Maraşta Haber
Maraşta Haber

TÜRK EĞİTİM SEN’DEN LGS AÇIKLAMASI

TÜRK EĞİTİM SEN KAHRAMANMARAŞ 1 NO’LU ŞUBE LGS KONULU BASIN AÇIKLAMASIDIR Biz “kral çıplak!” diye haykırdıkça kulaklarını tıkayan, bakışlarını kaçıranlar şimdi lgs sonuçlarının ilanıyla malumu izaha kalkıyorlar. Arife tarif gerekmez. Kahramanmaraş’ın karaya oturan eğitim algısını işin ehli olmayan liyakatten ve adaletten uzak idarecilerle yürütmeye çalışan eğitim bürokrasisi bir an önce sesimize kulak vermeli ve şimdiye […]

TÜRK EĞİTİM SEN’DEN LGS AÇIKLAMASI

03 Temmuz 2019 - 23:50A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

TÜRK EĞİTİM SEN KAHRAMANMARAŞ 1 NO’LU ŞUBE LGS KONULU BASIN AÇIKLAMASIDIR

Biz “kral çıplak!” diye haykırdıkça kulaklarını tıkayan, bakışlarını kaçıranlar şimdi lgs sonuçlarının ilanıyla malumu izaha kalkıyorlar. Arife tarif gerekmez. Kahramanmaraş’ın karaya oturan eğitim algısını işin ehli olmayan liyakatten ve adaletten uzak idarecilerle yürütmeye çalışan eğitim bürokrasisi bir an önce sesimize kulak vermeli ve şimdiye kadar yaptığımız uyarılara istinaden LGS Türkiye geneli başarı sıralamasında Kahramanmaraş’ımızın neden 64. sırada olduğunun hesabını eğitim camiasıyla ve kamuoyuyla paylaşmalılardır.

Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube olarak bakanlığımızın bizden talep ettiği yerel ölçekli sorunları çözüme kavuşturacak reçeteyi ilgili makamlara ulaştırmamıza rağmen Kahramanmaraş eğitim hiyerarşisinin uygulamaktan imtina etmesinin sonuçlarını LGS başarı sıralaması ile görmekteyiz.

İlimizin son yıllarda öğretmen istihdamı yönünde ilk atamaya kapalı tutulması, temel branşlarda il genelinde ve bilhassa kırsalda ücretli öğretmen teminiyle eğitim öğretimin yürütülmeye çalışılması Kahramanmaraş bürokrasisinin eğitimden ne ölçüde habersiz olduğunu göstermektedir.

Coğrafya bir kaderdir bunu kabul ediyoruz ama coğrafyanın biçtiği kaderi siyasetle sulandırmak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın hayatıyla oynamaktır. Okul öncesi dönemden itibaren Suriyeli öğrenci sayısının fazlalığı ve bu konuda alınan plansız kararlar ilkokuldan itibaren ortaokulda da sınıf mevcutlarını arttırmış, mevcut fiziki imkanları yetersiz kılmış ve sınıfta öğretmenin ve öğrencinin başarısını düşürmüştür. 25 kişilik sınıflarda Suriyeli öğrencilerle birlikte 50 ye yakın öğrenciyle ders işlendiğini düşündüğünürseniz durumum vehametini biraz olsun anlarsınız.

Bizler Türk Eğitim Sen olarak mülakatın torpilin hukuksuzluğun ve yandaşlığın her türlüsüne karşıyız. İşin ehli olmayan, dümeni tutamayan, havayı koklayamayan, haritayı okuyamayıp pusulası olmayan kapatanlara bu gemiyi yüzdüreceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Sendikal ayrım gözeterek yapılan idareci atamalarının sonuçlarını 5 yıldır görüyoruz. Mülakatla iş başına gelen ve öğretmenine rahat, huzurlu bir çalışma ortamı sağlayamayan, öğretmenlerin dolaplarında hafiye gibi gizli saklı kaynak kitap arayan, güvenlik kameraları karşısında, Whatsapp gruplarıyla mobbing yoluyla okul ve kurum idare etmeye çalışan idarecilerin eğitime vurduğu darbeyi Türkiye geneli başarı sıralamasında açık bir şekilde görüyoruz. Önceki yıllarda başarı sıralamasında ilk 25 i zorlayan ilimiz bugün son 25 e düşme mücadelesinde kümede kalmaya çalışan bir futbol takımı gibi ayakta durmaya çalışmaktadır.

Yönetim hiyerarşisinde en baştan başlayarak okul idarecilerine kadar mevcut şartlar, çevre durumu ve devletimizin imkanları gözetilerek ilimizde işin ehli olan insanların görüşlerine bizzat başvurularak, sendikal ayrım gözetilmeden bir acil eylem planı hazırlanmalı, uygulamaya konmalıdır.

Aynı hat üzerinde bulunduğumuz Adana, Hatay, Osmaniye Gaziantep Adıyaman gibi şehirlerimizle aynı potada bulunmamız tesadüf ya da  iklimsel bir sonuç değil, bölgenin son yıllarda değişen  sosyolojik yapısından kaynaklanan bir sebeptir. Umarız ki yetkililer en kısa sürede bu soruna bir çözüm bulurlar.

Diğer illerden aldığımız haberler gösteriyor ki birçok ilimizde bilhassa başarılı öğrencilerin sınava teşvik edilerek akademik başarı ortalaması düşük öğrencilerin sınava girmemeleri yönünde yönlendirmeye tabi tutulduğunu biliyoruz. Eğer bu tutum adil bir yaklaşımsa hakka ve hukuka aykırılık teşkil etmiyorsa neden bizim ilimizde benzeri bir uygulama yapılmıyor? Diğer taraftan baktığımızda bu uygulamayı yanlış kabul ediyorsak ki bize göre yanlıştır, neden bu sıralamanın objektif olmadığını eğitim camiası ile paylaşmıyorsunuz? Paylaşmak şöyle dursun savunma yazıları bir o kadar daha ilginç. Neymiş efendim yüzde 20’lik dilimde 15. sıradaymışız. Peki geri kalan yüzde 80’lik dilimi ne yaptınız? Eğitim sizce bütünlük arz etmiyor mu? Orada da mı sınıf ayrımı yapıyorsunuz?

Biz Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube olarak yalnızca elimizi değil başımızı da taşın altına koymaya hazırız. Yeter ki ilgili makam sahipleri daha düne kadar malum gazeteleri okullarında bulunduran idarecileri kollayıp görmezden gelmesinler, yeter ki işin ehli olan, milliyetçi, mazisi temiz, alnı açık insanları devletimizin ve çocuklarımızın menfaati için vazifeye atamaktan çekinmesinler.

 

Ziya YENİPINAR

Türk Eğitim Sen Kahramanmaraş

1 No’lu  Şube Başkanı

Kamu-Sen İl Temsilcisi

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Senem Ayşe Anaokulu Öğrencilerine “Dondurma Şöleni” Senem Ayşe Anaokulu Öğrencilerine “...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Senem Ayşe Anaokulunda öğrencilerin moral ve motivasyonunu arttırmak amacıyla “Dondurma Şöleni...

“Bana Bir Lider Anlat Çocuk “ “Bana Bir Lider Anlat Çocuk “...

Kahramanmaraş’ın Ekinözü İlçesinde ki İlkadım Anaokulu Öğretmeni Başak BAŞARAN’ın “Bana Bir Lider Anlat Çocuk ”...

Akşemseddin İHO ve Kız Anadolu İHL’nin Tanıtım toplantısı yapıldı Akşemseddin İHO ve Kız Anadolu İHL’...

Kahramanmaraş Onikişubat Akşemseddin İmam Hatip Ortaokulu ve Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin kahvaltılı tanıtım toplantısı sunu eşliği...

İl Millî Eğitim Müdürlüğü  (PIRLS) kapsamında değerlendirme uygulaması düzenledi. İl Millî Eğitim Müdürlüğü (PIRLS) kapsa...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezi Şube Müdürü Ahmet AKKÜNCÜ başkanlığında Yıldırım Bayazıt ve Süleyma...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Pazarcık Yumaklı Cerit İlkokulu’nda (PIRLS), Kapsamında Teşekkür Belgesi Pazarcık Yumaklı Cerit İl...

Kahramanmaraş Pazarcık İlçesi Yumaklıcerit İlkokulunda PIRLS...

Senem Ayşe Anaokulu Öğrencilerine “Dondurma Şöleni” Senem Ayşe Anaokulu Öğren...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Senem Ayşe Anaokulunda öğren...

“Bana Bir Lider Anlat Çocuk “ “Bana Bir Lider Anl...

Kahramanmaraş’ın Ekinözü İlçesinde ki İlkadım Anaokulu...

Akşemseddin İHO ve Kız Anadolu İHL’nin Tanıtım toplantısı yapıldı Akşemseddin İHO ve Kız An...

Kahramanmaraş Onikişubat Akşemseddin İmam Hatip Ortaokulu ve...

İl Millî Eğitim Müdürlüğü  (PIRLS) kapsamında değerlendirme uygulaması düzenledi. İl Millî Eğitim Müdürlüğü...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme ...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 40 Final Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 226.G...

4. Sınıf Düzeyinde 7, 8, 9 ve 10. Tema/Ünite Çalışma Fasikülleri Yayımlandı 4. Sınıf Düzeyinde 7, 8, ...

Millî Eğitim Bakanlığının, uzaktan eğitim sürecinde öğrencil...

Hacı Murat Devrek’in Mutlu Günü Hacı Murat Devrek’in Mutl...

Covid 19 nedeniyle 12 Haziran 2021 Cumartesi günü saat 17.30...

İSLAMDA ZİNA HARAMDIR(şiir) İSLAMDA ZİNA HARAMDIR(şii...

Zinanın haramlığı müminlerce bilinir.  Nikâhsız birleşmeye İ...

DİNSİZLİK DE BİR DİNDİR DİNSİZLİK DE BİR DİNDİR...

Hâbil/Kâbil’le başlar, bu yolun başlangıcı Dinsizlik de bir ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ