Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş’ın Kurtuluşun 95. Yılı Coşkuyla Kutlandı

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yıldönümü törenlerle kutlandı. Valilik Kavşağında gerçekleştirilen kutlama törenleri, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Vali Mustafa Hakan Güvençer, garnizon Komutanı Kerim Acar, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç birlikte askeri bir araçla halkın bayramını kutladılar. Protokol mensuplarının bayram kutlamasının ardından halk oyunları gösterisi yer aldı. Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih […]

Kahramanmaraş’ın Kurtuluşun 95. Yılı Coşkuyla Kutlandı

12 Şubat 2015 - 17:30A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yıldönümü törenlerle kutlandı.

Valilik Kavşağında gerçekleştirilen kutlama törenleri, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Vali Mustafa Hakan Güvençer, garnizon Komutanı Kerim Acar, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç birlikte askeri bir araçla halkın bayramını kutladılar.

Protokol mensuplarının bayram kutlamasının ardından halk oyunları gösterisi yer aldı.

Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası’nı şanlı bayrağımıza taktı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı yapmak üzere kürsüye gelen Büyükşehir Belediye  Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, coşkulu bir konuşma yaptı.

Konuşmasına Hayati Vasfi Taşyürek’in ‘Kahramanmaraş’ isimli şiiriyle başlayan Başkan Erkoç: ““Vatanımız tek kişi kalana kadar düşmana teslim olunmayacaktır, Gayret bizden yardım Allahtan’dır” diyerek şahlanan Arslan Bey’lere selam olsun.

STC_3420 copy

“Hürriyeti olmayan bir milletin Cuma namazı kılması caiz değildir” diyerek bayrağımızın dalgalanmadığı yerde Cuma namazı kıldırmayan Rıdvan Hocalara selam olsun…

“Maraş bize mezar olmadan, düşmana gülzar olmaz” diyerek, hürriyetine yan baktırmayan yiğitlere selam olsun.

Şehit olan kocasının silahını alarak “sıra bizde” diyen Senem Ayşelere selam olsun…

Varlıklarını inançları ve özgürlükleri uğrunda adayan Mıllış Nuri, Yörük Selim, Evliya Efendi, Çakmakçı Sait gibi bayrağı uğruna şahadet şerbeti içen koç yiğitlere selam olsun….

Namusuna uzanan elleri kırmak için ilk kurşunu atan ve kurtuluşla simgeleşmiş Sütçü İmam’lara selam olsun..

Süt kadar ak yürekleriyle Maraş’ı sokak sokak, ev ev savunarak, bir devleti tek başına yenen  Kahraman Maraşlılara selam olsun.

Bugün, Kahramanmaraş’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıldönümünü kutluyoruz. Bugün, hayatımızı, nefes alıp verişimizi, kalplerimizin atışını kutluyoruz. Bugün, birbirimizin varlığını kutluyoruz.

STC_0211 copy

Tarihte birçok şehir savaşları yaşandı. Fakat hiç biri Kahramanmaraş’taki kadar olumsuz şartlar altında gerçekleşmedi.22 gün ve 22 gece süren düşmanın müthiş bombardımanları ile şehir yanıp yıkıldığı halde savaşa devem eden sivil bir şehir halkının düşmanı mağlup etmesi tarihte benzeri görülmemiş büyük bir zaferdir. Bu büyük zaferin 95. yıl dönümünü kutlarken aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyor, kahraman gazilerime şükranlarımı sunuyor, neşe ve sevinç içinde heyecanla kurtuluş bayramını kutlayan halkımızı selamların en güzeli olan Allah’ın selamı ile selamlıyorum.

Şehrimiz önce İngilizler daha sonra Fransızlar tarafından işgal edildi,  halkımız I. Dünya Savaşı’ndan yeni çıkmış, yorgun, üzgün, aç ve çaresizdi. Küçücük çocuklar, bebekler durmadan ağlıyor. Delikanlılar, yaşlılar, öldürülüyor, genç kızların, genç annelerin namusuna el uzatılıyor, anneler ağlıyor, genç kızlar, gelinler ağlıyordu. Her yerde saldırılar, barut, kan, ölümler ve zulüm vardı….

Bütün bu olumsuz şartlara rağmen hayatında hiç silah tutmamış öğrenciler, esnaf, memur, kadın, çocuk tüm Maraşlılar silaha sarıldılar.

Onlar 95 yıl önce işgale karşı durmasaydı, direnmeseydi, bugün bu sokaklar, caddeler, parklar, evler bizim olmayacaktı. Biz var olmayacaktık.

Her 12 Şubat tarihinde bir bayram sevinci yaşıyorsak, bu dedelerimizin 1920’deki kahramanca direnişi sayesindedir. Dedelerimiz, ninelerimiz, gençler, dünyanın en güçlü ordularından birini alt ettiler. Ülkemize çöken ümitsizliği kovdular, çaresizliği aştılar, korkuyu tuzla buz ettiler!

Ay-yıldızlı bayrağımız kalemizin burçlarında dalgalandıkça, şehitlerimizin anısı taptaze yaşayacak.

Kıymetli Kahramanmaraşlılar, kısacası; tarih kahramanla, tarih imanla, tarih aşkla, tarih zaferle yazılır…

Göğsündeki imanla, aşkla, zafer kazanan kahramanlar şehri Kahramanmaraş’ta doğmak bir ayrıcalıktır. Çünkü bu şehirde herkes kahraman doğar… Önemli olan ise kahramanlığa yakışmaktır.

Bu şehrin bir evladı olmaktan her zaman gurur duydum. Bana bu şehre hizmet etme şerefini de nasip eden Yüce Rabbime hamd ediyor, tüm hemşehrilerime sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, bir kez daha aziz şehitleri ve gazileri rahmet, şükran ve minnetle anarak, tüm Kahramanmaraşlıların kurtuluş gününü kutluyorum.

Bayramımız kutlu, geleceğimiz aydınlık olsun inşallah” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç’un konuşmasının ardından kürsüye gelen Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’nin yükselişini kimsemin engelleyemeyeceğini ifade ederek: “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak uğrunda ölen varsa vatandır.

Bu toprakları bizlere vatan yapan, ay yıldızlı bayrağımızın özgürce dalgalanmasını sağlayan Kahramanmaraş’ın kahraman insanları zafer bayramı kutlu olsun.

İstiklal mücadelesinin verildiği bir taraftan İngiliz’i, bir taraftan Fransız’ı bir tarafa Rus’u bir taratan Yunanlısı yetmiş yedi düvelin bir araya gelerek bu milleti yok etmek, bu milleti tarihten silmek, bu milletin inanç değerleriyle, bağımsızlık değerleriyle, tarihi geçmişinden getirdiği medeniyet anlayışıyla, tarihi geleceği olan yürüyüşünü kesmek isteyenlere ya istiklal ya ölüm diyerek öncülük eden Mustafa Kemal’in öncülüğünde bir bağımsızlık mücadelesi, bir istiklal mücadelesi verildi. Bunların en önemli köşe başlarından birisi de Kahramanmaraş ve Kahramanmaraş’ın kahraman insanları oldu.

Bu genç cumhuriyetin iki temel ayağı var birincisi egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ve bu millete muasır medeniyet seviyesinin üzerinde bir yer yakışır. Birçok alanda dünyayla artık yarışır bir noktaya geldik. Milli tankını yapabilen, milli uçaklarını yapabilen ve bundan sonraki süreçte de birçok alanda kendi dinamiklerini kuran ve dünyaya evet Türk milleti de artık daha güçlü bir şekilde vardır diyen bir yolculuğu yapıyoruz. Sağlık alanında artık ambulans uçaklarıyla, ambulans helikopteriyle ile şehir hastaneleri ve tarihi gelecekte 5’li 10’lu yıllarda Türkiye bölgesinin sağlıkta turizm merkezi yapacak Kahramanmaraş da bu anlamda farklı dinamiklere kazandıracak bir yürüyüş yapıyoruz. Birbirimizi daha çok sevmeye ihtiyacımız var. Birlikten güç doğar anlayışına ihtiyacımız var, bize karşı yapılan hesapları bozmak için bir ve beraber olmaya ihtiyacımız var. Bu ruh yaşadığı sürece inanıyorum ki yabancılar hangi hesabı yaparlarsa yapsın, bu milletin milli tarihe tarihi geleceğe yürüyüşünü asla engelleyemeyecekler ve asla bu milletin geleceği olan yürüyüşünü önünü kesemeyecekler” dedi.

Konuşmaların ardından temsili canlandırma bölümüne geçildi.

Hürü Ana, Abdal Halil Ağa, Bayrak Olayı, Sütçü İmam Olayı gibi Maraş Milli Mücadelede cereyan eden olaylar temsili olarak canlandırıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tarihi Türk Topluluğu Mehteran Gösterisinin ardından geçit resmi tamamlandı.

HMK_7018 copy  STC_3157 copy STC_3206 copy STC_3355 copy  STC_3468 copy STC_3506 copy STC_3857 copy STC_3861 copy STC_9969 copy STC_9978 copy

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Baba Duası Baba Duası

Babalar günüde geride kaldı. Geçtiğimiz Pazar günü babaların...

Muhsin Yazıcıoğlu Ortaokulunda EBA Destek Noktası Açıldı Muhsin Yazıcıoğlu Ortaoku...

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, MEB Tevfik İleri Toplantı S...

Örnek davranış sergileyerek, ödülü hak ettiler. Örnek davranış sergileyer...

Onikişubat Ayşe Gümüşer İlkokulu Müdürlüğü ile irtibata geçe...

‘’Türkoğlu Yazar Dünya Okur’’ projesi ödül sahipleri ‘’Türkoğlu Yazar Dünya Ok...

Kahramanmaraş Türkoğlu İlçe Müdürlüğünce,İlçede öğrencilerin...

Kürtül Celilli İlk ve Ortaokuluna Konferans Salonu Kürtül Celilli İlk ve Ort...

Kahramanmaraş Onikişubat Kürtül Celilli İlk ve Ortaokulunda ...

BİLSEM, eTwinning Kayseri Bölgesel Konferansına Katıldı BİLSEM, eTwinning Kayseri...

Kahramanmaraş proje ekibi, 11-13 Haziran tarihleri arasındak...

Göksun’da yem bezelyesi tarla günü düzenlendi… Göksun’da yem bezel...

Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem ...

Tarihine Sahip Çıkan Elbistan’da Kent Müzesi Açıldı Tarihine Sahip Çıkan Elbi...

Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesinde  Şehir Müzesi’nin ...

Asansöer boşluğuna düşerek canından oldu Asansöer boşluğuna düşere...

Ekmek parası ve geçim kaymağını sağlamak için bir süre önce ...

“TELAFİDE BEN DE VARIM” HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR “TELAFİDE BEN DE VA...

5 Temmuz – 31 Ağustos tarihleri arasında yapılacak ola...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ