Maraşta Haber
Maraşta Haber

Şair Bahaettin Karakoç’a İBB’den Saygı Etkinliği

Türk edebiyatının “Dede Korkut’u” ve “Beyaz Kartal’ı” olarak bilinen 85 yaşındaki ünlü şair Bahaettin Karakoç için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, Bir Nesli Yoğuranlar etkinliği kapsamında saygı gecesi düzenledi. Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde ki program Karakoç’un hayatından kesitleri konu edinen film gösterisiyle başladı.  , İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen‘in de hazır […]

Şair Bahaettin Karakoç’a İBB’den Saygı Etkinliği

16 Mayıs 2015 - 16:09A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Türk edebiyatının “Dede Korkut’u” ve “Beyaz Kartal’ı” olarak bilinen 85 yaşındaki ünlü şair Bahaettin Karakoç için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, Bir Nesli Yoğuranlar etkinliği kapsamında saygı gecesi düzenledi.

Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde ki program Karakoç’un hayatından kesitleri konu edinen film gösterisiyle başladı.  , İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen‘in de hazır bulunduğu saygı gecesinde birbirinden kıymetli akademisyenlerden Prof. Dr. Muhammed Nur Doğan‘ın başkanlığında, şair yazar Metin Önal Mengüşoğlu, Prof. Dr. Yakup Çelik, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Aytaç Dinç Yıldırım, yazar Tacettin Şimşek, Beyhan Kanter ve Bahtiyar Aslan, Ramazan Avcı, Yasin Mortaş, Karakoç’un şiiri  anlatılar, şiirini okudular. 

 Programın sonunda da Bahaettin Karakoç kürsüye gelerek hazirunu selamlayıp”Senin için yazdım bu şiiri” isimli şiirini okudu.

“Özüm Allah, muhatabım sizlersiniz. Muhatabım sadece burası değil, bütün İstanbul, hatta İstanbul değil, bütün dünyadır. Allah’a şükrediyorum” diyen Karakoç ” Dünyaya çok gelmedik, tek tek geldik. Giderken de tek gideceğiz. Bunun için hiçbir şeyi niye çok, niye az diyerek hiçbir terazide tartmıyorum. Programa gelen her biriniz benim için ikramsınız. Her birinize sevgi, her birinize saygı duyuyorum” dedi.

Programın sonunda katılımcılara, Bahaettin Karakoç’un son eseri “Sabah Esintileri” adlı kitabı hediye edildi.

 

Bahaettin Karakoç Kimdir ?

Şair bir ailenin ferdi olan Bahaettin KARAKOÇ, 05.03.1930 yılında Kahramanmaraş’ın Ekinözü ilçesinde doğdu. İlköğrenimini doğduğu köyde yaptı. Adana-Düziçi Köy Enstitüsünde başladığı ortaöğrenimini Ankara-Hasanoğlan Köy Enstitüsünde tamamladı (1949). Kahramanmaraş’taki sağlık kuruluşlarında sağlık memuru olarak (1949-1982) çalıştıktan sonra emekli oldu.

İlk şiiri 1942 yılında “Yurt” gazetesinde yayımlandı. 1960’lara kadar yazıp çeşitli dergilerde yayınlattığı şiirlerinin hiç birisini kitabına almadı. Genel yargıya göre “önceleri halk şiirine daha yakın olan şiir anlayışını son dönemlerinde modern tarzla birleştirip kendine özgü yeni bir çizgi ortaya koymayı başardı”

Askerliğini yedek subay olarak İstanbul 3. Bağımsız Korugan Taburu’nda yapan şair 1983’de KASD (Kayseri Sanatçılar Derneği) tarafından yılın şairi seçildi. 1986 yılında “Bir Çift Beyaz Kartal” adlı kitabıyla şiir dalında Türkiye Yazarlar Birliği ödülünü aldı.

1986 yılında çıkarmaya başladığı Dolunay Sanat ve Edebiyat Dergisi ve Dolunay Şiir Şölenleri’yle şiiri ayağa kaldırmaya soyundu ve vermek istediği mesaj Türkiye geneline yayıldı. Kurmuş olduğu “Dolunay Yayınlan” ile de yazarlık ve şairlik damarı olan gençleri edebiyat dünyasına kazandırmayı amaçladı. 1989 yılında Kültür Bakanlığının tercihiyle Türkiye’yi temsilen Strugua Uluslararası Şiir Akşamları Festivali’ne katıldı.

1991 yılında Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen münacaat yarışmasında “Beyaz Dilekçe” isimli şiiri ile birincilik kazandı.1993 yılında  “Türkçenin Uluslararası 2. Şiir Şöleni ) için gittiği Kazakistan’ın başkalası Almaatı’da  “Büyük Abay” ödülüyle ödüllendirildi. Bahaettin Karakoç’un birçok şiiri değişik formlarda bestelenmiştir. 2014 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ), Türk Edebiyatında “Dede Korkut” ve “Beyaz Kartal” olarak anılan Şair Bahaettin Karakoç’a fahri doktora unvanı verdi.

Eserleri: Mevsimler ve ötesi (1962), Seyran (1973), Zaman Bir Beyaz Türküdür (1974), Sevgi Turnaları (1975), Ay Şafağı Çok Çiçek (1983), Kar Sesi (1983), İlkyazda 1984), Bir Çift Beyaz Kartal (1986). Menzil (1991), Uzaklara Türkü (1991), Güneşe Uçmak İstiyorum (1993), Şiir Burcunda Çocuk (Antoloji-Hüseyin özbay ve Mustafa Tatçı ile birlikte 1993), Beyaz Dilekçe (1995), Güneşten Öte (1995), Dolunay Şiir Güldestesi (1996), Leyi ü NeharAşk( 1997), Aşk Mektupları (1999), Ihlamurlar Çiçek Açtığı Zaman Ay Işığında Serenatlar (2001), Ben Senin Yusuf un Olmuşum (2006), Sürgün Vezirin Aşk Neşideleri (2004) , Gündemde Yine Aşk Var (2008) ,Seyran (2012), Sabah Esintileri (2015)

bk 12341 bk

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo et...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği düzenlendi. Etkinliğe İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver GÖKŞEN ile Şube...

Kahramanmaraş’ta izleme ve değerlendirme sınavı yapıldı Kahramanmaraş’ta izleme ve değerle...

Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan 7, 8, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik uygulanan ortak değerlen...

İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET

İyi Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel ve İl Başkan Yardımcıları, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Kahraman...

Geleceğin Şef Adayları Kahramanmaraş Mutfak Kültürünü Yakından Öğrenecek Geleceğin Şef Adayları Kahramanmaraş Mut...

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi ve Alpedo Kervan Lezzet Grubu arasında, gastronomi ve turizm alanlarında işbirliğine gidilmesi amac...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Şair Tahir Görenli’ye Azerbaycan’dan Ödül Şair Tahir Görenli’...

Afşinli Şair Tahir Görenli Karabağ’ın sembolü Sarı Bülbül Ma...

Türkiye İkincisi Yaşar Gölcü İlkokulundan Çıktı Türkiye İkincisi Yaşar Gö...

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın İlkokul çağındaki ö...

Şair Mehmet Aksu Üniversite Onur Köşesinde Şair Mehmet Aksu Üniversi...

Şair Mehmet Aksu’nun yeni çıkan Açık Kapı (Deneme), Dolunayd...

“Benim Oyun Sandığım” Kar, Kış Dinlemiyor “Benim Oyun Sandığım” Kar...

Bir gün kapınız çalınıyor. Bilmediğiniz kişiler içi kitap,de...

Kahraman, Eğitimde 1. Yarıyılı Değerlendirdi Kahraman, Eğitimde 1. Yar...

İL MÜDÜRÜ KAHRAMAN: “312 BİN ÖĞRENCİMİZ KARNE ALACAK.&...

ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLERİ ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLER...

Şeytanın en büyük tuzağı, çirkin şeylerin paketini güzel yap...

YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1 YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1...

Yüreği her daim aşkla kavrulan gönlü güzel insanlara selam o...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECL...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI KARAR NO : 04 KARAR TARİH...

Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulun...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etk...

Valilikten çok önemli duyuru Valilikten çok önemli duy...

Kahramanmaraş valiliği yaptığı duyuruda; “Mevcut hava ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ