Maraşta Haber
Maraşta Haber

Abdurrahim Karakoç Z-Kütüphanesinin Tanıtımı Yapıldı

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Sümer Ortaokulunda yapımı gerçekleşen Abdurrahim Karakoç Z-Kütüphanesinin tanıtımı düzenlenen bir törenle gerçekleştirildi. Tanıtım programına Dulkadiroğlu Kaymakamı Mehmet Türköz, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü H.İbrahim Çolakkadı, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Mehmet İspir, Onikişubat Belediyesi Başkan Yardımcısı Havva Saygaz, Onikişubat […]

Abdurrahim Karakoç Z-Kütüphanesinin Tanıtımı Yapıldı

07 Aralık 2016 - 7:40A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Sümer Ortaokulunda yapımı gerçekleşen Abdurrahim Karakoç Z-Kütüphanesinin tanıtımı düzenlenen bir törenle gerçekleştirildi.

Habere Ait Fotoğraflar İçin Tıklayın

Tanıtım programına Dulkadiroğlu Kaymakamı Mehmet Türköz, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü H.İbrahim Çolakkadı, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Mehmet İspir, Onikişubat Belediyesi Başkan Yardımcısı Havva Saygaz, Onikişubat Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fatma Aktuğ, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü. Murat Akkurt, okul müdürleri, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.

Öğretmen Ayşe Şahinkaya’nın sunuculuğunu yaptığı tanıtım programı okul müdürü Mehmet Sakar’ın hoş geldiniz konuşmasıyla başladı.

Kahramanmaraş il Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt açılış konuşması yaparak şu ifadeleri kullandı:

“ Sayın kaymakamım, değerli protokol, Onikişubat ve Dulkadiroğlu belediyemizin başkan yardımcıları değerli öğrenciler bende hepinizi sevgiyle muhabbetle selamlıyorum, bugün Sümer Ortaokulumuzda kitapla olan ilişkimizi belli bir süreç içerisinde yeniden değerlendirmek, kaybolan gündemimizi tekrar okumaya, kitaba dönüştürmek için buradayız. Ben bu organizasyonda görev alan çok değerli çalışma arkadaşlarımı huzurlarınızda öncelikli olarak teşekkür ediyorum.

 Okulun bahçesine girdiğimiz andan itibaren farklı bir ambiyansla karşılaştık. Kitapla ilgili, kitabın içerisinde yaşayan kahramanların buralara sunmuş olduğu farklı görselleri de görünce memnuniyetim bir kat daha artmış oldu. Değerli arkadaşlar, sevgili öğrenciler; Biz Kahramanmaraş bilgi ile buluşuyor projesini geçen yıl Onikişubat belediyemizle, ondan önceki yılda milli eğitim müdürlüğü olarak kendimiz yapmıştık. Ama geçen yıl ve bu yıl yapılacak olan Kahramanmaraş bilgi ile buluşuyor projesi öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin, okullarımızı kitapla buluşmasına çok ciddi anlamda katkı sundu, geçen yıl Yaklaşık 300 bin kitabımız ve okumamız gerçekleşti, bunun için 12 Şubat Belediyesi’ne teşekkür ediyorum.

 

“AİLE İÇİNDEKİ KÜÇÜK ŞEYLER” KİTABI PROBLEMLERİ ÇÖZECEK

İşin doğrusunu söylemek lazımsa belediyelerimizle yapmış olduğumuz görüşmelerde, çalışmalarda bugüne kadar hangi konuyu götürdüysek olabildiğince olumlu katkılar ve dönüşler aldık. Buna karşılık Dulkadiroğlu Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız çalışmalarda yine bunların farklı farklı örnekleri. Ben bir yıllık süreci baştan aşağıya anlatmaya kalktığında çok daha farklı şeyler belki söylemem gerekebilir, âmâ bu süreçte şunu ifade etmek istiyorum kitapla sadece öğrencilerin buluşması bir bakıma yetmeyecek öğretmenlerin buluşması, velilerin buluşması gerekiyor. Burada çok kıymetli hanımefendiler, anneleri görüyorum onların buluşması gerekiyor. Biz bunlarla ilgili olarak da aslında çeşitli projeler yaptık. Mesela Büyükşehir Belediyesi ile yapmış olduğumuz çalışmalardan bir tanesi “AİLE İÇİNDEKİ KÜÇÜK ŞEYLER” diye bir kitap hazırladık. Eğer Mümkün olursa buradaki bulunan annelerimize mutlaka o kitaplardan birer örnek vermemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Onların da çocukları ile ilgili, çocuklarının problemleriyle ilgili karşılaştığı sorunların cevaplarını o kitaplarda bulma şansları ve fırsatları olacak.

 

KÜLTÜRÜMÜZ VE DEĞERLERİMİZ YARIŞMASI İLE KAHRAMANMARAŞ’I TANITTIK

 Geçen yıl Dulkadiroğlu Belediyesi ile yaptığımız kültürümüz ve değerlerimiz yarışmasının finali bizim özel bir okulumuzun salonundan Aksu televizyondan canlı olarak yayınlanmıştı. Hem Kahramanmaraş’a hem de Kahramanmaraş’ı merak eden Kahramanmaraş’ın dışında bulunan Kahramanmaraş’la ilgili bilgi almaya arzu eden Kahramanmaraşlılara, il dışında ülke dışındaki bulunan insanlara da olabildiğince olumlu güzel katkılar sunmuştu. Biz de ilimizi, değerlerimizi, ilimizin Turizm potansiyelini yeni baştan öğrenme şansı ve fırsatı bulmuştuk. Bu ve bundan sonraki süreçte bu projeler devam edecek bunlarla ilgili olarak işlemler devam edecek, Ben bunun için bize katkı sunan büyüklerimize huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum, sizin yaptığınız olumlu katkılar olumlu çabalar geliştiği zaman, onlarla ilgili olarak faaliyet yürüdüğü zaman, mutlaka onlara sahip çıkacak bir büyüğünüz var. Burada onu anlatmaya çalışıyorum, Kaymakam bey burada, belediye başkanlarımız farklı farklı olmuş olsalar bile onlarla ilgili olarak temsilcileri burada ve biz bunlara sahiplik edecek insanları bulabiliyoruz. Öğrencilerimize velilerimize düşende aslında onlara sağlanan bu imkanları görerek okumaya çalışmaya zaman ayırmaları gerekiyor. Son söz olarak da belki şunu söylemem lazım bugün ön tarafta oturan, protokolün önünde bulunan büyükleriniz bundan önceki zamanlarda sizin bulunduğunuz yerdeydi. Onlar çalıştılar, gayret ettiler, çaba gösterdiler bazen uykusuz kaldılar, bazen çektiler, onlar buralara geldi. Yarın buralara sizin gelebilmeniz için de aynı şartları aynı imkânları, aynı fırsatları kullanarak bu noktalara gelmeniz gerekiyor Z- kütüphanelerde bu anlamda taşradan merkeze doğru yani kenardan merkeze doğru okumanın farklı bir yolunu farklı bir mantığını geliştirmeye çalışıyor. Biz Kahramanmaraş’ta da bu Z- kütüphaneleri ile ilgili olarak çok ciddi anlamda çalışıyoruz. Biraz sonra gördüğünüzde oraları ziyaret ettiğinizde göreceksiniz ki çok farklı bir süreci farklı bir öğrenme ve okuma mantığını geliştirecektir Ben başta okulumuza mahallemize ülkemize ve ilimize Hayır getirmesini diliyorum geldiğiniz katkı sunduğunu için buralarda Bulunduğunuz için başta kaymakamımız olmak eve belediye başkanlarımıza başkanlık temsilcilerimize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

KUR’AN’IN İLK EMİRİ OKU

Onikişubat Belediye Başkan Yardımcısı Havva Saygaz ise konu ilgili olarak şunları dedi:

“Biz onikişubat Belediyesi olarak fiziki hizmetlerin yanı sıra sosyal ve kültürel hizmetlere de aynı ağırlıkta önem veriyoruz. Geleceğimiz ve umudumuz olan gençlerin yetişmesi İl Millî eğitim Müdürlüğümüzle birlikte elimizden geleni yapıyoruz. Bu kapsamda bu yıl 2.cisini düzenlediğimiz Kahramanmaraş bilgi ile buluşuyor projesine destek oluyoruz milli eğitimle birlikte işbirliği halinde çocuklarımızın donanımlı Kendine güvenen kendisini en iyi bir şekilde ifade edebilen nesillere olarak yetişmesi için kitap okumanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Kur’an’ın ilk emirde oku ’dur. Bu yüzden de okumanın önemine dikkat çekmek için biz elimizden geleni yapıyoruz.

Sayın velilerimizden, öğretmenlerimizden de benim ricam okuyarak onlara örnek olmaları, bir çocuğa oku demektense kitap okuyarak ona örnek olmak belki ondan daha fazla önemlidir. Bu yüzden hepimizin bu konuda desteğini Hepinize çok teşekkür ediyorum “

Programın son konuşmasını Dulkadiroğlu kaymakamı Mehmet Türköz Yaptı. Kendisinden önceki konuşmacıların gerekli ve yeterli bilgiler verdiğini, bu nedenle fazla konuşarak zamanınızı almayacağım diyen Dulkadiroğlu Kaymakamı Mehmet Türköz daha sonra şu ifadelere yer verdi:

ABDURRAHİM KARAKOÇ KAHRAMANMARAŞ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ŞAHSİYET

“Bu gün burada okulumuza yapılan Z- kütüphanenin tanıtımı amacıyla buradayız. Z- kütüphane nedir? hep birlikte birazdan göreceğiz, ismi de Abdurrahim Karakoç konulmuş, kendisi de Kahramanmaraş için çok önemli bir şahsiyet

Geçe yıl olduğu gibi il milli eğitim müdürlüğümüzün “ Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projesi” bugün burada yeniden start veriyor. Emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bugün burada iki özel ve güzel çalışmayı görmüş olacağız. Z- kütüphaneyi zenginleştirilmiş kütüphane diye biliyoruz.

Eskiden okullara gittiğimizde kıyıda kalmış kütüphaneler olurdu, içerisinde az sayıda kitap ya da ansiklopediler bulunurdu, elinde cetvel konuşma diyen bir öğretmen bulunurdu maalesef. Artık gerçekten hem içerik olarak hem de her yönüyle gerçekten zengin kütüphaneye kavuşacağımız düşünüyorum açıkçası. Bende görmedim birazdan göreceğiz İnşallah hayallerimize uygun bir kütüphaneye kavuşacağız diye düşünüyorum.

Benden önce arkadaşlarımızda konuştular dinimizin ilk emri oku, dinimiz emrediyor, örfümüz emrediyor, ilmimiz emrediyor oku, oku, oku. Bizim okumaktan başka çaremiz yoktur” dedi.

Bu konuşmalardan sonra rahmetli şair Abdurrahim Karakoç’a ait” İncitme” şiirini bir okul öğrencisi tarafından okunduktan farkındalık yaratmak amacıyla topluca 20 dakikalık kitap okuma etkinliği yapıldı. Daha sonra Z Kütüphaneye geçildi burada öğretmen Fikret Gözükara Z-Kütüphane ilgili şu bilgileri verdi.

“Z kütüphane içerisinde internet hizmeti olan, dijital kitap içerikleri ile (  e-kitap, z-kitap) zenginleştirilmiş, öğrenciye dilediği zaman destek verecek olan kütüphanelerdir.

 İçerisinde temel eserleri de barındıracak z-kütüphaneler, bilgi E teknolojisi sınıfları ile kütüphaneleri bir araya getirerek okulların giriş katına konumlandırılarak öğrencilere akşam 08:0 -17:0 saatlerine kadar hizmet sağlayacaktır.

Öğrencilere ödev hazırlama, çıktı alma ve dijital öğrenme içerikleri ile E çalışma yapma şansı sağlayacak bir takım faaliyetleri bünyesinde barındırmaktadır.

 Z kütüphane sırdan kütüphaneciliği değiştirecek çocukların daha hevesle  öğrenme çabası içerisinde  bulunacağına şüphe yoktur.,

Okul içerisinde böyle bir hizmetin sunulması çocuklarımızı dış ortamlardaki Internet Kafe’nin zarar vermiş ortamlarından çekmiş olacaktır ” dedi

ve kütüphanenin tanıtımı yapıldı, misafirlerle birlikte Z- Kütüphane gezildi.

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Necmettin Erbakan Anadolu İHL , Filistin için kermes düzenledi Necmettin Erbakan Anadolu İHL , Filistin...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinin başarılı okullarından Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesi,Öğretmen, öğrenci ve velileri Fili...

Dulkadiroğlu İlçe MEM’den Eğitimin Çınarları Öğretmenlerimiz Projesi ödül töreni Dulkadiroğlu İlçe MEM’den Eğitimin...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Dulkadiroğlu Kaymakamlığı ile koordinasyon halinde hazırladığı Eğitimi...

Mehmet Akif İnan İHO’da TÜBİTAK Bilim Söyleşisi Gerçekleştirildi. Mehmet Akif İnan İHO’da TÜBİTAK Bi...

Kahramanmaraş – Onikişubat İlçesinin başarılı ve Projeci okulu Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaokulunda yeni bir etkinlik yapıldı...

Dulkadiroğlu HEM’in açtığı “Türkiye Yüzyılı” sergisi göz doldurdu Dulkadiroğlu HEM’in açtığı “Türkiy...

Dulkadiroğlu-Kahramanmaraş Halk Eğitim Merkezi usta öğretici ve kursiyerler tarafından  Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılı kutlama etkinl...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Necmettin Erbakan Anadolu İHL , Filistin için kermes düzenledi Necmettin Erbakan Anadolu...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinin başarılı okullarından Nec...

“Filistin için Hayır Çarşısı” kermesi “Filistin için Hayı...

Onikişubat ilçesi Kale Şehit Abdullah Tayyip Olçok Kız Anado...

Dulkadiroğlu İlçe MEM’den Eğitimin Çınarları Öğretmenlerimiz Projesi ödül töreni Dulkadiroğlu İlçe MEMR...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’...

Mehmet Akif İnan İHO’da TÜBİTAK Bilim Söyleşisi Gerçekleştirildi. Mehmet Akif İnan İHO̵...

Kahramanmaraş – Onikişubat İlçesinin başarılı ve Proje...

Dulkadiroğlu HEM’in açtığı “Türkiye Yüzyılı” sergisi göz doldurdu Dulkadiroğlu HEM’in...

Dulkadiroğlu-Kahramanmaraş Halk Eğitim Merkezi usta öğretici...

Atanamayan Uzman Çavuşlar Atama Bekliyor Atanamayan Uzman Çavuşlar...

Atanamayan Uzmanlar Derneği Başkanı Mustafa Gündeşli, atanam...

307. Fasl-ı Muhabbet Atışma dörtlükleri 307. Fasl-ı Muhabbet Atış...

1 Duayla adını dilde gizledim Sevgini çiçekte balda gizledim...

Kahramanmaraş’ta Eğitimin Ulu Çınarlarına Vefa Örneği Kahramanmaraş’ta Eğ...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kahramanm...

Başkan Mahçiçek, bu 24 Kasım’da da öğretmenleri unutmadı Başkan Mahçiçek, bu 24 Ka...

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kentte görev yapan oku...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu müzik öğretmenleri konserleriyle büyüledi Kahramanmaraş Dulkadiroğl...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü taraf...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ