Maraşta Haber
Maraşta Haber

Ünal Ateş’ten 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Kahramanmaraş Onikişubat CHP İlçe Başkanı Ünal ateş 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜN 103. YILI KUTLU OLSUN! Dünya Emekçi kadınlar günü bugün. Tarih boyunca horlanan dövülen öldürülen ezilen, hatta şairin dediği gibi soframızdaki yeri öküzümüzden sonra gelen kadınlarımızın günü. Oysa ayaklarının altına cennet serilen analarımız onlar […]

Ünal Ateş’ten 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

07 Mart 2016 - 23:49A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Onikişubat CHP İlçe Başkanı Ünal ateş 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜN 103. YILI KUTLU OLSUN!

Dünya Emekçi kadınlar günü bugün. Tarih boyunca horlanan dövülen öldürülen ezilen, hatta şairin dediği gibi soframızdaki yeri öküzümüzden sonra gelen kadınlarımızın günü. Oysa ayaklarının altına cennet serilen analarımız onlar dağlara kaçırıp uğruna hapis yattığımız yârimiz onlar.

İşte 8 Mart 1857 yılında Amerikalı dokuma işçisi kadınlar, eşit işe eşit ücret ve sekiz saatlik iş günü taleplerinin bedelini canları ile ödediler. 1910 yılında Kopenhag’da Avrupa da oy hakkı mücadelesi için güç birliği yapmak amacı ile toplanmış olan sosyalist kadınlar kongresi aldığı  kararla 8 Mart’ı Amerikalı dokuma işçisi kadınların anısına ‘ Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ olarak ilan etti. Âmâ 106 yıl geçmiş ama ne dünya da nede ülkemizde çok da bir şeyler değişmemiş. Yıl 2016 Suudi Arabistan’da bir konferans KADINLAR İNSAN MIDIR? Ve hedefi daha demokratik daha uygar bir ülke olan Türkiye’nin müttefik olduğu ülke Suudi Arabistan. İşte bu olanlar bizi ülkemizi adına kaygılandırıyor. Ortadoğu başta olmak üzere kendi sınırlarımızda ve yakın komşularımızda süren  çatışma ve savaşlarda hergün onlarca kadın ölüyor, binlercesi başta evlat acısı olmak üzere her türü acı ve şiddetle kavruluyor. Onlarcası hergün daha iyi bir yaşam için çıktıkları yolda ya azgın sularda can veriyor ya da tecavüze, şiddete, işkenceye maruz kalıyor.

Ve yine dünya da erkeklere oranla %25-50 oranında daha düşük ücretle çalışan ve her 3 kadından biri şiddette, her 5 kadından biri tecavüze maruz kalıyor. Üstelik bu şiddet ve tecavüz vakalarının %50’sinden fazlası, kadınlarımızın ya ayrıldıkları eşleri ya da hala evli olmak zorunda kaldıkları eşleri tarafından gerçekleştiriliyor. Çocuk yaşta denebilecek kadınlarımızın, genç kızlarımızın ise, bu şiddete maruz kalma oranı %7. Yani eğitim seviyesi ne olursa olsun; her 10 aileden birinde şiddet vakası görülürken, her 100 çocuktan 4 de tacize ve şiddete maruz kalıyor. Ülkemizde 4+4+4 eğitim sisteminin getirilmesiyle çocuk gelin sayısının artmasında toplumun büyük bir endişesi bulunmakta ve bu sistemin dezavantajlarının büyük olacağı da vurgulanmaktadır. 21 yüzyılda kadınların hala en yakınları tarafından öldürüldüğü, kız çocuklarının okula gidemediği, çocuk gelin ve çocuk annelerin bulunduğu, insan Hakları Bildirgesi’nin ilk maddesi olan Yaşama Hakkını bile kullanamayan kadınların olduğu bir dünyada yaşamaktan dolayı utanç duymaktadırlar.

Birleşmiş Milletler Kadına Yönelik her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması sözleşmesi(CEDAW) ülkemiz tarafından imzalanmış olmasına rağmen, ne yazık ki yasal düzenlemeler; töre cinayetleri, kız çocuklarının okutulmaması, iş yaşamında kadın istihdamının engellenmesine neden olan düşünce ve önyargıların önüne geçememektedir. Üniversitelere öğrenci alırken kadın erkek ayrımı yapılmazken, bugün özel sektör başta olmak üzere personel alım ilanlarına da yansıyan cinsiyet ayrımcılığı da oldukça düşündürücüdür.

Ülke nüfusunun %50 sini oluşturan kadınların evde oturmasının beklenmesi nüfusun %50 sinin atıl bırakılarak hiçe sayılması demektir. Kadınların ekonomik özgürlüklerini kazanamadıkları toplumda, kadınların kendi kararlarını kendilerinin aldıklarından bahsedemeyiz. Demokrasinin olduğu yerde kadın erkek ayrımı yapılmadan herkesin kendi ekonomik özgürlüğünü kazanma imkânı vardır.

Kadına yönelik her türlü tacizin giderek arttığı ve bunun hak olarak görülmeye başlandığı günümüz şartlarında kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olduğu, kadınların çalışma alanlarında cinsel kimlikleriyle değil, çalışma disipliniyle, bilgi, tecrübe ve üretken fikirleriyle sorgulanmak ve değerlendirilmek istediklerini söylemekteler.

Oysa ülkemizde ve diğer bazı ülkelerde  kendine” bilim adamı “yada “din alimi” dedirten birtakım soytarılar 9 yaşındaki kızların evlendirilebileceğini kadına şiddetin haklı bir uygulama olduğunu, kişinin kendi öz kızına şehvet duymasının olabilecek bir durum olduğunu söyleyebilecek kadar aşağılık bir davranış ve tutum içine girmişlerdir.

Başta bir insan olarak, herkesin ve daha çok kadının, insana yaraşır iş koşullarında ve insanca yaşamaya yeterli ücretlerle çalışabilecekleri; temel insan haklarının, çalışma hakkının, sağlık, eğitim ve sosyal güvenlik haklarının güvenceye alındığı öldürülmeden, şiddete uğramadan ,taciz edilmeden ve kadın kimliğiyle değil Yüce Yaradanın yarattığı en değerli varlık insan olarak görüldüğü bir  dünyaya kavuşmalarını diliyor; 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ’NÜ KUTLUYORUZ.

Ünal ATEŞ

CHP ONİKİŞUBAT İLÇE BŞK:

 

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni

Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından yapılan 2. Kazanım Değerlendirme Sınavında (KDS)  en çok katılım ve başarı göst...

Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin Mutlu Günü Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin M...

Hanife ve Kenan Sivik ailesinin güzel ve hanımefendi, eğitimci kızları Sevim Sivik – Zeliha ve Ökkeş Binici ailesinin yakışıklı ve beye...

Okkeş Gümüşer Ortaokulu Öğretmenlerinden Örnek davranış Okkeş Gümüşer Ortaokulu Öğretmenlerinden...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Okkaş Gümüşer Ortaokulunda görevli 70 Öğretmen ve idareciler tarafından örnek bir davranış sergilenerek...

Ashab-ı Kehf Portalı Yayına Başladı. Ashab-ı Kehf Portalı Yayına Başladı....

İçerisinde Osmanlı Padişahlarının Ashab-ı Kehf Külliyesine gönderdiği Fermanlar, Orijinal El Yazması Eserler,Ashab-ı Kehf üzerine kelem...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“Bir Tatlı Huzur” adlı projenin ikinci etkinliği Süreyya Güneş Anaokulunda yapıldı. “Bir Tatlı Huzur...

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Po...

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri balık pazarında Mesleki ve Teknik Anadolu...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Mükrime Hatun Mesleki ve Tek...

Cahit Zarifoğlu İlkokulunda “Şehit Adem Karabörk” kütüphanesinin açılışı yapıldı. Cahit Zarifoğlu İlkokulun...

Kahramanmaraş Onikişubat Cahit Zarifoğlu İlkokulunda yeniden...

ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni ÖDM Tarafından 2. KDS Ödü...

Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından yapı...

Aziz Sancar Anadolu Lisesinde Müzik Atölyesi Açılışı Yapıldı Aziz Sancar Anadolu Lises...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Aziz Sancar Anadolu Lisesind...

Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin Mutlu Günü Sevim (Sivik) Binici ve E...

Hanife ve Kenan Sivik ailesinin güzel ve hanımefendi, eğitim...

İbrahim Gülsu, Eğitimin Çınarlarını Buluşturdu İbrahim Gülsu, Eğitimin Ç...

Kahramanmaraş Final Eğitim Kurumları Genel Müdürü İbrahim Gü...

‘engel-SİZ misiniz’ adlı AB Gençlik projesi, sona erdi ‘engel-SİZ misiniz’ adlı ...

Toroslar gençlik grubunun Av. Tuğçe BAŞKAN ŞENTÜRK liderliği...

7’DE 7 KİLİS 7’DE 7 KİLİS

Yaprakların sararmaya başladığı ve dallarından koparak rüzgâ...

Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğretmenler Günü’nü coşkuyla kutladı. Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğre...

Kahramanmaraş Onikişubat Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaoku...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ