Maraşta Haber
Maraşta Haber

KMTSO Heyeti Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi Ziyaret Etti

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası heyeti Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi bakanlıkta ziyaret etti ! Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal KARAKÜÇÜK, Meclis Başkanı M.Hanifi ÖKSÜZ, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Duran BALSUYU, KMTSO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif GÖLCÜ, OSB Başkanı Abdullah ÇİNKAY, KMTSO Meclis Üyesi Mustafa NARLI, değerli işadamımız Mahmut […]

KMTSO Heyeti Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi Ziyaret Etti

17 Şubat 2014 - 14:52A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası heyeti Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi bakanlıkta ziyaret etti !

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal KARAKÜÇÜK, Meclis Başkanı M.Hanifi ÖKSÜZ, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Duran BALSUYU, KMTSO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif GÖLCÜ, OSB Başkanı Abdullah ÇİNKAY, KMTSO Meclis Üyesi Mustafa NARLI, değerli işadamımız Mahmut ARIKAN’dan oluşan heyet İlimiz Milletvekilleri Mehmet SAĞLAM, Nevzat PAKDİL, Yıldırım RAMAZANOĞLU ve Sevde BAYAZIT KAÇAR eşliğinde T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat ZEYBEKCİ’yi ziyaret etti.

Bakanlığın toplantı salonunda gerçekleşen ziyarette KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı KARAKÜÇÜK Sayın ZEYBEKCİ’ye yeni görevinin hayırlı olması temennisini ilettikten sonra şehrin ekonomik verilerini içeren raporu takdim etti. Ardından kent ekonomisine ait bilgileri aktaran KARAKÜÇÜK “bugün Kahramanmaraş 1 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştiriyor. Bunun %75’inin tek başına tekstil sektörü yapıyor. Şehrin öne çıkan sektörü konumunda ve 45.000 kişiye de istihdam sağlıyor. Bu açılardan bakıldığında hem ilimiz hem de ülkemiz için öncelikli sektörlerin başında gelmesi gerekiyor. Bilindiği gibi Kahramanmaraş teşvik uygulaması bakımından 5’inci bölgede yer alıyor. Ancak, şehrin can damarı olan tekstile yatırım yapmaya kalktığınızda modernizasyon engeli çıkıyor karşımıza. Yeni yatırım yapmadan önce elimizdeki mevcut makineleri çıkartmamız gerekiyor. Ancak bu makinelerle likralı, ketenli değişik iplikler üretiliyor. Elimizdeki makineleri satmaya kalksak hurda fiyatına alıcı buluyor ve ekonomimize zarar veriyor” dedi.

002 copy

Teşvik sistemindeki modernizasyon şartının kaldırılmasını talep ettiklerini belirten KARAKÜÇÜK sözlerine şöyle devam etti : “Bugün Amerika kıtası yeniden Open-End iplik üretimi için makine satın almaya başladı ve yeni pazarlara ürün üretmeye çalışıyorlar. Bizlerde artık Avrupa’nın dışında Çin dahil olmak üzere bir çok ülkeye mal satıyoruz. 5 milyar USD’lik ihracat hedefimizi gerçekleştirebilmek için yatırım yapmalı, üretmeli ve satmalıyız. Bunun içinde teşvik mevzuatındaki bu şart kaldırılmalı”.

KMTSO Meclis Başkanı ÖKSÜZ’de “Kahramanmaraş ekonomisinin can damarı tekstil sektörü. Sökülmesi çok zor olan makineler var. Söküldüğünde yerine yenisini koyamıyorsunuz çünkü ölçüleri farklı. Kaldıki fantezi diye tabir edilen iplik türleri daha yavaş olan eski makinelerde üretiliyor. Sektör karlılığını kaybettiğinde zaten bu makineleri elinden çıkartacak. Ancak şu an için bu mümkün görünmüyor. Mevzuattaki ikinci el makinelerin satılması şartı kaldırılarak sektörün önü açılmalı” dedi.

Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı BALSUYU ise “ bizim eski diye tabir ettiğimiz makineler istihdama en çok sebep olan makineler. Yeni teknolojiler insana o kadar bağlı değil. Tekstildeki gerçek iç gücünü bu makineler sağlıyor. Bunları elden çıkartmak istihdamın düşmesi anlamına gelir” dedi.

020 copy

Sektörün içerisinden gelen biri olarak sıkıntıyı gördüğünü belirten Bakan ZEYBEKCİ de “ ülkenin genel ekonomi politikalarına paralel olacak şekilde söz konusu teşvik uygulamasını yeniden gözden geçireceklerini ve ilgili kurum ve kuruluşlardan tekrar görüş isteyeceklerini ve yeni bir çalışma yapacaklarını dile getirdi. Ayrıca, daha önceki uygulamanın nedenlerini ve mevcut şartlarda değişme olup olmadığını da araştıracaklarını söyledi. Bununla birlikte sektörün katma değeri yüksek yeni ürünler üretmesi ve karlılık oranını artırması gerektiğinin de altını çizen Bakan ZEYBEKCİ “yurtdışı piyasalarda rekabet edebilmek için katma değeri yüksek ve başkalarının üretemediği ürünler üretmek gerekli. İpliğin 10 numarası yerine 40,50,60 numarasını üretmeye başlamalıyız” dedi.

Sayın Bakanı en kısa sürede Kahramanmaraş’ta ağırlamak istediklerini belirten Başkan KARAKÜÇÜK ziyaret anısına Maraş İşi Sim Sırma Tuğra ve ceviz oyma sandık hediye etti.

Ardından Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Sayın İbrahim ŞENEL’i de makamında ziyaret eden heyet tekstil yatırımlarının önündeki engel olan modernizasyon yatırımı ve ikinci el makinelerin satılması zorunluluğunun kaldırılması gerektiğini dile getirdi. Müsteşar ŞENEL’de konuyla ilgili çalışma başlatacaklarını ve durumu analiz ederek ne yapılabileceğini ortaya çıkartacaklarını belirtti.

006 copy

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kadına Şiddet Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Kadına Şiddet Konulu Fasl...

( EV SAHİBİ ŞAİR İSMİHAN ERDOĞMUŞ) Medeniyetin adı severek p...

Kahramanmaraş’ta Yılın Öğretmeni Nurullah KILINÇ Seçildi Kahramanmaraş’ta Yılın Öğ...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesinde, Nuri Pakdil Bilim ve S...

Şehitler Ortaokulundan, “Benim Adım Öğretmen ” Klibi Şehitler Ortaokulundan, &...

Kahramanmaraş Onikişubat Şehitler Ortaokulu öğretmenleri 24 ...

MÜNACÂT MÜNACÂT

Ali Şâkir Ergin Hocama Hayatı doludizgin sürdük karanlıklara...

Deva Partisi Kadına Şiddete Hayır Dedi Deva Partisi Kadına Şidde...

DEVA PARTİSİ KAHRAMANMARAŞ TEŞKİLATI TUALLERLE ŞİDDETE ̶...

Çakıroğlu İlk ve Ortaokuluna Mont ve Bot Yardımı Çakıroğlu İlk ve Ortaokul...

Genel Merkezi Ankara da bulunan Kahramanmaraş Eğitim Vakfı, ...

Emektar Eğitim Yöneticileri Final’de Buluştu Emektar Eğitim Yöneticile...

Kahramanmaraş- Onikişubat İlçesi  Özel Final Temel Lisesi Mü...

Akedaş İlkokulunda Öğretmenler Günü Kutlandı Akedaş İlkokulunda Öğretm...

Kahramanmaraş Onikişubat AKEDAŞ İlkokulunda 24 Kasım öğretme...

Gününüz Kutlu Olsun Canlar Gününüz Kutlu Olsun Canla...

 24 Kasım 2021 Çarşamba. Yani Öğretmenler Günü. Bende emekli...

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Yapıldı. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı ...

Kahramanmaraş Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaoku 4006 TÜBİT...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ