Maraşta Haber
Maraşta Haber

Seher Yeline Sorun Mâşukun Haberini

Seher yeli “Ruhânî âlemin doğusundan esip, hayra vesile olan mânevî bir esinti.” Bâd-ı Saba da denilen bâd-ı seher, yâni seher yeli güllerin açılmasını sağlayan latîf bir rüzgâr. Mutasavvıf âşıklar için seher vaktinde esen yelin kudsiyeti vardır. Tasavvufta seher yeli mâşukla âşık arasında tebliğ vasıtası sayılır. Kul ile Allah, mürid ile mürşid veya âşık ile mâşuk […]

Seher Yeline Sorun Mâşukun Haberini

30 Haziran 2014 - 23:11A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Seher yeli “Ruhânî âlemin doğusundan esip, hayra vesile olan mânevî bir esinti.” Bâd-ı Saba da denilen bâd-ı seher, yâni seher yeli güllerin açılmasını sağlayan latîf bir rüzgâr. Mutasavvıf âşıklar için seher vaktinde esen yelin kudsiyeti vardır.

Tasavvufta seher yeli mâşukla âşık arasında tebliğ vasıtası sayılır. Kul ile Allah, mürid ile mürşid veya âşık ile mâşuk arasında mânevî rabıtayı kuran ilâhî bir unsur olarak târif edilir. Bu sebepledir ki âşığın ilâhî sevgiliyle haberleşmesini sağlar.

 

CÂNANIN MAKAMINA SEHER YELİYLE VÂSIL OLMAK

 

İslâmlaşmış edebiyatımızda beşerî ve ilâhî aşk ile bağlı duygu ve düşünceleri mâşuka götüren postacıdır. Cânanın makamına ancak seher yeliyle vâsıl olunur. Hz. Yusuf ’un gömleğinin kokusunu Hz. Yakub’a seher yeli götürmüş.

Sünnî ve Bektaşî dergâh şiirlerinden mülhem türkülerimizde seher yeli, âşıkların baş mazmunlarındandır. Yunus, Fuzûlî, Nesimî, Pir Sultan Abdal, Kul Himmet ve Karacaoğlan’a kadar bütün âşık şâirlerin dostudur seher yeli. Kimine göre seher yeliyle esen Allah’tır, Efendimiz’dir… Kimine göre “Ali’dir, Muhammed’dir…”

“Benden selâm eyle sevgili yâre / Perişan hatırın sor, seher yeli / Bildir ahvalimi dostuma benim / Sevdiğim ne söyler sor, seher yeli” diyen Karacaoğlan’ın ne demek istediğini yeni nesil Müslümanlarla modernler anlamıyorlar? Seher vakti esen yelin rahmet yeli olduğunu bilmiyorlar, vay!

Bundandır ki modernler ve avam anlamaz diyeceklerimi; sözüm seherî, yâni seher vakti ehli olanlaradır. Şu türkünün dediklerini harfsiz hâl diliyle yaşadınız mı seher vakitlerinde? Kendinizden geçtiniz mi gönül dilinizle söylerken?

 

“SEHER YELİ NAZLI YÂRE BİLDİR BENİ BİLDİR BENİ”

“Seher yeli nazlı yâre / Bildir beni bildir beni / Düşmüşem elden ayaktan / Kaldır beni kaldır beni.”

Yunus Emre Hz.leri gibi “Dostdan haber kim getürdi sorun seher yellerine” deyip cezbeye kapıldınız mı hiç? Bağın hasretiyle hüzünlü yüzünüze ve sonra kalbinize dokundu mu seher yeli?

“Müjde ey gönül, seher yeli yine geldi” diye sevindiğiniz oldu mu? Seher yelinin fikirli ve ulvî serinliğini hissettiniz mi? Hissetmediyseniz eğer bahtsız bir insansınız.

 

“SEHER YELİ SULTANIMDAN BİR HABER”

 

Sıtkı Baba’nın, tasavvufî mânası olan “Seher Yeli” türküsünü dinleyip, seher vaktini cezbe ile idrak ettiniz mi? Hak âşığı ve hüzün ehli olanlar seher yeliyle konuşur, seher yelinden haber sorarlar:

“Ayrılık hasretlik kâr etti cana / Seher yeli sevdiğimden ne haber / Selâmım tebliğ et kutb-i cihana / Seher yeli sevdiğimden bir haber / Seher yeli sultanımdan bir haber.”

Şems-i Tebrizî Hz.lerinin, “Ey seher yeli! Bir semtten haberin var mı? Bir ay yüzlünün yanağından ne haber getirdin?” demesi bundandır.

Bu sözün ne demeye geldiğini seher ehli olanlar bilirler. “Bir semtten” kastedilen asıl vatandır, mâna âlemidir. Ay yüzlü, nur sahibi olan Mutlak sevgilidir. Bir başka mâna ile Efendimiz Aleyhissalâtüveselâm’dır.

Tasavvufta Sevgili’nin yüzü cennet olduğu için yanak da yüzün iki yanındaki kitap sayfası, dolayısıyla Hakk’ın ve mürşid-i kâmilin mânevî feyzi, yokluk ve vahdet mânalarına gelir.

 

“YARAMA BİR MERHEM VUR SEHER YELİ”

 

Gönlünüz daralıp da Âşık Ruhsatî gibi seher yeline derdinizi döktünüz mü? “Kesildi dermanım dur seher yeli / Hâlim bir bir varıp yâre sen söyle / Yarama bir merhem vur seher yeli.”

Derdinizi bu türküyle anlatamadıysanız seher yeline, Müslüman şairlerin büyük atası Fuzûlî üstadın kelimeleriyle anlatmayı denemeniz gerek: “Hecr bimarı tenim bâd-ı sabâdan dem-be-dem / Sıhhat için sıhhati ahbarın eyler arzu.”

“Hecr”, yâni hicran hastası olan bedeninin iyileşmesi için bâd-ı sabâdan, yâni seher yelinden sevgilinin sıhhat haberini getirmesini ister. İyileşmesinin seher yelinin getireceği sevgilinin sıhhat haberine bağlı olduğunu söyler.

Pir Sultan Abdal’ın “Her sabah her sabah bir seher yeli / Ağlar bülbül ağlar güle getirir” mısralarında bülbül, yâni ayrılık acısı çeken âşık, derdini seher yeline döker ki âşıkla mâşuk arasında haberci olan seher yeli bülbülün sesini güle ulaştırır.

Demek istedim ki, seher yeliyle dertleşmesini bilen Mutlak sevgiliden çabuk haber alır, rabıta kurar ve gönlü inşirah bulur.

 

“SEHER YELİ ÂŞIKTAN MÂŞUKA ÖZLEYİŞ, NİYÂZ, AH, FERYAD GETİRİP GÖTÜRÜR”     

 

İskender Pala’ya göre, “Seher yeli âşığın ‘âhı’ ile irtibatlıdır. (…) Sevgiliden âşığa koku, âşıktan sevgiliye özleyiş, niyâz, ah, feryad getirip götürür. Âşık seher vaktinde ağlarken seher yeli harekete geçer.”

Kalbinizden ve imanınızdan eminseniz Mutlak dosttan haber getirdi mi sorun seher yeline.

Seher yelinin hâl dilini bilmek, Efendimiz Aleyhisselâtüvesselâm’a seher yeliyle salât ü selâm göndermek bahtiyarlıktır, âh!    (Habervaktim.com)

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
KSÜ’lü öğrencilere EXPO 2023 ve dondurmalı karşılama KSÜ’lü öğrencilere EXPO 2...

Onikişubat Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Kahrama...

İl Jandarma Komutanı Yağan’dan Rektör Yasım’a Ziyaret İl Jandarma Komutanı Yağa...

Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay To...

“GÜL”E ARZ-I HÂL – III “GÜL”E ARZ-I HÂL – ...

Şekvâ değildir kastımız “Gül”e; bu elfâza cür’et ve cesâreti...

İl HBÖ Değerlendirme toplantısı Göksun’da yapıldı İl HBÖ Değerlendirme topl...

Kahramanmaraş İl Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Merkezleri ...

“GÜL”E ARZ-I HÂL – II “GÜL”E ARZ-I HÂL – II...

Ey İnsanlığın Medâr-ı İftihârı!.. İnsan olma haysiyetini Sen...

ZUHAL KARAKOÇ DORA: DOÇENT OLDU ZUHAL KARAKOÇ DORA: DOÇEN...

Doktorasını tamamlayan Dr. Zuhal Karakoç Dora, Doçent oldu. ...

“GÜL”E ARZ-I HÂL – I “GÜL”E ARZ-I HÂL – I...

Kâinâtın Solmayan Gülü’nün dünyayı teşrif buyurduğu Rebîülev...

Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın Farkındalık Etkinliği Öncelik Hayatın Öncelik Y...

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan “Öncelik Hayatın, Ö...

İSLAMDA ŞÜKÜR  İSLAMDA ŞÜKÜR 

Şükür kelimesi iyiliği bilme ve onu ilan etme anlamlarına ge...

BOYALI GÜREŞLERİ NEFES KESTİ BOYALI GÜREŞLERİ NEFES KE...

SPORCU VE SEYİRCİ KATILIMIYLA KIRKPINARI ARATMADI Dulkadiroğ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ