Maraşta Haber
Maraşta Haber

Destek ve Köstek

Özel okullarda öğrenim görecek öğrenciler için verilecek eğitim ve öğretim desteği bir kez daha uzatıldı. Eğitim ve öğretim desteğinden yararlanmak isteyen veliler 29 Ağustos 2014 tarihi saat 17.00’ye kadar destek için müracaat edebileceklerdir. İlan edildiği gibi; anasınıfı için: 2.500, ilkokul için: 3.000, ortaokul ve liseler için: 3.500 Türk Lirası destek verilecek. Örneğin öğrencimizi kayıt yaptırmak […]

Destek ve Köstek

26 Ağustos 2014 - 10:33A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Özel okullarda öğrenim görecek öğrenciler için verilecek eğitim ve öğretim desteği bir kez daha uzatıldı. Eğitim ve öğretim desteğinden yararlanmak isteyen veliler 29 Ağustos 2014 tarihi saat 17.00’ye kadar destek için müracaat edebileceklerdir.

İlan edildiği gibi; anasınıfı için: 2.500, ilkokul için: 3.000, ortaokul ve liseler için: 3.500 Türk Lirası destek verilecek. Örneğin öğrencimizi kayıt yaptırmak istediğimiz özel ilkokulun fiyatı 7.500 Türk Lirası ise bu paranın 3.000 Lirası devletin verdiği destekten, kalan 4.500 Lirası ise veli tarafından ödenecek.

Desteğe başvuru yapacak olan veliler destek çıkarsa çocuğunu mutlaka herhangi bir özel okula yazdırmalıdır. Desteğin dışındaki ücreti ödeyemeyecek olanlar destek için başvuruda bulunmamalıdır.

Başvuru işlemlerinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Bir önceki yazımızda belirttiğimiz gibi Eğitim öğretim desteği için müracaatlar öğrencilerin halen kayıtlı olduğu devlet okullarına yapılacaktır.

Herhangi bir devlet okulunda kayıtlı olan öğrenci velileri çocuğunun kayıtlı olduğu okula giderek; “Ben özel okul desteği için müracaat edeceğim” diyerek başvuruda bulunacaktır. Okul idaresi müracaat eden her velinin başvurusunu kabul etmek zorundadır.

Okul başvuru esnasında velilerden 2014 Haziran ayına ait gelirlerini gösteren onaylı bir belge ve çocuğun okuyan başka kardeşi varsa onlara ait öğrenci belgelerini isteyecektir. Sayın veliler destek müracaatı için okula gitmeden önce bu belgeleri hazırlamaları gerekir.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi edinmek isteyen değerli okurlarım, bir önceki yazımı okuyarak veya 0532 722 60 48 nolu telefonumuzu arayarak bu bilgileri alabilirler.

ÖSYM Sınav Takvimini Açıkladı

Açıklanan sınav takvimine göre; Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 15 Mart 2015’de, Lisan Yerleştirme Sınavları ise; 13/23 Haziran 2015 Tarihleri arasında yapılacak.

Sosyal Bilimler (LYS 4) Sınavı: 13 Haziran 2015, Lisans Yerleştirme (LYS 1 Matematik) Sınavı: 14 Haziran 2015,Lisans Yerleştirme (LYS 5 Yabancı Dil) Sınavı: 14 Haziran 2015,Lisans Yerleştirme (LYS 2 Fen Bilimleri) Sınavı: 20 Haziran 2015,Lisans Yerleştirme (LYS 3 Edebiyat-Coğrafya) Sınavı: 21 Haziran 2015 tarihinde yapılacak.

ÖSYM’yi kutluyorum. Üniversite Sınavlarına hazırlanan öğrenciler açıklanan takvime göre planlarını yapacaktır. MEB’de TEOG Sınav takvimini biran önce açıklamalıdır. Yeri gelmişken belirtmeliyim ki sınav denilince ÖSYM, MEB’e fersah fersak fark atmaktadır. Soruların hazırlanması, sınav anı, sınav sonrası ve yerleştirme işlemlerinde MEB lime lime dökülüyor. Kendisini daha fazla yıpratmamalı, ya bu işlerden elini eteğini çekerek ÖSYM’ bırakmalı ya da sınav hizmetlerinde çalışanların kulağını çekmeli. Neden mi?

ÖSYM tercihleri yaptırıyor, 5 gün sonra sonuçlarını açıklıyor. MEB tercihleri yaptırıyor, sonuçları 45 gün sonra açıklıyor. Başka izahata gerek var mı? Herhalde yoktur. Umarız TEOG Sınavında bu sene yapılan yanlışlıklar bir kez daha yapılmaz.

 

Köstek

Konuyla ilgili haber dün Kahramanmaraş basına düştü. Bizce oldukça başarılı birçok okul müdürü arkadaşımızın Milli Eğitim Şube Müdürlerinden yeterli puan alamadıkları ortaya çıktı. 100 Puan üzerinden yapılan değerlendirmenin 40 puanı okul paydaşları tarafından, 60 Puanı ise Milli Eğitim Müdürlüğündeki Amirler tarafından veriliyordu. Bence ilimizin eğitimine yıllardan ciddi anlamda katkı sağlayan bu müdürlerimiz haksızlığa uğratıldı.

Elbette bu makamlar kimsenin babasının malı değil. Gelen mutlaka bir gün gidecektir. Yapılan haksızlıklar ise ömür boyu unutulmayacaktır. Hele hele birkaç yıl saltanat sürmek için haksızlıklara alet olanlar, bir gün sokağa çıkamaz, kimselerin yüzüne bakamaz hale geleceklerdir.

İnsanlara; “ kardeşim, bu güne kadar yapmış olduğun hizmetler için sana teşekkür ediyoruz ama artık seninle çalışmak istemiyoruz” denilebilir. Bunu herkes anlar. Ama yılların Okul Müdürlerine “ sen idarecilikte yetersizsin, bu yüzden seni görevinden aldım denilirse” bunu kimse içine sindiremez.

Son günlerde sosyal medyada sık kullanılan bir yakarış var. “Allah, haksızlık yapanların haksızlığını yarına bırakır ama asla yanına bırakmaz.” Bu söz haksızlık yapanlara kapak olsun.

 

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, ÖDM’yi ziyaret etti Millî Eğitim Müdürü Yusuf...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman,  Müdür ...

Döngel Muhsin Yazıcıoğlu Ortaokulu birinciliklere doymuyor!!! Döngel Muhsin Yazıcıoğlu ...

Gençlik Spor Bakanlığının ve Kahramanmaraş İl Milli Eğitim M...

Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’dan Eğitim Konferansı Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’d...

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Cumhurbaşkanlığ...

Kadına Şiddet Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Kadına Şiddet Konulu Fasl...

( EV SAHİBİ ŞAİR İSMİHAN ERDOĞMUŞ) Medeniyetin adı severek p...

Kahramanmaraş’ta Yılın Öğretmeni Nurullah KILINÇ Seçildi Kahramanmaraş’ta Yılın Öğ...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesinde, Nuri Pakdil Bilim ve S...

Şehitler Ortaokulundan, “Benim Adım Öğretmen ” Klibi Şehitler Ortaokulundan, &...

Kahramanmaraş Onikişubat Şehitler Ortaokulu öğretmenleri 24 ...

MÜNACÂT MÜNACÂT

Ali Şâkir Ergin Hocama Hayatı doludizgin sürdük karanlıklara...

Deva Partisi Kadına Şiddete Hayır Dedi Deva Partisi Kadına Şidde...

DEVA PARTİSİ KAHRAMANMARAŞ TEŞKİLATI TUALLERLE ŞİDDETE ̶...

Çakıroğlu İlk ve Ortaokuluna Mont ve Bot Yardımı Çakıroğlu İlk ve Ortaokul...

Genel Merkezi Ankara da bulunan Kahramanmaraş Eğitim Vakfı, ...

Emektar Eğitim Yöneticileri Final’de Buluştu Emektar Eğitim Yöneticile...

Kahramanmaraş- Onikişubat İlçesi  Özel Final Temel Lisesi Mü...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ