Maraşta Haber
Maraşta Haber

Belediyeler işçi bulma kurumu gibi…

Partiye gidiyorsun, belediyelere bakıyorsun, gelenlerin yüzde doksanı iş peşinde. “Oy verdim, bize iş bul!” Emrivaki yaparak… Zihniyet bu. “Bu memleket adına ne yaptınız, ne yapacaksınız?” diye soran, sorgulayan yok. Varsa oğlana kıza, damada, geline iş. Bir zamanlar sanayi üretimi ile ekonomiye en büyük katkıları veren şehrimizde, işsizlik halen en büyük sorun olarak devam ederken, bir […]

Belediyeler işçi bulma kurumu gibi…

09 Kasım 2014 - 17:01A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Partiye gidiyorsun, belediyelere bakıyorsun, gelenlerin yüzde doksanı iş peşinde. “Oy verdim, bize iş bul!” Emrivaki yaparak…

Zihniyet bu. “Bu memleket adına ne yaptınız, ne yapacaksınız?” diye soran, sorgulayan yok. Varsa oğlana kıza, damada, geline iş. Bir zamanlar sanayi üretimi ile ekonomiye en büyük katkıları veren şehrimizde, işsizlik halen en büyük sorun olarak devam ederken, bir gerçek var ki, artık ezberledik, ki su yüzüne çıktı, kimse iş beğenmiyor.

Masa başı olsun, salla başı al maaşı ayakları…

Öyle ki bu mesele, bugün belediyelerin en çok şikâyet ettiği bir numaralı konu h aline geldi. Başkanları dinliyorsun, sözünü ettiğine dahi bin pişman olduğun yetmiyormuş gibi, yakındığı tek şey, herkesin iş için kapıyı çalması.

Partide aynı, belediyelerde aynı hadise.

Güya Maraş sanayi şehri, güya işsizlik yok! Bütün ümitlerini yeni seçilen belediye başkanlarına bağlayan insanlar, çocuklarının fabrikalarda çalışmasına rıza göstermiyorlar. Sanki bir oy verince, memleketi satın almışlar gibi, başkanlardan iş istiyorlar. Belediyeler bu yüzden iş ve işçi bulma kurumu gibi. Başkanların da koltuklarına oturduklarında, bu ciddi meseleyi kucaklarında bulunca, onlar da şaşırmıştır eminim. Bu kadar yoğun taleple karşılaşacaklarını eminim onlar da düşünememiş, tahmin edememiştir.

*

Belediyelerin kapısı önünde yatanlar, daha yetkilileri belediyeye adımını atmadan özel kalem müdürünün kapısını aşındıranların çoğu iş bekliyor. Randevu isteyenlerin bütün derdi davası bir iş. Belediyelerden beklediği ilgiyi göremeyenler, umudunu kesenler, bu kez milletvekillerinin telefonlarına sarılıyorlar. Yalvar yakar, ne olur bir oğlana, kıza, damada, geline bir iş… “Nasılsın, iyi misin, sağlığın sıhhatin nasıl, Maraş için bugün ne yaptınız?” diyen, soran eden yok.

Başkanlar da projeyi, hizmeti, yatırımı unuttu, gelenlerin iş talepleri ile uğraşıyor. Oysa belediyelerin personel müdürü var, beyaz masası var, tenezzül etmezler, belki de oradan bir cacık çıkmayacağını düşünürler, illaki başkanla görüşecekler, iş isteyecekler.

Bu yüzden, başkanlar da bu iş taleplerinden yoruldular. Hatta bıktılar da… Gelen gidenlerin taleplerinden işi yapamayacak hale geldiler, eminim. Bu yüzden telefonlara cevap vermekten çekinseler de, kimisi de çareyi numarasını değiştirmekte buluyor.

*

Parti il veya belediye başkanlarını bunaltan ve ulaşılmaz hale getiren bu mesele,  inanın giderek büyüyor. Ta ki bir sonraki seçime kadar da süreceğe benziyor. “Bu adamları artık rahata bırakalım, bıktırmayalım, usandırmayalım” diyen yok.

Bu yüzden, belediyelerin istihdam kapısı olarak görülmesine karşı duvar gibi durmaya çalışsalar da, taleplerden bir türlü yakalarını kurtaramıyorlar.

Başkanlara bizzat başvuran, talepte bulunanlar ile özel kalem müdürüne müracaat edenleri bir tarafa koyduk da, Beyaz Masa’ya sorsan, herhalde iş için kapıyı çalanların sayısı yüzbinleri bulmuştur.

Allah başkanların yardımcısı olsun!

Bu meseleye devam edeceğiz.

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye İkincisi Yaşar Gölcü İlkokulundan Çıktı Türkiye İkincisi Yaşar Gö...

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın İlkokul çağındaki ö...

Şair Mehmet Aksu Üniversite Onur Köşesinde Şair Mehmet Aksu Üniversi...

Şair Mehmet Aksu’nun yeni çıkan Açık Kapı (Deneme), Dolunayd...

“Benim Oyun Sandığım” Kar, Kış Dinlemiyor “Benim Oyun Sandığım” Kar...

Bir gün kapınız çalınıyor. Bilmediğiniz kişiler içi kitap,de...

Kahraman, Eğitimde 1. Yarıyılı Değerlendirdi Kahraman, Eğitimde 1. Yar...

İL MÜDÜRÜ KAHRAMAN: “312 BİN ÖĞRENCİMİZ KARNE ALACAK.&...

ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLERİ ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLER...

Şeytanın en büyük tuzağı, çirkin şeylerin paketini güzel yap...

YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1 YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1...

Yüreği her daim aşkla kavrulan gönlü güzel insanlara selam o...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECL...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI KARAR NO : 04 KARAR TARİH...

Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulun...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etk...

Valilikten çok önemli duyuru Valilikten çok önemli duy...

Kahramanmaraş valiliği yaptığı duyuruda; “Mevcut hava ...

RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDINDAN…. RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDI...

              Ramazan PAK, 1955’te K.Maraş’ın Sarıçukur köyü...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ