Maraşta Haber
Maraşta Haber

Ergenekon davası sanığına ‘iftira’ cezası

”Ergenekon” davasının tutuklu sanığı Avukat Serdar Öztürk, ”bürosunda yapılan aramada ele geçirilen mermilerle gizli belgeleri koydukları” iddiasıyla haklarında suç duyurusunda bulunduğu 2 kadına yönelik ”iftira” suçunu işlediği gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.  Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık avukatları Demet Reçber ve Hüseyin Buzoğlu, şikayetçiler Aylin Atmaca ve Ayşegül Hüma Babuna’nın avukatları Ahmet […]

Ergenekon davası sanığına ‘iftira’ cezası

11 Nisan 2013 - 10:33A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

”Ergenekon” davasının tutuklu sanığı Avukat Serdar Öztürk, ”bürosunda yapılan aramada ele geçirilen mermilerle gizli belgeleri koydukları” iddiasıyla haklarında suç duyurusunda bulunduğu 2 kadına yönelik ”iftira” suçunu işlediği gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık avukatları Demet Reçber ve Hüseyin Buzoğlu, şikayetçiler Aylin Atmaca ve Ayşegül Hüma Babuna’nın avukatları Ahmet Gündel ve Ayfer Bayar katıldı. ”Ergenekon” davasından tutuklu Öztürk ile şikayetçilerse duruşmada hazır bulunmadı.

Sanık avukatları, soruşturmanın genişletilmesine yönelik taleplerde bulundu. Müşteki avukatlarından Gündel, sanığın, iftira suçunu her iki mağdura karşı işlediğini kaydederek, cezalandırılmasını talep etti.

Avukat Bayar da Öztürk’ün bulunduğu suç duyurularına işaret ederek, ”iftira suçunu alışkanlık haline getirdiğini” savundu ve cezalandırılmasını istedi.

Hakim Avni Mis, dosya tekemmül ettiği gerekçesiyle soruşturmanın genişletilmesi taleplerini reddetti ve sanık avukatlarına esas hakkındaki savunmalarını sordu.

Avukat Reçber, müvekkilinin bürosunda bulunan belgede 4 bin 333 parmak izi tespit edildiğini ancak hiçbirinin müvekkiline ait olmadığını anlatarak, ”Müvekkilim, böyle bir olay karşısında suçsuz olduğunu kanıtlamak için savunma hakkını kullanmış, delillerin toplanmasını talep etmiştir” dedi.

Öztürk’ün bu çerçevede muhtelif tarihlerde suç duyurusunda bulunduğunu ifade eden Reçber, beraat talebinde bulundu.

Avukat Buzoğlu ise müvekkilinin, mağdurlar hakkındaki şikayetinin sebepsiz olmadığını kaydederek, Ergenekon soruşturması sırasında müvekkilinin bürosunda yapılan aramaları hatırlattı.

Buzoğlu, ”Bu olaylar gündeme geldiğinde, katılanlar şahsım da dahil olmak üzere bu davada sanık veya vekil olan bütün avukatlar gezmişler ve kendi kimliklerini saklayarak bazı konuşmalar yapmışlardır. Kimliklerini sakladıkları, dosyaya beyanlarıyla girmiştir. Müvekkilimin katılanları itham veya iftira kastıyla hareket etmediği açık” dedi.

Müvekkilinin ”gazi” olduğunu bildiren Buzoğlu, Öztürk’ün TSK’dan ayrıldıktan sonra beylik silahını dahi iade ederken, bürosunda 300 tane özel mermi çıkmasının ve mermilerin yer aldığı kutuda parmak izinin bulunmamasının, savunmalarını desteklediğini söyledi ve beraat istedi.

Sanık avukatlarının müvekkilleri adına son sözlerini dinleyen Hakim Mis, Öztürk’ün, her bir mağdura yönelik iftira suçundan toplam 2 yıl hapis cezasına çarptırıldığını ancak cezanın ertelendiğini açıkladı.

Hakim Mis’in kararı açıklaması öncesinde müşteki avukatlarından Bayar, sanık avukatlarının doğru olmayan beyanlarda bulunduklarını kaydetti ve tekrar söz verilmesini istedi.

Ancak Hakim Mis, bu talebi dikkate almadı.

Kararın açıklanması sonrasında avukatlar Reçber ve Bayar arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Hakim Mis, bunun üzerine, ”Davayı yüz yıl savaşına çevirdiniz” diyerek, tarafları uyardı. (AA)

Kaynak : TRTHaber

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
23 Nisan 2017 Pazar  – Dolar, Euro, Altın Fiyatları, Altın Fiyatı 23 Nisan 2017 Pazar – Dolar, Euro...

Bugün 23 Nisan 2017 Pazar günü, Serbest piyasa ve bankalardaki en güncel döviz verileri, serbest piyasadaki altın fiyatları, borsa hiss...

14 Mart 2016 Pazartesi Döviz Kurları – Dolar, Euro, Altın Fiyatları, Altın Fiyatı 14 Mart 2016 Pazartesi Döviz Kurları ...

Bugün 14 Mart 2016 Pazartesi günü, Serbest piyasa ve bankalardaki en güncel döviz verileri, serbest piyasadaki altın fiyatları, borsa h...

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Taban Puanları – 2015 Tercih Kılavuzu osym.gov.tr Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Taban ...

Maraşta Haber ekibi olarak siz değerli öğrenci arkadaşlarımız için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından osym.gov.tr&#...

Bahçe Tarımı Bölümü Taban Puanları – 2015 Tercih Kılavuzu osym.gov.tr Bahçe Tarımı Bölümü Taban Puanları ̵...

Maraşta Haber ekibi olarak siz değerli öğrenci arkadaşlarımız için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından osym.gov.tr&#...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kaymakam Serkan Keçeli Şevket Bulut Ortaokulunu ziyaret etti. Kaymakam Serkan Keçeli Şe...

Onikişubat  İlçe Kaymakamı Serkan Keçeli, Kaymakam Adayı İbr...

İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman’dan Okul Ziyaretleri İl Millî Eğitim Müdürü Yu...

 Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, okul z...

Kaymakam Keçeli, Abdullah Cinkay Anadolu Lisesini Ziyaret Etti Kaymakam Keçeli, Abdullah...

Kahramanmaraş Onikişubat  İlçe Kaymakamı Serkan KEÇELİ, Kaym...

Karadutlu: Üniversite öğrencileri evsiz, yurtsuz kaldı Karadutlu: Üniversite öğr...

DEVA PARTİSİ KAHRAMANMARAŞ İL BAŞKANI UZM.DR. KARATUTLU: ...

Mustafa Zincirkıran İle  Fasl-ı Muhabbet Şiir Seçkisi Mustafa Zincirkıran İle ...

Bu nasıl düş ise düştüm içine Uzadı yollarım vardım maçine M...

CANINI ZEVKİNE FEDA EDENLER  CANINI ZEVKİNE FEDA EDENL...

Açık havada belediye konserleri başladı. Sayın sağlık bakanı...

Gençlik ve Barınma Sorunları Gençlik ve Barınma Sorunl...

Baştan sona betonla kaplanmasına rağmen güzel yurdumun her k...

İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirilmesi Yurt Dışı Eğitim Ziyareti İş Sağlığı ve Güvenliğini...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu  TOKİ 21. Yüzyıl Mesleki ve Tekni...

Yeryüzü İyilik Hareketi Derneği’nden Kütüphane Desteği Yeryüzü İyilik Hareketi D...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Cumhuriyet Ortaokulu, ” Yer...

4, 5, 6, 7 ve 8. Sınıflara Hazırbulunuşluk Sınavı 4, 5, 6, 7 ve 8. Sınıflar...

Kahramanmaraş Ölçme Değerlendirme Merkezi tarafından hazırla...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ