Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş’ta Hayrettin Karaca adına ağaç dikildi

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve TEMA Vakfı Kahramanmaraş Temsilciliği tarafından kısa bir süre önce hayatını kaybeden TEMA Vakfı kurucu başkanı Toprak Dede olarak tanınan Hayrettin Karaca adına TEMA  Ferhuş Karacasu civarında Karataş Mahallesi Karacaoğlan İlkokulu ve Orta Okulu bahçesine 130 Adet fidan dikildi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), iki gün önce İstanbul’da hayatını kaybeden ve […]

Kahramanmaraş’ta Hayrettin Karaca adına ağaç dikildi

24 Ocak 2020 - 23:18A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve TEMA Vakfı Kahramanmaraş Temsilciliği tarafından kısa bir süre önce hayatını kaybeden TEMA Vakfı kurucu başkanı Toprak Dede olarak tanınan Hayrettin Karaca adına TEMA  Ferhuş Karacasu civarında Karataş Mahallesi Karacaoğlan İlkokulu ve Orta Okulu bahçesine 130 Adet fidan dikildi.

Habere Ait Fotoğraf İçin Tıklayın

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), iki gün önce İstanbul’da hayatını kaybeden ve son yolculuğuna uğurlanan TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca’nın anısını yaşatmak için 81 ilde fidan dikme etkinliği düzenledi. Etkinlik kapsamında her ilde 100 fidan, yurt genelinde ise 8 bin 100 fidan toprakla buluştu. Toprak Dede olarak anılan Tema Vakfı’nın kurucusu ve Onursal Başkanı Hayrettin Karaca adına TEMA Vakfı Kahramanmaraş Temsilciliği tarafından Ferhuş Karacasu Mahallesi Karacaoğlan İlkokulu ve Orta Okulu bahçesinde fidan dikme etkinliği düzenlendi. Fidan Dikimine Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Sarıtürk, Ahmet Akküncü, Zekeriya Kahveci, Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Akif Bulut, Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Kurt ve İlçe Şube Müdürü Ömer Faruk Günay’ın yanı sıra Öğrenciler, minik TEMA’cılar ve Vakfın Kahramanmaraş Temsilciliği üyeleri tarafından toprakla buluşturuldu.

“DOĞA BİZE EMANET”

TEMA Vakfı Kahramanmaraş Temsilcisi Abdurrahman Akbolat, Toprak Dede’yi kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

Karaca’nın, kendisini sadece ülkesine değil dünyaya adamış bir insan olduğunu belirten Akbolat, “Kurucu Onursal Başkanımız ve Toprak Dedemiz Sayın Hayrettin Karaca’yı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz. Hayatını doğaya adayan, yaşantısı ve hedefleriyle rol model olan ülkemiz doğasına sunduğu katkılarla ülkemize büyük değer katan Toprak Dedemizi sevgi ve minnetle daima model almaya devam edeceğiz. Ülkesinin toprakları için yola çıkmış inanılmaz bir mücadele, 81 ilde temsil edilen 850 bin gönüllüye ulaşmış, toprağına-doğasına sahip çıkacak bir nesil yetişmesi için seferber olmuş gönüllü eğitmen kadrosu, milyonlarca fidanı toprakla buluşturmuş TEMA Vakfı’nın kurucusu ve Onursal Başkanı gerçek bir vatansever Toprak Dedemiz Kurucumuz Hayrettin Karaca, toprağın bol olsun. Tüm ülkemizin başı sağ olsun. Toprak Dedenin vefatı sebebi ile Milli Eğitim Bakanlığımızın 81 ilde düzenlediği toprak dede anısına Fidan dikim etkinliğini Kahramanmaraş il Milli Eğitim Müdürlüğü, Dulkadiroğlu ve Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile beraber gerçekleştirdik. Doğa Bizlere emanet. Fidan Dikim etkinliğine katılan bütün arkadaşlara, dostlara Tema’ya gönül verenlere Okul idaresine çok teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Habere Ait Fotoğraf İçin Tıklayın

“DAHA ÇOK AĞAÇ DİKEREK ONU HUZURLU YATIRACAĞIZ”

Göreve geldiği günden bu yana çevre ve doğanın korunması için çaba verdiğini ifade eden TEMA Vakfı Kahramanmaraş İl Temsilcisi Abdurrahman Akbolat, Şehirde yeşil alan miktarının arttırılması konusunda örnek çalışmalara imza attıklarını dile getirerek, “Amacımız çocuklarımızı ve gençlerimizi doğa konusunda duyarlı hale getirmektir. Yaptığımız çeşitli Projeler sayesinde her öğrencinin bir fidan dikmesine vesile olduk. Gençlerimizin doğayı seven bireyler olarak yetiştirmelerini istiyoruz. Ben bir ağacın bile kesilmesini önlemek için bu mücadeleyi veriyorum, Toprak Dedemizde bu uğurda hayatını adadı. Bizlerde onun yolundan ilerleyeceğiz. Biz daha çok ağaç dikip onları yeşerteceğiz ki Toprak dedemiz huzura ulaşsın. Binlerce ağacın kaderi uzaktan atılan bir imzayla çiziliyor. Biz nesil olarak havayı, suyu, toprağı kirlettik. Gelecek nesillere oksijen de bırakmayalım mı? Çocuklarımız, torunlarımız yaşam destek ünitesine bağlı mı yaşasın? Bu konuya benimle birlikte sivil toplum kuruluşlarının, halkın ve medyanın da aynı duyarlılıkla yaklaşmasını bekliyorum” ifadelerini kullandı.

“BUGÜNDEN İTİBAREN AĞAÇ DİKMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü Fidan Dikimi etkinliğinde yaptığı açıklamada; “Bugün Onikişubat ve Duklkadiroğlu ilçemiz ve Tema Vakfı iş birliğinde Rahmetli Toprak dede Hayrettin Karaca adına Karacaoğlan ilkokulu ve Orta Okulumuzda ağaç dikme töreninde bulunuyoruz. Yaklaşık 130 ağacımızı şuanla toprakla buluşturduk öğrencilerimizle birlikte. Bundan sonrada Ağaç dikmeye devam edeceğiz. Buradan emeği geçen bütün öğrencilerimize katkı sağlayan tema vakfına, il ve ilçe müdürlerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Habere Ait Fotoğraf İçin Tıklayın

“BİZLERE BIRAKILAN BAYRAĞI BİZ EĞİTİMCİLER OLARAK SONUNA KADAR TAŞIYACAĞIZ”

Ülkeyi Yeşillendiren Rahmetli Hayreetin Karaca’yı Rahmetle analar sözlerine başlayan Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Akif Bulut, “Bugün Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Dulkadiroğlu İlçe Müdürlüğümüz ile birlikte Karacasu Mahallemizde Karacaoğlan İlk ve Orta Okulumuzun bahçesine Tema Vakfı Onursal Başkanımız Hayrettin Karaca’nın vefatı nedeni ile onun adına bir okulumuzu yeşillendirme çalışması yaptık. Özellikle Öğrencilerimizle birlikte Okulumuza yüzü aşkın ağaç dikimi gerçekleştirdik. Burada Ülkemizin yeşillendirilmesinde emeği geçen Onursal Başkanımız Hayrettin Karaca’ya Allah’tan Rahmet diliyorum. Bu bırakmış olduğu Bayrağı biz eğitimciler olaraktan sonuna kadar taşıyacağımıza söz veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“İNŞALLAH BU FİDANLAR GELECEĞE ÇOCUKLARIMIZ GİBİ UMUT OLUR”

Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Kurt Karacaoğlan İlk ve Orta Okulu Bahçesinde Gerçekleşen Fidan dikimi etkinliğinin güzel bir etkinlik olduğunu ifade ederek şu ifadeleri kullandı; “Bugün Karacaoğlan ilkokulumuzda ve Orta Okulumuzda Rahmetli Tema Vakfımız Kurucu Başkanı Hayrettin Karaca Anısına Milli Eğitim Bakanımızın Çağrısı ile birlikte 81 ilimizde 130 fidan dikimi için bulunuyoruz. Öncelikle Hayrettin Karaca Başkanımıza Allah’tan Rahmet diliyoruz. Onun anısına Bugün Öğretmenlerimizle Öğrencilerimizle ve Tema Vakfımızla birlikte güzel bir etkinlik yaptık. Katılım Sağlayan Herkese çok teşekkür ediyoruz. İnşallah bu Fidanlar geleceğe çocuklarımız gibi umut olur” ifadelerini kullandı.

HAYRETTİN KARACA KİMDİR?

Hayrettin Karaca 4 Nisan 1922 yılında Bandırma’da doğdu. Babası Hocazade Halil Efendi, annesi Zehra Hanım’dır. Her ikisi de Kırım muhaciridir. Liseyi bitirdikten sonra ailesinin işinin başına geçip triko-örme olan bu işi ülkenin en başarılı sanayi kuruluşlarından biri yapmıştır. Karaca firması diğer firmalara göre 20 yıl önceden Türkiye’de ihracatın liderliğini yapmıştır. Karaca, ellili yaşlarında Türkiye’nin ilk özel arboretumunu kurdu ve yurtiçi-yurtdışında gezdiği her yerden tohumlar topladı, botanik bahçelerini gezdi ve bağlantılar kurdu. Karaca’nın Yalova’da kurduğu Karaca Arboretumu, dünyanın her tarafındaki botanikçiler tarafından bilinmektedir. Yılda iki kez yayınlanan Arboretum Magazin’i bilim adamlarının araştırma ve görüşlerinin yayınlandığı bir forum olmuştur. Türkiye için adeta bir gen koruma merkezi olan Karaca Arboretumu içerisinde 14.000 türü barındırıyor. Karaca, TEMA Vakfı’nın kurucularından biridir. 97 yaşında hayata veda eden TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca çok sayıda ödülün sahibiydi.

Hannover Üniversitesi’nden ekoloji profesörü Franz H. Meyer, Hayrettin Karaca’dan “Şimdiye kadar hiç böylesine kişisel çıkar gütmeden, kendini insanlığın yararına çalışmaya adamış birine rastlamadım.” diye bahsetmektedir. TEMA Vakfı’nın kurucularından olan Karaca doğal hayatla ilgilenmeye, özellikle ağaç dikim çalışmalarına devam ediyordu.

İKİ TOPRAK SEVDALISI TEMA’YI KURDU

Toprak Dede Hayrettin Karaca ve Yaprak Dede A. Nihat Gökyiğit, 11 Eylül 1992 yılında TEMA Vakfı’nı birlikte kurdular. Amaçları Anadolu’da yaşanmakta olan erozyon ve çölleşme tehlikesine kamuoyunun dikkatini çekmekti. Hedefleri ise bu mücadelenin devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamaktı. TEMA’nın “Türkiye Çöl Olmasın” sloganı toplumda büyük yankı uyandırdı. İlk kez önlem alınmazsa ülkemizin çöl olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu bu kadar yüksek sesle dile getirilmişti.

4 Nisan 1922’de Balıkesir Bandırma’da dünyaya gelen Hayrettin Karaca’nın babası 1917’de Türkiye’nin köklü giyim markası Çift Geyik Karaca’yı kurdu. Hayrettin Karaca da ailesinin triko-örme işinin başına geçip onu ülkenin en başarılı sanayi kuruluşlarından biri haline getirdi.

Doğa ve yeşil sevgisiyle bilinen Hayrettin Karaca Türkiye’nin ilk özel arberetumunu Yalova da kurdu. 14.000 türü barındıran arboretum aynı zamanda ülkenin tehlikedeki türleri için bir gen koruma merkezidir. Hannover Üniversitesi’nden ekoloji profesörü Franz H. Meyer, Hayrettin Karaca’dan “Şimdiye kadar hiç böylesine kişisel çıkar gütmeden, kendini insanlığın yararına çalışmaya adamış birine rastlamadım” diye bahsetmektedir.

HAYRETTİN KARACA ÖDÜLLERİ NELERDİR?

Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından Fahri Doktora 1990 Birleşmiş Milletler Çevre Programının ‘Global 500 Roll of Honour’ Ödülü 1992 Çevre Bakanlığı tarafından “Çevre Beratı” 1992 Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından verilen ‘Çevre Ödülü’ 1993 Uluslararası Lions Club tarafından ‘Melvin Jones Fellow Ödülü 1994 Çevre Bakanlığı tarafından “Üstün Hizmet Ödülü” 1994 ODTÜ tarafından ‘Felsefe Onur Doktorası’ 1995 Ege Üniversitesi “Fahri Doktora”sı 1995 Milli Olimpiyat Komitesi “Fair Play” Ödülü 1996 Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı “Hoşgörü Ödülü” 1996 Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından “Şeref Üyeliği Beratı” 1997 Kırıkkale Üniversitesi ilk Fahri Doktora unvanı 1997 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü 1997 ÇEVRETED tarafından “Çevreted 97 Onur Ödülü” 1997 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi “2000 Yılının Öncüleri” Ödülü 1998Genç Hukukçular Derneği tarafından “Yılın Yurttaşı” Ödülü 1998 Türkiye Çocuk Dergisi tarafından Babalar Günü nedeniyle “Toprak Baba” unvanı 1998 Anadolu Üniversitesi Fahri Doktora Ödülü 1998 BİLSES Vakfı “Çevre Ödülü” 1998A nkara Çankaya İzci Grubu tarafından “Yılın Doğa Dostu” Ödülü 1998 Ankara Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Yılın Adamı” Ödülü 1999 Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı tarafından “1998 Türk Dünyasına Hizmet Ödülü” 1999 TBMM Onur Ödülü 2005 Right Livelihood Award 2012 (Alternatif Nobel Ödülü)Birleşmiş Milletler “Orman Kahraman Ödülü.

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş’ta “Çay Sizden, Yemek Bizden” etkinliği Muhteşem oldu Kahramanmaraş’ta “Çay Sizden, Yeme...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Orman Bölge Müdürlüğü ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü iş birliğinde ken...

Yıldırım Bayazıt İlkokulu Anasınıfı B şubesinden Muhteşem bir etkinlik Yıldırım Bayazıt İlkokulu Anasınıfı B şu...

Onikişubat ilçesi Yıldırım Bayazıt İlkokulu Anasınıfı B şubesi Çalışkan Arılar, öğretmenleri Vahide EVLİCE ‘nin hazırlamış olduğu...

Yıldırım Bayazıt İlkokulunda Mezuniyet Töreni Yıldırım Bayazıt İlkokulunda Mezuniyet T...

Kahramanmaraş Onikişubat Yıldırım Bayazıt İlkokulu 4/A Sınıfı Öğretmen Murat Kurt’un öğrencileri düzenlenen bir veda ve mezuniyet...

Sevgi Anaokulunda “Güller ve Yıldızlar” Sınıfının Mezuniyet Günü Sevgi Anaokulunda “Güller ve Yıldı...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Sevgi Anaokulunda “Güller ve Yıldızlar” Sınıfı öğrencileri için Mezuniyet töreni düzenlendi. Sev...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Yusuf Baran çocuğumuza umut olalım. Yusuf Baran çocuğumuza um...

Haydi Türkiye’m Yusuf Baran çocuğumuza umut olalım. Bu...

Keçeci ve Güneş Ailesinin Mutlu Günü Keçeci ve Güneş Ailesinin...

Türk Eğitim-Sen Kahramanmaraş 1 Nolu Şube Başkan Yardımcısı ...

Kahramanmaraş’ta “Çay Sizden, Yemek Bizden” etkinliği Muhteşem oldu Kahramanmaraş’ta “Ç...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye...

Babalar Günü Konulu Fasl-ı Muhabbet Şiir Seçkisi Babalar Günü Konulu Fasl-...

( EV SAHİBİ ŞAİR: ÂDEM YAZAR) Kimsenin varına minnet etmedi ...

BANKA PROMOSYONLARI BANKA PROMOSYONLARI

            Bu günlerde banka promosyonlarını soranlar çoğal...

Başkan Mahçiçek; Eğitim yatırımlarımız ve sosyal yardımlarda tasarrufa gitmeyeceğiz Başkan Mahçiçek; Eğitim y...

Onikişubat Belediyesi ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kahr...

Babalar Günü Babalar Günü

Hikâye şöyle Amerikalı bir savaş gazisinin kızı, anneler gün...

Örnek Bir Etkinlik: Yazar Mustafa Okumuş’a Saygı Programı Örnek Bir Etkinlik: Yazar...

Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği güzide eğitimci, şair ve yazar...

Yıldırım Bayazıt İlkokulu Anasınıfı B şubesinden Muhteşem bir etkinlik Yıldırım Bayazıt İlkokulu...

Onikişubat ilçesi Yıldırım Bayazıt İlkokulu Anasınıfı B şube...

İYİ Part’den Germenica  Antik Kenti Konulu Basın Açıklaması İYİ Part’den Germen...

 İyi Parti  Kahramanmaraş İk Başkanı  Av.Ahmet ÇABUKEL, Germ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ