Maraşta Haber
Maraşta Haber

4. Yargı Paketinden bazı başlıklar

Meclis’in, bu haftaki en önemli gündemi ”çözüm süreci” olacak.  TBMM Genel Kurulu, önemli konuları ele alacağı yeni bir haftaya giriyor. Çözüm süreci ile ilgili Meclis’te kurulacak komisyon ile 4. Yargı Paketi, Genel Kurul’da ele alınacak. AK Parti’nin,çözüm süreci ile ilgili verdiği araştırma önergesi, 9 Nisan Salı günü ele alınacak. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın Hükümet adına […]

4. Yargı Paketinden bazı başlıklar

08 Nisan 2013 - 14:35A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Meclis’in, bu haftaki en önemli gündemi ”çözüm süreci” olacak. 

TBMM Genel Kurulu, önemli konuları ele alacağı yeni bir haftaya giriyor. Çözüm süreci ile ilgili Meclis’te kurulacak komisyon ile 4. Yargı Paketi, Genel Kurul’da ele alınacak.

AK Parti’nin,çözüm süreci ile ilgili verdiği araştırma önergesi, 9 Nisan Salı günü ele alınacak. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın Hükümet adına konuşmasının ardından gruplar adına 20’şer dakika, önerge sahipleri adına bir milletvekili ise 10 dakika süreyle görüşlerini anlatacak. Konuşmaların ardından Meclis Araştırma Komisyonu’nun kurulup kurulmayacağı oylanacak.

4. YARGI PAKETİ NELERİ İÇERİYOR
Genel Kurul, daha sonra kamuoyunda ”4. Yargı Paketi” olarak bilinen İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nı görüşmeye başlayacak. Tasarı, ”temel kanun” olarak iki bölüm halinde ele alınacak. Tasarıya göre, terör örgütünün propagandasını yapan, örgütlerin bildiri veya açıklamalarını basanlara veya yayınlayanlara ceza verilmesinde, ”cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösteren, öven ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik etme” şartı getiriliyor.

AİHM tarafından verilen ve kesinleşmiş ihlal kararları, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ndeki davalar bakımından da yargılamanın iadesi sebebi olarak kabul edilecek. Kamulaştırma bedelinin geç ödenmesinden dolayı açılan davanın 4 ay içinde sonuçlandırılamaması halinde, ödeme tarihine kadar geçecek süre için hesaplanacak kanuni faiz hak sahibine ödenecek.

İşkence suçlarında zaman aşımı işlemeyecek. İhaleye fesat karıştırmanın 5 yıldan 12 yıla kadar alan cezası, 3 yıldan 7 yıla indirilecek.

MAHKEMELERİN İHTİSASLAŞTIRILMASI

4. Yargı Paketi’nin yasalaşmasının ardından mahkemelerin ihtisaslaşmasını öngören Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülecek. Tasarı; birden fazla dairesi bulunan büyük adliyelerdeki hukuk mahkemelerine gelen dosyaların dava konularına göre tevzi edilerek mahkemelerin uzmanlaşmasını öngörüyor.

Tasarıya göre, aynı yargı çevresinde birden fazla mahkemenin faaliyet gösterdiği durumlarda ihtisaslaşmanın sağlanması amacıyla mahkemeler arasındaki iş bölümü HSYK tarafından belirlenebilecek.

Kanuna aykırı olarak eğitim kurumu açan veya işleten kişilere verilen hapis cezası ortadan kaldırılacak. Meskende avukatlık, serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli müşavirlik faaliyeti yapılabilecek. Tasarıyla, Adalet Bakanlığı’na 5 bin personel alınacak.

TBMM Genel Kurulu, gündemindeki konuları tamamlamak için Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri geç saatlere kadar mesai yapacak, programın tamamlanmaması halinde Cuma ve Cumartesi günleri de çalışacak.

KOMİSYONLAR

TBMM’deki ihtisas ve araştırma komisyonları da gündemlerindeki konuları ele alacak.
Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, 10 Nisan Çarşamba günü yapacağı toplantıda, Patent Haklarının Korunması Hakkında KHK ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nı görüşecek.

Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu, 11 Nisan Perşembe günü, Posta Hizmetleri Kanunu Tasarısı’nı ele alacak.

Yasadışı dinlemelerle ilgili Araştırma Komisyonu çalışmalarına devam edecek. Teknik Alt Komisyon, İstanbul’da GSM operatörleri, Türk Telekom, İstanbul Teknik Üniversitesi Haberleşme Mühendisliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki MOBESE merkezinde incelemelerde bulunacak.
Yeni anayasa çalışmalarında bundan sonraki süreç, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in başkanlığında yarın toplanacak Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda belli olacak.

İçtüzük Uzlaşma Komisyonu, yeni TBMM İçtüzüğü üzerindeki çalışmasını sürdürecek. 

Kaynak : TRTHaber

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
23 Nisan 2017 Pazar  – Dolar, Euro, Altın Fiyatları, Altın Fiyatı 23 Nisan 2017 Pazar – Dolar, Euro...

Bugün 23 Nisan 2017 Pazar günü, Serbest piyasa ve bankalardaki en güncel döviz verileri, serbest piyasadaki altın fiyatları, borsa hiss...

14 Mart 2016 Pazartesi Döviz Kurları – Dolar, Euro, Altın Fiyatları, Altın Fiyatı 14 Mart 2016 Pazartesi Döviz Kurları ...

Bugün 14 Mart 2016 Pazartesi günü, Serbest piyasa ve bankalardaki en güncel döviz verileri, serbest piyasadaki altın fiyatları, borsa h...

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Taban Puanları – 2015 Tercih Kılavuzu osym.gov.tr Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Taban ...

Maraşta Haber ekibi olarak siz değerli öğrenci arkadaşlarımız için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından osym.gov.tr&#...

Bahçe Tarımı Bölümü Taban Puanları – 2015 Tercih Kılavuzu osym.gov.tr Bahçe Tarımı Bölümü Taban Puanları ̵...

Maraşta Haber ekibi olarak siz değerli öğrenci arkadaşlarımız için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından osym.gov.tr&#...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta İlköğretim Haftası Coşku İle Kutlandı Kahramanmaraş’ta İl...

2021-2022 Eğitim-öğretim dönemi İlköğretim Haftası, Çelenk s...

Prof. Dr. Selma Ateş’ten, Covid-19 salgınıyla mücadele Prof. Dr. Selma Ateş̵...

İl Hıfzıssıhha Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Ateş, Yüz Yüze E...

YAMAÇ PARAŞÜTÇÜLERİ GÖKSUN’DA UÇACAK YAMAÇ PARAŞÜTÇÜLERİ GÖKSU...

Kahramanmaraş Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Kulübü Dern...

İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman’a Hayırlı Olsun Ziyaretleri İl Millî Eğitim Müdürü Yu...

Kahramanmaraş’a bir ay kadar önce  İl Millî Eğitim Müd...

Mustafa Zincirkıran İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 227 Mustafa Zincirkıran İle F...

Bir’iz Edebiyat Derneği yönetimi ve sizlerin destek ve...

Güzel Olan İhtiyaçlarını Üretmek Güzel Olan İhtiyaçlarını ...

Tüm dostlarıma; ‘Edebiyat Yağmuru’ isimli facebook sayfasını...

   İSLAMDA KÂR HATTI VAR MIDIR?     İSLAMDA KÂR HATTI VAR ...

       İslam dini, alım satım işlerindeki kâr payını tespit ...

Büyükşehir Belediyesi ve Millî Eğitimden Ortak Sınav Protokolü Büyükşehir Belediyesi ve ...

Sınav hazırlığı yapan Ortaokul 8. Sınıf ve lise  12. son sın...

MEM Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri  İl Yürütme Komisyonu toplandı MEM Rehberlik ve Psikoloj...

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okul ve kurumlarda rehb...

OLİMPİYAT GURURLARIMIZ ÇİÇEKLERLE KARŞILANDI OLİMPİYAT GURURLARIMIZ Çİ...

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda Goalball Kadın Milli takı...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ