Maraşta Haber
Maraşta Haber

Dulkadiroğlu’nda pazar yeri krizi: Tezgahlar açılmadı

İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel, Divanlı Mahallesi’nde açık pazar yeri elinden alınan pazarcı esnafının sesi oldu. En fazla 50 esnafın sığabileceği kapalı pazar yerine 150 esnafın sığmasının mümkün olmayacağını ifade eden Başkan Çabukel, alana tezgahların da sığmadığını belirterek Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’a; kullanışlı ve büyük bir kapalı pazar yeri yapılana kadar […]

Dulkadiroğlu’nda pazar yeri krizi: Tezgahlar açılmadı

23 Kasım 2022 - 21:35A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel, Divanlı Mahallesi’nde açık pazar yeri elinden alınan pazarcı esnafının sesi oldu. En fazla 50 esnafın sığabileceği kapalı pazar yerine 150 esnafın sığmasının mümkün olmayacağını ifade eden Başkan Çabukel, alana tezgahların da sığmadığını belirterek Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’a; kullanışlı ve büyük bir kapalı pazar yeri yapılana kadar mevcut açık pazar yerini kullanıma açın çağrısında bulundu.

Kahramanmaraş’ta Dulkadiroğlu Belediyesi Divanlı Mahallesi’ndeki açık pazar yerini alışverişe kapatarak pazarcı esnafını Kümbet Taziye Evinin altında dönüştürdükleri kapalı pazar yerine yönlendirdi. Kapalı pazar yerine tezgahlar da esnaflar da sığmayınca, esnaflar tezgahını açamadı. Esnafın her zaman kullandığı açık alana tezgah açmasına zabıta ekipleri de müsaade etmeyince hem esnaflar hem de alışverişe gelen vatandaşlar mağdur oldu.

Dulkadiroğlu Belediyesi’nden çözüm bulamayan pazarcı esnafının yardımına İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel koştu. Esnafı dinleyerek Dulkadiroğlu Belediyesi ile iletişim kuran Çabukel, alanda bir basın açıklaması yaparak Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’a; “Esnafı da vatandaşı da mağdur etmeyin” çağrısında bulundu.

“3 MİLYON LİRALIK MEYVE VE SEBZE, ARABALARDA DURUYOR”

Başkan Çabukel, “Bugün Divanlı Mahallesi’nde pazar yerindeyiz. Burası yaklaşık 40 yıllık bir Pazar yeri. 40 yıldan beri buradaki vatandaşlarımızın babaları, dedeleri, ataları buradan ekmek yediler. 40 yıl sonra ise ne yazık ki Dulkadiroğlu Belediye Başkanlığı zabıta ekipleriyle beraber buradaki pazarcı esnaflarımızın tezgâh açmalarına engel oluyorlar. Şu an burada pazarcı esnaflarımızın araçları meyve ve sebzelerle dolu. En az 3 milyon liralık meyve ve sebze, arabalarda duruyor. Buradaki vatandaşlarımız, akşam evlerine ekmek götürecekler. Bunun için burada bekliyorlar ve sabahtan beri pazar açılmıyor” dedi.

“150 TANE PAZARCI ESNAFI, 45-50 KİŞİLİK YERE NASIL SIĞSIN?”

Pazarcı esnafımız mağdur edildiği gibi alışveriş yapan vatandaşların da mağdur edildiğine dikkat çeken Başkan Çabukel, şöyle konuştu: “Buradaki pazar yerinden alışveriş yapan vatandaşlarımız, buraya kadar geliyorlar ve kurulu bir pazar olmayınca elleri boş gidiyorlar. Şimdi burası 40 yıldır esnaflarımızın ekmek kapısı olduğu gibi bu bölgedeki vatandaşlarımızın da alışveriş noktası olmuş. Dolayısıyla hem esnafımız hem de vatandaşlarımız mağdur oluyor. Buradaki esnaflarımızın ve vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin asıl sebebi de bölgedeki birkaç tane evin şikâyet etmesiymiş. Dulkadiroğlu Belediyesi de bu şikâyetler doğrultusunda, 150 tane pazarcı esnafını 45-50 kişinin zar zor sığacağı kapalı pazar yerine yönlendiriyor. 150 tane pazarcı esnafı, 45-50 kişilik yere nasıl sığsın? Madem kapalı pazar yeri yapıyorsunuz neden esnafların tamamının sığacağı kadar büyük yapmıyorsunuz? Madem yaptığınız Pazar yeri ihtiyacı karşılamıyor. O zaman niye mevcut pazar yerini, pazarcı esnafına kapatıyorsunuz? Buradan Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’a sesleniyorum. Bakın Necati Bey! Buradaki esnaf ve vatandaşlarımızın hiçbirisi sizin düşmanınız değil. Buradakiler, sizler bizler gibi Kahramanmaraş’ımızda yaşayan vatandaşlarımız. Ne buradaki esnaflarımızı ne de buraya alışverişe gelen vatandaşlarımızı mağdur etmeye hakkınız yok.”

“KANUNA VE NİZAMA UYGUN DAHA DA BÜYÜK BİR YER YAPIN”

Daha büyük ve kullanışlı bir kapalı pazar yeri yapana kadar pazarcı esnafına mevcut açık alanın tahsis edilmesi gerektiğini belirten İYİ Parti İl Başkanı Çabukel, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’a şu çağrıda bulundu:” Bir an önce buradaki esnaflarımızın pazar yerini aktif hale getirin, kanuna ve nizama uygun daha da büyük bir yer yapın. Esnaflarımız, ezilip büzülmeden tezgâhını açıp ürünlerini sergilesin; vatandaşlarımız da rahatça alışverişlerini yapsınlar. Hem esnafımız hem de vatandaşlarımız yağmurda çamurda ıslanmadan veya yazın güneşte yanmadan konforlu bir şekilde alışverişlerini yapsınlar. Bunu yaparsanız; biz zaten yanınızdayız. Bundan hiçbir şüpheniz olmasın. Daha fazla esnafı da vatandaşı da mağdur etmeyin!”

BAŞKAN ÇAKMAK: İÇERİYE TEZGAH DA ESNAF DA SIĞMIYOR!

Kahramanmaraş Semt Pazarcıları Dernek Başkanı Mehmet Çakmak, ise kapalı pazar yerine tezgahın da esnafın da sığmadığını vurgulayarak açık pazar yerinin esnafa tahsis edilmesini istedi.

         Çakmak, şunları kaydetti: “Bugün Kümbet Pazarı’ndayız. Her zaman tezgâh açtığımız yere bugün belediye tarafından tezgah açmamıza müsaade edilmiyor. Belediye, Kümbet Taziye evinin altında dönüştürdükleri kapalı alana yönlendiriyor. Kapalı alana da esnafımız sığmıyor. İçeride sıkıntı var. Diğer taraftan vatandaşlar alışverişe geldi pazarcı esnaflarımızdan satış yapmalarını bekliyorlar. Ama belediye buna müsaade etmiyor. İlla ki kapalı alana geçeceksiniz, diyorlar. Kapalı alan diye yaptıkları pazar yerinin de pazarla alakası yok. İçeriye tezgah da sığmıyor, esnaf da sığmıyor. Biz de sığmadığımız için ve şartların elverişli olmaması, içeride oramın Pazar ortamına uygun olmaması nedeniyle bunu kabul etmiyoruz.”

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İYİ Parti Kahramanmaraş’ta delege seçimi heyecanı İYİ Parti Kahramanmaraş’ta delege seçimi...

Kongre takvimi açıklanan İYİ Parti’de delege seçimi heyecanı devam ediyor.  Kahramanmaraş’ta 6 ilçede delege seçimlerini tamamladı. İYİ...

Mahir Ünal Grup Başkan Vekilliğinden İstifa etti Mahir Ünal Grup Başkan Vekilliğinden İst...

Cumhuriyeti hedef alan konuşmasıyla tartışma yaratan  Mahir Ünal  İstifasını sosyal medyadan duyuran şu ifadelere yer verdi: Bugün itib...

SİYASETTE MORAL ÜSTÜNLÜK KİM DE? SİYASETTE MORAL ÜSTÜNLÜK KİM DE?

AK Parti’de yaşanan kopuşlar siyasette dengeleri nasıl etkiledi? İktidar partisinden ya da İttifak ortağı MHP’den olursa kopuşlar İYİ P...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“Bir Tatlı Huzur” adlı projenin ikinci etkinliği Süreyya Güneş Anaokulunda yapıldı. “Bir Tatlı Huzur...

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Po...

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri balık pazarında Mesleki ve Teknik Anadolu...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Mükrime Hatun Mesleki ve Tek...

Cahit Zarifoğlu İlkokulunda “Şehit Adem Karabörk” kütüphanesinin açılışı yapıldı. Cahit Zarifoğlu İlkokulun...

Kahramanmaraş Onikişubat Cahit Zarifoğlu İlkokulunda yeniden...

ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni ÖDM Tarafından 2. KDS Ödü...

Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından yapı...

Aziz Sancar Anadolu Lisesinde Müzik Atölyesi Açılışı Yapıldı Aziz Sancar Anadolu Lises...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Aziz Sancar Anadolu Lisesind...

Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin Mutlu Günü Sevim (Sivik) Binici ve E...

Hanife ve Kenan Sivik ailesinin güzel ve hanımefendi, eğitim...

İbrahim Gülsu, Eğitimin Çınarlarını Buluşturdu İbrahim Gülsu, Eğitimin Ç...

Kahramanmaraş Final Eğitim Kurumları Genel Müdürü İbrahim Gü...

‘engel-SİZ misiniz’ adlı AB Gençlik projesi, sona erdi ‘engel-SİZ misiniz’ adlı ...

Toroslar gençlik grubunun Av. Tuğçe BAŞKAN ŞENTÜRK liderliği...

7’DE 7 KİLİS 7’DE 7 KİLİS

Yaprakların sararmaya başladığı ve dallarından koparak rüzgâ...

Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğretmenler Günü’nü coşkuyla kutladı. Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğre...

Kahramanmaraş Onikişubat Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaoku...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ