Maraşta Haber
Maraşta Haber

Malatya’da Öğrenme Şenliği Başladı

Malatya Valiliği Milli Eğitim Müdürlüğü, Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile Battalgazi, Yeşilyurt Halk Eğitimi Merkezleri işbirliğinde 4 gün sürecek “Öğrenme Şenliği” etkinliği, açılış töreniyle başladı. Ekim ayı içerisinde Kahramanmaraş’ta da açılacak olan “Öğrenme Şenliği” nedeniyle bu etkinliğe Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçe Şube Müdürü Mehmet ispir, Onikişubat İlçesi Suzan ve Abdulhakim Bilgili […]

Malatya’da Öğrenme Şenliği Başladı

25 Eylül 2014 - 22:36A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Malatya Valiliği Milli Eğitim Müdürlüğü, Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile Battalgazi, Yeşilyurt Halk Eğitimi Merkezleri işbirliğinde 4 gün sürecek “Öğrenme Şenliği” etkinliği, açılış töreniyle başladı.

Ekim ayı içerisinde Kahramanmaraş’ta da açılacak olan “Öğrenme Şenliği” nedeniyle bu etkinliğe Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçe Şube Müdürü Mehmet ispir, Onikişubat İlçesi Suzan ve Abdulhakim Bilgili Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Selahattin Kılıçkıran, Dulkadiroğlu İlçesi Kahramanmaraş Halk Eğitimi Müdürü Durdu Mehmet Doğan ve Bilim Sanat Merkezi Müdürü Ramazan Avcı katılarak araştırma ve inceleme çalışmaları gerçekleştirdiler.

 Malatya Polisevi karşısında bulunan Yeşilyurt Halk Eğitimi Merkezi önünde düzenlenen açılış törenine Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Daire Başkanı Uğur Ergin, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İhsan Gençay, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve Müdür Vekili Hüseyin Söylemez ile şube müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Açılış töreninde, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından folklor gösterisi sunuldu.

“Değerli Katılımcılar

Öğrenme şenliği kutlamaları vesilesiyle Malatya’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bildiğiniz gibi Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü olarak öğrenme şenlikleri uygulamasını pilot olarak geçtiğimiz yıl başlattık. Gerçekleştirdiğimiz” çalışmalarda vatandaşlarımızı öğrenme fırsatları konusunda bilgilendirecek ve öğrenme isteği uyandıracak organizasyonlara ülkemizde ihtiyaç duyulduğunu belirledik. Bu nedenle öğrenme şenliklerini önümüzdeki yıllarda ülke genelinde daha da yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.” Diyerek bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Daire Başkanı Uğur Ergin, daha sonra sözlerine şöyle devam etti.

 “Ülkemizde hayat boyu öğrenmeye katılım oranı maalesef oldukça düşük olarak görülmektedir. Yüksek hedefleri olan ülkemiz, hayat boyu öğrenme kültürünü geliştirmek zorundadır. Hayat boyu öğrenmenin önündeki engelleri kaldırmak için yeni yollar aranmalı, öğrenmeye ve hayat boyu öğrenmeye karşı tutumların değişmesi sağlanmalıdır. Farklı hayat boyu öğrenme kurum ve örgütleri koordine edilmeli, mevcut koşulların değeri maksimize edilmeli, farklı kurumlar ve sektörlerle ortaklık ve işbirliği oluşturulmalıdır.

 Hızla değişen toplumlarda hayat boyu öğrenme sosyal içerme ve işgücü piyasasına dâhil olabilme açısından çok önemlidir. Temel becerilere sahip olmak ve okuryazar olmak, iyi bir iş bulmak için yeterli değildir. Günümüzün esnek ve güvencesiz işgücü piyasasında ‘istihdam edilebilir7 konumda kalabilmek için eğitim ve öğretime sürekli ihtiyaç vardır. İşte bu noktada “öğrenme Şenlikleri” ihtiyaca cevap veren ve hayat boyu öğrenme alışkanlığı kazanımı destekleyen uygulamalar olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Dünyada “Learning Festival” adı altında yıllardır uygulanan öğrenme şenliklerini 2013 yılında Eskişehir, Bursa ve Kocaeli illerinde, bu yıl da Mayıs ve Haziran aylarında Kayseri, Artvin, Afyon, Bursa ve Kocaeli illerinde gerçekleştirdik. Öğrenme Şenlikleri uygulamasının ilgi çektiğini, özellikle hayat boyu öğrenme kavramının vurgulanması ve benimsenmesi açısından ses getirdiğini gördük.

 Öğrenme şenliklerini diğer öğrenme faaliyetlerinden ayıran en önemli özellik, öğrenme süreçlerine aktif olarak katılım olanağı sunmasıdır. Bireysel gelişime yönelik merak ve istek uyandırma özelliği ile de yürütülen diğer hayat boyu öğrenme faaliyetlerinden daha etkili olmaktadır. Bizler Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü olarak öğrenme şenlikleri ile öğrenmenin aslında ne kadar ilgi çekici ve eğlenceli olduğunu vurgulamak ve öğrenmenin hayat boyu devam eden bir süreç olduğu konusunda kamuoyunda farkındalık oluşturmak istiyoruz.

Öğrenme şenliklerinin bir diğer önemli boyutu, ortak çalışma kültürünün güçlendirilmesine ve eğitim faaliyetlerinin daha fazla tanıtılmasına katkı sağlamasıdır. Kamu, yerel yönetim, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve firmalar arasında iş birliği ve koordinasyonun artırılmasına, ortaklar arasında işbirliği yolu ile yeni bakış açışı ve deneyimler kazanılmasına yardımcı olmakta, öğrenmeyi eğlenceli hale getirerek toplumun motive edilmesine katkı sağlamaktadır. Mümkün olduğu kadar çok sayıda kurum ve kuruluşun şenliğe aktif katılımı daha fazla sayıda ve çeşitlilikte faaliyet yapılmasını, etkinliklere katılımın daha fazla olmasını mümkün kılmaktadır.

Bu yıl öğrenme şenliklerini sizlerden gelen talepler doğrultusunda gerçekleştiriyoruz. Mutlulukla ifade etmek isterim ki bu anlamda illerimizden yoğun talep aldık. İllerimizin bu şenlikleri gerçekleştirmek üzere ne kadar istekli olduğunu gördük. İstatistiklere baktığımızda Malatya ilimiz hayat boyu öğrenmeye katılım oranı olarak 4.5 ortalama ile Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerimiz ile birlikte Türkiye ortalamasının bir hayli üzerinde ancak inşallah hep birlikte bu oranı daha da yukarılara taşıyacağız. Sözlerime son verirken şenliklerin düzenlenmesinde emeği geçen herkese Genel Müdürlüğümüz adına teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.” dedi

 Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İhsan Gençay, yaptığı konuşmada “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır’ın talimatları ile Öğrenme Şenliği için hazırlıklarımızı yaptık. AVM’de MABESEM atölyelerimizin eserlerinin yer aldığı sergimizi açtık. Kernek Meydanı’nda ise semt konaklarımızdaki mefruşat, el sanatları, resim gibi kurslarımızın ürünleri sergileniyor. Yine Kernek Meydanı’nda Seyyah Sinema ve Tiyatro TIR’ı ile tiyatro gösterisi ve müzik dinletisi gerçekleştireceğiz. 4 yıl önce başlattığımız ve kısa adını ‘MABESEM’ olarak verdiğimiz Sanat ve Eğitim Merkezlerimizde vatandaşlarımızın istifadesine sunduğumuz sanat kurslarımızı daha geniş bir alana alacağız. Sanat Sokağı ve hemen yanıbaşındaki Sanat Galerimizin hizmete girmesiyle sanat kurslarımız daha çok ivme kazanacaktır. Ayrıca kent müzesi, çocuk müzesi ve çocuk spor merkezi kurulumu çalışmalarımızın devam ettiğini müjdeleyebiliriz” dedi.

 İl Milli Eğitim Müdür Vekili Hüseyin Söylemez ise öğrenme şenliğinin önemine dikkat çekerek, “Öğrenen bireyler, öğrenen toplum ve öğrenen Türkiye’ye doğru bir dönüşümü gerçekleştirmek vizyonundan hareketle başlatılan öğrenme şenlikleri ile öğrenmenin faydalarının topluma anlatılmasının yanı sıra kişilerin yaparak, yaşayarak öğrenebilecekleri faaliyetlere katılımlarının sağlanması; öğrenmenin ne kadar ilgi çekici ve eğlenceli olduğunun gösterilmesi ve öğrenmenin hayat boyu devam eden bir süreç olduğu konularında kamuoyunda bir farkındalık hedeflenmektedir.

Ülkemizde hayat boyu öğrenmeye katılım oranı AB ülkelerine kıyasla düşüktür. Yüksek hedefleri olan Türkiye hayat boyu öğrenme kültürünü geliştirmek zorundadır. Hayat boyu öğrenmenin önündeki engelleri kaldırmak, hayat boyu öğrenmeye karşı tutumların değişmesi açısından önemlidir.

Öğrenme şenliği, düzenlendiği şehrin entelektüel seviyesini yükselten ve şehrin çeşitli gruplar nezninde cazibe merkezi haline getiren bir faaliyettir” şeklinde konuştu.

 Yapılan konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek sergi alanı gezildi çalışmalar yerinde gözlendi bilgi ve öğrenim gerçekleştirildi.

Protokol üyeleri daha sonra, Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Eğitim Merkezleri’nde (MABESEM) üretilen el emeği eserlerin yer aldığı AVM’deki sergiyi de gezdi.

Dört gün sürecek ,Öğrenme Şenliği kapsamında Yeşilyurt HEM, Battalgazi Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, AVM ve Kernek Meydanı olmak üzere 4 ayrı yerde açılan sergiler halkın beğenisine sunuluyor. Sergilerde, MABESEM ile Yeşilyurt ve Battalgazi Halk Eğitimi Merkezlerinin el sanatları, geleneksel Türk-İslam sanatları kurslarının performans çalışmaları yer alıyor.

STK’ların katkısı da alınan Öğrenme Şenliği’nde Meşale Derneği, bugün ve yarın saat 19.30’da Kanalboyu’ndaki Battalgazi Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonu’nda konferans programları düzenleyecek.

 Çeşitli okulların faaliyetleriyle katkı sunduğu Öğrenme Şenliği çerçevesinde ilk yardım eğitimi verilecek ve İl Sağlık Müdürlüğü bir konferans düzenleyecek. saat 19.00’da başlayacak konferans, Yeşilyurt Halk Eğitimi Merkezi’nin üst katında bulunan Ahi Evran Çok Amaçlı Salonu’nda gerçekleştirilecek.

 İl Emniyet Müdürlüğü, Cumartesi (27 Eylül) günü saat 16.30’da Kernek Meydanı’nda “Kanka Polis” sunumuyla şenlikte yer alacak. “Kanka Polis” sunumu Pazar günü de aynı yer ve saatte tekrarlanacak. Ayrıca, Pazar günü saat 13.00’da da Yeni Camii Meydanı’nda “Kanka Polis” sunumu yapılacak.

 Kernek Meydanı’nda 4 gün boyunca Seyyah Sinema ve Tiyatro TIR’ı sahnesinde; 17.30-18.30 saatleri arasında MABESEM Tiyatro gösterisi ile müzik dinletisi de gerçekleştirilecek.

IMG_3423 copy IMG_3454 copy IMG_3501 copy IMG_3502 copy IMG_3515 copy IMG_3523 copy IMG_3531 copy IMG_3538 copy IMG_3542 copy

IMG_3601 copy IMG_3614 copy IMG_3623 copy IMG_3631 copy IMG_3633 copy IMG_3639 copy IMG_3600 copyIMG_3648 copy IMG_3651 copy IMG_3656 copy IMG_3659 copy IMG_3671 copy IMG_3687 copy IMG_3692 copy IMG_3739 copy IMG_3749 copy

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Geliyor Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Gel...

MGM’nin paylaştığı son hava durumu tahminlerine göre, Bu akşam (30.01.2023 Pazartesi) saatlerinden sonra Doğu Akdeniz’de beklenen...

Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençlerle Buluştu Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençl...

Bir dizi ziyaret ve toplantı için Kahramanmaraş’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Dulkadiroğlu Heyecan Bahçesi’nde...

Emniyet Personeline Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Semineri Emniyet Personeline Aile İçi Ve Kadına Y...

Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi 2 “Emniyet Personeline Yönelik Bilgilendirme Çalışmaları” yapıldı. Toplum D...

Şeref Kazancı Güven Tazeledi Şeref Kazancı Güven Tazeledi

Kahramanmaraş Yeni Sanayi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifinde gerçekleştirilen seçimlerde sandıklardan Şeref Kazancı biri...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ! ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ!

Rahmetli Barış Manço, ülkemizde 7’den 77’ye herkesin sevdiği...

Kahramanmaraş ÖDM’den SPSS Kullanım Kursu Kahramanmaraş ÖDM’d...

Kahramanmaraş Ölçme Değerlendirme Merkezinde öğretmenlerin i...

Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Geliyor Kahramanmaraş’a Şid...

MGM’nin paylaştığı son hava durumu tahminlerine göre, ...

284. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 284. Fasl-ı muhabbet Atış...

1 Gönlü kocamandır, sevgiyle bakar Kötü söz söylemez, gönlün...

Piknik Alanlarındaki Tehlike Piknik Alanlarındaki Tehl...

Geçtiğimiz Cuma günü kahvaltı yaparken hanımefendi; “ Bey, b...

Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençlerle Buluştu Bakan Kirişci, Heyecan Ba...

Bir dizi ziyaret ve toplantı için Kahramanmaraş’a gelen Tarı...

Emniyet Personeline Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Semineri Emniyet Personeline Aile ...

Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi 2 R...

Şeref Kazancı Güven Tazeledi Şeref Kazancı Güven Tazel...

Kahramanmaraş Yeni Sanayi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet...

Prof. Dr. Perihan Öztürk: Türkiye’de 600 cüzzamlı hasta var Prof. Dr. Perihan Öztürk:...

KSÜ Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı...

YAŞLILARA SAYGI  YAŞLILARA SAYGI 

Bir ayet-i kerimede:  “Kime uzun ömür verirsek biz onun geli...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ