Maraşta Haber
Maraşta Haber

Adap konulu 8 inci Ufka Yolculuk tanıtım toplantısı yapıldı

Dulkadiroğlu okul müdürlerine yönelik Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması Tanıtım Toplantısı Kervanhan Tesislerinde düzenlenen program ile yapıldı. Kahramanmaraş’ta MERDÂN Ahlâk Kültür ve Çevre DERNEĞİ tarafından organizesi üstlenilen ve Türkiye genelinde SERVER YAŞAM VAKFI tarafından düzenlenen “Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması” Dulkadiroğlu Tanıtım Toplantısı Kahramanmaraş Kervanhan Tesislerinde düzenlenen program ile yapıldı. Ufka Yolculuk Yarışması […]

Adap konulu 8 inci Ufka Yolculuk tanıtım toplantısı yapıldı

04 Ocak 2020 - 11:29A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Dulkadiroğlu okul müdürlerine yönelik Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması Tanıtım Toplantısı Kervanhan Tesislerinde düzenlenen program ile yapıldı.

Habere Ait Fotoğraf İçin Tıklayın

Kahramanmaraş’ta MERDÂN Ahlâk Kültür ve Çevre DERNEĞİ tarafından organizesi üstlenilen ve Türkiye genelinde SERVER YAŞAM VAKFI tarafından düzenlenen “Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması” Dulkadiroğlu Tanıtım Toplantısı Kahramanmaraş Kervanhan Tesislerinde düzenlenen program ile yapıldı.

Ufka Yolculuk Yarışması Onikişubat Tanıtım Toplantısına; Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Rüstem Keleş, İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Kurt, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması Doğu Akdeniz Bölge Danışmanı Hüseyin Yılmaz, İl Sorumlusu Mehmet Mergan, Merdân Ahlâk Kültür ve Çevre Derneği Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Pak ve Dulkadiroğlu İlçesinde görev yapan İlkokul, Ortaokul ve Lise Müdürleri katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda Dernek Başkanı Pak; 8 milyar insanlık âlemini kapsayacak şekilde; Kritik – Analitik düşünme, Helal ve Sağlıklı Yaşam, Kur’an-ın Anlamıyla Buluşmak, Sivil Savunma vb. alanlarda yürüttükleri çalışmalarından bahsettiği konuşmasında programa yoğun bir katılım sağlayan okul müdürlerine teşekkür etti.

ÇİFT KANATLI ÖĞRENCİLER

Selamlama konuşması yapan İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz; yarışma konusunun öneminden bahsederek; bizim Milli Eğitim olarak hali hazırda yaptığımız ve yapmamız gereken bir çalışmayı Adab-ı Muaşeret’i STK larımız gönüllü olarak, bizden ve öğrencilerimizden hiçbir ücret istemeden yapıyorlar. Biz bundan mutluluk duyuyoruz, Kamu ve STK işbirliğini önemsiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımızın 2023 Vizyon Belgemizde de belirtildiği gibi öğretimin yanında eğitime de ağırlık vererek öğrencilerimizi çift kanatlı olarak yetiştirelim. Öğrencilerin yarışmaya girmeleri olayın bir boyutu, fakat yarışma için hazırlanan ve bizlere ücretsiz olarak sunulan bu kitapları içerisindeki değerleri kazanmaları için öğrencilerimize mutlaka okutmaya gayret edelim.

Adap konulu Ufka Yolculuk yarışmasını öğrencilere anlatalım, kitapların okunmasının teşvik edelim, öğrencilerimiz bir yandan adaplı bir toplumu inşa ederken diğer yandan da yarışmada dereceye girerek, hatta Türkiye birincisi olarak büyük ödülün sahibi olsunlar diyerek; Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmalarını düzenleyen STK lara teşekkür etti.

KAMU STK BİRLİKTELİĞİ

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Rüstem Keleş; Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizde faaliyet gösteren STK larımızla yakın ilişki ve işbirliği içerisindeyiz, imkanlarımız dahilinde özellikle genç kuşakların eğitimlerinin desteklendiği bu tür organizasyonların yanında yer alıyoruz. Kahramanmaraş gibi münevverlerin, mütehassısların, şair ve yazarların yetiştiği kadim kentte Adap konulu yarışmaya katılımın yüksek olacağını, İl Milli Eğitim Müdürümüzün’de dile getirdiği gibi Türkiye birincisi çıkmasını temenni ederek, organizasyon ekibine ve okul müdürlerine teşekkür etti.

HEDEF 100 BİN

Daha sonra söz alan Ufka Yolculuk İl Sorumlusu Mehmet Mergan Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmalarının tarihçesinden bahsederek sayısal veriler hakkında bilgiler verirken;  geçen yıl Kahramanmaraş’ta Güzel Ahlak konulu yarışmada 26 bin öğrenciye, Türkiye genelinde 600 bin öğrenciye ulaştık.

Bu yıl da Kahramanmaraş’ın Kurtuluşunun 100. yılına atfen hedeflerinin Adap temalı yarışma kitaplarını “Bize Okumak Yakışır” sloganı ile100 bin öğrenciye ulaştırmak olduğunu söyledi.

Mergan, bundan yüz yıl önce Sütçü İmam’ın ilk kurşunu sıktığında hedefinin Milli ve Manevi değerleri, edebi, ahlâkı korumak olduğunu, bu refleksle namusa uzanan elleri engellediğinden bahisle; bizler de günümüzde oldukça yozlaşan bu değerleri yeni nesile yeniden kazandırmak amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve Sütçü İmam’ın torunları olarak diyoruz ki; “Bize Okumak Yakışır”, “Bize Adap Yakışır”. dedi.

8 MİLYAR İNSANLIK ÂLEMİNE ÖRNEK

Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması Doğu Akdeniz Bölge Danışmanı Eğitimci Hüseyin Yılmaz;   Yedi yıldır düzenlenen Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmalarının bu yıl da 8 incisini organize etmenin heyecanını yaşadıklarını belirterek bu yılki yarışma içeriği hakkında bilgi verdi.

Türkiye genelinde yapılmakta olan Ufka Yolculuk Kitap Okuma Bilgi ve Kültür Yarışmaları bu sene sekizincisi ile yoluna devam ediyor. Ahiret yolunda dünya yolculuğu sınavını kazanmaya yönelik çalışmalar yapılan proje 8 milyar insanlık alemine örnek olmuştur.

Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları ile katılımcıların, her bireyin bilmesi gereken temel bilgileri öğrenmesine sınav atmosferini yaşayarak uzun soluklu bir eğitim maratonundan geçmesine yardımcı oluyoruz.” dedi.

GENÇLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

Yılmaz konuşmasının devamında; Niçin yarışma yapıyoruz? Sorusunu sorarak cevabını; “günümüz insanının dikkatini çekebilmek için mağazalar kampanyalar düzenliyor.  Bizler de yeni nesile eski metotlarla Dinimizi anlatamayız, gençlerin, öğrencilerin dikkatini çekebilmek için yarışma güzel bir metot ve gençlerin ilgisini çekiyor. Biz de bundan faydalanarak dinimizin en güzel şekilde tebliğini yapmış oluyoruz.” dedi.

Program sonrası katılımcılara yarışma kitapları, afiş ve broşürlerden oluşan küçük hediyeler takdim edildi.

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
CİĞERLERİMİZ YANIYOR CİĞERLERİMİZ YANIYOR

Ormanlar sadece ağaçlardan oluşan bir alan değil; aynı zamanda otların, sarmaşıkların, çalılıkların, çiçeklerin, böceklerin, sürüngenle...

İl HBÖ Halk Eğitimi Merkezleri Planlama ve değerlendirme toplantısı İl HBÖ Halk Eğitimi Merkezleri Planlama ...

Kahramanmaraş İl Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Merkezleri Planlama ve değerlendirme toplantısı,  İl Millî Eğitim Şube Müdürü Ahmet Ak...

Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesinde mezuniyet töreni Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lis...

Kahramanmaraş Onikişubat Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen mezuniyet töreninde coşku hakimdi. Mezuniyet törenin...

Kahramanmaraş’ta “Çay Sizden, Yemek Bizden” etkinliği Muhteşem oldu Kahramanmaraş’ta “Çay Sizden, Yeme...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Orman Bölge Müdürlüğü ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü iş birliğinde ken...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Aşk Konulu Fasl-ı Muhabbet Şiir Seçkisi Aşk Konulu Fasl-ı Muhabbe...

( EV SAHİBİ ŞAİR: MUSTAFA ZİNCİRKIRAN) Bilemedim bu nasıl, b...

CİĞERLERİMİZ YANIYOR CİĞERLERİMİZ YANIYOR

Ormanlar sadece ağaçlardan oluşan bir alan değil; aynı zaman...

İl HBÖ Halk Eğitimi Merkezleri Planlama ve değerlendirme toplantısı İl HBÖ Halk Eğitimi Merke...

Kahramanmaraş İl Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Merkezleri ...

Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesinde mezuniyet töreni Necmettin Erbakan Anadolu...

Kahramanmaraş Onikişubat Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hati...

Yusuf Baran çocuğumuza umut olalım. Yusuf Baran çocuğumuza um...

Haydi Türkiye’m Yusuf Baran çocuğumuza umut olalım. Bu...

Keçeci ve Güneş Ailesinin Mutlu Günü Keçeci ve Güneş Ailesinin...

Türk Eğitim-Sen Kahramanmaraş 1 Nolu Şube Başkan Yardımcısı ...

Kahramanmaraş’ta “Çay Sizden, Yemek Bizden” etkinliği Muhteşem oldu Kahramanmaraş’ta “Ç...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye...

Babalar Günü Konulu Fasl-ı Muhabbet Şiir Seçkisi Babalar Günü Konulu Fasl-...

( EV SAHİBİ ŞAİR: ÂDEM YAZAR) Kimsenin varına minnet etmedi ...

BANKA PROMOSYONLARI BANKA PROMOSYONLARI

            Bu günlerde banka promosyonlarını soranlar çoğal...

Başkan Mahçiçek; Eğitim yatırımlarımız ve sosyal yardımlarda tasarrufa gitmeyeceğiz Başkan Mahçiçek; Eğitim y...

Onikişubat Belediyesi ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kahr...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ