Maraşta Haber
Maraşta Haber

Bundan daha iyiydi

Yaşı elliyi geçenler, bir şey anlatırken, “Ah, ah! Bizim zamanımızda böyle miydi ya, herşey değişti, nerede o eski günler!” diye hayıflanır, geçmişe döner, hatıraları canlanırdı. Aşka inanmayan, aşk yaşamayan yalan söyler. Hepimiz inandık aşka. Karşılıksız sevmekten söz ettik. Onun kudretinden, gücünden yararlanmaya çalıştık. Oysa şimdi havada ağır bir nefret kokusu var. Kindar ve dindar nesil […]

Bundan daha iyiydi

20 Eylül 2014 - 17:50A+A-

Yaşı elliyi geçenler, bir şey anlatırken, “Ah, ah! Bizim zamanımızda böyle miydi ya, herşey değişti, nerede o eski günler!” diye hayıflanır, geçmişe döner, hatıraları canlanırdı.

Aşka inanmayan, aşk yaşamayan yalan söyler. Hepimiz inandık aşka. Karşılıksız sevmekten söz ettik. Onun kudretinden, gücünden yararlanmaya çalıştık. Oysa şimdi havada ağır bir nefret kokusu var. Kindar ve dindar nesil kimin safında yer alacağını bilemedi, herkes birbirinden kuşku duyar oldu. İkinci bir emre kadar birbiriyle kavgaya teşvik edilen insanların sevişmelerine,  ilişki kurmalarına izin ve ruhsat verilmiyor artık.

Zabıta dur diyor, orada dur!

Dostluk temel ve hammaddemizdi. Herkes birbirine kefil olur, söz senetti. Şimdi öyle mi ya, insanlar vekâletlerini kalleşliğe, onursuzluğa, haysiyetsizliğe veriyorlar. Dostluğa ihaneti yaşamış olmalı ki, merhum Aşık Veysel bile, “dost dost diye nicesine sarıldım, benim sadık yârim kara topraktır” demiş.

Medeniyet, sen nelere kadirsin be!

*

Yerel ve ulusal ses sanatçımız, ünlü müzik adamı hısımım sevgili Hilmi Şahballı’nın her konserinde, her yerde söylediği bir şiiri vardı ki,  dünü hatırlatan, geçmişe duyulan özlemi dile getiren müthiş bir eserdi. Her dinlemede keyif alırdım. “bundan iyiydi” der, eskiye olan rağbeti, özlemi ve aşkı dile getirirdi.

Biz eskiden insanlığa inanır, insanlığın hamurunda yoğrulurduk. İnsana insanca değer verirdik. Öyle biri çıkarsa,  ‘insan evladı’ derdik. Ve yetimin, öksüzün hakkını nimet bilenlerin yerini, şimdi o çocukların lokmasını bile ganimet bilenler alınca, insan insanlığından utanır hale geliyor.

Hak vardı, hukuk vardı, şimdi guguk oldu diyorlar argo deyimle. Esnafı terazide hileye bulaşmaz, kimse kimsenin hakkına tecavüz etmez, hak hukuk gözetilirdi. Oysa 5 senelik garantisi var hukuksuzluğun ama haksızlığın arkasında duran çok olur.  Yani haksızlıkların arkası sağlam. Sırtını iyi yere dayamış.

*

Söz namustu, mukadderdi. Verilen söz senetti. Senet sonradan icat oldu zaten. Söze inanırdık. Kefil de istemezdi kimse. Yalan en büyük gerçek artık günümüzde. Haram eşittir helal oluverdi.

*

Peki ya gazetecilik. Kalemin bir namusu, iffeti vardı. Gazete yazdıysa, falan kişi kaleme aldıysa, “O yalan yazmaz, haber mutlaka doğrudur!” denilir,  gazetenin yazdığına itibar edilir, gazeteciye saygı duyulurdu. Herkes ve yoldan geçenler, gazeteci geldiğinde ayağa kalkar, düğmesini iliklerdi. Şimdi ipleyen yok, bilmem  neresine takan yok. Milyon dolarlık villalarda oturan tetikçiler her şeyin özeti değil mi sizce.

Mehmet FİSKECİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Pi Sayısı Nedir, Pi Günü Tarihi? Pi Sayısı Nedir, Pi Günü Tarihi?

Yaşı elliyi geçenler, bir şey anlatırken, “Ah, ah! Bizim zamanımızda böyle miydi ya, herşey değişti, nerede o eski günler!” diye hayıfl...

“Hani Bizim Mahzunimiz” “Hani Bizim Mahzunimiz”

Yaşı elliyi geçenler, bir şey anlatırken, “Ah, ah! Bizim zamanımızda böyle miydi ya, herşey değişti, nerede o eski günler!” diye hayıfl...

BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan

Yaşı elliyi geçenler, bir şey anlatırken, “Ah, ah! Bizim zamanımızda böyle miydi ya, herşey değişti, nerede o eski günler!” diye hayıfl...

Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi

Yaşı elliyi geçenler, bir şey anlatırken, “Ah, ah! Bizim zamanımızda böyle miydi ya, herşey değişti, nerede o eski günler!” diye hayıfl...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
AHMET ALAK VEFAT ETTİ AHMET ALAK VEFAT ETTİ

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Yıllarca İnşaat ...

İYİ PARTİ ELBİSTAN ADAYI BELLİ OLDU! İYİ PARTİ ELBİSTAN ADAYI ...

İYİ Parti Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi Belediye Başkan a...

Ali Köfte, AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Oldu Ali Köfte, AK Parti Oniki...

Fırat Görgel’in belediye başkanlığı adaylığı için ayrı...

BİR ANNENİN MEKTUBU (Kızım Dilara’ya) BİR ANNENİN MEKTUBU (Kızı...

BİR ANNENİN MEKTUBU (Kızım Dilara’ya) Öğretmen olmak için gi...

Onikişubat Barbaros İlkokulunda Karne Töreni Onikişubat Barbaros İlkok...

2018-2019 eğitim öğretim yılının ilk döneminin tamamlanması ...

Dulkadiroğlu 12 Şubat İlkokulunda Karne Töreni Dulkadiroğlu 12 Şubat İlk...

Kahramanmaraş’ta 2018-2019 eğitim öğretim yılının biri...

KMBGC’DEN KERVANCIOĞLU’NA   ZİYARET KMBGC’DEN KERVANCIOĞLU’NA...

Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (KMBGC) Başkan...

Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) tanıtıldı Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM)...

Kahramanmaraş Çocuk İzlem Merkezi Yapısı Ve İşleyiş Hakkında...

Çantam Kolumda Alışveriş Yolunda Çantam Kolumda Alışveriş ...

Çevreye duyarlı nesiller yetiştirmek ve toplum bilinci kazan...

KEÇE TASARIM ÜRÜNLERİ SERGİLENDİ KEÇE TASARIM ÜRÜNLERİ SER...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bünyesinde sürdürülen Ke...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ