Maraşta Haber
Maraşta Haber

Karakoç Kardeşler İki Kardeş Bir Hayat Özel Oturumunda Anıldı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Günleri kapsamında “İki Kardeş ve Bir Hayat: Bahaettin Karakoç ve Abdurrahim Karakoç” konulu özel oturum yapıldı.   Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Kongre Merkezi Salonunda gerçekleştirilen özel oturuma konuşmacı olarak Araştırmacı Yazar ve Şair Ramazan Avcı ve Şair-Yazar İnci Okumuş katıldı.   Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. […]

Karakoç Kardeşler İki Kardeş Bir Hayat Özel Oturumunda Anıldı

24 Ekim 2021 - 9:46A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Günleri kapsamında “İki Kardeş ve Bir Hayat: Bahaettin Karakoç ve Abdurrahim Karakoç” konulu özel oturum yapıldı.

 

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Kongre Merkezi Salonunda gerçekleştirilen özel oturuma konuşmacı olarak Araştırmacı Yazar ve Şair Ramazan Avcı ve Şair-Yazar İnci Okumuş katıldı.

 

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nail Yıldırım, Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Kemal Timur, Fen-Edebiyatı Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Poyraz, şair Tayyip Atmaca, şair Yasin Mortaş ve çok sayıda üniversite öğrencilerinin dinleyici olarak katıldığı program büyük bir ilgiyle dinlendi.

Konuşmacıların,  konunun öznesi olan Bahaettin ve Abdurrahim Karakoç’la ilgili olarak anılarını paylaştıkları, şairlerin hayatlarından ilgi çekici anekdotları, sanatçı kişiliklerini dile getirdikleri programda konuşmacılar Karakoçların şiirlerinden örnekler okudular. Ayrıca şairlerin bestelenen şiirlerinden videolar izlendi.

 

Şair ve yazar İnci Okumuş, “Karakoç ırmakları belki coğrafi olarak yer almamıştır haritalarda. Ama edebi coğrafyamızda akan ve nice coğrafyalar aşan ırmaktırlar!” diye başladığı konuşmasında Türk Şiirinin Dede Korkut’u, Beyaz Kartalı Bahaettin Karakoç’un ve büyük dava adamı, cihan şairi, Türk halk şiirinin köşe taşı olan Abdurrahim Karakoç’un Türk şiir deryasına nasıl bir bereket getirmiş olduklarını anlattı.

İnci Okumuş, Bahaettin ve Abdurrahim Karakoçların eylem ve gönül adamı olduklarını, Türk şiirinin kaderini değiştirdiklerini, şiire sanat olarak itibar kazandırdıklarını, halk şiiri ve serbest şiir arasındaki ayrımı azaltarak her iki şiirin müştereklerini artırdıklarını, taassup ve kabileci anlayıştan uzak odlularını, şiirleriyle vaaz etmediklerini,  kendilerini bayraklaştırmadıklarını, şiirin samimiyet ve dürüstlük olduğunu öğrettiklerini, akımlar başlatarak mefkure oluşturduklarını ve bir hamilerinin olmadığını dile getirdi.

 

Okumuş, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: “Türk Şiir deryası yirminci asrın iki kudretli şiir ırmağı olmadan hep eksik kalırdı! Kopyeci ve taklitçi olmadılar! Günümüzde birbirlerinin eserlerini okumadan yazma gayretinde pek çok şairin aksine, onlar birbirlerinin eserlerini okuyan etkileşimli şairlerdi.

 

Karakoç kardeşler modası geçecek şairler değillerdir.! Abdurrahim Karakoç su kadar berrak bir ruhtur!  Bahaettin Karakoç bulanmadan sular seller gibi akan bir ruhtur! Şiirle aldatan, şiirle ağlatan adam olmamışlardır! İnsan sevgisi insanı yere veren değil, ayağa kaldıran güçteydi. Hülasa; Karakoç kardeşler, şiir deryasında herhangi bir dalga olmamışlardır.”

 

Bahaettin Karakoç’la ilgili olarak “Türk Şiirinin Beyaz Kartalı Bahaettin Karakoç” adlı monografi kitap yazan, Abdurrahim Karakoç ile ilgili lisans tezi hazırlayan araştırmacı yazar ve şair Ramazan Avcı da, iki kardeş şairin yetiştikleri ortamı, iki şairin sanat anlayışlarını ve farklı yönlerini anlattı. Ramazan Avcı, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı:

 

 

“Bahaettin Karakoç, yalnızca şairdi. Kendini sanatına adamış bir şair. Yirmi dört saat şiiri düşünen, peşine düştüğü en güzel şiir kelebeğini yakalamaya çalışan fakat hiçbir güzellikle yetinmeyen, daha güzelin peşinde olan bir şairdi. Bütün büyük sanatkâr gibi ömrü en güzel şiiri aramakla geçti.

 

O, icraatlarıyla, kişiliğiyle, sanatıyla ve varlığıyla Kahramanmaraş’ın şairler kenti sıfatını almasına en fazla hizmet etmiş tek başına bir okuldur. Bu okulun adı Dolunay Mektebi’dir.  Maraşlı şairler anılırken bu husus unutulmamalı, onun için özel bir yer ayrılmalıdır.

 

Abdurrahim Karakoç ise, halk şiirine taze nefes olmuş, geleneği geliştirerek, çağa uydurarak, halk şiirine yeni imgeler kazandırarak tertemiz bir Türkçeyle Türk halkının sesi olmuştur. Onu, halkın gönlüne oturtan hususiyeti fikriyle zikrinin aynı oluşu, halk Türkçesiyle halkın dertlerini dile getirişi, halkın bürokrasiye karşı sözcüsü oluşu, millî konularda halk gibi duyup düşünmesi ve Mihriban gibi şiirleri yazdıran coşkun lirizmidir.

 

Abdurrahim Karakoç, halk şiirinin klasik mazmunlarını değil, kendine has benzetme ve imgeleri kullanmıştır. Son derece yerinde kullanılan bu sanatların oluşturduğu imgelerin, alışılmamış bağdaşıklıkların algı damarını çatlatmadan okuyucu tarafından kolayca anlaşılması Karakoç’un şiirlerinin beğenilmesinde etkili olmuştur.

 

Bir kökten doğup iki ulu çınar olarak Türk şiirinin kubbesinde hoş seda bırakan; kişilikleri, sanatları ve icraatlarıyla yetişen nesillere Anadolu kültürünü mayalayan Karakoç’lar Türkçe var olduğu sürece dillerde ve hafızalarda yaşayacaklardır. Mekânları cennet olsun.”

 

Oturumun ardından dinleyicilerden gelen sorular cevaplandırıldı. Fen Edebiyatı Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kemal Timur da kısa bir değerlendirme konuşması yaparak çok yararlı ve şiir gibi bir program izlediklerini belirtti ve konuşmacılara teşekkür etti.

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
EŞİNİ KISKANMA HASTALIĞI  EŞİNİ KISKANMA HASTALIĞI 

Her Müslüman’ın namusunu kıskanması dini bir görevdir. Onu koruma uğruna ölen kimse de şehit sevabı kazanır.   Zira ayet-i kerimede ...

Zina Zina

Zina; toplumun aile yapısını bozan, kutsiyetini altüst eden ve neslin bekasını tehdit eden, bununla beraber, bel soğukluğu, frengi ve a...

Şair ve Yazar Selma Dolgun Kitap Fuarında Şimal’i İmzaladı! Şair ve Yazar Selma Dolgun Kitap Fuarınd...

Kahramanmaraşlı Şair ve Yazar Selma Dolgun, 7. Uluslararası Kahramanmaraş Kitap ve Kültür Fuarı’nda, okurları için şiir kitabı Şimal’i ...

Kitap, Okuyucu ve Yazar Üçlemesinin Birleşmesi Çok Önemli! Kitap, Okuyucu ve Yazar Üçlemesinin Birl...

Kahramanmaraş’ta bu sene 7’ncisi düzenlenen Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’nda Yediveren ve Mihenk Yayınevlerinin standında okurlar...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, ÖDM’yi ziyaret etti Millî Eğitim Müdürü Yusuf...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman,  Müdür ...

Döngel Muhsin Yazıcıoğlu Ortaokulu birinciliklere doymuyor!!! Döngel Muhsin Yazıcıoğlu ...

Gençlik Spor Bakanlığının ve Kahramanmaraş İl Milli Eğitim M...

Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’dan Eğitim Konferansı Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’d...

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Cumhurbaşkanlığ...

Kadına Şiddet Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Kadına Şiddet Konulu Fasl...

( EV SAHİBİ ŞAİR İSMİHAN ERDOĞMUŞ) Medeniyetin adı severek p...

Kahramanmaraş’ta Yılın Öğretmeni Nurullah KILINÇ Seçildi Kahramanmaraş’ta Yılın Öğ...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesinde, Nuri Pakdil Bilim ve S...

Şehitler Ortaokulundan, “Benim Adım Öğretmen ” Klibi Şehitler Ortaokulundan, &...

Kahramanmaraş Onikişubat Şehitler Ortaokulu öğretmenleri 24 ...

MÜNACÂT MÜNACÂT

Ali Şâkir Ergin Hocama Hayatı doludizgin sürdük karanlıklara...

Deva Partisi Kadına Şiddete Hayır Dedi Deva Partisi Kadına Şidde...

DEVA PARTİSİ KAHRAMANMARAŞ TEŞKİLATI TUALLERLE ŞİDDETE ̶...

Çakıroğlu İlk ve Ortaokuluna Mont ve Bot Yardımı Çakıroğlu İlk ve Ortaokul...

Genel Merkezi Ankara da bulunan Kahramanmaraş Eğitim Vakfı, ...

Emektar Eğitim Yöneticileri Final’de Buluştu Emektar Eğitim Yöneticile...

Kahramanmaraş- Onikişubat İlçesi  Özel Final Temel Lisesi Mü...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ