Maraşta Haber
Maraşta Haber

Abdurrahim Karakoç anıldı

      07 Haziran 2012 tarihinde aramızdan ayrılan Kaleminde sevda yükü biriktiren Şair Abdurrahim Karakoç Kahramanmaraş’ta  Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde Mehmet Gümüşer Andolu Lisesi tarafından düzenlenen 8. Geleneksel Şiir ve Türkü Programında anıldı. Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet […]

Abdurrahim Karakoç anıldı

12 Mayıs 2013 - 16:16A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

      07 Haziran 2012 tarihinde aramızdan ayrılan Kaleminde sevda yükü biriktiren Şair Abdurrahim Karakoç Kahramanmaraş’ta  Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde Mehmet Gümüşer Andolu Lisesi tarafından düzenlenen 8. Geleneksel Şiir ve Türkü Programında anıldı.

Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Sertpolat, Belediye Kültür Müdürü Serdar Yakar,  çok sayıda eğitimci, şair ve yazar ve  sanatseverin katıldığı programda duygu dolu anlar yaşandı.

Abdurrahim Karakoç’u anlatan slayt gösterisi ve şiir dinletisinden sonra programın açılış konuşmasını yapan Duran Boz Abdurrahim Karakoç’u anlattı.

Abdurrahim Karakoç anma programı (14)

Boz yaptığı konuşmada şunları belirtti; “İlkini 2005-2006 öğretim yılında gerçekleştirdiğimiz şiir ve türkü programının bu yıl sekizincisini gerçekleştiriyoruz.

Başlangıçta; ülkemizin sanat hayatına, kültür hayatına katkıda bulunan yazar, şair ve sanatçıların tanıtılması amacıyla yola çıkmıştık. Önceki programlarımızda; Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Alâeddin Özdenören, Mehmet Akif İnan, Rasim Özdenören, Bahaettin Karakoç, Şevket Bulut, Şevket Yücel, Tahsin Yücel gibi yazar ve şairlerimizin yazı hayatından, düşünce hayatından kesitler sunmuştuk.

Şimdi de şiir geleneğimizin önemli temsilcilerinden Abdurrahim Karakoç’u gündem konusu yapıyoruz. Onun hayatını, şiirini ve yaşadığı çevreyi sizlerin dikkatine sunuyoruz. Onun sanatına ve hayatına etki eden faktörleri anlamayı ve anlatmayı gaye ediniyoruz.

Abdurrahim Karakoç, 1932’de Celâ’da (Ekinözü)’da doğdu. 1939’da başladığı ilkokulu dört yılda bitirdi. İlkokul sonrasında ise herhangi bir okula devam etmedi. Marangozluk, kuzu çobanlığı ve bağ-bahçe işleriyle uğraştı. Bunun yanı sıra da durmadan, kesiksiz bir biçimde okudu.

Çocukluğundan itibaren Yunus Emre, Karacaoğlan, Ruhsatî, Âşık Ömer, Dadaloğlu, Köroğlu ve Seyranî Dede başta olmak üzere babası Ümmet Karakoç’tan Fuzuli, Baki, Nefî ve Nedim’in şiirlerini dinledi. Bunun yanı sıra da babasından Battal Gazi Destanı, Hazreti Ali Cenkleri, Kerem ile Aslı ve Leyla İle Mecnun dersleri aldı. Şiirin dünyasına dedesinin ve babası Ümmet Karakoç’un şiirlerini dinleyerek adım attı. Açıkçası ilk şiir derslerini babası Ümmet Karakoç’tan aldı.

1952’de askere giderek 1953’te terhis oldu. İlk şiirini ilkokul yıllarındayken kavga ettiği bir arkadaşını hicvederek yazdı. Sonrasında ise 1948’de şiir yazmaya başladı. 1954 yılına kadar yazdığı şiirlerini bir çırpıda yırtıp attı. 1955’te de Elbistan Kaymakamlığının çıkardığı Engizek gazetesinde ilk şiirini yayımladı. Hiciv şiirlerinde Seyrani Dede’yi örnek aldı.

1958’de de Ekinözü Belediyesinde Muhasip olarak işe başladı. 1982’de buradan emekli oldu. 1984’te de Ankara’ya yerleşti.

Mihriban temalı şiirler yazdı. Bu şiirleri ülke genelinde tanınmasına katkıda bulundu.

Hasan’a Mektuplar’la Anadolu insanının sevinci, üzüntüsü ve kederiyle portresini çıkardı.

Hasan’a Mektuplar, El Kulakta, Vur Emri, Kan Yazısı, Suları Islatamadım, Dosta Doğru, Gökçekimi, Beşinci Mevsim, Akıl Karaya Vurdu, Yasaklı Rüyalar, Gerdanlık I-II-III, Parmak İzi, Düşünce Yazıları ve Çoban’dan Mektupları ömrünün özeti olarak okurun beğenisine sundu.

7 Haziran 2012’de Ankara’da vefat etti” dedi

Program öğrencilerin okuduğu şiirler ve Abdurrahim Karakoç’un bestelenmiş türküleri ile devam etti.

Programın sonunda Abdurrahim Karakoç’un tablosu ağabeyi Bahaettin Karakoç’a verilmek üzere oğlu Oğuz Karakoç’a Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan tarafından, diğer bir tabloda Abdurrahim Karakoç’un ailesine verilmek üzere yeğeni Mesut Karakoç’a, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Sertpolat tarafından verildi.

Program günün anısına toplu çekilen fotoğraf kareleriyle son buldu.

Abdurrahim Karakoç anma programı (20)

3

Abdurrahim Karakoç anma programı (12)224 5 6  9 10 19 20 21 22 28 30 31  Abdurrahim Karakoç anma programı (19)  DSC_0150 IMG_5877

11 12

16

18. 1871

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
275.  Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 275. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri...

1 Acısı – tatlısı) var  niyete  tâbi, izler… Tartmak için insanı dâim gözetir gözler, Kimi ok gibi doğru  kimi yay gibi söz...

274. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 274. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri...

1 Hakkın yollarına eren gönüller, Dağlar bizim, ferman veren gönüller Acı verip dostu yoran gönüller, Şahıma giderim yollarım nedir? Em...

Kütüphane Söyleşisinin Konuğu Ramazan Avcı: Anlamlandıramadığımız Okuma Faydasızdır Kütüphane Söyleşisinin Konuğu Ramazan Av...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm ve Spor Dairesine bağlı Kütüphane Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan Kütüphane Söyl...

273. Bir’iz edebiyat Fasl-ı muhabbet Atışma Dörtlükleri 273. Bir’iz edebiyat Fasl-ı muhabb...

1 Aşığın gönlünü yakıp kavuran Sevgi ile yanan har olmalıdır Edepsizlik onu alıp savuran Maşukta bir haya ar olmalıdır… Abdullah ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Özel Yıldız Kolejinde Öğretmenler Günü Kutlamaları Özel Yıldız Kolejinde Öğr...

     Özel Yıldız Koleji 24 Kasım öğretmenler günü kutlamalar...

DULKADİROĞLU’NUN TARİHİ YENİDEN CANLANIYOR DULKADİROĞLU’NUN TARİHİ Y...

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, ortaya koydukları...

“Bir Tatlı Huzur” adlı projenin ikinci etkinliği Süreyya Güneş Anaokulunda yapıldı. “Bir Tatlı Huzur...

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Po...

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri balık pazarında Mesleki ve Teknik Anadolu...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Mükrime Hatun Mesleki ve Tek...

Cahit Zarifoğlu İlkokulunda “Şehit Adem Karabörk” kütüphanesinin açılışı yapıldı. Cahit Zarifoğlu İlkokulun...

Kahramanmaraş Onikişubat Cahit Zarifoğlu İlkokulunda yeniden...

ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni ÖDM Tarafından 2. KDS Ödü...

Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından yapı...

Aziz Sancar Anadolu Lisesinde Müzik Atölyesi Açılışı Yapıldı Aziz Sancar Anadolu Lises...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Aziz Sancar Anadolu Lisesind...

Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin Mutlu Günü Sevim (Sivik) Binici ve E...

Hanife ve Kenan Sivik ailesinin güzel ve hanımefendi, eğitim...

İbrahim Gülsu, Eğitimin Çınarlarını Buluşturdu İbrahim Gülsu, Eğitimin Ç...

Kahramanmaraş Final Eğitim Kurumları Genel Müdürü İbrahim Gü...

‘engel-SİZ misiniz’ adlı AB Gençlik projesi, sona erdi ‘engel-SİZ misiniz’ adlı ...

Toroslar gençlik grubunun Av. Tuğçe BAŞKAN ŞENTÜRK liderliği...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ