Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş’ta Akılcı İlaç Uygulamaları Eğitim Toplantısı 

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, İlaç Bilincini Geliştirme ve Akılcı İlaç Derneği ile Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği, Akılcı İlaç  Kullanımı Paneli 12.07.2014 tarihinde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Binası Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıya sağlık kuruluşlarının yöneticileri ve aile hekimleri katıldı. Söz konusu toplantıya Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi […]

Kahramanmaraş’ta Akılcı İlaç Uygulamaları Eğitim Toplantısı 

15 Temmuz 2014 - 2:19A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, İlaç Bilincini Geliştirme ve Akılcı İlaç Derneği ile Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği, Akılcı İlaç  Kullanımı Paneli 12.07.2014 tarihinde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Binası Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıya sağlık kuruluşlarının yöneticileri ve aile hekimleri katıldı.

Söz konusu toplantıya Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin YILMAZ, İlaç Bilincini Geliştirme ve Akılcı İlaç Derneği Başkanı Pfor. Dr. İsmail BALIK, KSÜ Sağlık Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Hasan UÇMAK, ,İlaç Bilincini Geliştirme ve Akılcı İlaç Derneği Başkan YardımcısıProf. Dr. Ahmet AKICI, İl Sağlık Müdürü Dr. M.İlker ÇİTİL, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet YENER, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Abdülkadir GÖĞREMİŞ, Sağlık Yöneticileri, aile hekimleri, eczacılar ve özel sektör temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından İlaç Bilincini Geliştirme Ve Akılcı İlaç Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail BALIK açılış konuşmasını yaparak Akılcı İlaç Kullanımı hakkında bilgi verdi.

Ardından Kürsüye Gelen Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Dr.M.İlker ÇİTİL ise şöyle konuştu. “Sağlıklı insan gelişmişliğin en önemli göstergesidir. Sağlıklı insan ise ancak sağlıklı çevre ile mümkündür. Doğru ilacın doğru zamanda kullanılması, temiz su, temiz hava ve sağlıklı yaşam koşulları kadar sorumluluk taşımamız gereken özelliklerdendir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur.

Yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı dünyada çeşitli çözüm yolları üretilmeye, geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda dünyada aynı zamanda ülkemizde de “Akılcı İlaç Kullanımı (AİK)” çalışmaları başlatılmıştır. Ayrıca akılcı ilacın sağlık ekonomisiyle ilgili çalışmaların bir parçası olduğu da bilinmelidir. Ekonomik olarak ilaç giderlerinin minimum seviyeye düşürülmesi için akılcı ilaç kullanımı hem sağlık politikası hem de toplumsal politika kabul edilmelidir.

Akılcı İlaç Kullanımının sağlanması konusunda farkındalığın oluşturulması ve toplum bilincinin artırılmasında hekim, eczacı,  hemşire, diğer sağlık personeli öncelikli sorumluluk sahibi taraflar olarak sayılabilir. Bu bilincin artması ve “Akılcı İlaç kullanımın sağlanması için düzenlenen bu programa İl Sağlık Müdürlüğü olarak ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Daha sonra, Sağlık Bakanlığı Türkiye  İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı  Dr. Hüseyin YILMAZ bir Konuşma yaptı.

Arkasından  Akılcı İlaç  Kullanımı ve Tedarik Yönetim Dairesi Eczacısı Mesil AKSOY, İlaç Bilincini Geliştirme ve Akılcı İlaç Derneği Başkan YardımcısıProf.Dr.Ahmet AKICI kürsüye davet edildi.

İlgiyle takip edilen Akılcı İlaç Uygulamaları Eğitim Toplantısı, kendi alanlarında uzman olan   Endokrinoloji ilaçlarında Yard.Doç.Dr.Dilek TÜZÜN, Fizik Tedavi Romatolojide Yard.Doç.Dr. Gözde YILDIRIM, Gastroenteronolojide  Yard.Doç.Dr. Kadir GİŞİ, Göğüs Hastalıklarında Yard.Doç.Dr. Hasan KAHRAMAN, Kardiyolojide Yard.Doç.Dr.  İdris ARDIÇ ve Enfeksiyon Hastalıklarında Yard.Doç.Dr.  Selma ATEŞ GÜLER kendi dallarıyla ilgili hastalıklarda Akılcı İlaç Kullanımını slayt eşliğinde anlattılar.

Toplantı, Medyada Akılcı İlaç Kullanımı konusunu anlatan Yard.Doç.Dr.  Mustafa Haki SUCAKLI’nın sunumuyla sona erdi.

Sunumların sona ermesiyle Bakanlık Temsilcileri , İlaç Bilincini Geliştirme Ve Akılcı İlaç Derneği,ilimizin Sağlık Yöneticileri,Eczacılar Odası tarafından verilen iftar yemeğinde buluştular.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta HBÖ Haftası Başladı Kahramanmaraş’ta HB...

Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri Tüm Türkiye de 1-7 M...

Mahçiçek; 46 metropol ilçe arasında Onikişubat’ımızı birinci sıraya taşıdık Mahçiçek; 46 metropol ilç...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, 14 ve 28 Mayıs’...

‘Doğa Yürüyüşleri’ Kaldığı Yerden Devam Edecek ‘Doğa Yürüyüşleri’ Kaldığ...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Doğa Yürüyüşleri, de...

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden LGS Öncesi Son Prova İl Milli Eğitim Müdürlüğü...

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Ölçme Değerlendir...

Kahramanmaraş’ta şebeke suyu içilebilinir mi? Kahramanmaraş’ta şe...

Kahramanmaraş’ta yaşayan vatandaşlar, deprem sonrası oluşan ...

298.Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 298.Fasl-ı muhabbet Atışm...

1 Resul’den almışlar o nasihatı. Üç kıta koşarken kim ...

İl Milli Eğitim Müdürlüğü YKS Deneme Sınavı Yaptı İl Milli Eğitim Müdürlüğü...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme ...

Mansur Yavaş: ‘Kahramanmaraşlılara gönülden hizmet etmeye  devam ediyoruz” Mansur Yavaş: ‘Kahr...

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ‘Kend...

İbrahim Çalık Anadolu Lisesi Deprem Şehitlerini Andı İbrahim Çalık Anadolu Lis...

Kahramanmaraş Onikişubat İbrahim Çalık Anadolu Lisesi 6 Şuba...

Gönül Köprüsü Projesiyle Depremzede Öğrenciler İstanbul’da Gönül Köprüsü Projesiyle ...

Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bakırköy İlçe Mi...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ