Maraşta Haber
Maraşta Haber

Abdurrahim Karakoç anıldı

      07 Haziran 2012 tarihinde aramızdan ayrılan Kaleminde sevda yükü biriktiren Şair Abdurrahim Karakoç Kahramanmaraş’ta  Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde Mehmet Gümüşer Andolu Lisesi tarafından düzenlenen 8. Geleneksel Şiir ve Türkü Programında anıldı. Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet […]

Abdurrahim Karakoç anıldı

12 Mayıs 2013 - 16:16A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

      07 Haziran 2012 tarihinde aramızdan ayrılan Kaleminde sevda yükü biriktiren Şair Abdurrahim Karakoç Kahramanmaraş’ta  Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde Mehmet Gümüşer Andolu Lisesi tarafından düzenlenen 8. Geleneksel Şiir ve Türkü Programında anıldı.

Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Sertpolat, Belediye Kültür Müdürü Serdar Yakar,  çok sayıda eğitimci, şair ve yazar ve  sanatseverin katıldığı programda duygu dolu anlar yaşandı.

Abdurrahim Karakoç’u anlatan slayt gösterisi ve şiir dinletisinden sonra programın açılış konuşmasını yapan Duran Boz Abdurrahim Karakoç’u anlattı.

Abdurrahim Karakoç anma programı (14)

Boz yaptığı konuşmada şunları belirtti; “İlkini 2005-2006 öğretim yılında gerçekleştirdiğimiz şiir ve türkü programının bu yıl sekizincisini gerçekleştiriyoruz.

Başlangıçta; ülkemizin sanat hayatına, kültür hayatına katkıda bulunan yazar, şair ve sanatçıların tanıtılması amacıyla yola çıkmıştık. Önceki programlarımızda; Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Alâeddin Özdenören, Mehmet Akif İnan, Rasim Özdenören, Bahaettin Karakoç, Şevket Bulut, Şevket Yücel, Tahsin Yücel gibi yazar ve şairlerimizin yazı hayatından, düşünce hayatından kesitler sunmuştuk.

Şimdi de şiir geleneğimizin önemli temsilcilerinden Abdurrahim Karakoç’u gündem konusu yapıyoruz. Onun hayatını, şiirini ve yaşadığı çevreyi sizlerin dikkatine sunuyoruz. Onun sanatına ve hayatına etki eden faktörleri anlamayı ve anlatmayı gaye ediniyoruz.

Abdurrahim Karakoç, 1932’de Celâ’da (Ekinözü)’da doğdu. 1939’da başladığı ilkokulu dört yılda bitirdi. İlkokul sonrasında ise herhangi bir okula devam etmedi. Marangozluk, kuzu çobanlığı ve bağ-bahçe işleriyle uğraştı. Bunun yanı sıra da durmadan, kesiksiz bir biçimde okudu.

Çocukluğundan itibaren Yunus Emre, Karacaoğlan, Ruhsatî, Âşık Ömer, Dadaloğlu, Köroğlu ve Seyranî Dede başta olmak üzere babası Ümmet Karakoç’tan Fuzuli, Baki, Nefî ve Nedim’in şiirlerini dinledi. Bunun yanı sıra da babasından Battal Gazi Destanı, Hazreti Ali Cenkleri, Kerem ile Aslı ve Leyla İle Mecnun dersleri aldı. Şiirin dünyasına dedesinin ve babası Ümmet Karakoç’un şiirlerini dinleyerek adım attı. Açıkçası ilk şiir derslerini babası Ümmet Karakoç’tan aldı.

1952’de askere giderek 1953’te terhis oldu. İlk şiirini ilkokul yıllarındayken kavga ettiği bir arkadaşını hicvederek yazdı. Sonrasında ise 1948’de şiir yazmaya başladı. 1954 yılına kadar yazdığı şiirlerini bir çırpıda yırtıp attı. 1955’te de Elbistan Kaymakamlığının çıkardığı Engizek gazetesinde ilk şiirini yayımladı. Hiciv şiirlerinde Seyrani Dede’yi örnek aldı.

1958’de de Ekinözü Belediyesinde Muhasip olarak işe başladı. 1982’de buradan emekli oldu. 1984’te de Ankara’ya yerleşti.

Mihriban temalı şiirler yazdı. Bu şiirleri ülke genelinde tanınmasına katkıda bulundu.

Hasan’a Mektuplar’la Anadolu insanının sevinci, üzüntüsü ve kederiyle portresini çıkardı.

Hasan’a Mektuplar, El Kulakta, Vur Emri, Kan Yazısı, Suları Islatamadım, Dosta Doğru, Gökçekimi, Beşinci Mevsim, Akıl Karaya Vurdu, Yasaklı Rüyalar, Gerdanlık I-II-III, Parmak İzi, Düşünce Yazıları ve Çoban’dan Mektupları ömrünün özeti olarak okurun beğenisine sundu.

7 Haziran 2012’de Ankara’da vefat etti” dedi

Program öğrencilerin okuduğu şiirler ve Abdurrahim Karakoç’un bestelenmiş türküleri ile devam etti.

Programın sonunda Abdurrahim Karakoç’un tablosu ağabeyi Bahaettin Karakoç’a verilmek üzere oğlu Oğuz Karakoç’a Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan tarafından, diğer bir tabloda Abdurrahim Karakoç’un ailesine verilmek üzere yeğeni Mesut Karakoç’a, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Sertpolat tarafından verildi.

Program günün anısına toplu çekilen fotoğraf kareleriyle son buldu.

Abdurrahim Karakoç anma programı (20)

3

Abdurrahim Karakoç anma programı (12)224 5 6  9 10 19 20 21 22 28 30 31  Abdurrahim Karakoç anma programı (19)  DSC_0150 IMG_5877

11 12

16

18. 1871

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
BAYRAM  SABAHI  BAYRAM  SABAHI 

Mutluluk güneşi doğmaya başlar.  Dostlar bir arada bayram sabahı.  Hasret bacaları tütmeye başlar,  Gurbet ellerinde bayram sabahı    E...

KÂBE HASRETİ (şiir) KÂBE HASRETİ (şiir)

            Eyvah Hacca gidemedim bu sene.                     Deli gönül gel sen git benim için.              Mutlu yolculuğa eyle bir...

KURBAN KURBAN

 İnsanlığa hitabetmiş bütün dinlerde kurban uygulaması vardır. Maide suresi 5/27-28, Hac Suresi 22/34) Bizden önceki ümmetlerde insan k...

Çağlayancerit İlçesinin En Güzel Tanıtımı Yapıldı Çağlayancerit İlçesinin En Güzel Tanıtım...

Çağlayancerit Gençlik Platformu Derneği’nin öncülüğü ve ev sahipliğinde, BİLSEK Gençlik Kulübü Derneği olarak,  KAFSAD (Kahramanm...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Hayırlı Olsun, Alaattin Karakuş Hayırlı Olsun, Alaattin K...

Kahramanmaraş’ta eğitime hizmetleriyle bilinen, sevile...

YANAN BENİM YANAN BENİM

Terör, mafya iş başında Orman yanar ben yanarım, Ben yanarım...

GELENEK BOZULMADI GELENEK BOZULMADI

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS), sonunda Kahramanmaraş Pr...

İlçe Millî Eğitim Müdürleri Toplantısı Gerçekleştirildi. İlçe Millî Eğitim Müdürle...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz Başkanlığı...

İki Büyük Organizasyon İki Büyük Organizasyon

Birincisi; 11 Haziran 2021 tarihinde İtalya- Türkiye Futbol ...

BAYRAM  SABAHI  BAYRAM  SABAHI 

Mutluluk güneşi doğmaya başlar.  Dostlar bir arada bayram sa...

BAYRAM SABÂHI BAYRAM SABÂHI

Çocuk, genç, ihtiyar erkenden kalkar Camilere koşar, bayram ...

Mavitek Bilgisayar-Mustafa Akbaştan Bayram Mesajı Mavitek Bilgisayar-Mustaf...

Kahramanmaraş’ta Bilgisayar teknolojisinde önde gelen isimle...

Tekstil Firmasında Yangın Tekstil Firmasında Yangın...

Kahramanmara’ta , Adana yolu üzerindeki bir tekstil fi...

SILA-İ RAHÎM (YENİ) SILA-İ RAHÎM (YENİ)

SILA-İ RAHÎM[1]* Gurbet var alınyazımda, Sıla tütüyor gözümd...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ