Maraşta Haber
Maraşta Haber

Eğitim Hatırlatmaları

Yaz tatili dediğimiz Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları çabucak geçiverdi. Haftaya (12 Eylül) İlk ve Orta dereceli okullarımız eğitim öğretime başlayacak. Milyonlarca Öğrenci ve Öğretmen sınıfları dolduracak. Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı takvimini açıkladı. Bakan Özer’in açıklamasına göre, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı 12 Eylül 2022 tarihinde başlayacak ve 16 Haziran 2023 tarihinde […]

Eğitim Hatırlatmaları

07 Eylül 2022 - 6:39A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Yaz tatili dediğimiz Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları çabucak geçiverdi. Haftaya (12 Eylül) İlk ve Orta dereceli okullarımız eğitim öğretime başlayacak. Milyonlarca Öğrenci ve Öğretmen sınıfları dolduracak. Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı takvimini açıkladı.

Bakan Özer’in açıklamasına göre, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı 12 Eylül 2022 tarihinde başlayacak ve 16 Haziran 2023 tarihinde sona erecek. 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında yarıyıl tatili 23 Ocak-3 Şubat 2023 tarihleri arasında yapılacak.14-18 Kasım 2022’de birinci, 17-20 Nisan 2023’te ikinci ara tatil yapılacak. Ayrıca ikinci ara tatil, 21 Nisan’da başlayacak Ramazan Bayramı tatiliyle birleşecek.

12 Eylül 2022 Pazartesi günü öğrenciler okula başlayacak. Öğrencilerin herhangi bir sorunla karşılaşmaması için. Yetkili kişiler gerekli önlemleri mutlaka almıştır diye düşünmek istiyoruz. Öğrencilerimiz en fazla 30 kişilik sınıflarda, alanında uzmanlaşmış öğretmenlerin rehberliğinde akademik, sanatsal, kültürel ve sportif etkinlikleri yapabileceklerdir diye umut ediyoruz. Kısacası;

Okullarımızda yapılması gereken bakım ve onarımlar bitirilmiştir!

Ders araç ve gereçleri tamamlanmıştır!

İdareci, Öğretmen ve Yardımcı Personel atamaları yapılmıştır!

Öğrenciler evlerine en yakın okullarda okuyabileceklerdir!

Okullarımızda boş geçen ders olmayacaktır!

Okullarımızda her türlü sağlık ve güvenlik önlemleri alınmıştır!

Öğrenci kantinleri öğrencilerin sağlıklı beslenmesine uygun bir hale getirilmiştir!

Okul Servislerinde öğrencilerin can güvenliği sağlanmıştır!

Bu saydığımız önlemler alınmadıysa hem çok canımız yanar (öğrenci kazaları hatta ölümler) hem de eğitim öğretim gerçekleşmeden koca bir yıl daha heba olur gider.

Sıraladığımız önlemler elbette Özel Okullarımız için de geçerlidir. Özel okullarda mutlaka binalar eğitim öğretim için hazır durumdadır. Ancak yaşanan ekonomik sıkıntılar sebebiyle öğrenci kayıpları devam etmektedir. Öğrencilerden alınan ücretlerin dışında hiçbir geliri olmayan özel okullarımız açıkladıkları ücret ortalamasıyla gerektiği kadar öğrenci kaydı yapamazlar ise büyük sıkıntı yaşarlar.

Ulusal basında; Ağustos ayında personeline maaş ödeyemeyen onlarca okul olduğu yazılıp çiziliyor. Ağustos ayında maaş ödeyemeyen kurumlar 2022-2023 eğitim öğretim yılı sonunu göremezler. MEB, Büyük fedakârlıklarla açılan Özel Okullarımızın ekonomik durumlarıyla yakinen ilgilenmeli, parasal sıkıntı çekenlere destek vermelidir.

Yoksa yıl içerisinde el değiştiren ve kapanan özel okullar gündemden düşmeyecektir. Eğitim sorunlarımız maalesef azalmıyor. Her ne kadar ders kitapları ücretsiz dağıtılsa da sorunlar bununla bitmiyor. Kılık kıyafet, spor, müzik ve görsel sanatlar gibi ders materyalleri, servis ve yemek ücretleri çok yüksek.

İlk ve orta öğretimdeki durumu tam olmasa da özetlemiş olduk. Meselenin birde ‘yükseköğretim’ boyutu var.

12 yıl boyunca Üniversite Sınavlarına hazırlanacaksın. Sonunda istediğin veya istemediğin bir bölümü kazanıp anadan, babadan, yardan ayrılarak kazandığın okulun bulunduğu şehre göç edeceksin.

İliklerine kadar yalnızlığı yaşayacaksın. Hayatın sorunlar yumağına dönüşecek. Sağlık, barınma, gündelik ihtiyaçlar, ders çalışma, ulaşım seni canından bezdirecek. Çamaşır, ütü, yemek pişirmek, bulaşık yıkamak hiç hoşuna gitmeyecek.

Çevreye bir türlü alışamayacaksın. Her konuda uyum problemi yaşayacaksın. Gelecek kaygısı nefsini kesecek. ‘Başarılı olabilecek miyim, iş bulabilecek miyim, kendimi geçindirebilecek miyim, bir aile kurabilecek ve onların ihtiyaçlarını karşılayabilecek miyim’ gibisinden yüzlerce benzer soru seni yiyip bitirecek.

 

Gençlerimizin karşılaşacağı aklıma gelmeyen daha yüzlerce sorun var. Ama yılmak yok. Pes etmek hiç yok. Anne ve babalar çocuklarının en ufacık kaygılarıyla bile ilgilenmeli. Problem büyümeden çözülmeli. Üniversitelerimizde gerçekten çok iyi dizayn edilmiş rehberlik servisleri var. Öğrencilerimiz bu servislerden mutlaka yararlanmalı.

Yeni eğitim öğretim yılı hayırlara vesile olsun. Allah ‘Hepimizin Yar ve Yardımcısı Olsun.’

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
7’DE 7 KİLİS 7’DE 7 KİLİS

Yaprakların sararmaya başladığı ve dallarından koparak rüzgârın inisiyatifiyle uçuştuğu bir sonbahar günüydü. Güneşin gülümsediği bir p...

ALTILI MASA, HALKA GÜVEN VERMİYOR MU? ALTILI MASA, HALKA GÜVEN VERMİYOR MU?

Altılı Masa; bugünkü konumunda, Erdoğan ile kafa kafaya yarışabilecek, liderlik yapabilecek önemli bir isimi kamuoyu önüne halen koyama...

CİMRİLİK STRESİ  CİMRİLİK STRESİ 

Fakirlik korkusu, şeytanın insana verdiği ves­veseden ibarettir. Onun gayesi insanı fakirlikle tehdit edip, cimrilik tuzağına düşürmekt...

Öğretmenler Günü Öğretmenler Günü

Bir Öğretmenler gününü daha geride bıraktık. Yaklaşan seçim telaşına düşen gerek Cumhur İttifakı bileşenleri gerekse Millet İttifakı üy...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“Bir Tatlı Huzur” adlı projenin ikinci etkinliği Süreyya Güneş Anaokulunda yapıldı. “Bir Tatlı Huzur...

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Po...

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri balık pazarında Mesleki ve Teknik Anadolu...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Mükrime Hatun Mesleki ve Tek...

Cahit Zarifoğlu İlkokulunda “Şehit Adem Karabörk” kütüphanesinin açılışı yapıldı. Cahit Zarifoğlu İlkokulun...

Kahramanmaraş Onikişubat Cahit Zarifoğlu İlkokulunda yeniden...

ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni ÖDM Tarafından 2. KDS Ödü...

Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından yapı...

Aziz Sancar Anadolu Lisesinde Müzik Atölyesi Açılışı Yapıldı Aziz Sancar Anadolu Lises...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Aziz Sancar Anadolu Lisesind...

Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin Mutlu Günü Sevim (Sivik) Binici ve E...

Hanife ve Kenan Sivik ailesinin güzel ve hanımefendi, eğitim...

İbrahim Gülsu, Eğitimin Çınarlarını Buluşturdu İbrahim Gülsu, Eğitimin Ç...

Kahramanmaraş Final Eğitim Kurumları Genel Müdürü İbrahim Gü...

‘engel-SİZ misiniz’ adlı AB Gençlik projesi, sona erdi ‘engel-SİZ misiniz’ adlı ...

Toroslar gençlik grubunun Av. Tuğçe BAŞKAN ŞENTÜRK liderliği...

7’DE 7 KİLİS 7’DE 7 KİLİS

Yaprakların sararmaya başladığı ve dallarından koparak rüzgâ...

Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğretmenler Günü’nü coşkuyla kutladı. Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğre...

Kahramanmaraş Onikişubat Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaoku...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ