Maraşta Haber
Maraşta Haber

KUL HAKKI

Bir ayet-i kerimede:   “Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu görür. Kim de zerre miktarı şer işlemişse onu da  görür. Buyurmaktadır.” (Zilzal sûresi, âyet 7-8)      Hadis-i şerifte ise:  “Allahu Teâla nazarında, bir kulun Allah tarafından yasaklanan kebîrelerden (Büyük günahlardan) sonra, beraberinde getirebileceği en büyük günahlardan biri, kişinin ödenecek karşılık bırakmadan üzerinde borç olduğu halde ölmesidir.” Buyrulmuştur. (Ebû Dâvud, […]

KUL HAKKI

24 Ağustos 2021 - 9:59A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Bir ayet-i kerimede: 

 “Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu görür. Kim de zerre miktarı şer işlemişse onu da  görür. Buyurmaktadır.” (Zilzal sûresi, âyet 7-8) 

    Hadis-i şerifte ise:

 “Allahu Teâla nazarında, bir kulun Allah tarafından yasaklanan kebîrelerden (Büyük günahlardan) sonra, beraberinde getirebileceği en büyük günahlardan biri, kişinin ödenecek karşılık bırakmadan üzerinde borç olduğu halde ölmesidir.” Buyrulmuştur. (Ebû Dâvud, Büyû) 

 Ayet-i kerime ve hadis-i şerifi incelediğimiz zaman, kul hakkının son derece önemli olduğunu öğrenmiş oluyoruz. Çünkü gizli olan ecelin her an gelmesi muhtemeldir. Onun için, yiyecek ve giyecek gibi zaruri olan ihtiyaçların dışındaki şeyler için borçlanmayı dahi dinimiz hoş karşılamamaktadır.  

Kul hakkının en tehlikeli olanı da, toplumun ortak hakkı olan devlet ve vakıf mallarını gasbetmek veya haksız şekilde kullanmaktır. Bu hakkın ödenmesi son derece zordur. Çünkü kamu hakkına tecavüz eden kişi, toplumun tamamına karşı sorumlu olmaktadır.  

Hak sahibi olan bir kişi ile rica minnet anlaşıp helalleşme imkânı vardır. Ama kamu hakkında helalleşilecek kişinin sayısı ve kimliği belli değildir. Onların içinde tüyü bitmemiş yetimler de vardır. Bundan dolayı kamu hakkının affedilmesi son derece zordur. 

Filanca kişi devlet malını gaspedip zengin oluyorsa, müminler buna asla imrenmemelidir.  

Hz. Zeynep(r.a.) validemiz, Hz. Ömer(r.a.) in gönderdiği kefeni dahi, umumun malı diye kabul etmemiş, sağlığında kefenini kendi parası ile hazırlamıştır. Ölçümüz bu olmalıdır. 

Çünkü Yüce Rabbimiz kendisine karşı işlenen günahları, samimî tövbe neticesinde affettiği hâlde, kul hakkını bu affın dışında tutmakta, onun affedilmesini hak sahibinin isteğine bırakmaktadır. Hadis-i şerifte de: 

“Şehitlerin bütün günahları affedildiği halde, onlar için de kul hakkı dışarıda tutulduğu beyan edilmiştir.”  (Müslim, İmâre -Buhârî, Daru’l-Marife)

 Kul hakkından dolayı tövbe edecek kişinin, evvela hak sahibinden helallik alması, ondan sonra tövbe etmesi gerekmektedir.

            Sevgili peygamberimiz (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde:“Bir kimsenin diğer bir kimsenin haysiyetine yahut malına tecavüzden dolayı üzerinde bir hak bulunursa, altın ve gümüşün geçmediği hesap günü gelmeden helalleşsin. Aksi takdirde, yaptığı haksızlık ölçüsünde, iyi amellerinden alınıp hak sahibine verilir, İyiliği yoksa hak sahibinin günahından alınıp haksızlık eden kimseye yüklenir“ buyurmuştur.  (Sahîh-i Buhârî, Tecrid Terc.) 

Akıllı insan, mahşere borçsuz ve günahsız olarak gitmeyi planlayan insan demektir. Yani insan her davranışının sevap ve günahını düşünmeli, ahiretteki hesabın dehşet ve zorluğunu aklından çıkarmamalıdır.    

Peygamber(s.a.v.) Efendimiz, hasta iken, mescitte minbere çıkarak, Ey insanlar! Belki yakında aranızdan ayrılacağım. Allah’ın huzuruna kul hakkı ile gitmekten daha ağır bir şey yoktur. Kimin bende bir alacağı varsa işte malım gelsin alsın. Kime yanlışlıkla veya kasten vurmuşsam işte sırtım gelsin vursun. Bu konuda asla çekinmeyin. Şunu bilin ki, içinizde bana en sevimli olan, bende olan hakkını alan veya bana hakkını helal eden kişidir”  buyurmuş, bu davranışı ile kul hakkından kurtulmanın örneğini bizlere göstermiştir. (İbn Sa’d, Tabakât)  

İslam’a göre her insanın hayat ve mülkiyet hakkı vardır. Onun haksız yere gasp edilmesi asla meşru değildir. Bundan dolayı Müslümanın tarif edildiği bir hadisi şerifte:       

 “Müslüman, elinden ve dilinden Müslümanların emin olduğu ve zarar görmediği kimsedir.“ buyrulmuştur. (Sahihi Müslim Tecrit Trc ) 

İslam’a göre; sadece insanlara değil, hayvanlara dahi Rabbimizin koyduğu sınırlar dâhilinde şefkat ve merhametle davranmak mecburiyeti vardır.

Hayvanlarla ilgili bir hadis-i şerifte:

“Bir kediyi hapsedip açlıktan ölmesine sebep olan bir kadının, bu zulmü yüzünden cehenneme gireceğini;   

Buna karşılık, susamış bir köpeğe su veren bir kadından da Allah Teâlâ’nın hoşnut olup onu bağışladığını” Sevgili peygamberimiz haber vermiştir. (Buhârî, Bed’ü’l-halk) 

Hesabın buna göre yapılması, Allah’ın huzuruna kul hakkı ile çıkmamanın, yollarının aranması lazımdır.  23.08.2021

       Ali KARA

    Emekli Müftü

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Karakoç Kardeşler İki Kardeş Bir Hayat Özel Oturumunda Anıldı Karakoç Kardeşler İki Kardeş Bir Hayat Ö...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Günleri kapsamında “İki Kardeş ve...

MEVLİD KANDİLİ MEVLİD KANDİLİ

Önümüzdeki Pazar gününü pazartesi gününe bağlayan gece Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in doğum günü olan Mevlit Kandilidir. İnsanlık tari...

Şair ve Yazar Selma Dolgun’un Şiir Kitabı ‘Şimal’ Okurlarıyla Buluştu Şair ve Yazar Selma Dolgun’un Şiir Kitab...

Yazar ve Şair Selma Dolgun’un, birbirinden güzel şiirlerini topladığı Şimal adlı şiir kitabı, Yediveren Yayınlarından çıktı. Yazarın il...

Şiirlerle Ülkeler Arasında Kültür Köprüsü Kuruldu Şiirlerle Ülkeler Arasında Kültür Köprüs...

Gothe Enstitüsü Üsküp Şubesi tarafından uygulanan ve AB Komisyonu tarafından finanse edilen “Regional Network for Cultural Diversity” b...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
125. Yıl Özel Eğitim Meslek Okulu’ndan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı 125. Yıl Özel Eğitim Mesl...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi 125. Yıl Özel Eğitim Meslek ...

Dillere Destan Bir Düğün Oldu Dillere Destan Bir Düğün ...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Günay Avcı , ...

Karakoç Kardeşler İki Kardeş Bir Hayat Özel Oturumunda Anıldı Karakoç Kardeşler İki Kar...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Ul...

Özberk ve Avcı Ailesinin Mutlu Günü Özberk ve Avcı Ailesinin ...

Melek ve Hüseyin Özberk ailesinin güzel ve hanımefendi kızla...

İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman Çağlayancerit’te İl Millî Eğitim Müdürü Yu...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman kurum ve...

15. TÜBİTAK Yarışmasında Kahramanmaraş BİLSEM’in Sesi 15. TÜBİTAK Yarışmasında ...

15. TÜBITAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Y...

UGİYAD’dan İl Emniyet Müdürü Cebeloğlu’na ziyaret UGİYAD’dan İl Emniy...

Uluslararası Gazeteciler, İnternet Yayıncıları ve Yazarlar D...

20. Millî Eğitim Şûrası için Kahramanmaraş raporu hazırlandı 20. Millî Eğitim Şûrası i...

20. Millî Eğitim Şûrası için Kahramanmaraş’ta bulunan ...

MİLLİ YOL HAREKETİ KAHRAMAMARAŞ’TA BULUŞUYOR  MİLLİ YOL HAREKETİ KAHRAM...

Milli Yol Hareket Genel Başkanı Remzi Çayır Kahramanmaraş’ta...

Şehit İlhan Güleç Anadolu Lisesinden “Sıcak Bir Dokunuş” projesi Şehit İlhan Güleç Anadolu...

Kahramanmaraş Onikişubat Şehit İlhan Güleç Anadolu Lisesi’ni...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ