli Öğretmenler ‘Kadro’ İstiyor Ücretli Öğretmenler ‘Kadr...

Türkiye genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş’da da ücre...

İl Millî Eğitim Müdürü Kahraman, Basını Bilgilendirdi İl Millî Eğitim Müdürü Ka...

2022 yılı faaliyet raporlarını açıklayan Kahramanmaraş İl Mi...

Hataylı Misafirler Mutfak Müzesi Ve Dulkadiroğlu Konağı’nı Ziyaret Etti Hataylı Misafirler Mutfak...

Bir dizi ziyaret için Kahramanmaraş’a gelen AK Parti Hatay K...

Başkan Mahçiçek; En güzel EXPO’nun nasıl yapılacağını tüm dünyaya göstermeliyiz Başkan Mahçiçek; En güzel...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkiye’nin dör...

ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ! ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ!

Rahmetli Barış Manço, ülkemizde 7’den 77’ye herkesin sevdiği...

Kahramanmaraş ÖDM’den SPSS Kullanım Kursu Kahramanmaraş ÖDM’d...

Kahramanmaraş Ölçme Değerlendirme Merkezinde öğretmenlerin i...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ