Maraşta Haber
Maraşta Haber

Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi Tanıtıldı

  Kahramanmaraş’ta Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Yurdagül Aydoğan’ın da katılımı ile Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesinin il bilgilendirme toplantısı yapıldı.   Özel eğitime gereksinimi olan bireylerin çocukları da diğer çocuklar gibi eğitim hakkından yararlanması gerektiğini il düzeyinde buna yönelik önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerine dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü Mesut […]

Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi Tanıtıldı

06 Mart 2013 - 12:09A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

 

Kahramanmaraş’ta Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Yurdagül Aydoğan’ın da katılımı ile Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesinin il bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

Özel eğitime gereksinimi olan bireylerin çocukları da diğer çocuklar gibi eğitim hakkından yararlanması gerektiğini il düzeyinde buna yönelik önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerine dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan yaptığı açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

DSC_0190

 

 

 

Kahramanmaraş ilinde bu düzeyde başarılı çalışmalar gerçekleştirildi.  Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül himayesinde “ Eğitim Her Engeli Aşar” kampanyasında ilimiz üst üste 3 yıl başarılı iller arasında yer alarak valimiz ödüllendirilmiştir. Bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

Günümüzde devletimizin sosyal devlet olma yönünde engellilere yönelik çeşitli yasal düzenlemeler ve haklar getirdi.

Son yönetmeliklerle yei yapılan okullarda engelli asansörünün mutlaka yapılmakta, yeni yapılan 12 derslikli okullarda en az 1 özel eğitim sınıfı, 24 derslikli okullara 2 özel eğitim sınıfı, 32 derslikli okullarda da 3 özel eğitim sınıfı olması zorunludur. İlimizde 4 özel eğitim okulumuz, 2 RAM, 37 özel eğitim sınıfı ve 3187 kaynaştırma öğrencimiz bulunmaktadır.

 

Materyal yönünden eksiğimiz var ancak, zamanla bu eksikliklerimiz giderilecek ve daha iyi eğitim verilecektir. Yine sosyal devlet hizmeti içinde 22 özel eğitim okulu bulunmakta ve bu okullarda 4025 öğrencimiz destek eğitimi almaktadır. RAM personelleri ve diğer öğretmenlerimiz alan taramaları yaparak bu bireyleri tespitini yapmakta, eğitim almalarını sağlanmaktadır.

 

Özel eğitim hizmetlerinde eğiticilerinde eğitiminin çok önemlidir, hizmetlisinden memuruna öğretmeninden müdürüne kadar herkesin özel eğitim konusunda bilinçli olması gerekir. Bu bireylerin topluma kazandırılmasın için annelere, babalara, komşulara herkese görev düşmektedir. Bu durum utanılacak bir şey değildir, toplumun algısının değişmesi için herkesin sorumluluğu vardır ve bu sorumlulukları yerine getirmemiz gerekir. Bu çalıştaydan çıkan sonuçların daha iyi uygulamalara vesile olacağına inanıyorum” dedi.

 

DSC_0252

 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Yurdagül Aydoğan  “Özel Eğitim Hizmetleri” konusunda bir sunum gerçekleştirdi ve Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün hedefleri arasında;

“Özel eğitim hizmetlerinin niteliğini geliştirmek, bu hizmetlere erişimi arttırmak ve yaygınlaştırmak amacıyla politikalar belirlemek ve bu politikaları uygulamak.

Özel Eğitim okul ve kurumlarının eğitim ve öğretim programlarını, ders kitaplarını eğitim araç, gereçlerini hazırlamak ve hazırlatmak. Talim ve Terbiye Kurulu başkanlığına sunmak.” Olduğunu belirtti.

 

Aydoğan daha sonra, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi, 5378 Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun v.b konularda bilgiler verdi.

 

Panel bölümünde Yurdagül Aydoğan, Onur Köksal, H.Hasan Kozan, Proje Uzmanı Dr. Phil Bayliss “Özel Eğitim Güçlendirilmesi” projesi ile ilgili geniş bilgi sundular.

 

Kahramanmaraş formatörü Ali Altun ise Kahramanmaraş ilinde yapılan çalışmaları anlattı.

 

Tanıtım toplantısına merkezde bulunan okullarının ve  özel eğitim okullarının okul yöneticileri, ve rehber öğretmenleri katıldı.

 

DSC_0250

 

 

DSC_0257

 

 

DSC_0258

 

DSC_0220

 

DSC_0197

 

DSC_0198

 

DSC_0201

 

DSC_0204

 

DSC_0208

 

DSC_0225

 

DSC_0228

 

 

DSC_0273

 

 

DSC_0274

 

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Şehit Ahmet Gülbahar Ortaokulu Teknoloji ve Tasarım sergisi açtı Şehit Ahmet Gülbahar Ortaokulu Teknoloji...

Kahramanmaraş-Onikişubat Şehit Ahmet Gülbahar Ortaokulu Teknoloji ve Tasarım sergisi ni spor salonunda açarak ortaya konan  yüzlerce es...

TOKİ Kazımkarabekir MTAL’den Anlamlı Davranış TOKİ Kazımkarabekir MTAL’den Anlam...

 TOKİ Kazımkarabekir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde güzellik ve saç bakımı hizmetleri bölümünde görev yapan öğretmen Özkan KAYA ok...

Onikişubat Aziz Sancar Anadolu Lisesi Tübitak 4006 Bilim Fuarı Onikişubat Aziz Sancar Anadolu Lisesi Tü...

Kahramanmaraş Onikişubat Aziz Sancar Anadolu Lisesi tarafından “Tübitak 4006 Bilim Fuarı” gerçekleştirildi. Okul Müdürü Ala...

EĞİTİM-BİR-SEN’den Anneler Günü Etkinliği EĞİTİM-BİR-SEN’den Anneler Günü Et...

Eğitim-Bir-Sen Kahramanmaraş 1 Nolu Şube Kadınlar Komisyonu tarafından Anneler Günü programı düzenlendi. 12 Mayıs Pazar günü kahvaltılı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Şehit Ahmet Gülbahar Ortaokulu Teknoloji ve Tasarım sergisi açtı Şehit Ahmet Gülbahar Orta...

Kahramanmaraş-Onikişubat Şehit Ahmet Gülbahar Ortaokulu Tekn...

328. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 328. Fasl-ı muhabbet Atış...

1 Yok yere akmasın insanlardan kan Gözler ağlamasın olmasın ...

TOKİ Kazımkarabekir MTAL’den Anlamlı Davranış TOKİ Kazımkarabekir MTAL&...

 TOKİ Kazımkarabekir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde güz...

Onikişubat Aziz Sancar Anadolu Lisesi Tübitak 4006 Bilim Fuarı Onikişubat Aziz Sancar An...

Kahramanmaraş Onikişubat Aziz Sancar Anadolu Lisesi tarafınd...

EĞİTİM-BİR-SEN’den Anneler Günü Etkinliği EĞİTİM-BİR-SEN’den ...

Eğitim-Bir-Sen Kahramanmaraş 1 Nolu Şube Kadınlar Komisyonu ...

BİLİMİN KALBİ KAHRAMANMARAŞ’TA ATACAK. BİLİMİN KALBİ KAHRAMANMAR...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Tübitak Projeler...

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Akküncü’nün Babası Mehmet Akküncü dualarla toprağa verildi. İl Milli Eğitim Şube Müdü...

Aslen KAHRAMANMARAŞ İsa Divanlı mahallesinden olup, Mimar Si...

Ali Galip Çalık Anadolu Lisesiden Örnek Proje Çalışması Ali Galip Çalık Anadolu L...

KAHRAMANMARAŞ / Onikişubat Ali Galip Çalık Anadolu Lisesi Gö...

Ömer Faruk Arıkan Ortaokulunda Kermes Etkinliği Ömer Faruk Arıkan Ortaoku...

Kahramanmaraş Onikişubat Ömer Faruk Arıkan Ortaokulu Okul Ai...

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Akküncü’nün Acı Günü İl Milli Eğitim Şube Müdü...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Şube Müdürü Amet Akküncü Babas...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ