Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş’ta 2500 Kişiyle Diş Fırçalama Rekoru Kırıldı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü ile ortaklaşa organize ettikleri Diş Fırçalama Türkiye koreografisi oluşturma etkinliği tescillendi. 12 Şubat Stadyumu’nda gerçekleştirilen etkinlik İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Açılış konuşmaları bölümünde ilk söz alan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener, bugünün Dünya Diş Fırçalama günü olarak ilan edilmesini istediklerini söyledi. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih […]

Kahramanmaraş’ta 2500 Kişiyle Diş Fırçalama Rekoru Kırıldı

21 Nisan 2015 - 17:12A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Habere Ait Foto Galeri için Tıklayın!

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü ile ortaklaşa organize ettikleri Diş Fırçalama Türkiye koreografisi oluşturma etkinliği tescillendi.

12 Şubat Stadyumu’nda gerçekleştirilen etkinlik İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Açılış konuşmaları bölümünde ilk söz alan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener, bugünün Dünya Diş Fırçalama günü olarak ilan edilmesini istediklerini söyledi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ülkelerin gelişmişlik düzeyi kriterlerinden birisinin de diş fırçası ve macun satışları olduğuna dikkat çekerek: “Ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyici kriterlerden biri de diş fırçası kullanım oranı ve macun tüketim miktarıdır. 2010 yılı verilerine göre bu miktar gelişmiş ülkelerde kişi başı 400 gramın üzerindeyken, ülkemizde 110 gram ve yıllık diş fırçası tüketimi ise 0.94 adettir.

6yaşına kadar diş fırçalama alışkanlığı geliştirememiş çocukların sadece yüzde 23’ü büyüdüklerinde dişlerini fırçalayan bireye dönüşmektedir.

Toplumumuzda oldukça yüksek olan diş çürük oranını azaltmak, sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik etmek, diş fırçalama alışkanlığı kazandırarak bu konuda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi olarak Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinasyonluğunda Dünya Çocuk Rekorları kapsamında gerçekleştirilecek en çok çocukla toplu diş fırçalama rekor denemesi bugün burada gerçekleştirilecek.

Orhan Kural Hocamızın başkanlığında bulunan heyet bu durumu tescilleyecek. 2500 öğrenci kardeşimizin gerçekleştireceği Dev Türk Bayrağı koreografisinde toplu diş fırçalama tescil işlemi de burada yapılacak. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, tüm misafirlerimize hoş geldiniz diyor saygılar sunuyorum” dedi.

Habere Ait Foto Galeri için Tıklayın!

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Diş Hekimi Sıtkı Güvenç ise yaptığı konuşmasında, AK Parti Hükümetinin sağlık alanında çok büyük başarılara imza attığını vurgulayarak: “Diş hekimi olarak görev yaptığımız zamanlarda bir önceki arkadaşımızın kullandığı eldiveni o çıkarır biz kullanırdık. Böyle bir durumda iken bugün ülkemizin en ücra köşelerine kadar Aile Hekimliklerini açtık” diye konuştu.

Son olarak kürsüye gelen AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal: “Her çocuğumuzun bir bayrak kıymetinde ve bayrağımızın teminatı olan bu çocuklarımızın ağız ve diş sağlığı açısından bu etkinliği çok önemli buluyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Senem Ayşe Anaokulu öğrencileri Ecrin Paksoy ve Asude Bilgici birer şiir okudular.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Orhan Kural, bu etkinliğin tescillenerek Dünya Rekoru oluşturacağını ifade ederek çocuklarla birlikte diş fırçalama uygulamasını başlattı.

Prof. Dr. Orhan Kural başkanlığında KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, Kırıkkale Üniversitesi Restoratif Tedavi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çoruh Türksel Dülgergil, Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İbrahim Ulaş’tan oluşan izleme ve tescil heyeti 2500 öğrenci tarafından oluşturulan dev Türk Bayrağı koreografisinde Diş Fırçalama etkinliğini tescillediler.

12 Şubat Stadyumu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, Milletvekilleri Yıldırım Ramazanoğlu, Sıtkı Güvenç, İl Başkanı Metin Doğan, Milletvekili adayları, İlker Çitil, Mehmet Uğur Dilipak, Nursel Reyhanlıoğlu ile diğer ilgililer vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Dev Türk Bayrağı koreografisinde 156 öğrenci ay-yıldızı 2344 öğrenci de kırmızı zemini olmak üzere 2500 öğrenci görev aldı.

Etkinliğin sonunda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, öğrencilere katılım belgesi takdim etti.

Habere Ait Foto Galeri için Tıklayın!

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Okkeş Gümüşer Ortaokulu Öğretmenlerinden Örnek davranış Okkeş Gümüşer Ortaokulu Öğretmenlerinden...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Okkaş Gümüşer Ortaokulunda görevli 70 Öğretmen ve idareciler tarafından örnek bir davranış sergilenerek...

Ashab-ı Kehf Portalı Yayına Başladı. Ashab-ı Kehf Portalı Yayına Başladı....

İçerisinde Osmanlı Padişahlarının Ashab-ı Kehf Külliyesine gönderdiği Fermanlar, Orijinal El Yazması Eserler,Ashab-ı Kehf üzerine kelem...

Kazanım Temelli Ölçme Değerlendirme Yazılımı Tanıtıldı Kazanım Temelli Ölçme Değerlendirme Yazı...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Şube Müdürü Ahmet Akküncü başkanlığında, Kahramanmaraş Ölçme Değerlendirme Merkezinden müdür  Serdar Karc...

Mustafa Buluntu, “KMTSO başkanı oldu. Mustafa Buluntu, “KMTSO başkanı ol...

Uzun bir süredir heyecanlı seçim süreci yaşanan Kahramanmaraş Ticaret ve sanayi Odası (KMTSO) Meclisi seçimi yapıldı ve açılan 29 sandı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Ökkaş Gümüşer Ortaokulunda Birliktelik Sergilendi Ökkaş Gümüşer Ortaokulund...

Kahramanmaraş Onikişubat Ökkaş Gümüşer Ortaokulunda 24 Kasım...

Akedaş İlkokulu’nda Öğretmenler Günü Akedaş İlkokulu’nda...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Akedaş İlkokulu’nda 24...

275. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 275. Fasl-ı muhabbet Atı...

1 Acısı – tatlısı) var  niyete  tâbi, izler… Tar...

Şehit Mücahit Şimşek Bilgi ve Oyun Sınıfı Açıldı Şehit Mücahit Şimşek Bilg...

Kahramanmaraş-Onikişubat Bertiz Çatmayayla Mahallesi Yusuf K...

Yılın Öğretmeni Kadir Demirkaynak Kimdir? Yılın Öğretmeni Kadir Dem...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinde, Mehmet Akif İnan İmam Ha...

ALTILI MASA, HALKA GÜVEN VERMİYOR MU? ALTILI MASA, HALKA GÜVEN ...

Altılı Masa; bugünkü konumunda, Erdoğan ile kafa kafaya yarı...

Başkan Mahçiçek, İlçede görevli öğretmenlerle kahvaltıda buluştu Başkan Mahçiçek, İlçede g...

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla İlçede görev yapan öğr...

CİMRİLİK STRESİ  CİMRİLİK STRESİ 

Fakirlik korkusu, şeytanın insana verdiği ves­veseden ibaret...

Kahramanmaraş Sosyal Bilimler Lisesinin Erasmus+ projesi Kahramanmaraş Sosyal Bili...

Kahramanmaraş Sosyal Bilimler Lisesi Erasmus+ projesi kapsam...

Öğretmenler Günü Öğretmenler Günü

Bir Öğretmenler gününü daha geride bıraktık. Yaklaşan seçim ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ