Maraşta Haber
Maraşta Haber

Bundan daha iyiydi

Yaşı elliyi geçenler, bir şey anlatırken, “Ah, ah! Bizim zamanımızda böyle miydi ya, herşey değişti, nerede o eski günler!” diye hayıflanır, geçmişe döner, hatıraları canlanırdı. Aşka inanmayan, aşk yaşamayan yalan söyler. Hepimiz inandık aşka. Karşılıksız sevmekten söz ettik. Onun kudretinden, gücünden yararlanmaya çalıştık. Oysa şimdi havada ağır bir nefret kokusu var. Kindar ve dindar nesil […]

Bundan daha iyiydi

20 Eylül 2014 - 17:50A+A-

Yaşı elliyi geçenler, bir şey anlatırken, “Ah, ah! Bizim zamanımızda böyle miydi ya, herşey değişti, nerede o eski günler!” diye hayıflanır, geçmişe döner, hatıraları canlanırdı.

Aşka inanmayan, aşk yaşamayan yalan söyler. Hepimiz inandık aşka. Karşılıksız sevmekten söz ettik. Onun kudretinden, gücünden yararlanmaya çalıştık. Oysa şimdi havada ağır bir nefret kokusu var. Kindar ve dindar nesil kimin safında yer alacağını bilemedi, herkes birbirinden kuşku duyar oldu. İkinci bir emre kadar birbiriyle kavgaya teşvik edilen insanların sevişmelerine,  ilişki kurmalarına izin ve ruhsat verilmiyor artık.

Zabıta dur diyor, orada dur!

Dostluk temel ve hammaddemizdi. Herkes birbirine kefil olur, söz senetti. Şimdi öyle mi ya, insanlar vekâletlerini kalleşliğe, onursuzluğa, haysiyetsizliğe veriyorlar. Dostluğa ihaneti yaşamış olmalı ki, merhum Aşık Veysel bile, “dost dost diye nicesine sarıldım, benim sadık yârim kara topraktır” demiş.

Medeniyet, sen nelere kadirsin be!

*

Yerel ve ulusal ses sanatçımız, ünlü müzik adamı hısımım sevgili Hilmi Şahballı’nın her konserinde, her yerde söylediği bir şiiri vardı ki,  dünü hatırlatan, geçmişe duyulan özlemi dile getiren müthiş bir eserdi. Her dinlemede keyif alırdım. “bundan iyiydi” der, eskiye olan rağbeti, özlemi ve aşkı dile getirirdi.

Biz eskiden insanlığa inanır, insanlığın hamurunda yoğrulurduk. İnsana insanca değer verirdik. Öyle biri çıkarsa,  ‘insan evladı’ derdik. Ve yetimin, öksüzün hakkını nimet bilenlerin yerini, şimdi o çocukların lokmasını bile ganimet bilenler alınca, insan insanlığından utanır hale geliyor.

Hak vardı, hukuk vardı, şimdi guguk oldu diyorlar argo deyimle. Esnafı terazide hileye bulaşmaz, kimse kimsenin hakkına tecavüz etmez, hak hukuk gözetilirdi. Oysa 5 senelik garantisi var hukuksuzluğun ama haksızlığın arkasında duran çok olur.  Yani haksızlıkların arkası sağlam. Sırtını iyi yere dayamış.

*

Söz namustu, mukadderdi. Verilen söz senetti. Senet sonradan icat oldu zaten. Söze inanırdık. Kefil de istemezdi kimse. Yalan en büyük gerçek artık günümüzde. Haram eşittir helal oluverdi.

*

Peki ya gazetecilik. Kalemin bir namusu, iffeti vardı. Gazete yazdıysa, falan kişi kaleme aldıysa, “O yalan yazmaz, haber mutlaka doğrudur!” denilir,  gazetenin yazdığına itibar edilir, gazeteciye saygı duyulurdu. Herkes ve yoldan geçenler, gazeteci geldiğinde ayağa kalkar, düğmesini iliklerdi. Şimdi ipleyen yok, bilmem  neresine takan yok. Milyon dolarlık villalarda oturan tetikçiler her şeyin özeti değil mi sizce.

Mehmet FİSKECİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Hani Bizim Mahzunimiz” “Hani Bizim Mahzunimiz”

Yaşı elliyi geçenler, bir şey anlatırken, “Ah, ah! Bizim zamanımızda böyle miydi ya, herşey değişti, nerede o eski günler!” diye hayıfl...

BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan

Yaşı elliyi geçenler, bir şey anlatırken, “Ah, ah! Bizim zamanımızda böyle miydi ya, herşey değişti, nerede o eski günler!” diye hayıfl...

Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi

Yaşı elliyi geçenler, bir şey anlatırken, “Ah, ah! Bizim zamanımızda böyle miydi ya, herşey değişti, nerede o eski günler!” diye hayıfl...

Başkan Yılmaz’dan Müjde Üstüne Müjde! Başkan Yılmaz’dan Müjde Üstüne Müj...

Yaşı elliyi geçenler, bir şey anlatırken, “Ah, ah! Bizim zamanımızda böyle miydi ya, herşey değişti, nerede o eski günler!” diye hayıfl...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
MHP Milletvekili Aycan, yerel sorunlara kayıtsız kalmadı MHP Milletvekili Aycan, y...

Aycan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı tarafından yazılı ol...

Toplu Taşıma Otobüslerinde Yeni Fiyat Listesi Toplu Taşıma Otobüslerind...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma ücretle...

Enerji Ve Ekolojik Temelli Doğa Eğitimi Sertifika Töreni Enerji Ve Ekolojik Temell...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü ARGE bölümünün 4004 ...

GEM’de Öğretmenlerle değerlendirme Toplantısı GEM’de Öğretmenlerle değe...

Kahramanmaraş Geçici Eğitim Merkezinde (GEM) görevli öğretme...

Büyükşehir Sporcuları Başarıdan Başarıya Koşuyor Büyükşehir Sporcuları Baş...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Gençl...

Tatil Planımız Tatil Planımız

Haziran ayının başında; okulların kapanması, yaz tatilinin b...

Şahine Uzanan Eller Kırılsın! Şahine Uzanan Eller Kırıl...

Afşin’de Afşin-Elbistan B Termik Santralinde görev yapan Sal...

Boğularak Can Verdi Boğularak Can Verdi

Kandil Barajında Bir Hayat Yok oldu, Serinlemek İçin Baraja ...

Yaz Spor Okullarına Rekor Kayıt Yaz Spor Okullarına Rekor...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 9 Mayı...

Çiçek Kana Bulandı! Çiçek Kana Bulandı!

Elbistan’ bağlı Çiçek Köyünde sürücüsünün direksiyon hakimiy...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ