Maraşta Haber
Maraşta Haber

KSÜ Tek Yürek Oldu, Nevruz Bayramı Coşku İle Kutlandı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ), baharın müjdecisi Nevruz Bayramı’nı coşku ile kutladı. Nevruz Bayramı KSÜ nizamiyesinden mehter eşliğinde yapılan yürüyüşle başladı. Tarih boyunca kurduğumuz 16 büyük Türk devletinin bayraklarını taşıyan 16 atlının eşlik ettiği yürüyüşe KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, Rektör Yardımcıları, Senato Üyeleri, personel ve öğrenciler katıldı. Kortej, okunan marşlar ve Afrin’de kahramanlık […]

KSÜ Tek Yürek Oldu, Nevruz Bayramı Coşku İle Kutlandı

22 Mart 2018 - 0:02A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ), baharın müjdecisi Nevruz Bayramı’nı coşku ile kutladı.

Habere Ait Fotoğraflar

Nevruz Bayramı KSÜ nizamiyesinden mehter eşliğinde yapılan yürüyüşle başladı. Tarih boyunca kurduğumuz 16 büyük Türk devletinin bayraklarını taşıyan 16 atlının eşlik ettiği yürüyüşe KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, Rektör Yardımcıları, Senato Üyeleri, personel ve öğrenciler katıldı. Kortej, okunan marşlar ve Afrin’de kahramanlık destanı yazan ordumuza destek sloganları eşliğinde kutlamaların yapıldığı Ziraat Fakültesi yanındaki tören alanına yürüdü.

Nevruz Bayramı etkinliklerinin açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci yaptı. “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ailesi olarak personel ve öğrencilerimizle birlikte Nevruz Bayramı coşkusunu yaşadığımız bu günlere denk gelen kahraman ordumuzun Afrin’de elde ettiği zaferi de kutluyoruz.” diyen Rektör Deveci, “Afrin Zeytin Dalı Harekâtı’nın başladığı ilk günlerde KSÜ Senatosu olarak harekâtı desteklediğimizi ve Başkomutanımızın yanında olduğumuzu ifade ettik. Kahraman ordumuzu, askerimizi kutluyoruz. KSÜ olarak inşallah bu bölge terörden temizleninceye kadar harekâtın arkasında olduğumuzu belirtmek istiyorum. Afrin’de elde ettiğimiz zafer, kutlamalarımızın daha coşkulu olmasına vesile oldu. Başkomutanımızı, kahraman ordumuzu ve askerlerimizi canı gönülden destekliyorum.” ifadelerini kullandı.

Nevruz’un kültür ve geleneğimizdeki önemine vurgu yapan Rektör Deveci, Nevruz Bayramı’nın bütün diğer bayramlar gibi hoşgörü, barış ve kardeşlik duygularını pekiştiren bir gün olduğunun altını çizdi.

“Yaşadığımız coğrafyada kardeşliği, barışı, birlikte yaşama azmini, tahammülü, bilimi, çalışkanlığı, gelenek ve tarih şuurunu, törelerimizi, ahlaki değerleri çoğaltmak; bununla beraber tüm ayrılıkları, tembellikleri, neme lazımcılığı yok etmek zorundayız.” diyen Rektör Deveci, “Devlete, vatana ve millete olan borcumuzu hakkıyla ödeyerek milletler mücadelesinde tarihin bize yüklediği mazluma umut, zalime korku misyonunu yaşatmak mecburiyetindeyiz. Bugün hamdolsun kahraman Mehmetçiğimiz bu şuurla Afrin’deki mazlumlara Nevruz’u taşıdılar. Darısı diğer şehirlerdeki mazlumların başına olsun.” şeklinde konuştu.

Rektör Deveci konuşmasını şu ifadelerle tamamladı; “Biz kâinatı dağ, taş, toprak, bitki deyip geçmeyiz. Toprak bizim için vatandır, anadır. Ağaç bizim için fırında kürek, ay yıldızlı bayrakta direktir. Dağ bizim için uzlettir, heybettir, Köroğlu’na yiğitlik mekânıdır. Lale tevhidin simgesi, sarı çiçek Yunus Emre’nin sırdaşı, gül bizim için Allah’ın Sevgilisi, Müjdecimiz, Kurtarıcımız, Efendimiz (SAV)’in remzidir. Biz kâinatı ağızsız, dilsiz kardeşlerimiz olarak gören bir medeniyetin çocuklarıyız. Bu duygu ve düşüncelerle hem baharı, çiçeklenmeyi, yeniden doğuşu; hem de barış, kardeşlik ve dostluk için yeni ve güzel başlangıçlar yapmayı temsil eden Nevruz Bayramı’nı kutluyor, milli birlik ve beraberliğimizin güçlenmesine vesile olmasını diliyorum.”

KSÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Hasan Demir de öğrenciler adına kısa bir selamlama konuşması yaparak Nevruz Bayramı’nı kutladı.

Açılış konuşmasının ardından Dede Korkut sahneye gelirken geleneksel Nevruz ateşini Rektör Deveci ve protokol üyeleri birlikte yaktı. Törende Nevruz’un en önemli simgelerinden biri olan demir dövme merasimi de gerçekleştirildi.

Nevruz kutlama programı kapsamında halkoyunları gösterileri, Nevruz deyimleri, şiir ve şarkı dinletileri, Azerbaycanlı öğrencilerin yöresel nevruz gösterileri ve KSÜ halkoyunları ekibinin gösterileri katılımcıların beğenisine sunuldu.

Program kapsamında Avrasya Âşıklar Birliği Başkanı Âşık Zeki Erdal, Türk Halk Müziği Sanatçısı Şeyda Erdal ve KSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Seher Atmaca Nevruz türküleri seslendirirken, Âşık Devai ve Kahramanmaraş Halk Ozanları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Aşık İhsan Öksüz’ün atışmaları katılımcılardan büyük alkış aldı.

Ayyıldız Okçuluk Gençlik ve Spor Kulübü’nün katkılarıyla gerçekleştirilen okçuluk gösterisi ile Kahramanmaraş Atlı Binicilik Gençlik ve Spor Kulübü’nün ‘cirit’ ve ‘gökbörü’ gösterileri nefes kesti.

Baharın sevincini ve coşkusunu yansıtan programın sonunda katılımcılarla birlikte Nevruz ateşinden atlayan Rektör Deveci, öğrencilerin davetini kırmayarak kurulan Nevruz halayına da eşlik etti. Etkinlikler Nevruz ateşinde pişen bazlama ve ayran ikramı ile son buldu.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
21. yy’da İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirme Projesi 21. yy’da İş Sağlığı ve Güvenliğin...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu TOKİ 21. Yüzyıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yürütülen, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlü...

Yeni İl Müftüsü Mustafa Tekin, Görevine Başladı Yeni İl Müftüsü Mustafa Tekin, Görevine ...

Son yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kahramanmaraş İl Müftülüğüne atanan Mustafa Tekin, görevine başladı. Tekin ilk mesajınd...

Yenilenen Park Yenilenen Park

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü Kahramanmaraş Ofisi ve Dulkadiroğlu Belediyesi, iş birliğiyle projelendirdiği Namık Ke...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 14 Nisan 2021 günü saat 10.00’da Vali Ömer Faruk COŞKUN Başkanlığında Valilik Toplantı Salon...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
ORUCUN MANEVİ FAYDALARI  ORUCUN MANEVİ FAYDALARI ...

Oruç tutmanın temel sebebi, Allah’ın emridir. Bunun gerekçes...

Hakan Vicdan Eğitim Camiasını Üzdü Hakan Vicdan Eğitim Camia...

Kahramanmaraş’a özel eğitim alanında çok büyük hizmetl...

Maarif Anadolu Lisesi’nden “Kariyer Engel Tanımaz!” Maarif Anadolu Lisesi’nde...

“Normal Bireylerin Önüne Kasis Çıkarken Engelli Bireylerin Ö...

HOŞ GELDİN YÂ ŞEHR-İ RAMAZAN – III HOŞ GELDİN YÂ ŞEHR-İ RAMA...

Yâ Şehr-i Ramazan! Bizler, Senin gelmenle birlikte yeniden; ...

Yahya Kemal’de Polis Sevgisi Bir”inci” Yahya Kemal’de Poli...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesi Yahya Kemal İlkokulu’...

Hasan & Meral Mutluluğa Koştular Hasan & Meral Mutlul...

Mehmet ve  Ayşe Gören Çifti’nin beyefendi oğullar  Hasan ile...

21. yy’da İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirme Projesi 21. yy’da İş Sağlığ...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu TOKİ 21. Yüzyıl Mesleki ve Teknik...

İl Millî Eğitim Müdürlüğünde Görev Değişikliği İl Millî Eğitim Müdürlüğü...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğünde Müdür yardımcılar...

Yeni İl Müftüsü Mustafa Tekin, Görevine Başladı Yeni İl Müftüsü Mustafa T...

Son yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kahramanmara...

Yenilenen Park Yenilenen Park

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü Kahramanmar...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ