Maraşta Haber
Maraşta Haber

Bugün Öğretmenlerin Günü

Öğretmenler sanatkârlar gibidir. Sanatkârlar ürettikleri eserleri nasıl özene bezene yapıyorlarsa, eserlerinin tamamlanması için sabırla çalışıyorlarsa, öğretmenlerimiz de öğrencilerini aynı duyarlılıkla geleceğe hazırlıyorlar.  Tanıştığı her çocuk öğretmen için değerli bir öğrencidir. O öğrencilerine; “Allah’ın emaneti” nazarıyla bakar. Kendisine emanet edilen öğrencilerini Milletinin örf ve adetlerine göre yetiştirmek ister. Gelecekte her birisi önemli yerlerde görev yapacak olan […]

Bugün Öğretmenlerin Günü

23 Kasım 2014 - 21:54A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Öğretmenler sanatkârlar gibidir. Sanatkârlar ürettikleri eserleri nasıl özene bezene yapıyorlarsa, eserlerinin tamamlanması için sabırla çalışıyorlarsa, öğretmenlerimiz de öğrencilerini aynı duyarlılıkla geleceğe hazırlıyorlar.

 Tanıştığı her çocuk öğretmen için değerli bir öğrencidir. O öğrencilerine; “Allah’ın emaneti” nazarıyla bakar. Kendisine emanet edilen öğrencilerini Milletinin örf ve adetlerine göre yetiştirmek ister. Gelecekte her birisi önemli yerlerde görev yapacak olan birer büyük olacak bu küçükleri; vatana, millete, dine ve diyanete hayırlı işler yapacak kişiler olarak yetiştirmek ister.

 Öğretmen; kendisine emanet edilen öğrencilerinin dünyadaki en değerli taşlardan, altından ve elmastan daha kıymetli olduğuna inanır. Kendisine emanet edilenlerin yaratılanların en şereflisi olan insanın emanet edildiğini bilmektedir. Her bir öğrencisine böyle bakar öğretmen. Geleceğin dünyasındaki; ‘ ilim, bilim, üretim, sanat, spor, siyaset, kısaca yirmi beş/otuz yıl sonrasındaki yaşamın tüm alanlarını yönetecek bireyler bana emanet edildi’ diye düşünür öğretmen.

Öğrencilerinin güvenini kazanmakla işe başlar öğretmen. Sonra; onları her yönüyle tanımaya çalışır. Tanıdıkça daha çok sever ve sayar onları. Onlarda kendilerini en az anne ve babaları kadar seven ve hayattaki herkesten daha çok sayan öğretmenlerine bağlanırlar bir daha ayrılmamak üzere. Öğrencileriyle birebir ilgilenmek zorunda hisseder kendini. Tek bir çocuğu dahi kaybetmeyi kabullenemez. Bazen kendi öz evlatlarını yalnız bıraktığı görülür ama öğrencilerini asla yalnız bırakmaz.

 Kendisine emanet edilen çocuklarına önce öz güven aşılar. Arkadaşlarıyla birlikte yaşamayı, paylaşmayı, dinlemeyi, ödev ve sorumluluklarını kendiliğinden yerine getirmeyi öğretir. Sonra, toplumsal kurallara uymayı, yasalara bağlı kalmayı kavratır. Mücadele etmeyi, kötülüklerle savaşmayı, iyilikleri daha yaygın hale getirmeyi öğretir çocuklarına.

 İşini çok önemser. Yaşamının her anında gururlu, mağrur ve dik duruşludur öğretmen. Yaptığı işin “Peygamberlerin yaptığı iş” olduğuna inanmıştır çünkü. Peygamberlere yakışır bir duruş sergilemek zorunda hisseder kendisini. O duyguyla dolaşır öğrencilerinin arasında. Her haliyle önder olmak zorunda hisseder kendisini. Öyle yaşar ve önder olur öğrencileri için daima.

 Mutlu oldukları anların çoğunluğu; öğrencilerinin başarılı olduğu anlardır. Bu zamanlarda çocuklar gibi şendir öğretmen. Gerektiği yerde gerektiği gibi davranır öğretmen. Halay çekmesini bilir, şiir okumasını, türkü çığırmasını, gülmesini, ağlamasını velhasıl yaşamasını bilir öğretmen. Bazen deli deli esen rüzgâr gibi; kar, bora fırtına gibi serttir öğretmen. Bazen de pamuk şeker kadar yumuşak ve tatlıdır öğretmen. Başlı başına bir hayattır Öğretmen.

 Bazen anne bazen babadır öğretmen. Unutamadığımız ilk aşkımız, ilk arkadaşımız, ilk rehberimiz, ilk uyarıcımızdır öğretmen. Sonsuza dek söküp atamayız onu içimizden. O kendi varlığını ruhumuza kazımıştır. İstesek de istemesek de silemeyiz öğretmenlerimizi anılarımızdan. Gördüğümüz zaman tatlı bir heyecan kaplar tüm benliğimizi. Kim olursak olalım, hangi unvanları taşırsak taşıyalım, yaşımız kaç olursa olsun gördüğümüz zaman küçüldüğümüz kişidir öğretmen.

Hepimizin böyle bir Öğretmeni mutlaka vardır değil mi? Unutamadığımız anılarımızın içerisinde bir öğretmen anısı mutlaka vardır değil mi? “Benim Öğretmenim” diye başlayan ve bizi çocukluğumuza götüren güzel anılarımız mutlaka vardır.

 24 Kasım anılarımızdan hiç silinmeyen bu fedakâr insanların günü. Bu özel günde bizler için her fedakârlığı yapan bu müstesna insanları mutlaka aramalıyız. Hayatta iseler, mütevazı hediyelerle ziyaretlerine gidip, ellerini öpüp gönüllerini ve helalliklerini almalıyız. Kendilerini bizler için ihmal ettikleri öz çocukları bile unutmuş, yalnızlığa terk etmiş olabilir. Arayanları, soranları, hısım ve akrabaları hatta soyları tükenmiş olabilir. Bugün öğrencilerinin kendilerini asla unutmadığını ve asla yalnız bırakmayacağını öğretmenlerimize göstermeliyiz.

 Gününüz kutlu, ömrünüz uzun ve mutlu olsun Aziz Öğretmenlerim. Sizi üzenleri, değerli vakitlerinizi gençliğinizde ikinci işlerde harcatanları, yaşlılığınızda bir kuru soğana mahkûm edenleri ise Allah’a havale ediyorum.  Ellerinizden saygıyla öpüyorum…

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye İkincisi Yaşar Gölcü İlkokulundan Çıktı Türkiye İkincisi Yaşar Gö...

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın İlkokul çağındaki ö...

Şair Mehmet Aksu Üniversite Onur Köşesinde Şair Mehmet Aksu Üniversi...

Şair Mehmet Aksu’nun yeni çıkan Açık Kapı (Deneme), Dolunayd...

“Benim Oyun Sandığım” Kar, Kış Dinlemiyor “Benim Oyun Sandığım” Kar...

Bir gün kapınız çalınıyor. Bilmediğiniz kişiler içi kitap,de...

Kahraman, Eğitimde 1. Yarıyılı Değerlendirdi Kahraman, Eğitimde 1. Yar...

İL MÜDÜRÜ KAHRAMAN: “312 BİN ÖĞRENCİMİZ KARNE ALACAK.&...

ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLERİ ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLER...

Şeytanın en büyük tuzağı, çirkin şeylerin paketini güzel yap...

YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1 YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1...

Yüreği her daim aşkla kavrulan gönlü güzel insanlara selam o...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECL...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI KARAR NO : 04 KARAR TARİH...

Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulun...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etk...

Valilikten çok önemli duyuru Valilikten çok önemli duy...

Kahramanmaraş valiliği yaptığı duyuruda; “Mevcut hava ...

RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDINDAN…. RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDI...

              Ramazan PAK, 1955’te K.Maraş’ın Sarıçukur köyü...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ