Maraşta Haber
Maraşta Haber

“Bu Kursta; Kuran, Ebru Ve Tezhip Üçü Bir Arada”

Öğrencileri farklı alanlara çekerek zekâyı daha iyi kullanmaları hedefleniyor, Sanat dersi veriliyor… Kahramanmaraş Sandalzade Kız Kuran Kursunda hafızlık eğitimi alan öğrencilere Kuran-ı Kerimin yanında Ebru ve Tezhip sanatının incelikleri verilen kurslarla üçü bir arada öğretiliyor. OnikiŞubat İlçe Müftülüğüne bağlı kursta, Kuran-ı Kerim ve hafızlık kursuna katılan öğrenciler hafızlık ve kuran eğitiminin yanı sıra ebru sanatı […]

“Bu Kursta; Kuran, Ebru Ve Tezhip Üçü Bir Arada”

21 Temmuz 2014 - 2:43A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Öğrencileri farklı alanlara çekerek zekâyı daha iyi kullanmaları hedefleniyor, Sanat dersi veriliyor…

Kahramanmaraş Sandalzade Kız Kuran Kursunda hafızlık eğitimi alan öğrencilere Kuran-ı Kerimin yanında Ebru ve Tezhip sanatının incelikleri verilen kurslarla üçü bir arada öğretiliyor.

OnikiŞubat İlçe Müftülüğüne bağlı kursta, Kuran-ı Kerim ve hafızlık kursuna katılan öğrenciler hafızlık ve kuran eğitiminin yanı sıra ebru sanatı ve ahşap boyama yaparak bir nevi zihinlerini dinlendiriyorlar. Öğrenciler aynı zamanda Sanat dersi verilerek meslek edinmiş oluyorlar.

Onikişubat İlçe Müftülüğüne bağlı Sandalzade Kuran kursunda eğitim alan öğrencilere kuran eğitiminin dışında yapılan etkinliklerle daha başarılı olmaları hedefleniyor.

60 öğrencisi kapasitesi olan kuran kursunda yatılı kalan öğrenciler Kuran-ı Kerim eğitiminin sonrasında haftada bir gün ebru ve ahşap boyama kursuna katılıyor. Kursu gönüllü olarak Halk eğitim merkezinden Naciye Güngördük ile Nagehan Özdemir veriyor. Kursiyerlere başta Hatip ebrusu olmaz üzere ebru sanatının örneklerinden çeşitler sunuluyor.

Bu uygulamayı yerinde ziyaret ederek incelemelerde bulunan Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammet Gevher, hafızlığı çok zor ve emek isteyen bir iş olduğunu hatırlatarak şunları kaydetti:

“Hafızlık yatılı kurslarında kalan gerek kız gerekse erkek öğrencilerimizi yılda 15 gün bile zor tatil yaptırabiliyoruz. Çünkü hafızlık kuran ezberlemesi sıkı bir çalışma gerektiriyor. Bu anlamda çocuklarımız daima kapalı alanda derslerle ilgilenirken, sıkılmaları da oluyor. Kuran-ı kerim’i öğrenmeye çalışan bu çocuklarımızın sıkılmamaları Kuran-ı Kerim’in güzelliği yanında çeşitli etkinliklerde yapıyoruz. Yavrularımız da zeki oldukları için bunları hemen kavrıyorlar. Biz hafız çocuklarımızı kuran kurslarımızda tek yönlü yetiştirmiyoruz.”

Sandalzade Kız Kuran Kursu Müdiresi Ayşe Taşkıran, hafızlık eğitimi alan öğrencilerin rahatlamaları sağlamak için çeşitli etkinlikler yaptıklarını dile getirerek şunları söyledi:

“Hafızlık çok yoğun bir çalışma gerektiriyor. Öğrenciler hem bedenen hem de zihnen çok yoruluyorlar. Bizde bu sebepten öğrencilerimizin hafızlık eğitimi sırasında rahatlamalarını sağlamak, ruhen rahatlatabilmek için bu tür etkinliklerin faydalı olabileceğini düşündük. Aynı zamanda hafızlık öğrencisi İslam sanatlarını da öğrenmiş oluyor. Hafta bir gün ebru sanatı, ahşap boyama dersleri gibi çeşitli etkinlikler yapıyoruz. İsteyen öğrenci dilediği etkinliğe katılıyor. Hafızlık öğrencisi yoğun çalışma temposundan rahatlamış oluyor. Aynı zamanda kabiliyetini geliştirmiş oluyor. Sanata bakış açısı değişirken, ufku genişliyor. Sanatın insana kazandırdığı birçok şey var. Bunların dışında işleyen bir zekâyı farklı bir yöne çekmiş ve dinlendirmiş oluyorsunuz. Bu tür etkinliklere katılan öğrencilerin daha başarılı olduğunu görüyoruz.”

Hafızlık kursu öğrencisi Müzehhip Eda Topaloğlu, Bu tür etkinliklerin kendilerine çok faydalı olduğunu belirterek  “Hangi yönde yeteneği olduğunu düşünen arkadaşımız o sanat dalıyla uğraşıyor. Kimi arkadaşlarım ebru sanatını öğrenirken, ben ise ahşap boyamayı seçtim. Bu etkinlik sayesinde ruhumuzu ve zihnimiz dinlenirken, yeni şeylerde öğreniyoruz” diye konuştu.
Hafızlık kursu öğrencisi Gamze Dilbaz ise, “hafızlık eğitiminin sonrasında bu tür etkinlikle zihnimizi dinlendirmemiz yardımcı oluyor. Ebru sanatı ile uğraşarak zihnimizi açarken, el becerimizi de geliştiriyoruz” dedi. 

Öğrenciler becerilerine göre istedikleri kursu kendileri belirliyorlar ve verilen kurslardan bir hayli memnun oldukları gözleniyor. Kursiyerlerin sergiye hazırladıkları eserler ise, şimdiden alıcı bulmuş.

Haber-Kamera: Hacı Ali Güneçıkan

ESV_8035 copy ESV_8094 copy ESV_8098 copy ESV_8106 copy

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
299. Fasl-ı muhabbet atışma dörtlükleri 299. Fasl-ı muhabbet atış...

Kimse avutamaz gözünü silen Belkide döverek sineni delen Ley...

Akküncü, Göksun Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünü ziyaret etti. Akküncü, Göksun Halk Eğit...

06 Şubat Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Hayat Boyı Öğ...

Kahramanmaraş’ta HBÖ Haftası Başladı Kahramanmaraş’ta HB...

Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri Tüm Türkiye de 1-7 M...

Mahçiçek; 46 metropol ilçe arasında Onikişubat’ımızı birinci sıraya taşıdık Mahçiçek; 46 metropol ilç...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, 14 ve 28 Mayıs’...

‘Doğa Yürüyüşleri’ Kaldığı Yerden Devam Edecek ‘Doğa Yürüyüşleri’ Kaldığ...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Doğa Yürüyüşleri, de...

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden LGS Öncesi Son Prova İl Milli Eğitim Müdürlüğü...

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Ölçme Değerlendir...

Kahramanmaraş’ta şebeke suyu içilebilinir mi? Kahramanmaraş’ta şe...

Kahramanmaraş’ta yaşayan vatandaşlar, deprem sonrası oluşan ...

298.Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 298.Fasl-ı muhabbet Atışm...

1 Resul’den almışlar o nasihatı. Üç kıta koşarken kim ...

İl Milli Eğitim Müdürlüğü YKS Deneme Sınavı Yaptı İl Milli Eğitim Müdürlüğü...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme ...

Mansur Yavaş: ‘Kahramanmaraşlılara gönülden hizmet etmeye  devam ediyoruz” Mansur Yavaş: ‘Kahr...

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ‘Kend...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ