Maraşta Haber
Maraşta Haber

Dilenen Çocuklarımız

Savaştan kaçıp ilimize sığınan Suriyeli ailelerin çocukları kentin her köşesinde dilencilik yapıyor. Küçük yaştaki çocukların dilencilik yapması kanımıza dokunsa da maalesef elimizden bir şey gelmiyor. Suriyeli çocuklar için; “dilenme konusunda her gün biraz daha ustalaşıyorlar” diyebilirim. Bu varsayıma “dilenmek için seçtikleri mekânlara bakarak” ulaştığımı söyleyebilirim. Türklerin yoğun olarak kullandıkları ne kadar mekân varsa dilenmek için […]

Dilenen Çocuklarımız

17 Haziran 2015 - 0:01A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Savaştan kaçıp ilimize sığınan Suriyeli ailelerin çocukları kentin her köşesinde dilencilik yapıyor. Küçük yaştaki çocukların dilencilik yapması kanımıza dokunsa da maalesef elimizden bir şey gelmiyor.

Suriyeli çocuklar için; “dilenme konusunda her gün biraz daha ustalaşıyorlar” diyebilirim. Bu varsayıma “dilenmek için seçtikleri mekânlara bakarak” ulaştığımı söyleyebilirim. Türklerin yoğun olarak kullandıkları ne kadar mekân varsa dilenmek için hepsini kullanıyorlar desem herhalde abartmış olmam.

Memleketteki tüm Cami bahçelerinin, AVM önlerinin, Fırın yanlarının, park ve bahçelerin hatta hatta kavşaklardaki trafik lambalarının dilenme eyleminde kullanılan mekânlar olduğunu söyleyebilirim.

Güle güle dilensinler! Benim derdim  “o mini minnacık avuçlarında sevip durdukları hayırseverlerin verdiği birkaç demir lira” elbette değil. Hatta hatta bu küçücük yavruların dilenmesi bizim “kalbi kararmış, mal paylaşımında gölgesine bile tahammülü kalmamış, hep benim olsun, her şey benim olsun diye bangır bangır bağıran bencil, vicdan fukarası zenginlerimizin” taşlaşmış kalplerini birazcık yumuşatabilir mi diyerek sevinçle karşıladığım bile oluyor.

Benim esas derdim elbette başka. Dilenen Suriyeli çocuklara imrenerek bizim çocuklarımızda (Maraşlı) dilenmeye başladılar. Dilenen yavrularımızın sayıları henüz yüzlerle, binlerle ifade edilmiyor olabilir. Henüz ilgililerin dikkatini bile çekmemiş olabilir. Kahramanmaraşlılar henüz bu musibetin farkına varmamış da olabilirler. Ama maalesef Maraşlıların çocukları da dilenmeye başladı. Acı ama gerçek bu.

“Ensar olalım ensar olalım” diye bağıran kardeşlerim; “üzüm üzüme baka baka kararır” atasözünü lütfen unutmayalım. Ensar olalım derken yavrularımızın bugün için birer zararsız dilenci, yarın için ise beklide birer azılı eşkıya/şaki olmalarının önüne geçelim.

Dilenen bu Suriyeli çocuklarımız keşke esnafımızın yanında sanat öğrenseler. Dünya tatlısı olan bu yavrularımız keşke bir şeyler satarak ailelerinin nafakalarına katkı sağlasa. Keşke Türk kardeşleriyle birlikte yaz okullarına devam etseler. Keşke dilenmeseler. Zaten fukaralıktan kıl ucunda duran bizim yavrularımızı da dilenciliğe başlatmasalar…

ON BİR AYIN SULTANI

On bir ayın sultanı mübarek Ramazan-ı Şerif geldi çattı. 17 Haziran 2015 Çarşamba günü Allah nasip ederse birinci teravih namazımızı kılıp birinci sahurumuzu yapmış olacağız. 18 Haziran 2015 Perşembe günü ise birinci orucumuzu tutuyor olacağız.

Sadakaların yanı sıra fitre ve zekâtların da verilmesi gereken bu kutsi ayda ihtiyacından dolayı dilenen ne Suriyeli nede Maraşlı bir tek çocuğumuz, gencimiz ve yaşlımız kalmaz inşallah.

Etin 40 Liraya dayandığı, meyve ve sebzelerin el yaktığı, envai türlü tatlı ve dondurmaların yanına bile yaklaşılamadığı, kilosu 20 Liradan satılan firiğin tanının unutulduğu uzun yaz günlerinde “Fakir fukaranın/garip gurabanın” hatırlanması, başlarının okşanması, gönüllerinin kazanılması gerekmektedir. Müslümanlara yakışan davranış tamda bu davranıştır. Cenab-ı Hak riyadan ve gösterişten uzak ne yaparsa Allah rızası için yapan kullarının sayısını Maraş’ımızda da artırsın inşallah.

İsraftan uzak yaşayan, riya ve gösterişten Allaha sığınan, büyükleri sadaka batağına alıştırmayan, çocukları dilenciliğe bulaştırmayan insanlarımızın sayısını artır Allah’ım. Sayısını artır Allah’ım. Artır Allah’ım.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLERİ ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLERİ

Şeytanın en büyük tuzağı, çirkin şeylerin paketini güzel yapmak suretiyle, kötülüğü insanlara sevdirmesidir. Bu durumu beyan eden ayett...

Aşk Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Aşk Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi...

( EV SAHİBİ ŞAİR LOKMAN GÜL) Çelebioğlum aşkı tarif edebilir mi? Maşukunun peşine düşüp gidebilir mi? Hatta uğruna yârin canı verebilir...

 FASL-I MUHABBET ŞİİR SEÇKİSİ  FASL-I MUHABBET ŞİİR SEÇKİSİ

( EV SAHİBİ ŞAİR: SELAHATTİN ACUN) Acı olsa bile zorluğa alış Kimse baki değil yok daim kalış Zor gelsede durma sabırla çalış Azimle ça...

İSLAM’DA İNTİHAR  İSLAM’DA İNTİHAR 

İslam, bütün canlılara yaşama hakkı tanımış, bu hakka haksız olarak tecavüz edilmesini de yasaklamıştır. İnsanın değerini bildiren ayet...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye İkincisi Yaşar Gölcü İlkokulundan Çıktı Türkiye İkincisi Yaşar Gö...

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın İlkokul çağındaki ö...

Şair Mehmet Aksu Üniversite Onur Köşesinde Şair Mehmet Aksu Üniversi...

Şair Mehmet Aksu’nun yeni çıkan Açık Kapı (Deneme), Dolunayd...

“Benim Oyun Sandığım” Kar, Kış Dinlemiyor “Benim Oyun Sandığım” Kar...

Bir gün kapınız çalınıyor. Bilmediğiniz kişiler içi kitap,de...

Kahraman, Eğitimde 1. Yarıyılı Değerlendirdi Kahraman, Eğitimde 1. Yar...

İL MÜDÜRÜ KAHRAMAN: “312 BİN ÖĞRENCİMİZ KARNE ALACAK.&...

ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLERİ ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLER...

Şeytanın en büyük tuzağı, çirkin şeylerin paketini güzel yap...

YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1 YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1...

Yüreği her daim aşkla kavrulan gönlü güzel insanlara selam o...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECL...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI KARAR NO : 04 KARAR TARİH...

Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulun...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etk...

Valilikten çok önemli duyuru Valilikten çok önemli duy...

Kahramanmaraş valiliği yaptığı duyuruda; “Mevcut hava ...

RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDINDAN…. RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDI...

              Ramazan PAK, 1955’te K.Maraş’ın Sarıçukur köyü...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ