Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş’a İstiklal madalyası verilişinin 91. Yılı kutlandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından Kahramanmaraş’a Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası verilişinin 91. yıl dönümü törenlerle kutlandı. Kahramanmaraş’a İstiklal madalyasını verilişinin 91. yıl dönümün nedeniyle ; 5 Nisan 2016 Salı günü saat 10.00’da Atatürk Meydanında Çelenk Sunma töreni düzenlendi. Yapılan törene, Onikişubat ve Dulkadiroğlu İlçelerine bağlı tüm resmi/özel Lise ve Dengi Okul, Ortaokul, İlkokul ve […]

Kahramanmaraş’a İstiklal madalyası verilişinin 91. Yılı kutlandı

05 Nisan 2016 - 15:37A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından Kahramanmaraş’a Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası verilişinin 91. yıl dönümü törenlerle kutlandı.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR

Kahramanmaraş’a İstiklal madalyasını verilişinin 91. yıl dönümün nedeniyle ; 5 Nisan 2016 Salı günü saat 10.00’da Atatürk Meydanında Çelenk Sunma töreni düzenlendi. Yapılan törene, Onikişubat ve Dulkadiroğlu İlçelerine bağlı tüm resmi/özel Lise ve Dengi Okul, Ortaokul, İlkokul ve Bağlı Kuruluşların Müdürleri katıldı.

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende, Vali Mustafa Hakan Güvençer, Garnizon Komutanı Kur.Alb. Uzay Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, anıta çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç, Türk bayrağına İstiklal Madalyası’nı taktı.

Erkoç, burada yaptığı konuşmada, Şu ifadelere yer verdi:

Türkiye’nin göz bebeği, yiğitler diyarı, söz ustası yazarlar ve şairler şehri, ashabın, evliyanın emaneti,

Aziz Kahramanmaraşlı hemşehrilerim ve Değerli katılımcılar!

“Bu gün 5 Nisan Madalya Günü. Bugün top yekün birlik ve beraberlik içerisinde, özgürlüğü aşk bilerek “önce vatan” demenin, tasada ve sevinçte bir olarak aynı duyguları yaşamanın önce zafere, sonra da kıvanca dönüştüğü müstesna bir gündür.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR

Bugün bayraksız bir sabaha uyanmanın, ölüme eş yaşamaktan bir farkının olmadığını çok iyi bilen Kahramanmaraşlıların, kalesinin burçlarında göremedikleri istiklalimizin sembolü rengini şehitlerimizin kanından alan ay yıldızlı al bayrağımızı tekrar burçlarda dalgalandırmak için, kılıcını kınından sıyırarak “Ya İstiklal Ya Ölüm” dediği,  hüznünün sevince dönüştüğü, tarihte eşi benzeri olmayan yiğitlik destanının, T.B.M.M’de okunduğu, yâd edildiği ve ödüllendirildiği gündür.

Değerli misafirler, saygıdeğer hemşehrilerim!

5 Nisan Madalya Günü, 12 Şubat Kurtuluş Günü, gibi her yıl kutladığımız onur duyduğumuz günler bizim için sadece tarihte kalmış övünç kaynağı günler değildir. Dedelerimizin çoluk çocuk, kadın kız, yaşlı genç demeden dünyanın en güçlü ordularına karşı gösterdiği Kurtuluş Savaşı’ndaki bu kararlılıkları birlik ve beraberlik anlayışları vatan savunmasındaki asil düşünceleri bizler için bir yol haritasıdır. Bütün bunları bizlere bir emanet biliyor ve onların verdiği İstiklal Mücadelesini bugün İstikbale yürürken onların torunları olarak kendimize ilke ediniyoruz.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR

Dün vatanına, bayrağına, dinine, namusuna yürekten bağlı dedelerimiz, “Maraş Maraşlıya mezar olmadan düşmana gülzar olamaz” diyerek,  Milli mücadelede destan yazıp üzerlerine düşen görevi hakkıyla yerine getirdiler. Bugün bizlerde atalarımızdan bize miras kalan bu İstiklal Madalyası’nı göğsümüzde taşımanın büyük yükü ve sorumluluğu altında tüm gücümüzle şehrimize hizmet etmenin gayreti içerisindeyiz.Onlardan devraldığımız bu emaneti hem koruyacağımıza, hemde bu yoldan gideceğimize Allah’ın huzurunda, tarih önünde, insanlık önünde söz veriyoruz.

Bu şehir bizim onurumuz…

Bu şehir bizim gururumuz…

Bu şehir bizim sevdamız…

Bu duygularla, gerek Milli Kurtuluş Savaşımızın ilk kıvılcımı, adeta bir küçük Çanakkale destanı olan  Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtarılması esnasında, gerekse kendi şehirlerini işgalden kurtardıktan sonra, komşu illere de yardıma giderek Allah’ın şehadet madalyasını takan şehitlerimizi ve hakkın rahmetine kavuşmuş gazilerimizi rahmetle anıyor, 5 Nisan Madalya Günümüzü tebrik ediyorum.

Bugün de Hak için, vatanları, milletleri ve bayrakları için canlarını feda eden, bir gül bahçesine girercesine kara toprağa giren tüm şehitlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum.

Atalarımızın geçmişte dirayet, cesaret ve basiret dolu eşsiz fedakarlıklarının anısını yaşattığımız gibi, ecdadı gibi dik durarak şehadet şerbetini içen kardeşlerimizin anısını da, rengini şehitlerimizin kanından alan varlığımızın ve bağımsızlığımızın sembolü olan Ay Yıldızlı Al Bayrağımızın himayesinde kıyamete kadar yüreğimizde yaşatacağız.

Bu şehrin yiğit edelerine, bu yiğit edelerin tarihte eşi benzeri olmayan kahramanlıklarının hakkını, İstiklal Madalyası ve Kahramanlık unvanı ile teslim edenlere selam olsun.

Herkesi saygıyla selamlıyorum.

Allah’a Emanet olun.”

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR

Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç’un günün anlam ve önemini belirten konuşmasına müteakip, Dulkadiroğlu/Kurtuluş İmam-Hatip Ortaokulu öğrencisinin okuduğu şiirle program sona erdi.

Törene, Vali Mustafa Hakan Güvençer, Garnizon Komutanı Kur.Alb. Uzay ŞahinBüyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, KSÜ Rektörü Prof.Dr. Durmuş Deveci, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Kemal Yalçın, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Alper Kuşbaşoğlu, İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, İlçe Belediye Başkanları, kamu kurum müdürleri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Emekli Albay Mehmet Şükrü Tandoğan ve derneğin şube başkanları, askeri erkân ve öğrenciler katıldı.

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş ÖDM’den SPSS Kullanım Kursu Kahramanmaraş ÖDM’den SPSS Kullanı...

Kahramanmaraş Ölçme Değerlendirme Merkezinde öğretmenlerin istatistik uygulamaları hakkındaki bilgi ve becerilerini artırmak amacıyla a...

Ramazan Saçmalı Eğitimin Çınarlarıyla Buluştu Ramazan Saçmalı Eğitimin Çınarlarıyla Bu...

Maraş Lisesinden hocaların hocası, eğitimin çınarı Doğan Yarpuz’un organizasyonuyla bir araya gelen eğitimci kadim dostlar ,RİMSA...

Kahramanmaraş’ta Akıl ve Zeka Eğitimi Semineri Kahramanmaraş’ta Akıl ve Zeka Eğit...

Kahramanmaraş Onikişubat Zekeriya Tanrıverdi İmam Hatip Ortaokulunda Fen Bilimleri Öğretmeni Zahide Balıbay’ın eğitim görevlisi o...

Kahramanmaraş’ta “Beden dili ve etkili iletişim kursu” tamamlandı Kahramanmaraş’ta “Beden dili...

Kahramanmaraş il milli eğitim müdürlüğü öğretmen yetiştirme hizmetleri ve hizmetiçi birimi tarafından düzenlenen “Beden dili ve e...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Hataylı Misafirler Mutfak Müzesi Ve Dulkadiroğlu Konağı’nı Ziyaret Etti Hataylı Misafirler Mutfak...

Bir dizi ziyaret için Kahramanmaraş’a gelen AK Parti Hatay K...

Başkan Mahçiçek; En güzel EXPO’nun nasıl yapılacağını tüm dünyaya göstermeliyiz Başkan Mahçiçek; En güzel...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkiye’nin dör...

ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ! ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ!

Rahmetli Barış Manço, ülkemizde 7’den 77’ye herkesin sevdiği...

Kahramanmaraş ÖDM’den SPSS Kullanım Kursu Kahramanmaraş ÖDM’d...

Kahramanmaraş Ölçme Değerlendirme Merkezinde öğretmenlerin i...

Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Geliyor Kahramanmaraş’a Şid...

MGM’nin paylaştığı son hava durumu tahminlerine göre, ...

284. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 284. Fasl-ı muhabbet Atış...

1 Gönlü kocamandır, sevgiyle bakar Kötü söz söylemez, gönlün...

Piknik Alanlarındaki Tehlike Piknik Alanlarındaki Tehl...

Geçtiğimiz Cuma günü kahvaltı yaparken hanımefendi; “ Bey, b...

Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençlerle Buluştu Bakan Kirişci, Heyecan Ba...

Bir dizi ziyaret ve toplantı için Kahramanmaraş’a gelen Tarı...

Emniyet Personeline Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Semineri Emniyet Personeline Aile ...

Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi 2 R...

Şeref Kazancı Güven Tazeledi Şeref Kazancı Güven Tazel...

Kahramanmaraş Yeni Sanayi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ