Maraşta Haber
Maraşta Haber

Güvenç: “Kobani olayları bir ülkeye savaş açmanın açık adıdır”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İçişleri Komisyon Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, “Kobani olayı ve daha sonraki Hendek çukur siyaseti, bir kalkışmanın, bir ihanetin, bir ülkeye savaş açmanın açık adıdır” dedi. A Haber televizyonun canlı yayın konuğu olan TBMM İçişleri Komisyon Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, programda kamuoyunda “Kobani […]

Güvenç: “Kobani olayları bir ülkeye savaş açmanın açık adıdır”

27 Nisan 2021 - 9:41A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İçişleri Komisyon Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, “Kobani olayı ve daha sonraki Hendek çukur siyaseti, bir kalkışmanın, bir ihanetin, bir ülkeye savaş açmanın açık adıdır” dedi.

A Haber televizyonun canlı yayın konuğu olan TBMM İçişleri Komisyon Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, programda kamuoyunda “Kobani olayları” veya “6-8 Ekim olayları” olarak bilinen, 2014’te yaşanan protesto ve şiddet olaylarını değerlendirdi.  Kobani olaylarını açıkça ihanet ifadesi olarak değerlendiren  TBMM İçişleri Komisyon Başkanı Güvenç, canlı yayın programında şu değerlendirmelerde bulundu:

‘ÜLKENİN ANA MUHALEFET PARTİSİ BUNU GÖRMEZDEN GELİYOR’

“Bu ülke nasıl garip bir ülke bir yanda bir gerçeğimiz var. 84’ten beri sivil, kadın, çocuk demeden öldüren bir terör örgütü var. O terör örgütü ile bugün bile askerimiz polisimiz mücadele ediyor. Sınır ötesinde Metina’da ciddi mücadelemiz ediyoruz ki yazın teröristler şehirlerimize gelip kan kusmasın. Onun mücadelesini veriyoruz. Öbür yanda bunların dışarıda ki destekçileri, 1915 olayları üzerinden hem de dünyanın en güçlü ülkesinin ağzından saçma sapan bir surette de olsa bizi suçluyor. Hayretler içerisinde kaç gündür izliyorum. Ülkenin bir partisi ihanet içerisinde Amerika başkanının Ermeni Diasporasının ağzıyla konuşuyor. 1915 soykırımdır diyor. Yine hayretler içerisinde izliyorum. Ülkenin ana muhalefet partisi bunu görmezden geliyor. Ortağı İYİ Parti suskun kalıyor. Ve kamuoyunu milleti yanıltabilme adına da dolaylı yollarla Amerikan başkanını kınıyor. Emin olun bu kadar çelişkiler yumağının olduğu, bu kadar acıların yaşandığı, bir ortamda bunları görmek azıcık duyarlılık sahibi olan tüm insanları gerçekten çok üzüyor. Bugün Kobani davasıyla Metina’da ki askerimizin operasyonunu 70’li yılarda büyük elçilerimize Hasala’nın yaptığı katliamları ve 1915’te Ermenilerin tahrik edilerek, yaptıkları ihaneti birbirinden ayıramazsınız. Tarih süreklilik arz eder. Tarih devamlıdır, bir akış içerisindedir. 1915’te neyle karşı karşıyaysak, bugünde aynı şeyler karşı karşıya olmanın idraki içerisinde olmalıyız.

‘TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE MEYDAN OKUMA’

Kobani olayı sadece bir terör olayı değildir. Bugün yargılaması olan Kobani olayı sadece bir terör olayı değildir. Kobani olayı ve daha sonraki Hendek çukur siyaseti, bir kalkışmanın, bir ihanetin, bir ülkeye savaş açmanın açık adıdır. İddianameden öyle zannediyorum ki; Kobani olaylarında çok açık bir şekilde Kandil halkı isyana çağırmış. Gençlerin sokağa çıkmasına emir vermiş Murat Karayılan, onun bu emrini alan HDP ve onun sözcüleri, Selahattin Demirtaş başta olmak üzere aynı şekilde halkı isyana çağırmıştır. Sıradan bir olay değildir. Burada ki aldıkları cesarette şudur; Suriye’de ki karışıklıktan   medet ummuşlarıdır. Suriye’nin kuzeyinde bir oldubitti yaparız, bunu da Türkiye’ye yansıtırız diye çok açık şekilde bir tavra girmiştir. Selahattin Demirtaş; “PYD Fırat’ın batısına da geçecek. Sizde mal mal bakarsınız” demiştir. Burada devlete ve Türkiye Cumhuriyeti’ne bir meydan okuma vardır.

Güvenlik güçlerimiz, hükümetimiz, cumhurbaşkanımızın riyasetinde büyük bir özveri ile bunları püskürtmüştür. O günleri anarken, şer şebekelerinin bir başka ayağı olan Işıd’ı de unutmamanız gerekir.  Bir yandan Türkiye PKK ile YPG ile uğraşırken, öbür yandan Işıd’ın eli kanlı teröristleriyle de mücadele etmek zorunda kalmıştır.

‘GENCECİK İNSANLAR KATLEDİLDİ’

Cumhurbaşkanımızın o tarihi konuşmasını burada anıyorum “Topunuz gelin” demiştir. FETÖ’sü de, PKK’sı da, Işıd’ı da, DEAŞ’ı da bu ülkede gözü olan,  bu ülkeye karşı düşmanlık duyguları olan kim varsa, bizi şimdi zayıf görüyorsunuz, hepiniz gelin bu ülke en zayıf anında bile sizleri yenecek güçte demiştir Cumhurbaşkanımız. Bu saldırıların ülkemize hep bir bedeli oluyor. Kobani olaylarının sonucunda gencecik masum insanlar katledilmiş. 35 vilayette sokaklara çıkılamaz hale gelinmiş, 37 insan katledilmiştir. İnsanlarımızın bunu bilmesi gerekir.

‘SÖZ KONUSU ÜLKEMİZİN GELECEĞİ’

Buradan HDP, CHP, İYİ Parti’ye oy veren kardeşlerimize çağrıda bulunuyorum bu işler iç politika malzemesi olacak kadar hafif konular değildir. Söz konusu olan bu ülkenin birliğidir, dirliğidir, geleceğidir. Amerika başkanından Kandil’de ki Karayılan’a kadar tamamı bu ülkenin varlığını hedef almaktadır. Bakın Biden’ın konuşmasında altı çizilmesi gereken bir şey var; konuşmasında sadece soykırım demiyor, İstanbul’a İstanbul demiyor. Verdikleri mesaj çok daha başka bin yıllık anadolu coğrafyası bizim anayurdumuzdur. Burada kanımız var. Burada medeniyetimiz var. Burada bizim ruhumuz var. Anadolu’yu biz vatan yapalı bin yılı geçmiş ama onların Anadolu’da gözleri var. Şu kritik günlerde bile eğer ülkenin ana muhalefet partisi, ülkede milliyetçiyim diyen bir partinin genel başkanı Biden’a karşı, bu terör saldırılarına karşı net tutum sergileyemiyorsa ben artık onlara değil, vatandaşlarımıza çağrı yapıyorum. Bunlara karşı tavır alınmalı söz konusu olan da ülkemizin geleceğidir.”

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Milletvekili Habibe Öçal’dan 1 Mayıs Değerlendirmesi Milletvekili Habibe Öçal’dan 1 May...

Kahramanmaraş Ak Parti Milletvekili Habibe Öçal,1 Mayıs İşçi bayramı ile ilgili bir mesaj yayımladı. Öçal mesajında şu ifadelere yer ve...

“84 Milyon Bizim İçin Bir ve Eşit” “84 Milyon Bizim İçin Bir ve Eşit”...

             AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, bir dizi görüşme ve incelemelerde bulunmak üzere Kahramanmaraş’ın Kuzey İlçelerini ...

Milletvekili Öçal, AKP-MKYK Üyesi Karakoç’u Ziyaret etti Milletvekili Öçal, AKP-MKYK Üyesi Karako...

Kahramanmaraş  Ak Parti Milletvekili Habibe Öçal , Ak Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi Türk İslam Karakoç’a hayırlı ols...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Önder’in öncülüğünde eller Filistin ve Müslümanlar için semaya kalktı Önder’in öncülüğünde elle...

Abdulhamid Han Camii’nde kılınan Cuma namazının ardından Kah...

Gurbette Bayram – Dr. Mehmet Güneş Gurbette Bayram – D...

Hasret şâha kalkar, gözler nemlenir, Yürekte sızıdır gurbett...

“BAYRAM DUÂSI” “BAYRAM DUÂSI”

Gâlip Erdem Ağabeyimizin azîz hâtırasına duâlar ve Fâtihalar...

Kahramanmaraş Kamu-Sen İsrail Vahşetini Protesto etti Kahramanmaraş Kamu-Sen İs...

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Ziya YENİPINAR, İsrail vahşet...

Kahramanmaraş’ta İsrail’in Yaptıkları Lanetlendi Kahramanmaraş’ta İs...

Ramazan Ayında, İsrail’in Kudüs ve Filistinlilere yapm...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 36 Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 221.G...

İSRAİL’E MEKTUP  İSRAİL’E MEKTUP 

Yüce Allah’a bile toplu isyan ettiniz,  Et verdi helva verdi...

ABT Projesi Öğrenci Buluşmaları Gerçekleşti ABT Projesi Öğrenci Buluş...

Akademik Başarı Takibi Projesi (ABT) Öğrenci Buluşmaları kap...

PIRLS Kapsamında Çevirimiçi Okuma Etkinli Yapıldı PIRLS Kapsamında Çevirimi...

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, İl Millî Eğitim Müdü...

ANNELER GÜNÜ  ANNELER GÜNÜ 

Anna jarvis kilisede anne günü kutladı.  Zavallı Müslümanlar...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ