Maraşta Haber
Maraşta Haber

Ergenekon davası sanığına ‘iftira’ cezası

”Ergenekon” davasının tutuklu sanığı Avukat Serdar Öztürk, ”bürosunda yapılan aramada ele geçirilen mermilerle gizli belgeleri koydukları” iddiasıyla haklarında suç duyurusunda bulunduğu 2 kadına yönelik ”iftira” suçunu işlediği gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.  Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık avukatları Demet Reçber ve Hüseyin Buzoğlu, şikayetçiler Aylin Atmaca ve Ayşegül Hüma Babuna’nın avukatları Ahmet […]

Ergenekon davası sanığına ‘iftira’ cezası

11 Nisan 2013 - 10:33A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

”Ergenekon” davasının tutuklu sanığı Avukat Serdar Öztürk, ”bürosunda yapılan aramada ele geçirilen mermilerle gizli belgeleri koydukları” iddiasıyla haklarında suç duyurusunda bulunduğu 2 kadına yönelik ”iftira” suçunu işlediği gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık avukatları Demet Reçber ve Hüseyin Buzoğlu, şikayetçiler Aylin Atmaca ve Ayşegül Hüma Babuna’nın avukatları Ahmet Gündel ve Ayfer Bayar katıldı. ”Ergenekon” davasından tutuklu Öztürk ile şikayetçilerse duruşmada hazır bulunmadı.

Sanık avukatları, soruşturmanın genişletilmesine yönelik taleplerde bulundu. Müşteki avukatlarından Gündel, sanığın, iftira suçunu her iki mağdura karşı işlediğini kaydederek, cezalandırılmasını talep etti.

Avukat Bayar da Öztürk’ün bulunduğu suç duyurularına işaret ederek, ”iftira suçunu alışkanlık haline getirdiğini” savundu ve cezalandırılmasını istedi.

Hakim Avni Mis, dosya tekemmül ettiği gerekçesiyle soruşturmanın genişletilmesi taleplerini reddetti ve sanık avukatlarına esas hakkındaki savunmalarını sordu.

Avukat Reçber, müvekkilinin bürosunda bulunan belgede 4 bin 333 parmak izi tespit edildiğini ancak hiçbirinin müvekkiline ait olmadığını anlatarak, ”Müvekkilim, böyle bir olay karşısında suçsuz olduğunu kanıtlamak için savunma hakkını kullanmış, delillerin toplanmasını talep etmiştir” dedi.

Öztürk’ün bu çerçevede muhtelif tarihlerde suç duyurusunda bulunduğunu ifade eden Reçber, beraat talebinde bulundu.

Avukat Buzoğlu ise müvekkilinin, mağdurlar hakkındaki şikayetinin sebepsiz olmadığını kaydederek, Ergenekon soruşturması sırasında müvekkilinin bürosunda yapılan aramaları hatırlattı.

Buzoğlu, ”Bu olaylar gündeme geldiğinde, katılanlar şahsım da dahil olmak üzere bu davada sanık veya vekil olan bütün avukatlar gezmişler ve kendi kimliklerini saklayarak bazı konuşmalar yapmışlardır. Kimliklerini sakladıkları, dosyaya beyanlarıyla girmiştir. Müvekkilimin katılanları itham veya iftira kastıyla hareket etmediği açık” dedi.

Müvekkilinin ”gazi” olduğunu bildiren Buzoğlu, Öztürk’ün TSK’dan ayrıldıktan sonra beylik silahını dahi iade ederken, bürosunda 300 tane özel mermi çıkmasının ve mermilerin yer aldığı kutuda parmak izinin bulunmamasının, savunmalarını desteklediğini söyledi ve beraat istedi.

Sanık avukatlarının müvekkilleri adına son sözlerini dinleyen Hakim Mis, Öztürk’ün, her bir mağdura yönelik iftira suçundan toplam 2 yıl hapis cezasına çarptırıldığını ancak cezanın ertelendiğini açıkladı.

Hakim Mis’in kararı açıklaması öncesinde müşteki avukatlarından Bayar, sanık avukatlarının doğru olmayan beyanlarda bulunduklarını kaydetti ve tekrar söz verilmesini istedi.

Ancak Hakim Mis, bu talebi dikkate almadı.

Kararın açıklanması sonrasında avukatlar Reçber ve Bayar arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Hakim Mis, bunun üzerine, ”Davayı yüz yıl savaşına çevirdiniz” diyerek, tarafları uyardı. (AA)

Kaynak : TRTHaber

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
23 Nisan 2017 Pazar  – Dolar, Euro, Altın Fiyatları, Altın Fiyatı 23 Nisan 2017 Pazar – Dolar, Euro...

Bugün 23 Nisan 2017 Pazar günü, Serbest piyasa ve bankalardaki en güncel döviz verileri, serbest piyasadaki altın fiyatları, borsa hiss...

14 Mart 2016 Pazartesi Döviz Kurları – Dolar, Euro, Altın Fiyatları, Altın Fiyatı 14 Mart 2016 Pazartesi Döviz Kurları ...

Bugün 14 Mart 2016 Pazartesi günü, Serbest piyasa ve bankalardaki en güncel döviz verileri, serbest piyasadaki altın fiyatları, borsa h...

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Taban Puanları – 2015 Tercih Kılavuzu osym.gov.tr Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Taban ...

Maraşta Haber ekibi olarak siz değerli öğrenci arkadaşlarımız için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından osym.gov.tr&#...

Bahçe Tarımı Bölümü Taban Puanları – 2015 Tercih Kılavuzu osym.gov.tr Bahçe Tarımı Bölümü Taban Puanları ̵...

Maraşta Haber ekibi olarak siz değerli öğrenci arkadaşlarımız için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından osym.gov.tr&#...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Ilıca İlkokulunda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına yoğun ilgi oldu. Ilıca İlkokulunda 23 Nisa...

Onikişubat Ilıca İlkokulunda  kutlanacak olan “Büyük Önder A...

Kahramanmaraş’ta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Coşku içinde kutlandı. Kahramanmaraş’ta 23...

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1920 yılında Türk Milletinin b...

Kahramanmaraş’ta Temsili İl Milli Eğitim Müdürü Esma Gizem Akçadağ Kahramanmaraş’ta Te...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürümüz Yusuf Kahraman, 23 N...

Ilıca Yeniyapan Ortaokulunda 23 Nisan Bayramı Coşkusu Ilıca Yeniyapan Ortaokulu...

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1920 yılında Türk Milleti...

Kahramanmaraş’ta ŞAGO Matematik Yarışması Sonuçlandı Kahramanmaraş’ta ŞAGO Mat...

Onikişubat ilçesinde 23 okulun ve toplamda 69 öğrencinin kat...

324. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 324. Fasl-ı muhabbet Atış...

1 Dünya handır İnsana, yolcular gelip geçer Kimi bahtı güzel...

Kahramanmaraş’ta ŞAGO Matematik Yarışması Düzenlendi Kahramanmaraş’ta ŞA...

Kahramanmaraş / Onikişubat Şehit Ahmet Gülbahar  Ortaokulu M...

MEB AKUB “doğada arama kurtarma eğitimi” gerçekleştirdi. MEB AKUB “doğada ar...

Kısa adı MEB AKUB olan, Milli Eğitim Bakanlığı Kahramanmaraş...

Arı ve Değirmenci Ailesinin Mutlu Günü Arı ve Değirmenci Ailesin...

Döne ve İsmet Arı çiftinin hanımefendi ve güzel kızları Canr...

Umut Sokağı Konteyner Kentte HEM Sergisi Umut Sokağı Konteyner Ken...

Kahramanmaraş Onikişubat Suzan ve Abdulhakim Bilgili Halk Eğ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ