Maraşta Haber
Maraşta Haber

Bakan Eker, Tarım İl Müdürleriyle Bir Araya Geldi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Et ve süt piyasasıyla ilgili müdahale kurumuna ihtiyaç var. 2013 yılında bunu sağlayacağız” dedi. Bakan Eker, Kızılcahamam Asya Termal Otel’de düzenlenen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Genişletilmiş Başkanlık Koordinasyon Toplantısı’na katıldı. Bakanlığının 2013 yılı projelerine ilişkin detayları il müdürleriyle paylaşan Eker, yeni yılda hayata geçirilecek projelerde daha özverili […]

Bakan Eker, Tarım İl Müdürleriyle Bir Araya Geldi

10 Ocak 2013 - 18:15A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Et ve süt piyasasıyla ilgili müdahale kurumuna ihtiyaç var. 2013 yılında bunu sağlayacağız” dedi.

Bakan Eker, Kızılcahamam Asya Termal Otel’de düzenlenen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Genişletilmiş Başkanlık Koordinasyon Toplantısı’na katıldı. Bakanlığının 2013 yılı projelerine ilişkin detayları il müdürleriyle paylaşan Eker, yeni yılda hayata geçirilecek projelerde daha özverili çalışılması gerektiğini belirtti. Bakan Eker, etkinliğin 4 gün süreceğini ve 2013 yılı hedeflerinin ele alınacağını belirterek, dünyada 7 milyarlık nüfusun 1 milyarının yatağına aç girdiğini vurguladı. Eker, Türkiye’nin tarım ve gıda maddesi ihracatının 19,2 milyar dolara ulaştığını ifade ederek, “Yetiyor mu, hayır” diye konuştu.

Türkiye’nin dünyadaki tarım ve gıda konusundaki önemli kuruluşların söylemlerini dikkate aldığını söyleyen Eker, genetik kaynakların hayvancılık ve bitkisel üretimin temelini oluşturduğunu, bu nedenle daha fazla özen gösterilmesi gerektiğine dikkat çekti. Nerede bir gıda maddesi üretiliyorsa, işleniyorsa ve halka arz ediliyorsa orada bakanlığının görev ve sorumluluğu bulunduğunu belirten Bakan Eker, il müdürlüklerinin bu zincirin sağlıklı bir şekilde işletilmesinde görevli olduğunu kaydetti. Modern toplumun gıdaya ilişkin hassasiyetlerinin dikkate alınmasının önemine işaret eden Eker, şunları kaydetti:

“Gıda maddeleriyle ilgili bazen bilerek, bazen bilmeyerek yanlış enformasyonla televizyonlarda, gazetelerde haberler yer aldığını görüyoruz. Bunların hepsinde bu arkadaşları suçlamamak lazım. Kendimize dönüp ‘biz burada ne yapabilirdik’ dememiz lazım. ‘Acaba biz doğru bilgiyi, enformasyonu yaysaydık bu olur muydu’ dememiz lazım. İl müdürlüklerindeki arkadaşlarımızın yerel medyayı doğru kullanması gerekir.”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve birimlerinde görev alan 60 bin personelin görevinin gıda güvenliğini sağlamak olduğuna dikkat çeken Eker, medya aracılığıyla insanların zihinlerinin bulandırılmasına izin verilmemesi konusunda çağrıda bulundu. Bakan Eker, il müdürlüklerinin sağlıklı enformasyon sağlamalarını isteyerek, alanlarına ilişkin teknik bilgilerin üretici ve tüketiciye devamlı yayılması talimatını verdi. Eker, bu yıl tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin önüne geçecek düzenlemenin öncelikli olduğunu söyleyerek, il müdürlerine şu çağrıda bulundu:

“Eğer biz bu sorunu çözmezsek Türkiye’de sürdürülebilir kalitede, rekabet edebilecek düzeyde tarım imkanı azalır. Dünyanın tarım yapılan hiçbir ülkesinde tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesine izin verilmiyor. Bu alanda aldığımız tedbirlere rağmen bu yeterli değil. Çünkü 20 dekar dediğimiz 2 hektar. ABD’de 181 hektar. Yani bin 810 dönüm. Bir çiftliğin büyüklüğü. İngiltere’de 45-46 hektar, Fransa’da 43 hektar, Almanya’da 42 hektar. Bize en yakın İspanya, Avrupa’da 24 hektar. Türkiye’de 6 hektar. Sizin gidip kahvelerde, sohbetlerde bunu anlatmanız lazım. Bunun ne kadar büyük bir çılgınlık olduğunu sizin anlatmanız lazım.”

Türkiye’de 22 milyon parselin tarım arazisi olduğunu kaydeden Eker, “Bununla 21. yüzyılda önemli bir tarım ülkesi olma vasfını sürdürmemiz mümkün değil” diye konuştu. Arazileri toplu hale getireceklerini dile getiren Eker, gündemlerinde toplulaştırma ile beraber Miras Kanunu’nda değişiklik yapılmasının bulunduğunu açıkladı.

Bakan Eker, Mera Kanunu’na yönelik de düzenleme yapacaklarını belirterek, bu sayede yem bitkisi miktarının artırılacağını ifade etti. Türkiye’nin hayvancılıkta, üretim küçük ünitelerde de olsa belirli bir aşamaya geldiğine dikkat çeken Eker, üretim miktarlarına ilişkin verileri aktardı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) sektörü rahatlattığını bildiren Eker, “Et ve süt piyasasıyla ilgili müdahale kurumuna ihtiyaç var. 2013 yılında bizim temel çalışmalarımızdan birisi bu. 2013 yılı içerisinde bunu sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

İl müdürlerine seslenen Eker, bakanlığın istihdam ettiği tarım danışmanlarının mutlaka köylerde çalıştırılacağını söyledi. Sorunlar oluşması halinde ilgili ve yetkililere ulaşılması gerektiğini vurgulayan Eker, “Onlar bizim köydeki, tarladaki, bağdaki, ahırdaki, seradaki temsilcilerimiz. Bizim köprümüz. Üretici ile sahici köprümüz onlar. Orada ne oluyor, biz ne yapıyoruz, onlar aracılığıyla öğrenilecek. 10 bin kişi olduk, 2007’de başladık. Ona orada iş bulacaksınız” ifadelerini kullandı.

Tarım İl Müdürlüğü’nde çalışan personelin kravat takıp oturmasını istemediğini anlatan Eker, üreticiyle sürekli iletişim halinde olunmasını ve personelin bu konuda elini vicdanına koyarak hareket etmesi gerektiğine dikkat çekti. Eker, kendisinin de bakanlığın içinden geldiğini, sadece siyaseten burada olmadığını ifade ederek, “Bakanlıkta beraber çalıştık. Sizden birisiyim. Aranızda sınıf arkadaşlarım da var” diye konuştu.

Okul kantinlerine yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Eker, öte yandan dünyada aç insanlardan çok obezite ile karşı karşıya olan insanlar bulunduğuna dikkati çekerek, bu konuda Sağlık Bakanlığı ile proje yürütüldüğünü açıkladı. – Ankara

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sular Akademi Hastanesi PTT İle Resmi Protokol İmzaladı Sular Akademi Hastanesi PTT İle Resmi Pr...

Hizmete açıldığı günden bu yana son teknoloji cihazları ve üstün konforuyla Kahramanmaraş ve bölge halkından tam not alan Özel Sular Ak...

Sular Akademi Hastanesi’nde Hemşireler Günü Sular Akademi Hastanesi’nde Hemşireler G...

Kahramanmaraş’ta yeni açılan ve bölgenin en büyük özel hastanesi olan Sular Akademi Hastanesinde hemşireler haftası nedeniyle hemşirele...

Ilıca Kaplıcaları Açılıyor Ilıca Kaplıcaları Açılıyor

Pandemi nedeniyle faaliyetine ara veren, Onikişubat Ilıca Vali Saim Çotur Kaplıcası Normalleşme kararları doğrultusunda 4 Mart 2021 Per...

Spiral Testere İle Yüzü Parçalanan Hasta, Sağlığına Kavuştu Spiral Testere İle Yüzü Parçalanan Hasta...

Yüzü metal kesici spiral testere ile parçalanan hasta, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastane...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1 YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1...

Yüreği her daim aşkla kavrulan gönlü güzel insanlara selam o...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECL...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI KARAR NO : 04 KARAR TARİH...

Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulun...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etk...

Valilikten çok önemli duyuru Valilikten çok önemli duy...

Kahramanmaraş valiliği yaptığı duyuruda; “Mevcut hava ...

RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDINDAN…. RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDI...

              Ramazan PAK, 1955’te K.Maraş’ın Sarıçukur köyü...

Aşk Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Aşk Konulu Fasl-I Muhabbe...

( EV SAHİBİ ŞAİR LOKMAN GÜL) Çelebioğlum aşkı tarif edebilir...

Başarılı Okul Müdürüne Ödül Başarılı Okul Müdürüne Öd...

Kahramanmaraş – Onikişubat İlçesi Şehit İdari Ataşe Ga...

Kahramanmaraş’ta İl Geneli Tatil Edildi mi ? Kahramanmaraş’ta İl...

Kahramanmaraş’ta bu sabah saatlerinde  başlayan, ilerleyen s...

Dulkadiroğlu İlçesinde Okulların Son Durumu Dulkadiroğlu İlçesinde Ok...

Kahramanmaraş’ta bu sabah (18.01.2022) başlayan ilerleyen sa...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ