Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kutsal Nehir Ölümden Dönüyor!

Pınarbaşı Bataklık Olmuş Haberimiz Yok . Elbistan Belediye Başkan Vekili Ahmet Tıraş, Ceyhan Nehri’nin aylardır kaynamayan kaynağı(!) Pınarbaşı’nda başlatılan temizlik çalışmalarıyla ilgili olarak ilçedeki siyasi parti, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini, vatandaşları ve kamuoyunu bilgilendirdi. İlk çalışmalarla kaynama görülen gözde mil ve çamur temizliği devam ediyor. Elbistan Belediyesi’nin Ceyhan Nehri’nin kaynak noktası olan Pınarbaşı’nda başlattığı temizlik […]

Kutsal Nehir Ölümden Dönüyor!

28 Aralık 2018 - 12:27A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Pınarbaşı Bataklık Olmuş Haberimiz Yok . Elbistan Belediye Başkan Vekili Ahmet Tıraş, Ceyhan Nehri’nin aylardır kaynamayan kaynağı(!) Pınarbaşı’nda başlatılan temizlik çalışmalarıyla ilgili olarak ilçedeki siyasi parti, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini, vatandaşları ve kamuoyunu bilgilendirdi. İlk çalışmalarla kaynama görülen gözde mil ve çamur temizliği devam ediyor.

Elbistan Belediyesi’nin Ceyhan Nehri’nin kaynak noktası olan Pınarbaşı’nda başlattığı temizlik çalışmaları genişleyerek devam ediyor. Aylardır bir damla su kaynamayan Ceyhan Nehrinin kaynağı Pınarbaşı’nda yeniden kabarcıklar yeryüzüne çıkarken, gelinen hayati noktanın ciddiyeti gözler önüne serildi.

Gözlerden su kaynamasının oldukça fazla olduğu Ceyhan’ın tabanındaki mil tabakasını temizlemek için getirtilen duba adlı vakumlu makineye ek olarak iş makineleri de devreye alındı. DSİ ve Elbistan Belediyesi’ne ait iş makineleri, göl alanının fazla derinine girmeden yeni mesire alanı tarafında suların boşaltılması ile oluşan tonlarca çamur ve mil iş makineleri ile temizlemeye başladı.

“Elbistan Pınarbaşı bataklık olmuş haberimiz yok” ve “Kutsal Nehir ölümden döndü” yorumlarının yapıldığı bölgede çıkarılan on tonlarca mil ve çamur, suların yeryüzüne çıkması için adeta vesile oldu.

İş makinelerince gölet tabanından çıkarılan mil ve çamur, kamyonlara yüklendikten sonra uzak bölgelere taşınıyor. Elbistan Belediye Başkan Vekili Ahmet Tıraş da, çalışmalarda gelinen son nokta hakkında bilgi vermek, ilerleyen günlerdeki planlamaları anlatmak ve görüş alışverişinde bulunmak için ilçedeki siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi.

Toplantıya, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Av. Hasan Sungur, MHP Elbistan İlçe Başkanı Ramazan Kılıç, Saadet Partisi Elbistan İlçe Başkanı Sami Polat, belediye meclis üyeleri, çevre ve doğayla ilgili vakıf ve dernekler ile diğer sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Elbistan Belediye Başkan Vekili Ahmet Tıraş, Ceyhan’ı çiçek gibi yapacaklarını söyledi. Başkan Vekili Tıraş, şu bilgileri aktardı:

“Valimizle, DSİ ile Çevre ve Şehircilik Bölge Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmede, Pınarbaşı gölet alanındaki suyun acilen boşaltılması gerektiği sonucu ortaya çıktı. Gözbebeğimiz ve cennet nehri Ceyhan’ımızın, Elbistan’a yararlı değil de sudaki kirlilik nedeniyle zarar vereceği kanısına vardık. Bu sebeple, bent kapaklarını açtık. Mikroplu suyu tahliye ettik. Allah’a hamdolsun ki tekrar her taraftan su kaynamaya başladı. Saniyede 1 metreküp kaynıyor, 1 metreküp de tahliye ediliyor. Şuan nehrin gözünde kaynamayan yer kalmadı. Zamanla kaynama çoğalıyor.

İş makineleri, kaba temizliğinin yapılması için girdi. Kaba temizlikten sonra ince temizliğine başlayacağız. Sonradan yapılan eklentileri temizleyeceğiz. Mevcut tahta köprümüzün altını da kazdık. Oradan da su çıkmaya başladı. Bu çalışma için gecelerini gündüzlerine kattılar. 20 güne kadar temizliği bitireceğiz. Bir asma köprü yapacağız. Hastalık saçan değil de pırıl pırıl Ceyhan Nehri ortaya çıkacak. Karlar eriyene kadar Pınarbaşı’nı çiçek gibi yapıp teslim edeceğiz Elbistan’ımıza. Çevre düzenlemesi ve burayı daha güzel bir hale getirmek için 4 mimar ve çevre düzenlemeci arkadaşlarımıza bağımsız bir şekilde proje hazırlanıyor. Hangisinin uygulanacağına hep beraber karar vereceğiz. Ben yok biz varız. Sizlerin desteklerini bekliyorum. Bu çalışmalardan dolayı Fen İşleri Müdürümüz Cebrail Çatalbaş ve Hasan Göçer Bey’e emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Av. Hasan Sungur ise, “Burasının sit alanı gibi korunacağı, şehrin içinden geçen bir kanal değil de nehir haline dönüştürülmesi için büyük bir proje hazırlanacak. Elbistan’ımıza en uygun en sağlıklı, suya dokunacağımız şekilde bir proje hazırlandığını biliyoruz. İnşallah o da ilerleyen zamanlarda uygulanır ve gözbebeğimiz olan Ceyhan eski haline kavuşur” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Elbistan İlçe Başkanı Ramazan Kılıç da, “Ceyhan olmazsa Elbistan’ın başka şekilde anılması gündeme gelebilir. Ceyhan, Elbistan’la özdeşlemiş ve anlam kazanmıştır. Yıllardır bu yara kanıyordu. Bir neşter vurulması gerekti.  İncelediğimizde buradaki kaynamaları gözledik. Pınarbaşı’nın ahvali, vatandaşın feryadına dönüşmüştü. Burası hepimizin meselesi ve problemi. Bu yaraya neşter vurduğunuz için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Toplantıya katılan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de başlatılan temizlik çalışmalarını, Elbistan için umut verici bir gelişme olarak tanımladı. STK temsilcileri, süreçte üzerlerine düşen noktalarda ellerine gelen desteği vermeye hazır olduklarını ifade ettiler. Bilgilendirme toplantısının ardından katılımcılar, temizlik çalışmalarını inceledi.

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Akküncü, Göksun Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünü ziyaret etti. Akküncü, Göksun Halk Eğitimi Merkezi Müd...

06 Şubat Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Hayat Boyı Öğrenme Faaliyetlerini yerinde incelemek adına Kahramanmaraş İl Milli Eğitim ...

Mahçiçek; 46 metropol ilçe arasında Onikişubat’ımızı birinci sıraya taşıdık Mahçiçek; 46 metropol ilçe arasında Onik...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, 14 ve 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Seçimi’nde yüzde 78.83 oy oranıyla nüfusu...

‘Doğa Yürüyüşleri’ Kaldığı Yerden Devam Edecek ‘Doğa Yürüyüşleri’ Kaldığı Yerden Devam ...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Doğa Yürüyüşleri, deprem sonrası ilk kez doğaseverlerle buluşuyor. 4 Haziran Pazar günü gerçekl...

Kahramanmaraş’ta şebeke suyu içilebilinir mi? Kahramanmaraş’ta şebeke suyu içile...

Kahramanmaraş’ta yaşayan vatandaşlar, deprem sonrası oluşan arızlar nedeniyle içme suyunun içilip içlemeyeceğini merak ediyor. Konuyla ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
299. Fasl-ı muhabbet atışma dörtlükleri 299. Fasl-ı muhabbet atış...

Kimse avutamaz gözünü silen Belkide döverek sineni delen Ley...

Akküncü, Göksun Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünü ziyaret etti. Akküncü, Göksun Halk Eğit...

06 Şubat Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Hayat Boyı Öğ...

Kahramanmaraş’ta HBÖ Haftası Başladı Kahramanmaraş’ta HB...

Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri Tüm Türkiye de 1-7 M...

Mahçiçek; 46 metropol ilçe arasında Onikişubat’ımızı birinci sıraya taşıdık Mahçiçek; 46 metropol ilç...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, 14 ve 28 Mayıs’...

‘Doğa Yürüyüşleri’ Kaldığı Yerden Devam Edecek ‘Doğa Yürüyüşleri’ Kaldığ...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Doğa Yürüyüşleri, de...

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden LGS Öncesi Son Prova İl Milli Eğitim Müdürlüğü...

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Ölçme Değerlendir...

Kahramanmaraş’ta şebeke suyu içilebilinir mi? Kahramanmaraş’ta şe...

Kahramanmaraş’ta yaşayan vatandaşlar, deprem sonrası oluşan ...

298.Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 298.Fasl-ı muhabbet Atışm...

1 Resul’den almışlar o nasihatı. Üç kıta koşarken kim ...

İl Milli Eğitim Müdürlüğü YKS Deneme Sınavı Yaptı İl Milli Eğitim Müdürlüğü...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme ...

Mansur Yavaş: ‘Kahramanmaraşlılara gönülden hizmet etmeye  devam ediyoruz” Mansur Yavaş: ‘Kahr...

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ‘Kend...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ