Maraşta Haber
Maraşta Haber

Dananın Kuyruğu

DANANIN KUYRUĞU  Dananın kuyruğu kopar mı? Kopabilir. Siyasi partiler bugün belediye meclis üye listelerini ilçe seçim kurullarına teslim edecekler. Böylece Üç aşağı beş yukarı belli olan listeler tamamen netlik kazanacak. Listelerin netlik kazanmasıyla birlikte tüm siyasi partilerde tabir yerindeyse “dananın kuyruğu” kopacak. Bazı siyasi partilerde depremin şiddeti az, bazılarında çok olacak. Bilenler bilir; siyasi partilerin […]

Dananın Kuyruğu

18 Şubat 2014 - 8:40A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

DANANIN KUYRUĞU

 Dananın kuyruğu kopar mı? Kopabilir. Siyasi partiler bugün belediye meclis üye listelerini ilçe seçim kurullarına teslim edecekler. Böylece Üç aşağı beş yukarı belli olan listeler tamamen netlik kazanacak.

Listelerin netlik kazanmasıyla birlikte tüm siyasi partilerde tabir yerindeyse “dananın kuyruğu” kopacak. Bazı siyasi partilerde depremin şiddeti az, bazılarında çok olacak.

Bilenler bilir; siyasi partilerin tabanı için belediye meclis üye listeleri çok çok önemlidir. Parti tabanı listedeki isimlerin kariyerine, mevkisine, makamına, parasına ve puluna çok bakmazlar.

Parti tabanları, listedeki isimlerin kendilerine yakınlığına, partiyle ve partililerle olan ilişkisine bakarlar. Açıkçası listedeki isimlerin tepeden inme değil, teşkilatın her kademesinde fedakârca çalışmış insanları görmek ister.

Listeler bu şekilde hazırlanmışsa mesele yok demektir. Ama listeler ahbap çavuş ilişkisi neticesinde hazırlanmışsa, “falan filan” falanca sebeplerden dolayı listenin başına, teşkilatın tüm yükünü çekenler ise ortalara veya sonlara yazılmışsa elhak dananın kuyruğu kopacaktır.

Belediye meclis üye listeleri seçim sonucunu etkiler mi? Elbette etkiler. Adaylar tek başlarına ne yapabilirler ki. Yanlarında sevilen, sayılan, partisinin tabanını bilen, teşkilatını tanıyan isimler bulunmaz ise tek başlarına başarılı olmaları elbette mümkün değildir.

MHP ile ilgili dileklerimi daha öncelerde de belirtmiştim. “Belediye meclisi listesi inşallah ülkücülerden oluşur, inşallah sağdan soldan devşirme, ithal ve sözde ülkücüler listede yer almaz” diye dileklerimi yazmıştım. İnşallah böyle bir liste yazılmıştır ve inşallah “dananın kuyruğu kopmaz.”

 VAH MARAŞ’IM VAH

 Antep’le Maraş’ı kıyaslamama sözü vermiştim ama sözümü tutamadım. Eskiler bu gibi hallerde “iman hale koymuyor” diyerek sözünü tutamamalarını meşrulaştırmaya çalışırlardı.

İnanın iman hale koymuyor. Bir yanda üniversite sayısını 4’e çıkaran Gaziantep diğer yanda bir tek üniversitesini dahi hantal yapısından kurtaramayan Kahramanmaraş.

Antepli kardeşlerimiz çok kısa bir sürede bir devlet üniversitesi olan Gaziantep Üniversitesini her yönüyle geliştirirken aynı zamanda bu üniversitenin yanına üç tanede özel vakıf üniversitesini hizmete sokmayı becerdiler.

2008’de Gazikent Üniversitesi olarak kurulan, kurucusu rahmetli Hasan Kalyoncu’nun ismiyle yoluna devam eden Hasan Kalyoncu Üniversitesi, 2009’da Zirve Üniversitesi ve son olarak da Sanko Üniversitesini kurarak yaşadıkları kenti eğitim alanında da bir cazibe merkezi haline getirmeyi bildiler.

Maraş olarak biz ne yaptık? Her konuda ve her zamanki gibi söze gelince mavraları ata ata mangalda kül bırakmadık. Dere tepe düz gittik diyerek övünürken birde ne görelim geriye dönüp baktığımızda gördük ki bir arpa boyu yol gitmişiz.

Bir araya geldiğimizde üniversitemizin bazı dekanlarına niçin yeni bölümler açılmadığını sorduğumuzda Maraş’a hoca getiremediklerini bu yüzden de bölüm açamadıklarını söylüyorlar. Kendilerini bu ifadelerle savunmaya çalışıyorlar.

Adıyaman üniversitesi hızla büyüyor. Ne hikmetse bu kardeşlerimiz hoca bulabiliyorlar. Gaziantep dört üniversite açacak kadar hoca bulabiliyor. Maalesef biz hoca bulamıyoruz.

Sayın dekanlarım, biz Maraşlılar olarak bu güne kadar kimin tavuğuna kış dedik de bizim güzel kentimize hoca gelmek istemesin. Yoksa bu hocaların gelmesini ve yeni yeni bölümler açılmasını istemeyen birileri mi var? Maraşlılar olarak bu sorunun cevabını gerçekten merak ediyoruz. Bu sorunun cevabını bir bilen bana anlatırsa çok mutlu olacağım…

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“GÜL”E ARZ-I HÂL – I “GÜL”E ARZ-I HÂL – I...

Kâinâtın Solmayan Gülü’nün dünyayı teşrif buyurduğu Rebîülev...

Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın Farkındalık Etkinliği Öncelik Hayatın Öncelik Y...

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan “Öncelik Hayatın, Ö...

İSLAMDA ŞÜKÜR  İSLAMDA ŞÜKÜR 

Şükür kelimesi iyiliği bilme ve onu ilan etme anlamlarına ge...

BOYALI GÜREŞLERİ NEFES KESTİ BOYALI GÜREŞLERİ NEFES KE...

SPORCU VE SEYİRCİ KATILIMIYLA KIRKPINARI ARATMADI Dulkadiroğ...

Gıda İşletmeleri Kontrol Ve Denetim Toplantısı Yapıldı Gıda İşletmeleri Kontrol ...

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Kurumları Gıda...

NFK İlkokulunda Bilgilendirme Ziyareti NFK İlkokulunda Bilgilend...

İl Millî Eğitim Şube Müdürü Ahmet Akküncü ve Onikişubat İlçe...

Mehmet Doboğlu Mehmet Doboğlu

Mehmet Doboğlu; 01 Ekim 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi ...

Milletvekili Öçal: Türkiye büyük bir medeniyete sahiptir Milletvekili Öçal: Türkiy...

Kahramanmaraş’ta 24-25 Eylül 2022 tarihinde Sütçü İmam...

Kahramanmaraş BİLSEM’den Bir Başarı Daha Kahramanmaraş BİLSEM̵...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Nuri Pakdil Bilim ve Sanat Merkez...

TÜRKÜLERİMİZ – VII  / YEMEN TÜRKÜLERİ – 2  TÜRKÜLERİMİZ – VII ...

 -Yemen çöllerine “can eken”Mehmetçiklerimizin  ve Yemen’den...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ