Maraşta Haber
Maraşta Haber

Milletvekili Güvenç , Cumhurbaşkanlığı Seçimi İle İlgili bir mesaj yayınladı

Güvenç,  “Vesayetin ve statükonun değil halkın iradesi galip gelecektir. Milli irade Köşk’e proje adayını değil ‘Milletin Adamını’ çıkaracaktır.” AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı Güvenç 10 Ağustosta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili bir açıklama yaparak önemli tespitlerde bulundu. “AK Parti 12 yıldan beri milletin güvenini boşa çıkarmamıştır, bu nedenle de bütün seçimlerde milletimizin desteğini almıştır. Bu […]

Milletvekili Güvenç , Cumhurbaşkanlığı Seçimi İle İlgili bir mesaj yayınladı

07 Ağustos 2014 - 20:58A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Güvenç,  “Vesayetin ve statükonun değil halkın iradesi galip gelecektir. Milli irade Köşk’e proje adayını değil ‘Milletin Adamını’ çıkaracaktır.”

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı Güvenç 10 Ağustosta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili bir açıklama yaparak önemli tespitlerde bulundu. “AK Parti 12 yıldan beri milletin güvenini boşa çıkarmamıştır, bu nedenle de bütün seçimlerde milletimizin desteğini almıştır. Bu seçimde de Milli irade tecelli edecek, halkımızın desteği AK Partinin adayı Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a olacaktır. Vesayetin ve statükonun değil halkın iradesi galip gelecektir.” diyen Milletvekili Güvenç, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılmasına az bir zaman kala başta Cumhurbaşkanı adayı Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm adaylar yoğun bir tempo ile çalışmaya devam ediyorlar.

Bu seçimde Türkiye’de bir ilk yaşanacak. Cumhurbaşkanını Milletvekilleri değil de halk direk olarak kendisi seçecek. Bu son derece önemli bir durumdur. Cumhurbaşkanlığını vesayetin kalesi olarak gören ve Sayın Abdullah Gül ile bunun kesintiye uğradığını düşünen statükocular, bu seçimi fırsat bilip yeniden Çankaya’da vesayet oluşturma gayretine girmişler, çok değişik gurupları bir araya getirerek çatı aday diye bir aday çıkarmışlardır. Bu bir proje adaydır.

Daha önce yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde statükonun dışında ve milletin iradesini yansıtan adayların seçilme ihtimali ortaya çıktığında o adayı engellemek için her türlü entrikalar, oyunlar oynanmış kaos ortamları oluşturulmuş ve cumhurun başına cumhurun yani halkın değerlerini taşıyan Cumhurbaşkanının seçilmesi engellenmiştir. Cumhurbaşkanını TBMM seçtiği için Milletvekillerine ablukalar uygulanmış, Meclis askerler tarafından kuşatılmış ve istedikleri Cumhurbaşkanını seçtirmişlerdir.

15 Ekim 1961 yılında AP listesinden bağımsız Samsun Senatörü seçilen Ali Fuat Başgil, Cumhurbaşkanlığına adaylığını koyması neticesinde, Em. Org. Cemal Gürsel’in Cumhurbaşkanı olmasında ısrar eden askeri kesimin yoğun tepkilerine maruz kalmıştır. 24 Ekim 1961 gecesi 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin ünlü komutanlarından Fahri Özdilek ve Sıtkı Ulay tarafından Başbakanlığa götürülmüş, Başbakanlıkta bazı milli birlik komitesi üyesi subaylarınca “Hayatınızı garanti edemeyiz.” denilerek tehdit edildikten sonra senato üyeliğinden de istifa ettirilip yurt dışına çıkmak zorunda bırakılmıştır.

En son Sayın Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise Milletvekillerine abluka uygulandı, Milletvekillerinin meclise girişleri engellendi. Daha önceki seçimlerde TBMM toplantı yeter sayısı 184 iken 367 krizi çıkartıldı. 27 Nisanda yapılan ilk tur oylamada Abdullah Gül 357 oy aldı, ama ne oldu Oylamanın hemen sonrasında, CHP 367 iddiasıyla seçimi Anayasa Mahkemesine taşıdı. Anayasa Mahkemesi verdiği kararla, 367 iddiasını kabul ederek yapılan birinci tur oylamayı iptal etti. Abdullah Gül’ün birinci turda Cumhurbaşkanı seçilmesi engellendi. Ak partinin erken seçim kararı almasıyla Meclise giremeyen partileri aziz milletimiz erken seçimde tarihin çöplüğüne gömdü. Yeni Mecliste MHP’nin yer almasıyla oyun bozuldu ve Abdullah Gül Cumhurbaşkanı seçildi. Vesayetin garantisi olarak görülen Çankaya, milletin değerleriyle değerlenen bir Cumhurbaşkanına kavuştu.

Yeni bir Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşmış ve statükocu çevreler yeniden vesayet oluşturabilir miyiz diye bir çalışmanın içerisine girmişlerdir. Çatı aday projesi adıyla bir proje ortaya koymuşlar, sağı-solu bir araya getirseler de belirledikleri adayın seçilmesine yetmeyeceği için güya Ak parti tabanına hitap edecek çakma bir aday çıkarmışlardır. Cumhurbaşkanını meclis seçmediği için vekilleri ablukaya alamamış ve milleti kandırmanın gayreti içine girmişlerdir.

Ancak aziz milletimiz bu oyunu da bozacaktır. Aslı varken çakmasına oy vermeyecektir. Milleti için iradesini ortaya koyup dik duran birini bırakıp değişik çevrelerin oyuncağı olacak bir adaya oy vermeyecektir.

Ak parti iktidara geldiği günden beri eğitimden, ulaşıma; ulaşımdan, sağlığa kadar her alanda çok büyük hizmetler yapılmıştır; ancak en büyük hizmeti milli iradeyi hâkim kılması, askeri vesayeti ve yargı vesayetini kırmasıdır. Aziz milletimizden aldığı emanete asla helal getirmemiştir. Bundan dolayı da aziz milletimiz Ak Partiyi desteklemeye devam etmiştir.

Aziz milletimiz bu pazar yapılacak seçimlerde asla vesayete, statükoya müsaade etmeyecektir. Aday Recep Tayyip Erdoğan’ı ilk turda seçecektir.

Kahramanmaraşlı hemşerilerimiz adayımıza en yüksek oyu verip, vesayete geçit vermeyeceği temennisiyle seçimlerin hayırlara vesile olmasını dilerim.”

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Onikişubat Kaymakamı Keçeli’nin Acı Günü Onikişubat Kaymakamı Keçe...

Kahramanmaraş Onikişubat Kaymakamı Serkan KEÇELİ muhterem an...

KERBELÂ’YI ANLAMAK VE HÜSEYNÎ DURUŞ KERBELÂ’YI ANLAMAK VE HÜS...

İslâm tarihinin en acı hâdiselerinden birisinin yaşandığı Ke...

İYİ Parti Andırın’da Gönülleri Fethetti İYİ Parti Andırın’da Gönü...

İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ahmet Çabukel “Hizmet, sa...

AŞURE GÜNÜ AŞURE GÜNÜ

8 Ağustos pazartesi günü, Muharrem ayının onuncu günü, Aşure...

Kahramanmaraş’ta YKS’de Dereceye Girenler Ödüllendirildi Kahramanmaraş’ta YK...

YKS’de dereceye giren öğrencilerle Tarihi Maraş Kalesi’nde b...

Dulkadiroğlu HEM’in Yıl Sonu Sergisine İlgi Büyük Oldu Dulkadiroğlu HEM’in...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Halk Eğitimi Merkezince, Dulkadir...

Hz. Hamza Caminde Yaz Kur’an Kursu tüm hızıyla devam ediyor. Hz. Hamza Caminde Yaz Kur...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Müftülüğüne bağlı  Mimar Sinan...

Öğretmen Alanında Uzmandır Sınava Gerek Yoktur Öğretmen Alanında Uzmandı...

“Şimdi Değişim Zamanı, Sen de Katıl” Sloganı ile...

Kahramanmaraş Türk Diyanet Vakıf Sen’den Basın Açıklaması Kahramanmaraş Türk Diyane...

Türk Diyanet Vakıf Sen Onikişubat İlçe Temsilcisinin darp ed...

DEPREMLE YAŞAMAK DEPREMLE YAŞAMAK

Değerli okuyucularım bu yazımda sizlere deprem hakkında bild...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ