Maraşta Haber
Maraşta Haber

Elbistan Temiz Nefese Seferber

Elbistan Çarşı Soluksuzluğa Karşı              Elbistanlı Çevre Gönüllüsü Fatih Özcan, Elbistan ve bölgesinde yaşanan, hayati tehlikelere, hastalıklara ve hatta ölümcül vakalara ulaşan hava kirliliğine dikkat çekmek için caddelere kurduğu stantlarla imza kampanyası başlattı. Yaklaşık bir saatte yüzlerce imza toplanması ve inanılmaz oranlarda ilgi gösterilmesi karşısında vatandaşlar, “Elbistan Temiz Nefese Seferber” […]

Elbistan Temiz Nefese Seferber

24 Aralık 2014 - 22:36A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Elbistan Çarşı Soluksuzluğa Karşı

             Elbistanlı Çevre Gönüllüsü Fatih Özcan, Elbistan ve bölgesinde yaşanan, hayati tehlikelere, hastalıklara ve hatta ölümcül vakalara ulaşan hava kirliliğine dikkat çekmek için caddelere kurduğu stantlarla imza kampanyası başlattı. Yaklaşık bir saatte yüzlerce imza toplanması ve inanılmaz oranlarda ilgi gösterilmesi karşısında vatandaşlar, “Elbistan Temiz Nefese Seferber” yorumlarında bulundu. “Temiz Bir Nefer İçin Bir İmza da Sen At” kampanyasında on binlerce imza toplanması hedefleniyor.

                Daha önce Elbistan’ın merkez meydanı konumunda bulunan Şehit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Meydanında inanılmaz hava kirliliğini protesto etmek için maskeli eylem yapan, insanları akşam saatlerinde sokağa çıkmamaya ve mecbur hallerde maske ile çıkmaya davet ederek ilginç, ilk ve unutulmaz bir protesto sergileyen Fatih Özcan, Elbistan Caddelerine kurduğu stant ile tek başına çıktığı mücadele yolunda halktan büyük destek gördü.

                “Temiz Bir Nefes İçin Bir İmza da Sen At” kampanyası hakkında kamuoyuna açıklamalarda ve değerlendirmelerde bulunan Çevre Gönüllüsü Fatih Özcan şunları söyledi:

                “Bizler Elbistan’da yaşamaktayız. Çevre Bakanlığı hava ölçümleri verilerine göre kirlilikte ülke genelinde 11. sırada yer aldığımız açıklanmaktadır. Bu veriler Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce aylık olarak yayınlanmaktadır. Ancak, bizler bu verilere itimat etmiyoruz. Çünkü bu kirlilikte birebir yaşamaya çalışanlar bizleriz, nefes alamıyor, boğuluyoruz. Ölçümler sirkülâsyona sahip bir alanda, merkezden uzak bir yerde yapıldığından, kurulduğu günden beri kirliliğin en yoğun olduğu zamanlarda da bu cihaz arızaya geçip sonuç vermediğinden gerçek değerleri ortaya koyamamaktadır.

Diğer yandan yapılan ölçümler, sistemin kurulduğu günden beri kirliliğin zirve yaptığı her günün 17, 18, 19 ve 20:00 saatlerinde değerleri göstermemesi, arızaya geçmesi oldukça manidardır. Kirliliğin bilinçli olarak gizlendiği konusunda hiç şüphemiz yoktur. Bu arıza www.havaizleme@gov.tr adresinden online olarak yayınlandığından takip edilmesi durumunda açıkça görülecektir.

Bizler, özellikle sabah erken saatler ve akşam saat 16:00 ya doğru başlayıp gecenin geç saatlerine kadar çok kötü bir kirliliğe maruz kalıyor, evden dışarı çıkamıyor, çıkmak zorunda kalanlarımızda nefes alamıyor boğuluyoruz. Sürekli kül yağıyor. Görüş mesafesini bile düşüren bu kirlilik, hayatı olumsuz yönde etkilemekte, insanlar sokaklara çıkamamaktadır. Ağır sağlık sorunları yaşanmakta, ölümle sonuçlanan çeşitli hastalıklara maruz kalınmaktadır. Çocuklarımız da ciddi hastalık tehlikesiyle karşı karşıya bulunmaktadırlar. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Elbistan Devlet Hastanesinden alınan hastalık verileri de bu vahim durumu gözler önüne sermektedir. Bu hastalıklar genel olarak Kanser, Kalp hastalıkları, Astım ve Bronşit ile Akciğer hastalıklarından oluşmaktadır. Cumhuriyet Mahallesi Malatya Caddesi Eski Meteoroloji binasına monte edilen Hava Kalitesi Ölçüm Cihazı ölümcül hava kirliliğini 3. derece hassas olarak tespit etmektedir. Cihazın kurulu olduğu alan hava sirkülâsyonunun bulunduğu alan olup daha kötüsü kirliliğin en hassas olduğu zamanlarda sebebi merak edilen, bilinmeyen bir şekilde arızalanmakta, doğru sonuç vatandaştan gizlenmektedir.

Öldürücü hava kirliliğinin önlenmesiyle ilgili yasa ve yaptırım mevcut olmasına rağmen uygulamada bunun önlenmesiyle ilgili fiili uygulamalar yapılmamaktadır. Konuyla ilgili görevliler görev ihmalden dolayı suç işlemektedir. Çevre uygulamalarına etkinlik kazandırmak için başta mahalli idareler olmak üzere, sürekli bir eğitim programı uygulamak, bu amaçla yapılan eğitim faaliyetlerini izlemek, desteklemek, yönlendirmek, çevre bilincini geliştirmek ve çevre problemleri konusunda kamuoyu araştırmaları yapılmalıdır.  

Görev yapmayan Kahramanmaraş Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Elbistan Belediye Başkanlığı Anayasa ile de güvence altına alınan yaşam hakkı başta olmak üzere diğer haklarımızı ihlal etmekte, bizleri adeta ölüme terk etmektedir. Anayasamızın 17. maddesinde; “Herkes, yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir.” hükmü ile 56. maddesinde; ”Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir” denilmektedir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Elbistan Belediye Başkanlığı’nın görev ihmali yüzünden Anayasal haklarımız ihlal etmektedir.”

Elbistan Temiz 2 Elbistan Temiz 3

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İyi ki Varsın Cumhuriyet İyi ki Varsın Cumhuriyet

Cumhuriyet’in Kuruluşunun 95. Gurur Yıldönümü Elbistan İlçesinde Coşkuyla Kutlandı Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95. gurur yılı a...

“Elbistan Yaşanmaz Hale Gelir” “Elbistan Yaşanmaz Hale Gelir”

Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu Kurulması Düşünülen Termik Santraller Hakkında Bölge Halkından Destek İstedi ve Uyardı : “Elbistan Ya...

Ülkücü Şehitler Anıldı Ülkücü Şehitler Anıldı

Elbistan Ülkü Ocakları, her yıl geleneksel olarak organize ettiği “Ülkücü Şehitleri Anma Günü” için kapsamlı bir programı yoğun katılım...

Hep Böyle ES: 1-0 Hep Böyle ES: 1-0

Bölgesel Amatör Lig (BAL) 3. Grupta mücadele eden Elbistan Spor, kendi saha ve seyircisi önünde oynadığı maçta, konuk ettiği Sakıcı İnş...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Necip Fazıl Kısakürek İlkokulundan Türkiye Birincisi Necip Fazıl Kısakürek İlk...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Necip Fazıl Kısakürek Okulu ...

Korkunç Kazada Mucize Kurtuluş Korkunç Kazada Mucize Kur...

Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesinda Adnan Menderes Bul...

FAİZ BULAŞICI HASTALIK HALİNİ ALDI.  FAİZ BULAŞICI HASTALIK HA...

Müslümanlar bilerek haram işlemez, işlenmesine müsaade etmez...

Madde bağımlığı Konusunda Dikkat Edilecek Konular Madde bağımlığı Konusunda...

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi (KİÜ) tarafından, “Uyuşt...

İl MEM ve HEFİAD arasında protokol imzalandı İl MEM ve HEFİAD arasında...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Helal Finans Araş...

Yahya Kemal Yeşilay’da da Bir”inci” Yahya Kemal Yeşilay’da da...

Öğrencilerin bağımlılık konularına duyarlılığını arttırmak, ...

Kervan Pastaneleri Turgut Pekel İHO’ okul tanıtımı yaptı Kervan Pastaneleri Turgut...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinde bulunan Kervan Turgut Pek...

ADI GÜZEL KENDİ GÜZEL ADI GÜZEL KENDİ GÜZEL

Kur’an-ı Kerim de, methetti Allah Adı güzel, kendi güzel Muh...

Enver Gökşen den okul ziyaretleri Enver Gökşen den okul ziy...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürü Enver Gökş...

Baba Duası Baba Duası

Babalar günüde geride kaldı. Geçtiğimiz Pazar günü babaların...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ