Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş’ta Engellilere Sıra Gecesi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Kahramanmaraş’ta yaşayan engellileri unutmayarak bir Sıra Gecesi düzenledi. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Dairesi Başkanlığı Engelliler Şube Müdürlüğü’nde düzenlenen program Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne özel olarak hazırlanan program açılış konuşmaları ile başladı. Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye […]

Kahramanmaraş’ta Engellilere Sıra Gecesi

04 Aralık 2014 - 17:15A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Kahramanmaraş’ta yaşayan engellileri unutmayarak bir Sıra Gecesi düzenledi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Dairesi Başkanlığı Engelliler Şube Müdürlüğü’nde düzenlenen program Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne özel olarak hazırlanan program açılış konuşmaları ile başladı.

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş’ı engelsiz bir hale getirmek için gayret ettiklerini ifade ederek: “Biz göreve gelir gelmez engelli kardeşlerimize hizmet etmek için Kahramanmaraş’ı engelsiz hale getirmek için gayret ettik.

ENGELLİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNÜ KURDUK

Her alanda yaşam alanlarını bu engelli kardeşlerimize bir dezavantaj hissetmeden yaşamaları için büyük çaba ve gayret sarf ederek çalışmalara başladık. Bu amaçla da Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde Engelliler Şube Müdürlüğü’nü kurduk.

Biz bir alanı veya bir bölgeyi izole ederek engelli kardeşlerimizi orada yaşamaya mahkum etmeye karşıyız. Bize zaman zaman talepler ve fikirler geliyor. Engelliler Parkı gibi engelli kardeşlerimizi belirli bir bölgeye mahkum etmeye karşıyım. Ben tüm sosyal tesislerin, bütün yaşam alanlarının engelli kardeşlerimiz tarafından kullanılabilecek şekilde engelsiz hale getirilmesinden yanayım.

Bizim sorumluluk anlayışımız, Kahramanmaraş ili genelinde nefes alan her bireyin daha rahat ve daha müreffeh bir ortamda yaşamalarını sağlamaktır.

Kurduğumuz Engelliler Şube Müdürlüğümüz kanalıyla önümüzdeki günlerde engelli kardeşlerimizin spor yapmalarını sağlayacak çalışmalara başlayacağız. Bunun haricinde özellikle de meslek edindirme kurslarımıza engelli kardeşlerimizin de katılabilmelerini ve meslek sahibi olmalarını, el becerilerini ortaya çıkarmalarını sağlamak için gayret edeceğiz.

Burada şunu da belirtmek istiyorum. Biz büyükşehir belediyesi olarak her zaman engelli kardeşlerimizin yanında olacağız ve onların sıkıntılarını çözme gayreti içerisinde olacağız.

Bugün burada bazı engelli kardeşlerimize akülü araba hediye edeceğiz ve bundan sonra da bu tür hediyelerimiz devam edecektir. Engelli kardeşlerimize akülü araba, tekerlekli sandalye gibi ihtiyaçlarını temin etmek ve onların hayatlarını kimseye bağlı kalmaksızın yaşamaları için gayret edeceğiz” diye konuştu.

2 copy

GÜNDÜZLÜ BAKIMEVi ÖNERİSİ

Daha sonra kürsüye gelen Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise son on yılda sosyal alanda çok büyük mesafeler kat edildiğini ifade ederek: “Bu hayırlı gecede bir araya gelmiş olmanın mutluluğunu ve sevincini yaşıyorum. Bu hayırlı gecelerin ve günlerin devam etmesini ümit ediyorum. Burada çok fazla konuşarak bu anlamlı geceyi kelimelere boğmanın bir anlamı olmadığını düşünüyorum.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nezdinde valilik ve büyükşehir belediyesi ile birlikte bakıma muhtaç çocukların ailelerine ve özellikle de annelerinin sosyal hayata katılımı adına gündüzlü bakımevleri kurulması yönünde buradan Büyükşehir Belediye başkanlığımıza bir fikir beyan etme bir niyet sunma olarak deklare ediyorum” diye konuştu.

4

BAĞLAMA KONSERİ VE FOLKLOR MUHTEŞEMDİ

Açılış konuşmalarının ardından görme engelli Faruk Şahin – Bağlama, Oruç Kardeş – Bağlama, Mehmet Aslan – Org bağlama ve Abdurrahman Tepeli  Solist olarak sahneye çıktılar ve güzel bir müzik ziyafeti sundular.

Görme engellilerin bağlama konserinin ardından Ertuğrul gazi İşitme Engelliler Okulu Folklor Ekibi sahne alarak birbirinden güzel oyun sergilediler.

6 copy

ENGELLERİ AŞTILAR PLAKETİ ALDILAR

Folklor gösterilerinin ardından Engelleri Aşan Engelliler plaket takdimine geçildi.

Plaket takdiminde Görme Engelliler Türkiye Global Bayan Milli Takımı Baş Antrenörü

Ali Tekçe , Görme Engelliler Yüzme Antrenörü  Selçuk Paksoy, Global Milli Takım Sporcusu ve Türkiye Görme Engelliler Yüzme Şampiyonu Elif yemişen, Global Milli Takım Sporcusu ve Dünya 3. sü

Sadiye Ardıç , Görme Engelliler Judo Sporcusu Sinan Davşan, Görme Engelliler Global Milli Takım Oyuncusu ve Atletizim Milli Takım Sporcusu Sümeyye Özcan,  Görme Engelliler Yüzücüsü

Töre Bıyık,  S6 Kategorisinde Türkiye Şampiyonalarında 1. 2. ve 3. sü olan

Samet Furkan Madsar,  S6 Kategorisinde Türkiye Şampiyonu  Sevilay Öztürk, Bedensel Engelliler Spor Federasyonunda ve Görme Engelliler Spor Federasyonunda Yüzme Milli Takım Antrenörü

Osman Çullu ile Kahramanmaraş’ta üniversite mezunu olan, kamu kurumunda ayaklarıyla bilgisayar kullanarak resmi yazışmalar yaparken gerektiğinde bilgisayar arızalarını gideren

Ahmet Elagöz’e başarılarından dolayı plaket takdim edildi.

10 copy

16 ADET AKÜLÜ ARABA

Plaket takdiminin ardından ihtiyaç sahibi olan engelli vatandaşlara 16 adet akülü araba hediye edildi.

Programın sonunda sahne alan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Urfa Sıra Gecesi Ekibi davetlilere güzel bir müzik ziyafeti sundular.

Geceye Vali Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay ile meclis üyeleri, daire başkanları ve şube müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

12 copy 13 copy 15 copy 16 copy 20 copy

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye İkincisi Yaşar Gölcü İlkokulundan Çıktı Türkiye İkincisi Yaşar Gö...

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın İlkokul çağındaki ö...

Şair Mehmet Aksu Üniversite Onur Köşesinde Şair Mehmet Aksu Üniversi...

Şair Mehmet Aksu’nun yeni çıkan Açık Kapı (Deneme), Dolunayd...

“Benim Oyun Sandığım” Kar, Kış Dinlemiyor “Benim Oyun Sandığım” Kar...

Bir gün kapınız çalınıyor. Bilmediğiniz kişiler içi kitap,de...

Kahraman, Eğitimde 1. Yarıyılı Değerlendirdi Kahraman, Eğitimde 1. Yar...

İL MÜDÜRÜ KAHRAMAN: “312 BİN ÖĞRENCİMİZ KARNE ALACAK.&...

ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLERİ ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLER...

Şeytanın en büyük tuzağı, çirkin şeylerin paketini güzel yap...

YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1 YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1...

Yüreği her daim aşkla kavrulan gönlü güzel insanlara selam o...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECL...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI KARAR NO : 04 KARAR TARİH...

Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulun...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etk...

Valilikten çok önemli duyuru Valilikten çok önemli duy...

Kahramanmaraş valiliği yaptığı duyuruda; “Mevcut hava ...

RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDINDAN…. RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDI...

              Ramazan PAK, 1955’te K.Maraş’ın Sarıçukur köyü...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ