Maraşta Haber
Maraşta Haber

Bahaettin Karakoç ile Mihriban şairi üzerine bir söyleşi

Sizin şiire başladığınız yıllarda Kardeşiniz rahmetli Abdurrahim Karakoç da şiir yazar mıydı? Birbirinizi etkiler, birbirinize yardım eder miydiniz? Ben şiir yazarken Abdurrahim şiir yazar mıydı onu bilmiyorum. Ama şiire geç başladı. Babam bendeki yeteneği fark etmiş, bütün ümidini bana bağlamıştı. Dedem, babam da şairdi. Annem de fevkalade irticalen dörtlükler söylerdi. Bir gün Abdurrahim’in şiir yazdığını […]

Bahaettin Karakoç ile Mihriban şairi üzerine bir söyleşi

29 Nisan 2013 - 11:16A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Sizin şiire başladığınız yıllarda Kardeşiniz rahmetli Abdurrahim Karakoç da şiir yazar mıydı? Birbirinizi etkiler, birbirinize yardım eder miydiniz?

Ben şiir yazarken Abdurrahim şiir yazar mıydı onu bilmiyorum. Ama şiire geç başladı. Babam bendeki yeteneği fark etmiş, bütün ümidini bana bağlamıştı. Dedem, babam da şairdi. Annem de fevkalade irticalen dörtlükler söylerdi. Bir gün Abdurrahim’in şiir yazdığını gördüm. Ona da, diğer küçük kardeşim Ertuğrul’la da dediğim şu olmuştur.

“ Şiirde etkilenme olur, ama o etkilenmeyi de gerçek ustasına benzetmeye çalışırsan bu taklit olur. Şiir taklit olmamalıdır, eline aldığın madene kendi rengini katacaksın, kendi imzanı katacaksın. Birbirimizin işine karışmayalım, farklı yollarla çalışmamıza devam edelim”

Abdurrahim’in hicivleri meydanda. Onda büyük düşünce ufku vardır. Hasana Mektuplar kitabının kapak ve sayfa düzenini ben hazırladım. Onu rahmetli yazarlarımızdan Kemal Fedai Çoşkuner’le tanıştıran ben oldum.

Abdurrahim Karakoç’la unutamadığınız bir çocukluk hatıranızı anlatır mısınız?

Bazı şeyler vardır ki anlatmak insanın içini aydınlatır, bazı şeyler vardır ki hatırlanması bile insanın diline kelepçe vurur, kaynayan su gibi insanın yüreğini cayır cayır yakar. Abdurrahim benim özellikle üzerinde durduğum, ilgilendiğim kardeşlerimden bir tanesidir.  Onun üstün yetenekleri vardı. İlkokuldan sonra hiçbir okula gitmedi ama çok üniversiteyi bitiren de onun edindiği bilgi birikimini onun kadar edinememiştir.

Küçükken bir beyaz atımız vardı, ata binerek Abdurrahim’le birlikte Ortaören köyünde bulunan rahmetli teyzemize sık sık giderdik. O at yüzünden Abdurrahim’le sık sık tartışma yapardık, eline ne geçerse bana fırlatırdı. Bir gün böyle bir tartışmada eline geçirdiği bakır tası bana fırlattı, eye kemiğimin kırıldığını zannettim. O günden sonra bir daha ona atı teslim etmedim. Hala o günleri hatırlayınca üzülürüm.

Abdurrahim Karakoç’un şiirlerinin muhatabı kimdir?

Bizim halk kendinden olanı çok iyi biliyor ve yakalıyor, onu da bırakmıyor. Hasan’a Mektuplar kitabı çıkınca da böyle oldu ve kitabı on bin, on bin basılmaya başladı. O dönemde Bulgaristan’dan, Moskova’dan yayın yapan Komünist Bizim Radyosunda sabah akşam Abdurrahim’in şiirleri okunurdu. Abdurrahim fikren onlarla tamamen zıt olmalarına rağmen, onlar bu şiirleri kendilerine malzeme olarak değerlendiriyorlardı. İslamî kesimde de onun şiirleri değerlendiriliyordu.

Abdurrahim dürüst, gözü pek ve yürekliydi. Hiç çekinmeden davasını anlatırdı. Onun üzerine çok titrerdim.  Ben halkın içine gireceğim, ben kültür yoğunluklu şiirler yazacağım diye anlaşmıştı. Allah razı olsun hiçbir zaman utandırmadı, utandıracak da iş yapmadı.

Abdurrahim Karakoç ve diğer kardeşlerinizle sık sık görüşüyor muydunuz?

Ankara’da iken uzun süre evine gitmedim. Ankara’ya geliyorsun bana uğramadan gidiyorsun, ben başkalarından duyuyorum diye uzun süre sitem etti.  Sincan’da oturuyordu. Ankara nere, Sincan nere? Arabam yok, oraya nasıl gidip geleceğim tabi o aklına gelmiyordu.

 

O rahatsızlanıp Konya’da hastanede yattığı sırada, bende İstanbul’da zatürree oldum küçük kardeşim Ertuğrul da Adana’da rahatsızdı. Buradan sağlıklı bir şekilde çıkarsam ilk işim Abdurrahim ve Ertuğrul’u ziyaret edeceğim demiştim. Allah’ıma şükürler olsun bunu da yaptım.

İyileşince doğru Konya’ya gittim. Kendisini çok huzurlu ve rahat buldum. Yine de ne kadar konuşursan konuş, içinde kaynayanı anlatmak mümkün olmuyor. Cenabı Allah ne kadar ömür vermişse yaşayacaksın ama artık bizim ayaklarımızın sallandığını biliyorum. Konya’da onu beklediğimin üstünde sağlıklı bulunca ikinci gün Adana’da bulunan kardeşim Ertuğrul’u ziyarete gidecektim,  vedalaştık. 10 metre kadar gitmiştim ki hayatında hiç kullanmadığı bir üslupla hitap etti bana. “Karakoç” diye seslenip melül melül baktı. O an yüreğim parçalandı ve tekrar dönüp vardım öptüm ve  “kardeş merak etme her zaman görüşeceğiz,” dedim ve odadan çıktım.

Oradan ayrıldıktan sonra hep şunu düşündüm. “Bu bir vedalaşma mıydı? bana ilk defa bir arkadaş gibi bir üslupla hitap etmişti. Bu güne kadar hep ağabey derdi.  Niye orada kalmadım?” diye hâlâ içim yanıyor.

Abdurrahim Karakoç’un siyasî yönü hakkında neler söylemek istersiniz?

Abdurrahim doğru sözlüydü, halkını kandıramazdı. Milletvekili olsa bile şimdiki milletvekilleri gibi yapamazdı. Parti despotlarına kesinlikle şapka çıkarmazdı, ne yaparsa yapsın Allah rızası için yapardı. Allah rızası için çalışan insan da nedense günümüzde pek tercih edilmedi. Bu sebeple siyasi yaşamı fazla sürmedi.

Halk Abdurrahim’i yaşadığı dönemde bağrına basmıştı. Cenazesinde ise Türkiye’nin her kesiminden insanların bulunması onu anlatmaya yeter diyorum.

 

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
CANINI ZEVKİNE FEDA EDENLER  CANINI ZEVKİNE FEDA EDENLER 

Açık havada belediye konserleri başladı. Sayın sağlık bakanının maske ve mesafeyi her gün hatırlatmasına rağmen, Yığın yığın üstüne oyu...

   İSLAMDA KÂR HATTI VAR MIDIR?     İSLAMDA KÂR HATTI VAR MIDIR? 

       İslam dini, alım satım işlerindeki kâr payını tespit etmemiş,  onu piyasa şartlarına bağlamıştır. Fiyatlar artmaya başladığı zam...

KADER VEYA ALIN YAZISI KADER VEYA ALIN YAZISI

Kader, Allah’ın ezelden ebede kadar olacak her şeyin zaman, yer, özellik ve niteliklerini önceden bilmesi ve takdir etmesi demektir. Yü...

KUL HAKKI KUL HAKKI

Bir ayet-i kerimede:   “Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu görür. Kim de zerre miktarı şer işlemişse onu da  görür. Buyurmaktadır.” (...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(2 Yorum)

SON EKLENEN HABERLER
Kaymakam Serkan Keçeli Muhsin Yazıcıoğlu İlk ve Ortaokulunu Ziyaret etti. Kaymakam Serkan Keçeli Mu...

Şehit Kadir Tuncer Konferans Salonunun açılışı nedeniyle Kah...

Nuri Pakdil BİLSEM’den Türkiye Üçüncülüğü Nuri Pakdil BİLSEM’...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın teşrifleriyle düzenlen...

Şehit Kadir Tuncer Konferans Salonu Açıldı Şehit Kadir Tuncer Konfer...

Kahramanmaraş Onikişubat Döngel Muhsin Yazıcıoğlu   ilk ve O...

Millî Eğitim Müdürü Kahraman, kantin çalışanlarıyla toplantı yaptı. Millî Eğitim Müdürü Kahra...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, İl Mill...

Dulkadiroğlu İlkokulu Kütüphaneye Kavuştu Dulkadiroğlu İlkokulu Küt...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesinde bulunan Dulkadiroğlu İl...

Mehmet Akif İnan İmam Hatip ortaokulu Erasmus+ K229 projesi Mehmet Akif İnan İmam Hat...

Onikişubat ilçesi Mehmet Akif İnan İmam Hatip ortaokulu Eras...

Kaymakam Serkan Keçeli Şevket Bulut Ortaokulunu ziyaret etti. Kaymakam Serkan Keçeli Şe...

Onikişubat  İlçe Kaymakamı Serkan Keçeli, Kaymakam Adayı İbr...

İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman’dan Okul Ziyaretleri İl Millî Eğitim Müdürü Yu...

 Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, okul z...

Kaymakam Keçeli, Abdullah Cinkay Anadolu Lisesini Ziyaret Etti Kaymakam Keçeli, Abdullah...

Kahramanmaraş Onikişubat  İlçe Kaymakamı Serkan KEÇELİ, Kaym...

Karadutlu: Üniversite öğrencileri evsiz, yurtsuz kaldı Karadutlu: Üniversite öğr...

DEVA PARTİSİ KAHRAMANMARAŞ İL BAŞKANI UZM.DR. KARATUTLU: ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ