Maraşta Haber
Maraşta Haber

Başarısız öğrencilere müjde!

Yarıyıl tatili yaklaşırken, tüm Türkiye’de olduğu gibi Kahramanmaraş’ta okuyan binlerce ortaokul öğrencisini “kurtarma sınavı” endişesi sardı. Bu yıl Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe göre, bütün notlar verildikten sonra herhangi bir dersten puanı 50’nin altında olan öğrencilere ‘kurtarma sınavı’ uygulanacak. Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, ortak sınavın ayrıntıları Manşet Gazetesi haber ekibine anlattı. […]

Başarısız öğrencilere müjde!

07 Ocak 2015 - 19:42A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Yarıyıl tatili yaklaşırken, tüm Türkiye’de olduğu gibi Kahramanmaraş’ta okuyan binlerce ortaokul öğrencisini “kurtarma sınavı” endişesi sardı.

Bu yıl Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe göre, bütün notlar verildikten sonra herhangi bir dersten puanı 50’nin altında olan öğrencilere ‘kurtarma sınavı’ uygulanacak. Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, ortak sınavın ayrıntıları Manşet Gazetesi haber ekibine anlattı.

“KURTARMA SINAVI”

Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Kurumu’nun,  belirlemiş olduğu liselerde zayıf notu olan öğrenciler için bir nevi ‘kurtarma sınavı’ yerine geçecek ‘ortak sınav’ zorunluluğu getirdiğini ifade eden Akkurt, “Bu sınav sadece başarısız öğrencilere yönelik değil, iyi not alıp notunu daha da yükseltmek isteyen öğrenciler de sınava girebilir” ifadesini kullandı. Akkurt, “Herhangi bir dersten ortalaması 50’nin altında olan bütün öğrenciler bu sınava girmek zorunda. Sınava girmeyenler sıfır alacak ve not hesaplamasında bir yazılı daha ekleneceği için ortalamaları daha da düşecek. Bu sınavlarda kopya çekenler ve sınava giremeyenlerin de aynı şekilde notları hesaplanıp karnesine yansıyacak. Girmesi gereken sınava girmeyenlere ‘girmedi’ ibaresi konularak puanları ona göre hesaplanacak. Yüksek not alanlarda böyle bir zorunluluk yok, sınava girmese de olur” dedi.

Akkurt, ‘ortak sınav’la öğrencilerin başarılarını sağlamayı, özgüvenlerinin yerine gelmesi için ‘bu sistemi devreye koyduklarını söyledi.

e-okul programı sayesinde tüm öğrencilerin notlarını gördüğünü belirten Akkurt, “Şunu peşinen kabul etmek lazım, bazı öğrencilerin notları düşük bazılarının ise yüksek olacaktır. Okul bazında dönem sonu raporlarında öğrencilerin hangi derslerde ne kadar başarısız, puan aralıklarına varana kadar hepsini en ince ayrıntısına kadar görüyoruz. Başarısız öğrenciler için yetiştirme kursları dediğimiz kurslarımız var. Bu kurslarda öğrencilerin zayıf olan dersi hangisiyse; Türkçeden tut müzik dersine varana kadar her branştan eğitimler veriyoruz. İkinci dönem bu kursların daha da artacağını umut ediyorum” açıklamasını yaptı.

 DERSHANELER 1 EYLÜL’DE KAPANIYOR

01.09.2015 tarihinde dershaneler fiilen hükmünü yitireceklerini tekrar gündeme getiren, Akkurt, “Bu tarihe kadar dileyen dershaneler faaliyetlerine devam edebilir. Yalnız  onların bu tarihe kadar özel okula dönüşmelerini teşvik ediyoruz. Okullara dönüşebileceklerini düşünüyoruz. 2015-2016 eğitim öğretim yılı için zaman zaman bazı dershaneler seviye tespit sınavı yaparak indirimli kayıt yapmak istiyorlar. Kamuoyunu yanıltıcı gördüğümüz bu süreç hakkında vatandaşlarımız dikkat etmeli. Biz hiçbir şekilde süre uzatmayacağız. Kanunlar bu şekilde kaldığı sürece 1 Eylül 2015 tarihinde dershaneler diye bir şey kalmayacak” dedi. 1 Eylül sonrası için dershanelere kayıt yaptırıp o yanıltıcı sürece düşmemeleri konusunda vatandaşları uyaran Akkurt, “Bu konuyla ilgili olarak iznimiz de bilgimiz de yoktur. Bizim vatandaşlarımızdan isteğimiz bu tür şeylerden kesinlikle uzak durmalarıdır. Çünkü sonrasında sorunlar ortaya çıkabilir. ‘Sınava gönderdik, parasını peşin verdik, paramızı geri vermiyorlar gibi sorunlar yaşanılabilir. Bu konuda kamuoyunu bilgilendirmemiz gerekiyor” dedi.

Yalnızca yabancı dil kurslarına izin verileceğini, KPSS kursu gibi oluşumlara da geçit verilmeyeceğinin altını çizen Akkurt şu bilgileri verdi.

“Dershaneleri aratmamak adına, talep olduğu durumlarda Halk Eğitim Merkezlerinde kurslar açılacaktır. Yaptığımız sınavlarda dershane öğrencisinin başarılı olma ihtimali yok. Okulda başarıyı arttırma adına yönelik sorular soruyoruz. Örneğin, TEOG sınavı yaptık. Arkadaşlarımız sınavın değerlendirmesini yaptı. Birebir derste anlatılanı, derste kazanılanı soruyoruz. Dolayısıyla vatandaş çocuklarını dershanelere gönderdiklerinde daha başarılı öğrenci haline gelmiyor. Dershaneler bize bağlı kurumlar. Onları bu sistemin dışında tutarak konuşmuyorum. Bu kurumlar ancak hızlı test çözme konusunda geliştirir. Biz ise okuyan, anlayan, düşünen nesiller yetiştirmeyi amaçlıyoruz ve uyguluyoruz. Eğer fark ediliyorsa artık soru sorma tarzları da değişti. Önümüzdeki yıl Fatih Projesi devreye girerse öğrenciler klasik tarzda sınav yaparak sınıf atlayacak. Bu projesin alt yapısı için çalışılıyor. Artık eğitim sistemi çok gelişti. Sınavlarda çıkan her sorunun bizim kitaplarımızda karşılığı var, okul dershanelerin yerini tutmaz gibi algıların kırılması lazım”

EĞİTİMDE KAHRAMANMARAŞ’IN ALT YAPISI İYİ

Kitap ve kültür fuarı düzenlendi. Katılan her yazarı okullara götürmeye çalıştıklarını ifade eden Akkurt, “İlçelerimiz de dahil olmak üzere öğrencilerimizi kitap fuarına getirmeye çalıştık. Öğrenciler, kitapla haşir neşir olsun, yazarı görsün, kitabı tanısın diye buna benzer çalışmaları İl Müdürlüğü olarak yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde faaliyete geçireceğimiz ‘ iyi ki kitaplar var’ isimli bir projemiz var” dedi.

Eğitimde Kahramanmaraş’ın alt yapısının iyi olduğunu belirten Akkurt, “Okumaktan ziyade yazmaya da teşvik etmek gerektiğini düşünüyorum. Eğer yazıyorsanız bir şeyleri araştırarak yazmak zorundasınız ki bu da beraberin de öğrenmeyi getirir” açıklamalarında bulundu. HABER: MANŞET GAZETESİ – MÜCAHİT DALKARA

 

 

 

 

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Göksun’da yem bezelyesi tarla günü düzenlendi… Göksun’da yem bezel...

Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem ...

Tarihine Sahip Çıkan Elbistan’da Kent Müzesi Açıldı Tarihine Sahip Çıkan Elbi...

Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesinde  Şehir Müzesi’nin ...

Asansöer boşluğuna düşerek canından oldu Asansöer boşluğuna düşere...

Ekmek parası ve geçim kaymağını sağlamak için bir süre önce ...

“TELAFİDE BEN DE VARIM” HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR “TELAFİDE BEN DE VA...

5 Temmuz – 31 Ağustos tarihleri arasında yapılacak ola...

Matematiği sevdiren,kolaylaştıran kitap çıktı Matematiği sevdiren,kolay...

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesitesi’nde Dr. Öğr....

BABALAR GÜNÜ  BABALAR GÜNÜ 

           Baba reklâm aracı ticaret yapmak için.           ...

Alkışlar ilk Adım Anaokuluna Alkışlar ilk Adım Anaokul...

Kahramanmaraş’ın Ekinözü İlçesi İlk Adım Anaokulu tara...

Çürük Elmalar Partilimiz Değildir, İstedikleri Partiye Katılabilirler! Çürük Elmalar Partilimiz ...

Kahramanmaraş’ta son bir kaç gündür Büyük Birlik Partisi (BB...

Kaymakam Keçeli, Öğretmenlerden Biraz Daha Fedakarlık Bekliyoruz Kaymakam Keçeli, Öğretmen...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Kaymakamı Serkan Keçeli berabe...

Pazarcık Yumaklı Cerit İlkokulu’nda (PIRLS), Kapsamında Teşekkür Belgesi Pazarcık Yumaklı Cerit İl...

Kahramanmaraş Pazarcık İlçesi Yumaklıcerit İlkokulunda PIRLS...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ