Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş Öğrenme Şenliği 04-06 Kasım 2014’te yapılıyor

Öğrenme Şenliği projesinin uygulanması için pilot iller arasında bulunan Kahramanmaraş’ta “Kahramanmaraş Öğrenme Şenliği “04-06 Kasım 2014’te saat:10.00’da Osman Sayın Kapalı Spor Salonunda açılışı yapılarak başlayacak. Pek çok ülkede düzenlenen Öğrenme Şenliği, bireylerde kendilerini geliştirme konusunda merak ve istek uyandırarak, öğrenmenin eğlenceli, kişiyi rehabilite eden yönünün fark edilmesi ve bireylerin öğrenme süreçlerine aktif olarak katılmasını sağlamak […]

Kahramanmaraş Öğrenme Şenliği 04-06 Kasım 2014’te yapılıyor

03 Kasım 2014 - 9:53A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Öğrenme Şenliği projesinin uygulanması için pilot iller arasında bulunan Kahramanmaraş’ta “Kahramanmaraş Öğrenme Şenliği “04-06 Kasım 2014’te saat:10.00’da Osman Sayın Kapalı Spor Salonunda açılışı yapılarak başlayacak.

Pek çok ülkede düzenlenen Öğrenme Şenliği, bireylerde kendilerini geliştirme konusunda merak ve istek uyandırarak, öğrenmenin eğlenceli, kişiyi rehabilite eden yönünün fark edilmesi ve bireylerin öğrenme süreçlerine aktif olarak katılmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilmektedir.

Osman Sayın Kapalı Spor Salonundaki Öğrenme Şenliği 04 Kasım 2014 Salı 1. Günü saat 10.00’da Protokol konuşmaları, Halkoyunları, Bando, Mehter gösterileri, Öğrenme Şenliği Standlarının açılışı ve gezilmesiyle başlamış olacak. Burada farklı gösteriler ve ayrıca Piazza AVM ve Suzan ve Abdulhakim Bilgili Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde değişik etkinlikler gün boyu devam edecek.

Öğrenme Şenliğine 2.ve 3. Günde Resim, Ebru, fotoğraf sergisi, geziler, animasyon gösterileri ve değişik seminerlerle farklı mekânlarda devam edilecek. Etkinliğe tüm  halkımız davetlidir.

1. GÜN PROGRAMI (04 Kasım 2014)


Osman Sayın Kapal Spor Salonu Saat:10.00
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
Protokol Konuşmaları
Halk Oyunları Gösterileri
Bando Konseri
Mehter Gösterisi
Öğrenme şenliği Standlarının Açılması ve Gezilmesi
İlçelerin Standları
Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Standları
Sivil Toplum Kuruluşlarının
Maraş Dondurması Gösterisi (O.Sayın Kap. Spor Sal.) 10.00
Trafik Eğitimi Simülasyonu (Emniyet Müdürlüğü)
(Kent Meydanı) 10.00
Güzel Sanatlar Lisesi Resim Sergisi
(Piazza AVM) 14.00
Madde Bağımlılığı ve Zararlı Alışkanlıklardan Korunma Semineri (Halk Sağlığı Müdürlüğü)
(Yer: Kahramanmaraş HEM) 14.30
Deprem ve Afet Konulu Seminer
(AFAD – Suzan ve A.Hakim Bilgili HEM Salonu) 15.00

 

Öğrenme Şenliğine Katılacak Kamu Kurum ve Kuruluşlarının İsimleri:

1- Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı  

2- Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi             

3- Onikişubat Belediye Başkanlığı                                

4-Dulkadiroğlu Belediye Başkanlığı                              

5- İl Emniyet Müdürlüğü                                                 

6-Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı                            

7- Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı                     

8- İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

9-İl Sağlık Müdürlüğü

10- İl Halk Sağlığı Müdürlüğü

11-İl Müftülüğü

12-Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü

13- Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü

14- İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü

15-Afşin

16-Andırın

17-Çağlayancerit

18-Ekinözü

19-Elbistan

20-Göksun

21-Onikişubat

22-Dulkadiroğlu

23-Nurhak

24-Pazarcık

25-Türkoğlu

26-TEMA

27-THY

28-Kızılay

29-Sevinç Yağmuru

30-Paksoy Danışmanlık Halkla İlişkiler

31-Kahramanmaraş Halk Eğitimi Merkezi

32-S.A. Bilgili Halk Eğitimi Merkezi

33-Akdeniz Mesleki Teknik Anadolu Lisesi

34-Kahramanmaraş Mesleki Teknik Anadolu Lisesi

35-Güzel Sanatlar Lisesi

36-Nezihe Öksüz Mesleki Teknik Anadolu Lisesi

37-Kahramanmaraş Mesleki Eğitim Merkezi

38- Ş. İdari Ateşe Galip Özmen Mesleki Teknik Anadolu Lisesi

39- Sevim Şirikçi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi

 

ÖĞRENME ŞENLİĞİNİN TANIMI

Öğrenme Şenliği, hayat boyu öğrenme faaliyetlerine katılımı arttırmayı hedefleyen, öğrenme fırsatları hakkında halkı bilgilendiren, eğlenerek öğrenmeyi teşvik eden, sanatsal ve kültürel gösteriler içeren programlı etkinlikler bütünüdür. Öğrenme Şenliği, bireylerde kendilerini geliştirme konusunda merak ve istek uyandırarak, öğrenmenin eğlenceli, kişiyi rehabilite eden yönünün fark edilmesini ve bireylerin öğrenme süreçlerine aktif olarak katılmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilmektedir.

Yetişkin öğreniminin kutlanması yeni bir kavram değildir. Öğrenme Şenlikleri, dünyanın çeşitli kentlerinde yıllardır başarı ile uygulanmakta olan ve hayat boyu öğrenme sürecine katkı sağlayan faaliyetlerdir. Dünyada ilk olarak 1967 yılında okuma-yazma haftası olarak kutlanmaya başlamış, daha sonra pek çok ülkede daha kapsamlı Öğrenme Şenlikleri düzenlenmeye başlamıştır.

Öğrenme şenliklerini diğer öğrenme faaliyetlerinden ayıran en önemli özellik, öğrenme süreçlerine aktif olarak katılım olanağı sunmasıdır. Bireysel gelişime yönelik merak ve istek uyandırma özelliği ile de yürütülen diğer hayat boyu öğrenme faaliyetlerinden daha etkili olmaktadır.

Öğrenme Şenliğini bir pazarlama kampanyası gibi algılamak doğru olur. Pazarlama, müşterilerin çıkarlarını yönetmedir.  Burada müşteriler, eğlenerek bilgi edinmek ve eğitilmek amacıyla faaliyetlere katılan ziyaretçiler, eğitim veren ve daha fazla kişiyi şenliğe çekmeyi hedefleyen kurumlar (Okullar, üniversiteler, dershaneler), nitelikli işgücü arayan işverenler ile bölgeyi bir cazibe merkezine dönüştürerek aileleri ve yatırımcıları bölgeyi çekmeyi hedefleyen siyasi ve idari otoritelerdir. Eğer bu dört paydaş grup şenliğin getirilerine inanırlarsa, hedef grupların tamamı olaya dâhil olacaktır.

 

ÖĞRENME ŞENLİĞİ DÜZENLEME SEBEPLERİ

Hızla değişen toplumlarda hayat boyu öğrenme sosyal içerme ve işgücü piyasasına dâhil olabilme açısından çok önemlidir. Temel becerilere sahip olmak ve okuryazar olmak, iyi bir iş bulmak için yeterli değildir. Günümüzün esnek ve güvencesiz işgücü piyasasında ‘istihdam edilebilir’ konumda kalabilmek için eğitim ve öğretime sürekli ihtiyaç vardır.

Bireylerin sadece ülkesindeki değil, dünyadaki toplumsal gelişmelere ve değişime uyum sağlamalarına yardımcı olmak, ekonomik ve sosyal yaşama aktif katılımlarını kolaylaştırmak, yaşamlarını daha etkin bir biçimde düzene koyma ve denetleme yeteneklerini geliştirmek ve sosyal açıdan dışlanmalarını engellemek için Hayat Boyu Öğrenmeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Eğitim ve öğretim sistemi hayat boyu öğrenmeyi desteklemek için öğrenenlere mümkün olduğunca yakın bir yerde organize olmalı ve hizmetleri yerel düzeyde sunmalıdır. Aynı zamanda kişisel gelişim, aktif vatandaşlık, sosyal içerme ve istihdam edilebilirlik amaçlarını gerçekleştirmeli ve öğrenmeye erişimi teşvik etmelidir.

Ülkemizde hayat boyu öğrenmeye katılım oranı oldukça düşüktür. Yüksek hedefleri olan Türkiye;  hayat boyu öğrenme kültürünü geliştirmek zorundadır. Hayat boyu öğrenmenin önündeki engelleri kaldırmak için yeni yollar aranmalı, öğrenmeye ve hayat boyu öğrenmeye karşı tutumların değişmesi sağlanmalıdır. Farklı hayat boyu öğrenme kurum ve örgütleri koordine edilmeli, mevcut koşulların değeri maksimize edilmeli, farklı kurumlar ve sektörlerle ortaklık ve işbirliği oluşturulmalıdır.

 Ülkemizde, yetişkin eğitimi faaliyetleri ile birlikte bu eğitimlere erişimi artıracak, öğrenme olanaklarının yetişkinler için organize bir şekilde sunulduğu, düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır. İşte bu noktada “öğrenme Şenlikleri” ihtiyaca cevap veren uygulamalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğrenme Şenlikleri, öğrenme profilini ve hayat boyu öğrenme alışkanlığı kazanımını destekleyen faaliyetlerdir.

Öğrenme şenlikleri, ortak çalışma kültürünün güçlendirilmesine ve eğitim faaliyetlerinin daha fazla tanıtılmasına yönelik ihtiyaca da cevap verebilir niteliktedir. Öğrenmeyi eğlenceli hale getirerek toplumun motive edilmesine katkı sağlamaktadır.

Öğrenme Şenliği düzenlendiği şehrin entelektüel seviyesini yükselten ve şehri çeşitli gruplar nezdinde cazibe merkezi haline getiren bir faaliyettir. Öğrenme Şenliğinin de katkısıyla şehrin üniversiteleri şehir dışından daha kaliteli öğrencileri çekecek, bilim ve sanat kuruluşları bu şehirleri tercih edecekler, şehrin sunduğu zengin kültür ortamı kaliteli işgücü açısından şehrin ‘yaşanılabilir’ olmasını sağlayacaktır. Bilgi, deneyim, kişisel deneme, oyunlar ve yaparak öğrenme şeklinde yoğun bir öğrenme ortamı hazırlamamız gerekir. Ancak böyle yapıldığında ziyaretçiler şenliğe katılacaklardır.

ÖĞRENME ŞENLİĞİ UYGULAMASININ FAYDALARI

•             Hayat Boyu Öğrenmeye katılımı teşvik ederek “Türkiye genelinde Hayat Boyu Öğrenmeye katılım oranının artırılması” genel hedefine katkıda bulunur,

•             Topluma, var olan öğrenme fırsatlarına ilişkin bilgi sunulmasına olanak sağlar,

•             Mevcut hayat boyu öğrenme stratejilerinin geliştirilmesine destek verir,

•             Öğrenenlerin talepleri hakkında fikir sahibi olmaya katkı sağlar,

•             Yetişkinlerin öğrenme olanaklarına erişimi hususunda davranış geliştirilmesi, bu konudaki devlet politikalarının yönlendirilmesi, yetişkin eğitimi ve katılımın önündeki engeller gibi hususlarda farkındalığın artırılmasına katkı sağlar,

•             Ortak çalışma kültürünün teşvik edilmesine katkı sağlar. Kamu, yerel yönetim, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve firmalar arasında iş birliği ve koordinasyonun artırılmasına, ortaklar arasında işbirliği yolu ile yeni bakış açışı ve deneyimler kazanılmasına yardımcı olur,

•             Öğrenmenin sıkıcı bir süreç yerine ilgi çekici, eğlenceli ve kişiyi rehabilite eden bir süreç olduğu hususunda farkındalık oluşturulmasına katkı sağlar,

             Hayat Boyu Öğrenmeye katılım yoluyla bireylerin yeteneklerini keşfetmesini sağlayarak moral ve motivasyonunu üst düzeye çıkarmasına yardımcı olur,

•             Sosyal ve kültürel gelişimi destekler örneğin, öğrenme şenliğinin de katkısıyla şehrin üniversiteleri şehir dışından daha kaliteli öğrencileri çekebilir, bilim ve sanat kuruluşları bu şehirleri tercih edebilir, şehrin sunduğu zengin kültür ortamı kaliteli işgücü açısından şehrin ‘yaşanılabilir’ olmasını sağlar,

•             Politikacıların halkla olumlu ilişkiler kurmalarına katkı sağlar,

•             Kişilerde kendilerini geliştirme konusunda istek uyandırarak hayat boyu öğrenme konusunda farkındalık oluşturulmasına katkı sağlar,

•             Her yerde eğitim olgusunun vurgulanmasına ve Millî Eğitim Bakanlığı’nın vatandaşın her zaman yanında olduğunun hissettirilmesine katkı sağlar,

•             Toplumda eğitim kurumlarına olumlu bakış açısının güçlendirilmesine katkı sağlar.

 

ÖĞRENME ŞENLİĞİNİN TARAFLARI

•             Kamu ve özel sektöre ait eğitim kurumları (Okullar,  üniversiteler, halk eğitimi merkezleri, meslekî eğitim merkezleri, okul öncesi kurumları, mobil eğitim merkezleri vb.)

•             Yerel Yönetimler ve yerel düzeyde ilgili diğer tüm gruplar  (Belediyeler, il özel idareleri vb.)

•             Kamu ve özel sektöre ait yetişkin eğitimi ya da hayat boyu öğrenme merkezleri, yaşlı bakım merkezleri

•             Sivil toplum örgütleri, gönüllü kuruluşlar ve sosyal hizmet sunan diğer organizasyonlar

•             Ticaret Odaları, sanayi odaları, işveren organizasyonları vb.

•             Dinî kurum/kuruluşlar

•             Açık Öğretim kurum/kuruluşları

•             Kamu harici finansman sağlayabilecek kurumlar/kuruluşlar/vakıflar/ kulüpler/ dernekler ve diğer organizasyonlar

•             Sağlık kurumları/Hastaneler

•             Engelli Bireylere Yönelik kurum/kuruluşlar

•             Bölgesel kalkınma ajansları

•             Medya

•             Firmalar

•             Bilgi ve danışma merkezleri

•             Toplum temelli organizasyonlar

•             Kadın dernekleri

•             Sanatla ilgili kuruluşlar ve sanatçılar

•             Galeriler, müzeler, kütüphaneler, eğlence merkezleri, internet kulüpleri-kafeleri, tiyatrolar/sinemalar

•             Eğitim çevreleri, çeşitli alanlardan eğitimciler,

•             Bürokratlar (Bakanlar, Belediye Başkanları vb.)

•             Öğrenenler

Ekran Alıntısı

 

 

 

 

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ! ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ!

Rahmetli Barış Manço, ülkemizde 7’den 77’ye herkesin sevdiği...

Kahramanmaraş ÖDM’den SPSS Kullanım Kursu Kahramanmaraş ÖDM’d...

Kahramanmaraş Ölçme Değerlendirme Merkezinde öğretmenlerin i...

Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Geliyor Kahramanmaraş’a Şid...

MGM’nin paylaştığı son hava durumu tahminlerine göre, ...

284. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 284. Fasl-ı muhabbet Atış...

1 Gönlü kocamandır, sevgiyle bakar Kötü söz söylemez, gönlün...

Piknik Alanlarındaki Tehlike Piknik Alanlarındaki Tehl...

Geçtiğimiz Cuma günü kahvaltı yaparken hanımefendi; “ Bey, b...

Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençlerle Buluştu Bakan Kirişci, Heyecan Ba...

Bir dizi ziyaret ve toplantı için Kahramanmaraş’a gelen Tarı...

Emniyet Personeline Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Semineri Emniyet Personeline Aile ...

Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi 2 R...

Şeref Kazancı Güven Tazeledi Şeref Kazancı Güven Tazel...

Kahramanmaraş Yeni Sanayi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet...

Prof. Dr. Perihan Öztürk: Türkiye’de 600 cüzzamlı hasta var Prof. Dr. Perihan Öztürk:...

KSÜ Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı...

YAŞLILARA SAYGI  YAŞLILARA SAYGI 

Bir ayet-i kerimede:  “Kime uzun ömür verirsek biz onun geli...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ