Maraşta Haber
Maraşta Haber

2014 TEOG Sınavı İptal mı Son Durum MEB Teog İptal Edilecek mi ?

Bir son dakika gelişmesiyle siz kardeşlerimizin merakla beklediği TEOG sınavı iptali konusunu paylaşıyoruz. Meclis gündemine gelen TEOG ikili kopya skandalıyla ilgili tüm detaylar aşağıda; TEOG Sınavında Kopya Skandalı TEOG İptal mi Edilecek 3 temmuz 2014 Teog sınavı iptali MEB resmi açıklama geldi mi? Uzun zamandır gündemde olan bu haberde; Teog sınavı iptal mi edilecek sorusu […]

2014 TEOG Sınavı İptal mı Son Durum MEB Teog İptal Edilecek mi ?

03 Temmuz 2014 - 18:46A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Bir son dakika gelişmesiyle siz kardeşlerimizin merakla beklediği TEOG sınavı iptali konusunu paylaşıyoruz. Meclis gündemine gelen TEOG ikili kopya skandalıyla ilgili tüm detaylar aşağıda; TEOG Sınavında Kopya Skandalı TEOG İptal mi Edilecek 3 temmuz 2014 Teog sınavı iptali MEB resmi açıklama geldi mi?

Uzun zamandır gündemde olan bu haberde; Teog sınavı iptal mi edilecek sorusu kafalarda TEOG sınavında kopya skandılı üzerine neler oldu son dakika ;

Bugün gazetesi internet yayının haberine göre;
BUGÜN’ün ortaya çıkarttığı TEOG’da “İkili kopya” skandalı ses getirdi. CHP’li milletvekili Aydın Ayaydın konuyu meclise taşıyarak Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Uzmanlar ise sınavın iptal edilmesini istedi.Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı ile ilgili BUGÜN’ün gündeme getirdiği “ikili kopya” skandalının yankıları sürüyor.Yaklaşık 1 milyon 200 bin 8. sınıf öğrencisini ilgilendiren TEOG haberimiz üzerine CHP İstanbul Milletvekili  Prof. Dr. Aydın Ayaydın, MEB Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

2013 SBS ile ilgili yargı kararı olmasına rağmen bakanlığın uygulamadığını hatırlatan Ayaydın, soru önergesinde “SBS’nin yerine getirilen TEOG sınavında da tam bir skandal zinciri yaşanıyor” yorumunu yaptı. CHP’li Ayaydın önergedeki soruları özetle şöyle sıraladı:

MİLYONLARCA VELİYE IZDIRAP

“2014’de yapılan TEOG sınavında da skandallara imza atıldı. Düzenlediğim basın toplantısında sizleri ‘bu yanlıştan dönün’ diye ben de, basın da uyardı, ama umursamadınız. Bunun sonucunda TEOG sınavı da idari yargıdan döndü. Bu idari yargı kararını uygulayacak mısınız? Yoksa SBS kararında yaptığınız gibi TEOG kararını da hiçe mi sayacaksınız? TEOG sınavını da içinden çıkılmaz hale mi getireceksiniz?

2013 ve 2014’te yapılan SBS ve TEOG sınavlarında yaptığınız skandal sınavlarla 2,5 milyon öğrenciye, milyonlarca veliye ızdırap çektirdiniz. Bu bağlamda, bakanlık görevinden istifa etmeyi düşünüyor musunuz?”

SORUMLULAR YERİNE ÖĞRENCİLER CEZALANDIRILIYOR

Ayaydın BUGÜN’e yaptığı açıklamada “Nabi Avcı denince skandalların baş mimarı akla gelir” ifadesini kullandı.  Aynı skandalların 1. dönem TEOG’da ve geçen yıl yapılan SBS’de de yaşandığına dikkat çeken Ayaydın, “Mahkeme kararlarına rağmen hiçbirini uygulamadı.

Şimdi 2. dönem TEOG’da 4 soru iptal edildi.  Bazı öğrenciler aynı soruları yanlış yaptıkları gerekçesiyle kopyacı muamelesi gördü. Bakan, ne sınava giren öğrencilerin, ne de velilerinin çektiği acıyı dikkate almıyor. Bu hatayı yapan MEB yetkilileri cezalandırması yerine öğrencileri cezalandırıyor” dedi.

İdari yargının kararını bile bile…

Ayaydın öğrencilerin daha fazla mağdur edilmesinin engellenmesi gerektiğini belirterek, “İdari yargı kararının gereğini yapınız, vicdanınız varsa da istifa ediniz! İdari yargı kararı sınavın iptal edilmesi gerektiğinin sinyalini veriyor” dedi. 

CHP’li Ayaydın şöyle konuştu: “TEOG sınavı derhal iptal edilmeli. Ancak idari yargının kararını bile bile halen sınavı iptal etmiyor üst mahkeme kararını bekliyor. Bunların hepsi boş. Yargı iptal kararı verse de Bakan bunu eskiden olduğu gibi uygulamayacak. Sonra da ‘iş işten geçti yapacak bir şey yok’ diyecek.”

Dönem kayıtları silindi

Bu arada MEB basın açıklaması öncesinde gece yarısı dikkat çekici bir uygulamaya gitti. Sınava giren bütün öğrencilerin e-Okul sisteminde yer alan 1. dönem TEOG sonuçlarını sildi. Öğrenciler o dönemdeki sonuçlarına şuan ulaşamıyor. Bu durum öğrencilerin yapacağı tercihi olumsuz etkileyeceği belirtiliyor.  

Rıfat Altunsaray (Anafen Yayınları Rehberlik Koordinatörü):


Puanlar yeniden hesaplanmalı

“TEOG sınavında binlerce öğrenci kopya muamelesi gördü. Sıralamada bir öğrenci için 1 puan bile ciddi önem taşıyor. Yapılan hatalar birçok öğrenciyi mağdur etti. Sınavın tamamen iptal olması durumunda öğrencileri objektif olarak değerlendirecek bir sistem kalmamış olacak. Dolayısıyla şunlar yapılabilir:

Öncelikle ‘ikili kopya’ sistemi iptal edilmeli. Ayrıca TEOG 1. dönem sınavı iptal edilip 2. dönem sınavı tek sınav olarak değerlendirmeli. Ondan sonra öğrencinin Yerleştirmeye Esas Puan’ı (YEP) hesaplanmalı.”

Osman Bahçe (Aktif Eğitimciler Sendikası Başkanı):


Sorunlar katlanarak büyüdü

“TEOG sınavının öncesi ve sonrasının iyi planlanmamış olması, sınavın uygulanması aşamasında ve sınav sonuçlarının ilanıyla birlikte sorunları gün yüzüne çıkardı. Ankara 13. İdare Mahkemesi’nin vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararıyla birlikte sorunlar yumağı katlanarak büyüdü.

MEB sorunlar yumağında kaybolurken, sistemin vermiş olduğu zarardan en çok veli, öğrenci ve eğitim çalışanları etkilendi. Çocukları- nın geleceği için her türlü fedakarlığı yapan aileler yaşanan belirsizlik yüzünden endişeli. Öğrencilerin de motivasyon kaybı var. Öğren- cilerin mağdur olmaması adına Bakanlık gerekli yasal düzenlemeler bir an önce yapılmalı.”   

İsmail Koncuk (Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı):


Bilgisayar muhakeme yapamaz

“İkili kopya uygulaması sakat bir anlayış. Birçok öğrencimiz mağdur edildi. Bilgisayar muhakeme yapan bir makine değil. Orada salon başkanı var. Salon gözetmeni var. Onların herhangi bir tutanak tutmaması ve kopya iddiası olmamasına rağmen sadece aptal bir makinenin benzerlik kurarak bu kopyadır demesi son derece yanlış bir uygulama. Gerek 1. dönem gerekse 2. dönem TEOG iptal edilmeli.

İptal edilmese de farklı bir çözüm bulunmalı. Mevcut sistemi yeniden değerlendirmesi ve sorgulaması lazım. Üst mahkeme kararı beklenmeden MEB yeniden bir değerlendirme yapmalı. Aksi halde zaman kaybı olur. Nitekim tercihler ağustos ayının başında yapılacak, az zaman kaldı.”   

YERLEŞTiRME NE ZAMAN?

29 Nisan 2014’te yapılan, 11 Haziran’da açıklanan TEOG sınavı sonuçları ise ‘yerleştirme takvimi’ne göre 7 Temmuz’da olacaktı.  Ancak üst mahkemenin kararı bekleneceği için Yerleştirmeye Esas Puanları 7 Temmuz’dan daha geç bir tarihte açıklanması bekleniyor.

Öğrenciler 31 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arasında internet üzerinden tercih yapacak. A ve B olmak üzere 2 grupta tercih yapacak öğrencilerin yerleştirme sonuçları 22 Ağustos’ta duyurulacak ve kesin kayıt yapılacak. Yerleştirme sonrasında boş kalan kontenjanlara, orta- öğretim yönetmeliğinin nakil esasları doğrultusunda nakil yoluyla öğrenci kaydedilecek.

NESRULLAH SONAY – BUGÜN GAZETESİ

Sizlerde TEOG sınavı İptal mi Edilecek konusu hakkında sorularınızı görüşlerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki yorum kısmından hemen yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
23 Nisan 2017 Pazar  – Dolar, Euro, Altın Fiyatları, Altın Fiyatı 23 Nisan 2017 Pazar – Dolar, Euro...

Bugün 23 Nisan 2017 Pazar günü, Serbest piyasa ve bankalardaki en güncel döviz verileri, serbest piyasadaki altın fiyatları, borsa hiss...

14 Mart 2016 Pazartesi Döviz Kurları – Dolar, Euro, Altın Fiyatları, Altın Fiyatı 14 Mart 2016 Pazartesi Döviz Kurları ...

Bugün 14 Mart 2016 Pazartesi günü, Serbest piyasa ve bankalardaki en güncel döviz verileri, serbest piyasadaki altın fiyatları, borsa h...

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Taban Puanları – 2015 Tercih Kılavuzu osym.gov.tr Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Taban ...

Maraşta Haber ekibi olarak siz değerli öğrenci arkadaşlarımız için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından osym.gov.tr&#...

Bahçe Tarımı Bölümü Taban Puanları – 2015 Tercih Kılavuzu osym.gov.tr Bahçe Tarımı Bölümü Taban Puanları ̵...

Maraşta Haber ekibi olarak siz değerli öğrenci arkadaşlarımız için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından osym.gov.tr&#...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)

SON EKLENEN HABERLER
Milletvekili Öçal: Türkiye büyük bir medeniyete sahiptir Milletvekili Öçal: Türkiy...

Kahramanmaraş’ta 24-25 Eylül 2022 tarihinde Sütçü İmam...

Kahramanmaraş BİLSEM’den Bir Başarı Daha Kahramanmaraş BİLSEM̵...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Nuri Pakdil Bilim ve Sanat Merkez...

TÜRKÜLERİMİZ – VII  / YEMEN TÜRKÜLERİ – 2  TÜRKÜLERİMİZ – VII ...

 -Yemen çöllerine “can eken”Mehmetçiklerimizin  ve Yemen’den...

Türk Kızılay’ndan Özel Eğitim Öğrencilerine Materyal Desteği Türk Kızılay’ndan Ö...

Türk Kızılayı Kahramanmaraş Şubesi Başkanlığı ve İl Millî Eğ...

“Kahramanmaraş Hikâyesi” Projesinde Ödüllü Yarışmalar Başlıyor! “Kahramanmaraş Hikâyesi” ...

Büyükşehir Belediyesi’nin “Geleneksel Ustalardan Geleceğin U...

İSLAMDA TÖVBE  İSLAMDA TÖVBE 

İnsanoğlu, hayvan ve melek arasında orta bir mevkide yaratıl...

Kahramanmaraş’ta Pardus kursu başarıyla tamamlandı. Kahramanmaraş’ta Pa...

TÜBİTAK ULAKBİM Pardus Eğitmeni Şenol ALDIBAŞ tarafından Oni...

Rektör Yasım, Rektörlük Atama Belgesini Teslim Aldı Rektör Yasım, Rektörlük A...

14 Eylül 2022 tarih 2022/474 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararna...

Adem Aydoğan, “Sendikamızı birlikte yönetmek için” Değişime Sende Katıl Adem Aydoğan, “Send...

Kahramanmaraş Eğitim Birsen 1 Nolu Şube Başkan Aday Adem Ayd...

Onikişubat Kaymakamı Keçeli, Okulları Ziyaret Ediyor Onikişubat Kaymakamı Keçe...

Onikişubat Kaymakamı Serkan KEÇELİ, yeni eğitim-öğretim döne...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ