Maraşta Haber
Maraşta Haber

Türk Şiirinin Beyaz Kartalı Program Ve Panelle Anıldı

Türk şiirinin Beyaz Kartalı, Dede Korkut’u unvanlarıyla tanınan ünlü şair Bahaettin Karakoç, vefatının dördüncü yılında memleketi Kahramanmaraş’ta düzenlenen program ve panelle anıldı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Kahramanmaraş Uluslararası 8. Kitap ve Kültür Fuarı etkinlikleri kapsamında Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde düzenlenen program ve panele şehrin ileri gelen şair yazarları ve çok sayıda dinleyici katıldı. Program eğitimci […]

Türk Şiirinin Beyaz Kartalı Program Ve Panelle Anıldı

18 Ekim 2022 - 13:54A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Türk şiirinin Beyaz Kartalı, Dede Korkut’u unvanlarıyla tanınan ünlü şair Bahaettin Karakoç, vefatının dördüncü yılında memleketi Kahramanmaraş’ta düzenlenen program ve panelle anıldı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Kahramanmaraş Uluslararası 8. Kitap ve Kültür Fuarı etkinlikleri kapsamında Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde düzenlenen program ve panele şehrin ileri gelen şair yazarları ve çok sayıda dinleyici katıldı.

Program eğitimci yazar Ramazan Avcı’nın hazırlayıp seslendirdiği Bahaettin Karakoç Biyografisi videosuyla başladı. Daha sonra şairin çok sevilen Ihlamurlar Çiçek Açtığı Zaman adlı şiiri yine Ramazan Avcı tarafından seslendirildi.

Daha sonra panele geçildi. Panele Dr. Mustafa Kök, şair-yazar Celalettin Kurt ve Ramazan Avcı panelist olarak yer aldı.

 

 

Panelin aynı zamanda moderatörlüğünü yapan eğitimci-yazar Ramazan Avcı, açış konuşmasında “Takvim 2018 yılının ekim ayının 16. Gününü gösteriyordu. Yine Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği 5. Kitap Fuarında Bahaettin Karakoç kitaplarla hasret gidermek, okurlarıyla buluşmak, onlara kitaplarını imzalamak için fuara gelmişti. Fakat bu tarihin okurlarla, kendini sevenlerle bir veda günü olduğunu yalnızca Allah biliyordu. Ve Ekimin 16’sını 17. ye bağlayan gecede büyük şairimiz rahmeti rahmana kavuşmuştu.

 

 

Aradan tam dört yıl geçti. Onun yokluğunu, her fırsatta onu yad ederek gidermeye çalıştık.

Bu vesileyle bu gün şairimizin vefatının yıl dönümünde anılmasına vesile olan Büyükşehir Belediyemize bu vefalı davranışlarından dolayı teşekkür ediyor, üstadı anmak için salonu teşrif eden siz değerli dostları saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Dolunay dergisinin kuruluşunda ve yayınında maddi ve manevi destekleri olan, Dolunay’ın yayın kurulunda yer alan, Bahaettin Karakoç ile tarihi çok eski zamana dayanan birliktelikleri olan akademisyen yazar Dr. Mustafa Kök, “Anadolu Dergiciliği ve Bahaettin Karakoç’un Dolunay’ı” adlı konuşmasında Dolunay dergisinin hangi şartlarda yayınlandığını ve Dolunay dergisi özelinde Bahaettin Karakoç’un mücadeleci kişiliğini anlattı. Kök, Dolunay dergisinin Anadolu’da bir meşale olduğunu vurguladı.

 

 

Dolunay Dergisi şairlerinden Celalettin Kurt, “Şiir Burcunda Bahaettin Karakoç” başlıklı konuşmasında Bahaettin Karakoç’un Türk şiirinin ulu çınarı olduğunu belirterek onun gelenekle gelecek arasında köprü kurduğunu belirtti.

Türk Şiirinin Beyaz Kartalı Bahaettin Karakoç adlı kitabı hazırlayan ve Bahaettin Karakoç tarafından “Bahaettin Karakoç araştırmacısı” olarak taltif edilen, Dolunay Şiir Şölenleri’nin sunucusu yazar Ramazan Avcı da konuşmasında şairin edebi kişiliğini anlattı.

Ramazan Avcı, “1960 sonrası Cumhuriyet Dönemi Türk şiirinde birbirini izleyen, birbirine tepki olarak doğup gelişen farklı şiir anlayışları ortaya çıkmıştır. Şiirlerinde Anadolu coğrafyasını, millî zevk, dil ve kültürünü, İslamî metaforları merkeze aldığı göz önünde bulundurulduğunda,  onun millî, manevi ve memleketçi bir şiir anlayışı içinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Karakoç, Anadolu Türkçesinden süzülmüş yaşayan, zengin bir Türkçeyle geleneğe yaslanarak geleceğin şiirini inşa etmeye çalışmıştır.” dedi.

Panelin sonunda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür, Spor ve Turizm Daire Başkanı Duran Doğan kısa bir değerlendirme konuşması yaptı. Doğan, Bahaettin Karakoç’a artık bütün Türkiye’nin sahip çıktığını, ülkenin dört bir tarafında hakkında etkinlikler düzenlendiğini belirterek panelin çok verimli geçtiğini ifade etti ve konuşmacılara teşekkür etti. Duran Doğan, Büyükşehir Belediyesi olarak Dolunay dergisinin üç cilt hâlinde tıpkıbasımını yaparak okurların istifadesine sunulacağı müjdesini verdi.

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hataylı Misafirler Mutfak Müzesi Ve Dulkadiroğlu Konağı’nı Ziyaret Etti Hataylı Misafirler Mutfak Müzesi Ve Dulk...

Bir dizi ziyaret için Kahramanmaraş’a gelen AK Parti Hatay Kadın Kolları üyeleri, Dulkadiroğlu Belediyesi Mutfak Müzesi ve Dulkadiroğlu...

Başkan Mahçiçek; En güzel EXPO’nun nasıl yapılacağını tüm dünyaya göstermeliyiz Başkan Mahçiçek; En güzel EXPO’nun nasıl...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkiye’nin dört bir yanından ulusal katılımcı olarak EXPO 2023’de yer alacak kurum ve kur...

Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Geliyor Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Gel...

MGM’nin paylaştığı son hava durumu tahminlerine göre, Bu akşam (30.01.2023 Pazartesi) saatlerinden sonra Doğu Akdeniz’de beklenen...

Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençlerle Buluştu Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençl...

Bir dizi ziyaret ve toplantı için Kahramanmaraş’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Dulkadiroğlu Heyecan Bahçesi’nde...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta Doğa Ve Fen Okulu Ziyaret Edildi Kahramanmaraş’ta Do...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman başkanlı...

Okullar Başlamadan Tatil Haberleri Geldi Okullar Başlamadan Tatil ...

Kahramanmaraş bölgesinden devam eden kar yağışı nedeniyle ya...

Ücretli Öğretmenler ‘Kadro’ İstiyor Ücretli Öğretmenler ‘Kadr...

Türkiye genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş’da da ücre...

İl Millî Eğitim Müdürü Kahraman,  Basını Bilgilendirdi İl Millî Eğitim Müdürü Ka...

2022 yılı faaliyet raporlarını açıklayan Kahramanmaraş İl Mi...

Hataylı Misafirler Mutfak Müzesi Ve Dulkadiroğlu Konağı’nı Ziyaret Etti Hataylı Misafirler Mutfak...

Bir dizi ziyaret için Kahramanmaraş’a gelen AK Parti Hatay K...

Başkan Mahçiçek; En güzel EXPO’nun nasıl yapılacağını tüm dünyaya göstermeliyiz Başkan Mahçiçek; En güzel...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkiye’nin dör...

ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ! ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ!

Rahmetli Barış Manço, ülkemizde 7’den 77’ye herkesin sevdiği...

Kahramanmaraş ÖDM’den SPSS Kullanım Kursu Kahramanmaraş ÖDM’d...

Kahramanmaraş Ölçme Değerlendirme Merkezinde öğretmenlerin i...

Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Geliyor Kahramanmaraş’a Şid...

MGM’nin paylaştığı son hava durumu tahminlerine göre, ...

284. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 284. Fasl-ı muhabbet Atış...

1 Gönlü kocamandır, sevgiyle bakar Kötü söz söylemez, gönlün...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ