Maraşta Haber
Maraşta Haber

NANKÖR 

Nankör kelimesi, şükür kelimesinin karşıtı olarak kullanılmaktadır. Şeytana mahsus bir sıfat olduğu için, İnsana yakışmayan özelliktir. Şükran duygusu imanın ve asaletin göstergesi, nankörlük ise şeytanın arkadaşlığıdır.   İblis nankörlüğünü ortaya koyarak, Hz. Âdeme secde etmemek için:           “Ben ondan hayırlıyım! Beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın, dedi”.( Sad Suresi 38/76)  Nankör kişi, iyiliğin değerini takdir edemeyen […]

NANKÖR 

27 Ekim 2021 - 22:29A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Nankör kelimesi, şükür kelimesinin karşıtı olarak kullanılmaktadır. Şeytana mahsus bir sıfat olduğu için, İnsana yakışmayan özelliktir. Şükran duygusu imanın ve asaletin göstergesi, nankörlük ise şeytanın arkadaşlığıdır.  

İblis nankörlüğünü ortaya koyarak, Hz. Âdeme secde etmemek için: 

         “Ben ondan hayırlıyım! Beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın, dedi”.( Sad Suresi 38/76) 

Nankör kişi, iyiliğin değerini takdir edemeyen ve çabuk unutan kimse demektir. Böyle kişiler, gördüğü iyilik karşısında katılaşıp veya dikleşerek, merhamet sahibi kimseye zarar verebilir. Bu durumu beyan buyuran ayet-i kerimede: 

“Allah ve Resulü kendi lütuflarından onları zenginleştirdiği için öç almaya kalkıştılar. Eğer tövbe ederlerse onlar için daha hayırlı olur. Yüz çevirirlerse Allah onları dünyada da, ahirette de elem verici bir azaba çarptıracaktır. Yeryüzünde onların ne dostu ne de yardımcısı vardır.”Buyrulmuştur. (TövbeSuresi9/74)
Medinelilerin bir kısmı fakir idi. Resulullah geldikten sonra O’nun yardımı sayesinde zenginleştiler. Sonra da nankörlük edip Peygamber(s.a.v.) Efendimize kötülük yapmaya kalkıştılar.  

İyilik yapanı sevmek doğal bir duygudur. Bunu hayvanlar bile yapmaktadır. İnsanoğlu çevresine baktığı zaman, birçok nimete sahip olduğunu görebilir. Allah Teâlâ tarafından kendisine verilen mal, mülk, türlü yiyecekler ve hayvanlardan faydalanma halleri ile, insanın hizmetine verilen denizler, dağlar, ovalar, nehirler ve onlardan yararlanma yolları ile, insan vücudundaki mükemmel organlar, hesaba katmadığımız türlü nimetlerdir. İnsanın bu nimetleri tanıması ve karşılığında şükretmesi gerekirken, nankör insan bunların hiç birini hesaba katmaz. Atların, üzerindeki zengin kişiyi tanımadığı gibi, nankör insan da Allah’ın nimetlerini tanımaz.  Yani Allah tarafından kendisine verilen nimetlerin değerini bilmez veya bilmek istemez. Bu durumu belirten ayeti- kerimede:  

    “Allah’ın nimetini saymaya kalksanız, sayamazsınız.” Buyrulması bu hakikate işaret buyurmaktadır.(Nahl Suresi 16/ 18) 

Ayet, bir yandan nimetleri dile getirirken, diğer yandan da Yüce Allah’ın varlığını ve kudretinin sonsuzluğunu anlamaya ve güçlü bir imana sahip olmaya teşvik etmektedir. Başka ayet-i kerimelerde: 

“Biz, yeryüzünde nice nice hurma bahçeleri, üzüm bağları yarattık ve oralarda birçok pınarlar fışkırttık. Ta ki, onların meyvelerinden ve elleriyle bunlardan imal ettiklerinden yesinler diye. Hâla şükretmeyecekler mi?”  Buyrulmaktadır. (Yâsîn Suresi 36/34-35)  

Birhadis-şerifte
 “İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah’a şükretmiş olmaz.”Buyrulmaktadır. ( Ebu Davud, Edeb,  Tirmizî, Birr ) 

 Yani insanların iyiliklerine teşekkür etmeyen nankör kişi,  Allah’a  karşı da şükür görevini yerine getirmez. Böyle aşağılık bir insanın şükrünü de Allah kabul etmez demektir. Çünkü bütün nimetlerin sahibi yüce Mevla’dır. Ancak nimetlerin ulaşmasına vesile olan insanlara da teşekkür etmek müminin görevidir. Zira bir hadis-i şerifte: 

“Kim size güzel bir haber getirirse ona karşılık verin (ödüllendirin). Eğer karşılık verecek bir şey bulamazsanız ona dua edin ki sizin ona karşılık vermek istediğinizi bilsin.” Buyrulmuştur.(Ebû Davud, Zekât, Nesâî, Zekât,) 

Bu durum, hem yapılan iyiliğin kadrini bilmek, hemde o iyiliği ulaştıran Allah’a şükretmektir.  Ancak insanoğlu üşüdüğü zaman gölgesine sığındığı ağacı unuttuğu gibi, nankör insanda nimete kavuştuğu zaman Rabbini unutur.  Allah bizi nankörlükten korusun.26.10.2021 

                                Ali KARA 

                            Emekli Müftü 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
  İÇKİ KUMAR VE ŞANS OYUNLARI   İÇKİ KUMAR VE ŞANS OYUNLARI

Adı her ne olursa olsun, nasıl sonuçlanacağı önceden belli olmayan bir oyuna bağlı kalarak, para veya bir mal alıp vermeye kumar denir....

Büyük Tarihçi Mükrimin Halil Yinanç Unutulmadı Büyük Tarihçi Mükrimin Halil Yinanç Unut...

Büyük tarihçi Ord. Prof. Mükrimin Halil Yinanç, vefatının 60. yılında Kahramanmaraş’ta düzenlenen bir panel ile anıldı. Türk Tarih Kuru...

Hemşerim Memleket Nire ? Hemşerim Memleket Nire ?

Bu soruya ritim tutuyorsanız yaşınız kırkların üzerindedir. Zira bu soru cümlesi, rahmetli Barış Manço’nun ünlü bir parçasıdır. Ayrıca ...

HASTALIK VE MUSİBET AF VESİLESİDİR  HASTALIK VE MUSİBET AF VESİLESİDİR 

Hastalık ve musibetler insanları ölçen mihenk taşlarıdır. Bazen kötü zevklerin ücreti olarak, bazen de, meşru şartlar dâhilinde tezahür...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Başarılı öğrenciler ödüllendirildi Başarılı öğrenciler ödüll...

Kahramanmaraş/Onikişubat Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaoku...

Kahramanmaraş’ta izleme ve değerlendirme sınavı yapıldı Kahramanmaraş’ta iz...

Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme ve yetiştirme kurslarına k...

Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) Bilim ve Sanat Merkezleri...

BİLSEM, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan özel eğitim kur...

Hilanur Barut Türkiye Birincisi Oldu Hilanur Barut Türkiye Bir...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Mimar Sinan İlkokulu 3/A sın...

e – SINAV UYGULAMA SINAVI e – SINAV UYGULAMA SINAVI...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Şube Müdürü Ahmet Akküncü, baş...

‘MASAL GİBİ KAHRAMAN ‘MASAL GİBİ KAHRAMA...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Boğaziçi Anaokulunda yürütül...

İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE Zİ...

İyi Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel ve İl B...

RAMAZAN AVCI’YA TÜRK DÜNYASI HİZMET ÖDÜLÜ RAMAZAN AVCI’YA TÜRK DÜNY...

Şehrimizin yetiştirdiği değerli şahsiyetlerden eğitimci, ara...

‘MY LIFE with DRAMA’ ‘MY LIFE with DRAMA...

Kahramanmaraş Onikişubat ilçesi Boğaziçi Anaokulu öğretmeni ...

Karacaoğlan Ortaokulundan Enerji Verimliliği Haftası Farkındalık Etkinliği Karacaoğlan Ortaokulundan...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Karacaoğlan Ortaokulu 11-17 Ocak ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ