Maraşta Haber
Maraşta Haber

MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Sevim Şirikçi MTAL’nde

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut ÖZER, Dulkadiroğlu İlçesinde Sevim Şirikçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapılan çalışmaları yerinde görmek amacıyla okulu ziyaret etti.   Sevim Şirikçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret eden Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut ÖZER, Okul girişinde büyük bir coşku ile il ve ilçe milli eğitim müdürlüğü müdür yardımcıları, şube müdürleri, […]

MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Sevim Şirikçi MTAL’nde

22 Mart 2021 - 10:49A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut ÖZER, Dulkadiroğlu İlçesinde Sevim Şirikçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapılan çalışmaları yerinde görmek amacıyla okulu ziyaret etti.

 

Sevim Şirikçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret eden Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut ÖZER, Okul girişinde büyük bir coşku ile il ve ilçe milli eğitim müdürlüğü müdür yardımcıları, şube müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve çevre halkı tarafından Kahramanmaraş’ özgü milli kıyafetler bindallı giyinmiş öğrenciler tarafından çiçekle karşılandı.

 

 

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut ÖZER, El Sanatları Teknolojisi Alanı Makine Nakışları atölyesinde yaptığı incelemede; önce bilgisayar ortamında tasarımı yapılan işlerin daha sonra çok başlı makinelerde işleme, lazer makinası ile üretim yapılması vb. uygulamalar hakkında El Sanatları Teknolojisi Alan Şefi Ayşegül KAYA’dan bilgiler aldı. Makinelerde uygulama yapan öğrencilerden de işler ve makineler hakkında bilgiler alırken yapılan çalışmaları dikkatle izledi.

 

 

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut ÖZER, Öğretmenler odasında okul öğretmenleri ile bir araya gelerek öğretmenlerle sohbet etti. Öğretmenlerin ihtiyaçlarını sordu. Okul binasının en kısa sürede tamamlanacağını belirtti.

 

 

Okul merdivenlerinden çıkarken El Sanatları Teknolojisi Alanı öğretmen ve öğrencilerince “Kahramanmaraş Germenicia Antik Kenti eserlerinden yapılan mozaik çalışmaları” ve cam süslemeleri hakkında bilgiler aldı.

 

 

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut ÖZER’e, okul koridorunda düzenlenen sergi hakkında Teknik Müdür Yardımcısı Leyla ÇAKMAK “sadece Kahramanmaraş yöresine ait olan Aba Kumaşı, Osmanlı döneminde erkek giysisi olarak kullanılıyordu. Aba kumaşından kadınlarımız için yeni modeller tasarlayarak bir koleksiyon oluşturduklarını ve okulda defileler yaptıklarını, eski ile yeniyi bir araya getirdiklerini, unutulmaya yüz tutmuş Aba Kumaşını tekrar gün yüzüne çıkarmaya çalıştıklarını ve yeni nesillerin tanımalarına imkan sağladıklarını belirtti.”

 

 

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut ÖZER, Moda Tasarım Alanı Maske Üretim Atölyesinde yaptığı incelemede; Maske Üretim Atölyesi Şefi Ayşe TAMER, atölye çalışmaları hakkında bilgi verdi. Maske üretim aşamalarını tek tek inceleyerek üretim yapan öğrencilerden bilgiler aldı. Üretim yapan öğrenciler maske üretiminde çalışmalarından dolayı kendilerine aylık 1500- 2000 TL ücret verildiğini belirttiler.

 

 

Okul öğretmenlerinin ve 9. Sınıf öğrencilerinin yapmış çakıl taşları ile yapmış olduğu sergiyi Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut ÖZER dikkatle inceledi.

 

Okul Müdürü Ali ÖZDEMİR, “Pandeminin Başlaması ile birlikte 6.400 adet yıkanabilir Antibakteriyel Bez Maske üretildi. İhtiyaç olan kurum kuruluşlara dağıtıldı.

 

 

14 Mart 2020 tarihi itibariyle cerrahi telli maske seri üretimine geçildi. Bu güne kadar 1.171.040 adet cerrahi telli maske üretildi. İhtiyaç halinde haftalık 20.000 aylık 80.000 maske üretimi yapacak kapasitemiz bulunmaktadır. Elimizde her zaman 25.000 hazır telli tek kullanımlık cerrahi maske bulunmaktadır. Talep dahilinde bekletilmeden teslim edilmektedir.” Dedi.

 

 

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut ÖZER, “Bu çalışmaların ülkemiz için çok önemli olduğunu, zor günlerde meslek liselerinin ihtiyaç olan malzemeleri üretmeleri unutulmayacaktır. Meslek liselerinde amacımız sadece üretim yapmak değil, aynı zamanda öğrencilerimizin uygulama becerilerini de arttırmak.” olduğunu belirtti.

 

 

 Mahmut ÖZER, El Sanatları Teknolojisi Alanı Elde Maraş İşi (Sim Sırma) atölyesinde yaptığı incelemede; önce elde tasarımı yapılan, karton üzerine çimento kâğıdının çirişle yapıştırılıp mevleke ile kesilmesi, kumaş üzerine yapıştırılarak özel geleneksel ağaç gezgahta işlenmesini izlerken bir taraftan da Sim Sırma hakkında El Sanatları Teknolojisi Alan Şefi Ayşegül KAYA’dan bilgiler aldı.

 

 

El Sanatları Teknolojisi Alan Şefi Ayşegül KAYA; “ Sim Sırma işinin Kahramanmaraş’a ait olduğunu, Dulkadiroğlu beyli döneminde marştan Osmanlı sarayına beş gelin gittiğini, bu gelinlerin cevizlerinin sim sırma olduğu, böylece saray işi olarak da dünyaya yayıldığı,  eskiden şimdiki simler yerine altın simler kullanılırdı. Bu atölyede öğrencilerimiz unutulmaya yüz tutmuş ata yadigârı el sanatımızı öğrenerek ev ekonomilerine katkıda bulunmaktadırlar.” dedi.

 

 

Ziyaret sonunda hatıra fotoğrafı çektiren Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut ÖZER, “Bu birlikteliğinizi hiç bozmayın” diyerek çalışmalardan dolayı teşekkür et

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş ÖDM’den SPSS Kullanım Kursu Kahramanmaraş ÖDM’den SPSS Kullanı...

Kahramanmaraş Ölçme Değerlendirme Merkezinde öğretmenlerin istatistik uygulamaları hakkındaki bilgi ve becerilerini artırmak amacıyla a...

Ramazan Saçmalı Eğitimin Çınarlarıyla Buluştu Ramazan Saçmalı Eğitimin Çınarlarıyla Bu...

Maraş Lisesinden hocaların hocası, eğitimin çınarı Doğan Yarpuz’un organizasyonuyla bir araya gelen eğitimci kadim dostlar ,RİMSA...

Kahramanmaraş’ta Akıl ve Zeka Eğitimi Semineri Kahramanmaraş’ta Akıl ve Zeka Eğit...

Kahramanmaraş Onikişubat Zekeriya Tanrıverdi İmam Hatip Ortaokulunda Fen Bilimleri Öğretmeni Zahide Balıbay’ın eğitim görevlisi o...

Kahramanmaraş’ta “Beden dili ve etkili iletişim kursu” tamamlandı Kahramanmaraş’ta “Beden dili...

Kahramanmaraş il milli eğitim müdürlüğü öğretmen yetiştirme hizmetleri ve hizmetiçi birimi tarafından düzenlenen “Beden dili ve e...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Hataylı Misafirler Mutfak Müzesi Ve Dulkadiroğlu Konağı’nı Ziyaret Etti Hataylı Misafirler Mutfak...

Bir dizi ziyaret için Kahramanmaraş’a gelen AK Parti Hatay K...

Başkan Mahçiçek; En güzel EXPO’nun nasıl yapılacağını tüm dünyaya göstermeliyiz Başkan Mahçiçek; En güzel...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkiye’nin dör...

ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ! ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ!

Rahmetli Barış Manço, ülkemizde 7’den 77’ye herkesin sevdiği...

Kahramanmaraş ÖDM’den SPSS Kullanım Kursu Kahramanmaraş ÖDM’d...

Kahramanmaraş Ölçme Değerlendirme Merkezinde öğretmenlerin i...

Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Geliyor Kahramanmaraş’a Şid...

MGM’nin paylaştığı son hava durumu tahminlerine göre, ...

284. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 284. Fasl-ı muhabbet Atış...

1 Gönlü kocamandır, sevgiyle bakar Kötü söz söylemez, gönlün...

Piknik Alanlarındaki Tehlike Piknik Alanlarındaki Tehl...

Geçtiğimiz Cuma günü kahvaltı yaparken hanımefendi; “ Bey, b...

Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençlerle Buluştu Bakan Kirişci, Heyecan Ba...

Bir dizi ziyaret ve toplantı için Kahramanmaraş’a gelen Tarı...

Emniyet Personeline Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Semineri Emniyet Personeline Aile ...

Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi 2 R...

Şeref Kazancı Güven Tazeledi Şeref Kazancı Güven Tazel...

Kahramanmaraş Yeni Sanayi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ