Maraşta Haber
Maraşta Haber

Mesut Dedeoğlu, Öğrenci Yurdu Konusunda Hükümeti Uyardı

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu,  öğrenci yurtlarındaki sorunlardan bahsederek “Kahramanmaraş’ın öğrenci yurdu problemi çözülmeli” dedi ! Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu,  öğrenci yurtlarındaki sorunlar tüm Türkiye’de olduğu gibi yine Kahramanmaraş’ta da yaşandığını belirterek, “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesini dönem başında kazanan öğrencilerimiz yurt bulmada büyük bir zorluk ve sıra gelmeme anlamında çok […]

Mesut Dedeoğlu, Öğrenci Yurdu Konusunda Hükümeti Uyardı

20 Şubat 2014 - 11:46A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu,  öğrenci yurtlarındaki sorunlardan bahsederek “Kahramanmaraş’ın öğrenci yurdu problemi çözülmeli” dedi !

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu,  öğrenci yurtlarındaki sorunlar tüm Türkiye’de olduğu gibi yine Kahramanmaraş’ta da yaşandığını belirterek, “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesini dönem başında kazanan öğrencilerimiz yurt bulmada büyük bir zorluk ve sıra gelmeme anlamında çok büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Kahramanmaraş ilimize gerektiği kadar kız ve erkek öğrenci yurtları derhâl yapılmalıdır.” şeklinde konuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuşan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, hükûmet, öğrencilerin yurt ve barınma problemlerine yönelmesi gerektiğini kaydederek, bu konuda, yaşanan eksikliklerini ortadan kaldırma konusunda kapsamlı bir çalışmaya gidilme gerektiğini vurguladı.

Denetim ve Hesaplaşma

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde kurulacak olan Rehberlik ve Denetim Başkanlığı’nın iyi niyetlerle öğrencilere hizmet etmesi gerektiğine dikkat çekti. Kurulacak olan bu başkanlığın yurt konusunda bir hesaplaşma başkanlığına dönüştürülmemesi gerektiğini de sözlerine ekleyen MHP Kahramanmaraş Milletvekili Dedeoğlu, “Denetimler, bir hesaplaşmaya dönüşmeden, öğrenciler zarar görmeden ve incitilmeden yapılmalıdır; aksi hâlde Hükûmet, öğrenci sorunlarını ortadan kaldırmak yerine yeni sorunlara yol açacaktır.” şeklinde konuştu.

Öğrenciler Problem Yaşıyor

Ülkemizde yurt problemleri özellikle üniversite öğrencilerinin karşılaştıkları en önemli problemlerden biri hâline geldiğine işaret eden MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, “Türkiye’de devlet yurtları yetersizdir. Çok sayıda öğrenci öğrenim döneminde, açıkta kalmaktadır. Uzun süre yedek listelerde bekleyen üniversite öğrencileri kendilerine devlet yurtlarında yer bulmada zorlanmaktadırlar. Açıkta kalan bu öğrenciler ya evlere ya da ailenin ekonomik ve sosyal durumuna göre özel yurtlara yerleşmektedirler.” dedi.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, evlerinden ve yurtlarından uzaklaşarak gurbette okumaya gelen binlerce öğrencinin her yıl yurt konusunda hayal kırıklığı yaşadığını da ifade ederek, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Ailelerine yük olmak istemeyen öğrenciler okurken çalışmayı ya da karşılıksız özel burs bulmayı tercih etmemelidirler. Bu nedenle Hükûmet ülke genelinde yurt ve burs konusunda yaşanan sıkıntıları kısa sürede çözüme kavuşturmak için büyük gayret göstermelidir.

Ortak Kullanım Alanları

Yurtlar da banyo ve tuvalet gibi ortak kullanım alanları öğrenci odalarına yapılmalıdır. Her odada buz dolabı gibi günlük ve hayatta sık kullanılan elektronik araçlara mutlaka yer verilmelidir. Yurtlardaki yemek ve beslenme konusunda verilen hizmetler sübvanse edilerek çok uygun fiyatlarla öğrencilere sunulmalıdır.

Öğrenci yurtları öğrenciye ve ailesine yük olmaktan çıkartılmalı. İşletmeci zihniyetinden uzak bir şekilde güven içinde hizmet ön plana çıkartılmalıdır. Öğrenci yurtları güvenli ve ders çalışmaya elverişli hâle getirilmelidir.

Elverişsiz yurtlarda kalan öğrenciler problem yaşamakta ve derslerinden geri kalmaktadır. Ülkemizde öğrenci yurtları ve içinde bulunduğu kötü şartlar mutlaka iyileştirilmelidir. Kimsenin beğenmediği, işe yaramaz binalara öğrenci yurdu yapmaktan da artık vazgeçilmeli özel projeli yurtlara yönelmelidir.”

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Belediye Başkanı Mahçiçek, LGS’de ilk 25’e giren öğrenci ve aileleriyle buluştu Belediye Başkanı Mahçiçek, LGS’de ilk 25...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sistemi’nde (LGS) derece ...

Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Sümeyye ve Ahmet Güneçıkan’ın mutlu günü Sümeyye ve Ahmet Güneçıka...

Selahattin ve Aliye Güneçıkan’ın güzel ve hanımefendi kızlar...

Vali Mükerrem Ünlüer, Basınevi’ni ziyaret etti Vali Mükerrem Ünlüer, Bas...

Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, Basınevi’ni ziyaret ed...

Kahramanmaraş Onikişubat Robotik Takımları MEB Robot Yarışmasında Fırtına Estirdi Kahramanmaraş Onikişubat ...

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürl...

MESDER “Deprem” konulu “Ulusal Öykü Yarışması ” düzenledi MESDER “Deprem̶...

Kısa adı MESDER olan Kahramanmaraş Sanat- Edebiyat Derneği &...

Hacı Mehmet Narlı İlkokulu ve Ortaokulu törenle açıldı Hacı Mehmet Narlı İlkokul...

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesi Çakallı Hasanağa Maha...

Mobil Çocuk Kütüphanesi, Görev Başında Mobil Çocuk Kütüphanesi, ...

Büyükşehir Belediyesi’nin örnek projesi Mobil Çocuk Kütüphan...

Dostlarla Birada Olmak Dostlarla Birada Olmak

Geçen hafta dostlarımla biraya geldik. Bir araya gelmemize v...

Onikişubat Belediyesi Bunu hep Yapıyor Onikişubat Belediyesi Bun...

91 milyon TL’lik eğitim yatırımıyla tüm Türkiye’ye mod...

Asrın Felaketini Yaşayan Şehirde İlköğretim Haftası Kutlandı Asrın Felaketini Yaşayan ...

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen “Asrın felaketi&#...

Ömer Farık Arıkan Ortaokulunda Akademik Başarıyı Artırma Toplantısı Ömer Farık Arıkan Ortaoku...

Kahramanmaş İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kahramanmaraş Ölçme De...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ