Maraşta Haber
Maraşta Haber

Örnek Bir Etkinlik: Yazar Mustafa Okumuş’a Saygı Programı

Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği güzide eğitimci, şair ve yazar,  “Hocaların Hocası” olarak tanınan Mustafa Okumuş adına Onikişubat Belediyesi ve Kahramanmaraş Edebiyat-Sanat Derneği tarafından “Mustafa Okumuş’a Saygı Programı” düzenlendi. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi salonunda düzenlenen programa Onikişubat Belediye Başkanı Hanifi Mahçiçek, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, KSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özkarcı, yazar ve […]

Örnek Bir Etkinlik: Yazar Mustafa Okumuş’a Saygı Programı

19 Haziran 2022 - 21:53A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği güzide eğitimci, şair ve yazar,  “Hocaların Hocası” olarak tanınan Mustafa Okumuş adına Onikişubat Belediyesi ve Kahramanmaraş Edebiyat-Sanat Derneği tarafından “Mustafa Okumuş’a Saygı Programı” düzenlendi.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi salonunda düzenlenen programa Onikişubat Belediye Başkanı Hanifi Mahçiçek, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, KSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özkarcı, yazar ve şairlerle çok sayıda sanatsever katıldı.

 

ETKİNLİKLE İLGİLİ FOTOĞRAF VİDEOSUNU GÖRMEK İÇİN ALTTA Kİ LİNKE TIKLAYIN

https://www.youtube.com/watch?v=y27NyolyFhs

 

Sunuculuğunu Salman Kapanoğlu’nun yaptığı “Mustafa Okumuş’a Saygı” programı, araştırmacı-yazar Ramazan Avcı’nın hazırlayıp seslendirdiği, Mustafa Okumuş’un hayatını ve eserlerini tanıtan “Bir Kılavuz İnsan Mustafa Okumuş” adlı video gösterimi ile başladı. Daha sonra Onikişubat Belediye Başkanı Hanifi Mahçiçek, selamlama konuşması yaptı. Başkan Hanifi Mahçiçek, “Toplumun yetiştirdiği sanatçılara, bilim insanlarına onlar hayattayken kıymetlerini hissettirmek gerekir. Bu bakımdan saygı niteliği taşıyan bu etkinliğin çok güzel olduğunu düşünüyorum ve böylesi etkinlerin devam etmesini ümit ediyorum. Mustafa Okumuş eğitim, düşünce ve edebiyat alanında bizlere ve gelecek nesillere çok değerli hazineler bırakan bir hocamızdır. Kendisine sağlıklı, uzun ömürler diliyorum.” dedi.

Ramazan Avcı’nın yorumlayıp seslendirdiği Mustafa Okumuş’un “Yaşama Sevinci” adlı şiirin videosunun izlenmesinden sonra panele geçildi.

Kahramanmaraş Edebiyat-Sanata Derneği Başkanı araştırmacı/yazar Ramazan Avcı’nın yönettiği panelde eğitimci/yazar İbrahim Gülsu Mustafa Okumuş’un kişiliğini, araştırmacı/yazar Serdar Yakar Mustafa Okumuş’un çevre duyarlılığı ve doğa sevgisini, araştırmacı-yazar Ramazan Avcı da Mustafa Okumuş’un sanatını anlattı.

Eğitimci/yazar İbrahim Gülsu konuşmasında “Yaşayan bir değeri, huzurunda anlatmaya çalışarak şehirde bir ilki gerçekleştiriyoruz. Mustafa Okumuş, bu coğrafyanın yetiştirdiği çok değerli eğitimci ve kültür insanıdır. Üretkenliği ve pozitif enerjisiyle bize rehber olmuştur.” dedi.

Araştırmacı/yazar Serdar Yakar, Mustafa Okumuş’un Gâvur Gölü Havzası’nı koruma ve kurtarma mücadelesini anlattı. Gâvur Gölü’nün ne zaman ve niçin kurutulduğunu, bunun sonuçlarını ve Mustafa Okumuş’un Gâvur Gölü’nün yaşatılmasına dair görüşlerini dile getirdi.

Kahramanmaraş Edebiyat Sanat Derneği Başkanı araştırmacı/yazar Ramazan Avcı; şiirleri,  hikâyeleri ve denemelerinden hareketle Mustafa Okumuş’un sanatını ve edebî kişiliğini anlattı.

Ramazan Avcı, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Mustafa Okumuş’un hikâyelerinde onun eğitimci ve araştırmacı kimliğinin izlerini görüyoruz. Olaylar arasındaki sebep sonuç ilişkisi ve yanlış davranışların doğurduğu pişmanlıkların okura hayat dersi veren bir çeşni taşıması Mustafa Okumuş’un eğitimci yanının izlerini taşırken olayların geçtiği mekânların ekolojik özelliklerini, o yıllarda yapılan kaşıkçılık, avcılık, değirmencilik gibi meslekleri gözümüzde canlandıracak derecede etkili anlatımı da onun araştırmacı kimliğini yansıtmaktadır.

Mustafa Okumuş’u farklı kılan, saygın kılan özelliklerinden biri de umutsuzluğa yer vermemesidir. Onun deneme yazılarında ahlara, vahlara pek yer yoktur. Karamsarlıktan geçinen yazarlara ve şairlere inat yazılarında mavi hâkimdir. Bu özelliği ile o ‘Karanlıktan şikâyet edeceğine bir mum yak.’ felsefesinin en başarılı uygulayıcısıdır.

Mustafa Okumuş yaşadığı çevrenin daha yaşanılır, içinde bulunduğu toplumun daha medenî, daha hoşgörülü ve erdemli olması için kendini adayan bir eylem insanı; geçmiş, bugün ve gelecek arasındaki kültürel köprünün kurulması için çalışan bir araştırmacı; güçlü bir deneme yazarı, olgun bir şair ve hikâyecidir. Bu vasıflarını eğitimciliği ile birleştirerek yaşantısı ve eserleriyle bizlere kılavuzluk yapmaktadır.”

Panelden sonra bir teşekkür konuşması yapan Mustafa Okumuş “Etkinliği düzenleyen Onikişubat Belediyesi ile Kahramanmaraş Edebiyat-Sanat Derneğine ve bizlere içi dolu bir kültür-edebiyat ziyafeti çeken panelistlere çok teşekkür ediyorum. Bu etkinlik her ne kadar şahsım için düzenlenmişse de ben bunu kültür ve sanat adına düzenlenen önemli bir program olarak görüyorum. Sizler bizlere destek verdiğiniz ölçüde bu ülke sanatçılarını, şairlerini daha iyi noktalara taşıyacaktır.” dedi.

Program, Onikişubat Belediye Başkanı Hanifi Mahçiçek’in Mustafa Okumuş’a hediye takdimi ve Mustafa Okumuş’un kitaplarını davetlilere imzalamasıyla sona erdi.

 

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bine Yakın İnsan “Delibahar”Oyununu İzledi Bine Yakın İnsan “Delibahar”...

Emektar Eğitimci Salman Kapaoğlu’nun yazıp, yönettiği “DELİBAHAR” oyununu izlemek için  vatandaşlar Mehmet Akif Ersoy...

İsmail Yaray’dan makale: ANA İsmail Yaray’dan makale: ANA

Doğa anayla başlar. Kâinatın var oluşu anayladır. Ana; üretkendir. Üretir yok etmez. Ana; merkezdir, Doğada her şey onun çevresinde şek...

Kültürlerin Yansıması İçin Edebi Eserlerin Çevirisi Yapılacak Kültürlerin Yansıması İçin Edebi Eserler...

Gothe Enstitüsü Üsküp Şubesi tarafından uygulanan ve AB Komisyonu tarafından finanse edilen “Regional Network for Cultural Diversity” b...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
CİĞERLERİMİZ YANIYOR CİĞERLERİMİZ YANIYOR

Ormanlar sadece ağaçlardan oluşan bir alan değil; aynı zaman...

İl HBÖ Halk Eğitimi Merkezleri Planlama ve değerlendirme toplantısı İl HBÖ Halk Eğitimi Merke...

Kahramanmaraş İl Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Merkezleri ...

Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesinde mezuniyet töreni Necmettin Erbakan Anadolu...

Kahramanmaraş Onikişubat Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hati...

Yusuf Baran çocuğumuza umut olalım. Yusuf Baran çocuğumuza um...

Haydi Türkiye’m Yusuf Baran çocuğumuza umut olalım. Bu...

Keçeci ve Güneş Ailesinin Mutlu Günü Keçeci ve Güneş Ailesinin...

Türk Eğitim-Sen Kahramanmaraş 1 Nolu Şube Başkan Yardımcısı ...

Kahramanmaraş’ta “Çay Sizden, Yemek Bizden” etkinliği Muhteşem oldu Kahramanmaraş’ta “Ç...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye...

Babalar Günü Konulu Fasl-ı Muhabbet Şiir Seçkisi Babalar Günü Konulu Fasl-...

( EV SAHİBİ ŞAİR: ÂDEM YAZAR) Kimsenin varına minnet etmedi ...

BANKA PROMOSYONLARI BANKA PROMOSYONLARI

            Bu günlerde banka promosyonlarını soranlar çoğal...

Başkan Mahçiçek; Eğitim yatırımlarımız ve sosyal yardımlarda tasarrufa gitmeyeceğiz Başkan Mahçiçek; Eğitim y...

Onikişubat Belediyesi ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kahr...

Babalar Günü Babalar Günü

Hikâye şöyle Amerikalı bir savaş gazisinin kızı, anneler gün...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ