Maraşta Haber
Maraşta Haber

Eskiden Terzi Olmayana Kız Vermezlerdi

Kahramanmaraş’ın ilk terzilerinden biri olan Terzi Ahmet Başkan, ilkokulu bitirdikten sonra çırak olarak başladığı terzilik mesleğini, hazır giyime ve zamana karşı direnerek sürdürüyor. Terzilik mesleğinin gözde bir meslek olduğu yıllarda terzi olmayana kız vermezlerdi diyen Ahmet Usta, “1960’lı yıllarda bu mesleği yapanların çok paralar kazandığını söyledi.  ESKİDEN TERZİ OLMAYANA KIZ VERMEZLERDİ  Bir zamanlar ısmarlama terzilik […]

Eskiden Terzi Olmayana Kız Vermezlerdi

28 Ocak 2015 - 22:40A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş’ın ilk terzilerinden biri olan Terzi Ahmet Başkan, ilkokulu bitirdikten sonra çırak olarak başladığı terzilik mesleğini, hazır giyime ve zamana karşı direnerek sürdürüyor.

Terzilik mesleğinin gözde bir meslek olduğu yıllarda terzi olmayana kız vermezlerdi diyen Ahmet Usta, “1960’lı yıllarda bu mesleği yapanların çok paralar kazandığını söyledi.

 ESKİDEN TERZİ OLMAYANA KIZ VERMEZLERDİ

 Bir zamanlar ısmarlama terzilik mesleğinin çok gözde bir meslek olduğunu belirten Yılların ustası Terzi Ahmet Başkan günümüzde ise bu mesleğin rağbet görmediğini ve neredeyse bittiğini ifade etti. Ahmet Usta, eskiden; terzi olmayana kız vermezlerdi diyerek Ismarlama terzilik mesleğinin ne kadar popüler bir meslek olduğunu Manşet Gazetesi Muhabirlerinden Mücahit Dalkara’ya anlattı.

 Kahramanmaraş’ın ilk terzilerinden biri olan Ahmet Başkan, ilkokulu bitirdikten sonra çırak olarak başladığı terzilik mesleğini, hazır giyime ve zamana karşı direnerek sürdürüyor.

69 yaşında ve 5 çocuk babası olduğunu söyleyen Ahmet Usta, “3 kızım 2 oğlum var. Bu mesleğe 1960’lı yıllarda Kahramanmaraş’ta başladım” dedi.

İlkokulu bitirdikten sonra babası tarafından bir terzi ustasının yanında terzi çırağı olarak işe başladığını ifade eden Ahmet Usta, daha sonra çalışmak için İstanbul’a gittiğini, birkaç yıl İstanbul’da kaldığını ve bu zaman zarfında mesleğinde daha da ustalaşarak Kahramanmaraş’a döndüğünü söyledi.

55 yıl severek, isteyerek, halen tadına doyamayarak, terzilik yaptığını ifade eden Terzi Ahmet Usta, halen o günlerin hayalini, yaşattığını, geçmişteki yılların özlemini çektiğini, yıllarca her kesimden insana giyinmeyi takım elbise giymeyi, sevenlere ısmarlama elbise dikerek hizmet verdiğini, bu zaman zarfında bir çok belediye başkanı, avukat, öğretmen, doktor ve üst düzey yöneticiyle tanışıp onlara elbise diktiğini söyledi.

TERZİ OLMAYANA KIZ VERMİYORLAR

Terziliğin çok popüler olduğu 1960’lı yıllarda bu mesleği yapanların çok paralar kazandığı ifade eden Ahmet Usta, “Kendi iş yerimde yanıma çırak aldığımda, yeni gelen çocuklara ilk, neden terzilik mesleğine geldiniz başka meslek mi yok derdim. Onlar da bana şunu derdi; ‘Terzi olmayana kız vermiyorlar.’ Yani önceden terzilik o kadar kıymetli bir meslekti ki, herkes terzilik yapmak istiyordu” dedi.

İstanbul macerasından da bahseden Ahmet Usta, “İstanbul’da  dükkâna  hiçbir ücret vermeden sahip oldum. Dükkân sahibi kavga etmiş ve eli kesilmiş doktorda iş yapamaz demiş. Bu yüzden dükkânı ücretsiz bana verdi. Uzun yıllar orada çalıştım. 1978’in sonlarına doğru işler kötüye gitti. Artık hazır elbise tercih edilmeye başladı ve dikili elbise alan kalmadı. Amcamın oğlu belediye meclis üyesiydi. Bana haber gönderdi, ‘gel seni belediyeye alalım, terziliğin ilerisi yok. Zaten işler de kötüye gidiyor, birkaç yıla kadar iş yapamaz hale gelirsin’ dedi terziliği bırakmak istemiyordum. Çok ısrar ettiler bende en sonunda kabul ettim ve İstanbul’daki iş yerimi kapattım tekrar Kahramanmaraş’a geldim. Amcaoğlunun sayesinde belediyede göreve başladım. Ama bu süreçte benden takım elbise dikmemi istiyorlardı boş zamanlarımda yine yapıyordum. 20 yıl belediyede çalıştıktan sonra emekli oldum ve mesleğim olan terziliği boş kaldığım zamanlarda değil de sürekli devam ettirmeye başladım. Memurlukla terziliği kıyaslayacak olursam, işlerim iyi giderken memurlukta 1 ayda aldığım parayı 3 takım elbiseden kazanırdım” dedi.

TEKNOLOJİ TERZİLİĞİ BİTİRDİ

Ismarlama terzi mesleğinin bittiğini belirten Ahmet Usta, “Günümüzde ısmarlama terzi mesleği bitmiş durumdadır. Kahramanmaraş’ta ısmarlama 10-15 terzi var. Onların iyi kötü müşterileri var. Benim dükkânım yol üzeri olmadığı için pek gelen olmuyor. Gelenler ise eski müşterilerim veya hısım akrabalar. Bu sayede para kazanıyorum. Ismarlama terziliği bitiren etken hazır elbiselerin çıkması oldu. En küçük fabrikada 50-60 kişi çalışıyor. En büyüğünde ise 500 kişi çalışıyor. Teknoloji başını almış gitmiş. Teknoloji bizim ısmarlama terziliği bitirdi. Teknoloji sayesinde fabrikalarda 10 bin pantolon bir günde dikiliyor. Ben bir pantolonu bir günde dikerim. Fabrikadan çıkan pantolonun fiyatı 6 lira oluyor. Ben bir günde diktiğim pantolonu 30 liraya satıyorum. Aslında teknolojinin ilerlemesi iyi oldu. Önceden yetiştiremezdik. Yetişmesi mümkün değildi. Vatandaş hazır elbiseyi 100 liraya alıyor. 50 liraya bana tamir ettiriyor. Ama bana 1 elbise diktirse 10 yıl giyer. Hazır elbiseyi ise 6 ay giyer” dedi.

Ahmet usta sözlerini şöyle tamamladı:

 “Vatandaşın alım gücü zayıfladığı için hazır giyim çoğaldı. Bir ısmarlama elbise iyi ve mevsimlik kumaştan yapılır. Kışın yün kumaştan yapılan, yazında ketenden yapılan elbise giyilir. Şimdi böyle bir şey yok. Ne olursa olsun, hesaplı olsun diyorlar. Çünkü ısmarlama iyi kumaştan ve iyi dikimle olur. Bu da biraz masraflı. Şimdi hazır giyimin çoğu naylon.  Hem fabrikasyon hem sentetik olmaları nedeniyle ucuz.” HABER : MÜCAHİT DALKARA

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
BAYRAM  SABAHI  BAYRAM  SABAHI 

Mutluluk güneşi doğmaya başlar.  Dostlar bir arada bayram sa...

BAYRAM SABÂHI BAYRAM SABÂHI

Çocuk, genç, ihtiyar erkenden kalkar Camilere koşar, bayram ...

Mavitek Bilgisayar-Mustafa Akbaştan Bayram Mesajı Mavitek Bilgisayar-Mustaf...

Kahramanmaraş’ta Bilgisayar teknolojisinde önde gelen isimle...

Tekstil Firmasında Yangın Tekstil Firmasında Yangın...

Kahramanmara’ta , Adana yolu üzerindeki bir tekstil fi...

SILA-İ RAHÎM (YENİ) SILA-İ RAHÎM (YENİ)

SILA-İ RAHÎM[1]* Gurbet var alınyazımda, Sıla tütüyor gözümd...

KÂBE HASRETİ (şiir) KÂBE HASRETİ (şiir)

            Eyvah Hacca gidemedim bu sene.                  ...

Ali Kaya Yapı ve İnşaat Firması Kahramanmaraş’ta Açıldı Ali Kaya Yapı ve İnşaat F...

Bina değil yuva yapıyoruz’ sloganıyla Kahramanmaraş’a nadide...

Şehit Öğretmenler İlkokulu “Telafide Bende Varım” dedi Şehit Öğretmenler İlkokul...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Şehit Öğretmenler İlkokulu öğrenc...

Orman Yangını Orman Yangını

Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesine bağlı  Çamlıbel m...

Afşin’de ki toplu Balık ölümleri korkutuyor! Afşin’de ki toplu Balık ö...

Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesine  bağlı Ortaklı mahalle...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ