Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kalıcı Davranışlar Kazanmak

Bir gün” Nerede hata Yaptım?” demek İstemiyorsanız, başarılı bir insan olmak istiyorsanız; zamanı iyi değerlendirin. Zira giden zamanı geriye döndürme Şansınız yok.   Sevgili gençler; Benim öğrencilik yıllarımda elektrik yoktu. Odamızı aydınlatmaya çalışan gaz lambasının cılız ışığından faydalanarak ders çalışırdık. Bilgiye ulaşmak o kadar zordu ki. Büyük şehirlerin dışında kütüphane olmazdı. (Gerçi şehirde yaşamayan için […]

Kalıcı Davranışlar Kazanmak

13 Temmuz 2014 - 13:10A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Bir gün” Nerede hata Yaptım?” demek İstemiyorsanız, başarılı bir insan olmak istiyorsanız; zamanı iyi değerlendirin. Zira giden zamanı geriye döndürme Şansınız yok.

 

Sevgili gençler; Benim öğrencilik yıllarımda elektrik yoktu. Odamızı aydınlatmaya çalışan gaz lambasının cılız ışığından faydalanarak ders çalışırdık. Bilgiye ulaşmak o kadar zordu ki.

Büyük şehirlerin dışında kütüphane olmazdı. (Gerçi şehirde yaşamayan için şehri görmek çoğunlukla asker uğurlarken, ya da resmî bir iş için gelindiğinde mümkün olurdu.) Bizler o yıllarda köy odalarında okuma yazmayı bilen büyüklerimizden Leyla ve Mecnun, Kerem ile Aslı, Ferhat İle Şirin, Battal Gazi, Köroğlu, Dede Korkut hikâyelerini; Nasrettin Hoca Fıkralarını; Yemen ve Çanakkale ağıtlarını dinleye dinleye büyüdük.

 Aradan yıllar geçti. O yıllardan günümüze gelinceye kadar çok şeyler değişti. Elektrik yaygınlaştı, teknolojik gelişmeler insanoğluna yeni imkânlar sağladı: Televizyon, bilgisayar, kamera, dijital fotoğraf makinesi, akıllı telefon, projeksiyon cihazı, VCD, DVD… Bunların hepsi yaşamı kolaylaştıran, eğitimi destekleyen önemli gelişmeler. Ama özellikle hızlı Internet ağının her alanda olduğu gibi eğitim ve öğretim alanında da yaygınlaşması, öğrenciler arasında yarışı hızlandırdı.

 Sevgili gençler,

 O yıllardan günümüze gelinceye kadar çok şeyler değişti; ama değişmemesi gereken bir şey vardı.  O da güzel davranışlara sahip insan olabilmek.

 Bizler örf ve adetlerimize bağlıydık. Vatan, bayrak ve inanç bizim için kutsal kavramlardı. Öğretmenimize, anne ve babamıza ve diğer büyüklerimize saygılıydık. Küçüklerimizi severdik. Çuvaldızı başkasına batırmadan önce, iğneyi kendimize batırırdık. Elimizdeki ekmeği başkalarıyla paylaşmasını bilirdik. Komşumuz aç ikin bizler tok yatamazdık. Acıları ve mutlulukları hep paylaşırdık. Ülkemizin başarısı için hiçbir fedakârlıktan kaçınmazdık. Bu davranışlarımızla mutlu olurduk. Birlik ve beraberlik bizim için çok önemliydi.

Peki, bu meziyetlere günümüzde herkes sahip mi?

Toplu taşıma araçlarında bir yaşlı, bir bayan, bir hasta ayakta dururken kurulduğu koltuktan kalkmayarak; hem de yüksek sesle alaycı tavırlarıyla şakalar yapan öğrencileri gördüğüm vakit onlar adına eğitimci olduğum için kendimden utanıyor, kahroluyorum ve sizleri potansiyel suçlu olarak görmüyorum, bütün suçu eğitim adına kendimde buluyorum. Bu ve benzeri hoş olmayan davranışları siz kendi kendinize öğrenmediniz. Bunları biz eğitimciler görevimizi tam olarak yapamadığımız için kazandınız.

Sevgili gençler,

Küçük yaşlarda ideal sahibi olunuz, hedefinize kararlı ve emin adımlarla yürüyünüz; mutlaka başarılı olacaksınız. Hangi okulu okursanız okuyun, hangi mesleğe sahip olursanız olunuz güzel davranışlar da kazanın; Tarihimizi ve kültürümüzü iyi öğrenin, bilginin sınırı yoktur, eğitiminizi sürdürün… Erdemli insan olabilmek için bu davranışları sergilemek zorundayız.

Bir gün “Nerede hata yaptım ?” demek istemiyorsanız, başarılı bir insan olmak istiyorsanız; zamanı iyi değerlendiriniz. Zira giden zamanı geriye döndürme şansınız yok. Ülkenizi ve kendinizi sevin. Kendinizi sevdiğiniz kadar çevrenizdekileri de sevin. Üretken olun, ürettiklerinizi başkalarıyla paylaşmayı bilin. Asla kıskanç olmayın. Verdiğiniz sözü mutlaka yerine getirin, kendi malınız kadar toplum malını da koruyun; zira ülkenizdeki topluma ait şeyin, kendinize ait olduğunu hatırlayın. Bizlere bu vatanı bırakan şehitlerimizi ve liderlerimizi kendinize rehber edinin. Az konuşun çok dinleyin; ama konuşmanız gerektiği zaman da susmayın, konuşun. Demokrasiye saygılı olun. Hiçbir zaman doğruluktan ve adaletten şaşmayın. Zararlı yayın, oyun ve içeceklere yaklaşmayın.

Bu davranışlara sahip olursanız gerisi kendiliğinden gelecektir. Hangi unvana sahip olursanız olunuz, itibar görmemeniz mümkün değildir. Siz sevgili gençlerimizi bu davranışlara sahip şekilde, en güzel yerlerde görmek dileğimle…

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(3 Yorum)

SON EKLENEN HABERLER
299. Fasl-ı muhabbet atışma dörtlükleri 299. Fasl-ı muhabbet atış...

Kimse avutamaz gözünü silen Belkide döverek sineni delen Ley...

Akküncü, Göksun Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünü ziyaret etti. Akküncü, Göksun Halk Eğit...

06 Şubat Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Hayat Boyı Öğ...

Kahramanmaraş’ta HBÖ Haftası Başladı Kahramanmaraş’ta HB...

Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri Tüm Türkiye de 1-7 M...

Mahçiçek; 46 metropol ilçe arasında Onikişubat’ımızı birinci sıraya taşıdık Mahçiçek; 46 metropol ilç...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, 14 ve 28 Mayıs’...

‘Doğa Yürüyüşleri’ Kaldığı Yerden Devam Edecek ‘Doğa Yürüyüşleri’ Kaldığ...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Doğa Yürüyüşleri, de...

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden LGS Öncesi Son Prova İl Milli Eğitim Müdürlüğü...

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Ölçme Değerlendir...

Kahramanmaraş’ta şebeke suyu içilebilinir mi? Kahramanmaraş’ta şe...

Kahramanmaraş’ta yaşayan vatandaşlar, deprem sonrası oluşan ...

298.Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 298.Fasl-ı muhabbet Atışm...

1 Resul’den almışlar o nasihatı. Üç kıta koşarken kim ...

İl Milli Eğitim Müdürlüğü YKS Deneme Sınavı Yaptı İl Milli Eğitim Müdürlüğü...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme ...

Mansur Yavaş: ‘Kahramanmaraşlılara gönülden hizmet etmeye devam ediyoruz” Mansur Yavaş: ‘Kahr...

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ‘Kend...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ