Maraşta Haber
Maraşta Haber

Çankaya Millete Hasım Devrimlerin Karargâhıydı

1924’den sonra Müslüman millete yapılan bütün kötülüklerin odağıydı Çankaya, yâni Kemalizm’in karargâhı… Çankaya ve Anıtmezar, Kemalizm’in yâni Atatürk milliyetçiliğinin kutsalıdır.  Hareketçi milliyetçilerin lideri, 29 Ekim’de cumhurun seçtiği Cumhurbaşkanı’nın  “Beştepe” de vereceği resmî dâvete katılmayacağını beyan etmiş ve Anıtkabir’de olacağız” demiş. Milletin temsilcilerinin bulunduğu yere değil de, millete hasımlık etmiş olan Kemalizm’in kurucusunun anıtmezarına gitmek, milliyetçiliği […]

Çankaya Millete Hasım Devrimlerin Karargâhıydı

25 Ekim 2014 - 9:07A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

1924’den sonra Müslüman millete yapılan bütün kötülüklerin odağıydı Çankaya, yâni Kemalizm’in karargâhı… Çankaya ve Anıtmezar, Kemalizm’in yâni Atatürk milliyetçiliğinin kutsalıdır.

 Hareketçi milliyetçilerin lideri, 29 Ekim’de cumhurun seçtiği Cumhurbaşkanı’nın  “Beştepe” de vereceği resmî dâvete katılmayacağını beyan etmiş ve Anıtkabir’de olacağız” demiş. Milletin temsilcilerinin bulunduğu yere değil de, millete hasımlık etmiş olan Kemalizm’in kurucusunun anıtmezarına gitmek, milliyetçiliği İslâm’la aynı bilen kitleye hakaret değil midir?

 Milliyetçiliğin İslâm’la halhamur olması gerektiğini, İslâmlaşmış bir milliyetçiliğin Kemalist zulmün karargâhı unvanını taşıyan Çankaya’nın Kemalist geçmişiyle uyuşmayacağını hâlâ idrak edememiş.

 Hareketçi milliyetçilerin lideri belli ki Çankaya’nın Kemalizm’in kutsal sembolü olduğunu anlatan “Ne örümcek ne yosun / Ne mucize ne füsun / Kâbe Arab’ın olsun / Çankaya bize yeter” mısralarından haberdar değil. 

 

ÇANKAYA, CUMHURİYETİN MİLLETİ İNKÂR KARARGÂHIYDI

 Çankaya’nın ne menem bir inkâr sisteminin karargâhı olduğunu kavraması için evvela azılı Kemalistlerin şiirlerine müracaat etmesi gerek. Faruk Nafiz Çamlıbel’in Çankaya’ya mucizevî bir misyon yüklediği şu mısralar ona, Çankaya sevdasının çıkmaz bir sevda olduğunu öğretir mi acaba?                                   

 “Şeref rüyalarına dalan yeşil Çankaya / Gölgesi baş döndüren bu sırrı anlat bize / Nasıl yettin yıllarca onu barındırmaya / Seni böyle ebedî kılan hangi mucize?”

Oysa, Çankaya demek, Kemalist Cumhuriyet’in Batılılaşma ideolojisinin, yâni Atatürk ilke ve inkılâplarının taşıyıcı olan Chp’nin Altı Ok programının üssü demektir.

 Bir CHP’li 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dâvetinin “Beştepe” de verilmesinin ve Çankaya’nın Başbakanlık makamına tahsis edilmesinin Cumhuriyete hakaret olduğunu, buna müsaade edilmemesini beyan etmiş. Sadakatin bâtılı demek ki böyle olurmuş.

 

ÇANKAYA KÖŞKÜNÜ MÜSLÜMANLAR SATIN ALIP M. KEMAL’E HEDİYE ETMİŞLERDİ

 Kemalizm’in kalemşörlerinden Ruşen Eşref’in anlattığına göre, M. Kemal 23 Mayıs 1921’de Ankara’ya geldiğinde karargâh sıkıntısı çekiyordu. Şehre hâkim yeşil bir tepe üzerindeki Çankaya’da, Ermeni Kasapyan’ın savaş sırasında Bulgurluzadelere sattığı büyük bir bağevini beğenir, yardımcıları ve yaverleriyle birlikte karargâh olarak kullanılabileceğini söyler.

 Bunu duyan Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Başkanı Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi, Millî Mücadele’ye Vatan-ı İslâmiye üzere katılan Ankaralı hemşehrilerinden topladığı paralarla Bulgurluzade Tevfik Efendi’den sözü edilen bağevini dört bin beş yüz liraya satın alıp, Din-i İslâm üzere başlatılan İstiklâl Savaşı’nı buradan idare etsin diyerek M. Kemal’e hediye eder.

 

ÇANKAYA, MİLLETE İHÂNET EDEN KEMALİZM’İN KARARGÂHI OLDU

 Sonra o Çankaya, İstiklâl Savaşı’nın İslâmî ruhuna ve dolayısıyla millete ihânet eden Kemalizm’in karargâhı oldu. Millî Mücadele’nin asıl sahibi olan milletin Vatan-ı İslâmiye coşkusuyla kısa sürede topladığı paralarla satın aldığı Çankaya Köşkü’nün kısa bir müddet sonra kendilerine ihânet edenlerin, İslâmî değerlerine savaş açanların karargâhı olması ne kadar hazin bir durum? 

 Ruhu, Müslüman milletin değerlerine yabancı olan Çankaya Köşkü’nü uzmanlık sahası kilise mimarisi ve heykeltıraşlık olan Clemens Holzmeister adlı Nazilerden kaçan bir mimar yapar ki daha sonra M. Kemal’in zihniyet olarak yakın ahbabı olacak ve onun birçok heykel projelerini yapacaktır.

 

O ÇANKAYA Kİ HER KARESİ HARAM İŞLEYENLERİN İZLERİNİ TAŞIYOR                                                                                                                       

 Savaştan çıkmış fakir milletin vergileriyle yapılan Çankaya Köşkü dinde reform gibi nice kanlı ve hasımâne devrimlerin karar verildiği, M. Kemal’in içkili ve balolu sofralarının kurulduğu mekân oldu, Müslüman milletin haram saydığı her iş tutuldu, her ahlâksızlık işlendi.

 O Çankaya ki Kemalist Cumhuriyetin zulümlerine ev sahipliği yapmış kötü bir hâtıra olarak kalacak bu ülkede. Öyle ki her an’ı ve karesiyle Kemalizm’in kurucusu ve yandaşlarının haram yaşayışlarıyla kirlendi. Bundandır ki, Çankaya’yı sevmez ve aidiyet hissetmez bu millet.

 Çankaya el değiştirene kadar Müslüman Türkleri temsil eden bir mekân olmamıştır. Ruhuyla, temsil ilkeleri ve duruşuyla hep yabancı olmuştur bu millete.

——————————–

 

İLÂVE YAZI:

 KİTAP HAVADİSLERİ

 Ey azizan!  

Afşin toprağında bir iş var. Bu toprak durmayıp şair üretiyor. Yasin Mortaş, Mehmet Mortaş, Tayyip Atmaca âşina olduklarımdan sadece bir kaçıdır. Şehr-i Maraş gibi Afşinlılarda da şairlik damarı kuvvetlidir.

 Sükûnet veren gürültüsüz narin şiirleriyle boy salan şair Yasin Mortaş tarafından bize ulaştırılan Haşim Kalender’ e ait “Aşk Heybesi” adlı bir şiir kitabı var elimizde. Afşin doğumlu olan Haşim Kalender, “Kalender Bakış”, “Ayran Dede Şırıltıları” adlı yayınlanmış şiir kitaplarının sahibidir.

 Yeni yayınlanan “Aşk Heybesi” kitabı da gelenekli şiir tarzımızın örnekleriyle dolu. Kafiye ve hece tarzının kuvvetli örnekleri olan şiirlerde yüreğini kaybetmeyen Anadolu insanının naat, münacat, aşk, sevda gibi temalar saf, arı duru bir Türkçe ile mısralara çekilmiş.

 Kitapta, “ “Çöl Irmağı”, “Gönül Azığı” ve “Aşkın Gölgesi” bölüm başlıkları altında zengin, duygulu, yâni bizim derûnumuzu anlatan akıcı şiirler yer almış. Şiirle gönlünü âbâd etmek isteyenler böyle şiirleri de okumalı, derim.

(Habervaktim.com) 

Ali İlbey

ilbeyali@hotmail.com

 

 

                     

                                                              

 

                          

    

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
KSÜ’lü öğrencilere EXPO 2023 ve dondurmalı karşılama KSÜ’lü öğrencilere EXPO 2...

Onikişubat Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Kahrama...

İl Jandarma Komutanı Yağan’dan Rektör Yasım’a Ziyaret İl Jandarma Komutanı Yağa...

Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay To...

“GÜL”E ARZ-I HÂL – III “GÜL”E ARZ-I HÂL – ...

Şekvâ değildir kastımız “Gül”e; bu elfâza cür’et ve cesâreti...

İl HBÖ Değerlendirme toplantısı Göksun’da yapıldı İl HBÖ Değerlendirme topl...

Kahramanmaraş İl Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Merkezleri ...

“GÜL”E ARZ-I HÂL – II “GÜL”E ARZ-I HÂL – II...

Ey İnsanlığın Medâr-ı İftihârı!.. İnsan olma haysiyetini Sen...

ZUHAL KARAKOÇ DORA: DOÇENT OLDU ZUHAL KARAKOÇ DORA: DOÇEN...

Doktorasını tamamlayan Dr. Zuhal Karakoç Dora, Doçent oldu. ...

“GÜL”E ARZ-I HÂL – I “GÜL”E ARZ-I HÂL – I...

Kâinâtın Solmayan Gülü’nün dünyayı teşrif buyurduğu Rebîülev...

Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın Farkındalık Etkinliği Öncelik Hayatın Öncelik Y...

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan “Öncelik Hayatın, Ö...

İSLAMDA ŞÜKÜR  İSLAMDA ŞÜKÜR 

Şükür kelimesi iyiliği bilme ve onu ilan etme anlamlarına ge...

BOYALI GÜREŞLERİ NEFES KESTİ BOYALI GÜREŞLERİ NEFES KE...

SPORCU VE SEYİRCİ KATILIMIYLA KIRKPINARI ARATMADI Dulkadiroğ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ