Maraşta Haber
Maraşta Haber

KSÜ Hastanesinda Diyabet Günü Farkındalık Etkinliği

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla stant açılarak, diyabet ve şeker hastalığına karşı vatandaşlar bilgilendirildi.   Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabetin görülme sıklığı her geçen gün artıyor. Düzenli fiziksel aktivite, sağlıklı ve dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam ortamlarının teşvik edilmesi yoluyla hastalığa […]

KSÜ Hastanesinda Diyabet Günü Farkındalık Etkinliği

16 Kasım 2022 - 7:45A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla stant açılarak, diyabet ve şeker hastalığına karşı vatandaşlar bilgilendirildi.

 

Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabetin görülme sıklığı her geçen gün artıyor. Düzenli fiziksel aktivite, sağlıklı ve dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam ortamlarının teşvik edilmesi yoluyla hastalığa yakalanma riski büyük oranda önlenebiliyor.

 

Bu kapsamda diyabet hakkında farkındalığın arttırılması ve öneminin vurgulanması amacıyla KSÜ Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma hastalıkları bilim dalı ekibi ve eğitim koordinatörlüğü tarafından konferans salonu girişinde diyabet hastalığına dikkat çekmek amacıyla bilgilendirme standı kuruldu.

 

Standı ziyaret eden hastaların kan şekeri ölçümü yapıldı

Kan şekeri ölçümü yaptıran vatandaşlarla diyabet hastalığı konusunda bilgilerin de paylaşıldığı etkinlikte, (KSÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hafize Öksüz,(SUA) Hastanesi Başhekim Yardımcıları Prof. Dr. Metin Kılınç, Doç. Dr. Neslihan Kurtul, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı öğretim üyeleri, diyabet standına destek vermek ve farkındalığı artırmak üzere ziyarette bulunarak diyabet ölçümlerini ve risk analizlerini yaptırdılar.

 

Diyabet hastalığının önemi, hastalığı önleme ve tedavi yöntemleri hakkında hastalara ve hasta yakınlarına sağlıklı beslenmenin önemi anlatılarak etkinliğe katılan vatandaşlara doğal yiyecekler ve meyve ikramında bulunuldu.

 

Gün Boyu Devam eden etkinlikte yaklaşık 300 kişiye yapılan glukometre ile parmaktan şeker ölçümü sonucunda riskli bulunan hastalar takip için polikliniklere yönlendirildi.

 

Günün anlam ve önemi hakkında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kamile Gül, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında bilgilendirmede bulundu.

 

Prof. Dr. Kamile Gül, “Türkiye’de diyabetli sayısı her geçen gün artıyor”

 

“Diyabetes mellitus, yani şeker hastalığının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıklığı giderek artmaktadır. Ülkemizde erişkin nüfusun yaklaşık %40’nın diyabeti veya prediyabeti (gizli şeker) mevcut. Diyabetin bu kadar hızlı artışının en önemli nedeni sağlıksız beslenme, hareketsizlik ve obezitedir. Diyabet şeker yüksekliği ile birlikte çok sayıda komplikasyona da neden olmaktadır. Belirgin olarak kalp damar sistemini, gözü, böbrekleri ve sinir sistemini etkilemektedir. Kan şeker hedef değerler içinde seyrettiğinde ise bu komplikasyonlarla karşılaşma şansımız daha azdır.”

 

“Diyabet Bakımına Erişim, Yarını Korumak İçin Eğitim”

 

Uluslararası Diyabet Federasyonu 2021-2023 yılları Dünya Diyabet Günü temasını “Diyabet Bakımına/Tedavisine Erişim” olarak seçildiğinin bilgisini veren Prof. Dr. Kamile Gül, şunları kaydetti:

 

 “Sağlıklı beslenerek, hareketli bir yaşam tarzını benimseyerek ve obeziteden korunarak diyabet olma şansını da azaltmış oluyoruz. Çabuk acıkma, yemek sonrası halsizlik,  uyuklama, kilo alma, ayaklarda uyuşma, çok su içme ve çok idrara çıkma şikayeti olanlar ve özellikle ailede şeker hastalığı öyküsüs de varsa endokrinoloji polikliniklerimizden randevu alabilirler.”

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni

Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından yapılan 2. Kazanım Değerlendirme Sınavında (KDS)  en çok katılım ve başarı göst...

Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin Mutlu Günü Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin M...

Hanife ve Kenan Sivik ailesinin güzel ve hanımefendi, eğitimci kızları Sevim Sivik – Zeliha ve Ökkeş Binici ailesinin yakışıklı ve beye...

Okkeş Gümüşer Ortaokulu Öğretmenlerinden Örnek davranış Okkeş Gümüşer Ortaokulu Öğretmenlerinden...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Okkaş Gümüşer Ortaokulunda görevli 70 Öğretmen ve idareciler tarafından örnek bir davranış sergilenerek...

Ashab-ı Kehf Portalı Yayına Başladı. Ashab-ı Kehf Portalı Yayına Başladı....

İçerisinde Osmanlı Padişahlarının Ashab-ı Kehf Külliyesine gönderdiği Fermanlar, Orijinal El Yazması Eserler,Ashab-ı Kehf üzerine kelem...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“Bir Tatlı Huzur” adlı projenin ikinci etkinliği Süreyya Güneş Anaokulunda yapıldı. “Bir Tatlı Huzur...

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Po...

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri balık pazarında Mesleki ve Teknik Anadolu...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Mükrime Hatun Mesleki ve Tek...

Cahit Zarifoğlu İlkokulunda “Şehit Adem Karabörk” kütüphanesinin açılışı yapıldı. Cahit Zarifoğlu İlkokulun...

Kahramanmaraş Onikişubat Cahit Zarifoğlu İlkokulunda yeniden...

ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni ÖDM Tarafından 2. KDS Ödü...

Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından yapı...

Aziz Sancar Anadolu Lisesinde Müzik Atölyesi Açılışı Yapıldı Aziz Sancar Anadolu Lises...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Aziz Sancar Anadolu Lisesind...

Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin Mutlu Günü Sevim (Sivik) Binici ve E...

Hanife ve Kenan Sivik ailesinin güzel ve hanımefendi, eğitim...

İbrahim Gülsu, Eğitimin Çınarlarını Buluşturdu İbrahim Gülsu, Eğitimin Ç...

Kahramanmaraş Final Eğitim Kurumları Genel Müdürü İbrahim Gü...

‘engel-SİZ misiniz’ adlı AB Gençlik projesi, sona erdi ‘engel-SİZ misiniz’ adlı ...

Toroslar gençlik grubunun Av. Tuğçe BAŞKAN ŞENTÜRK liderliği...

7’DE 7 KİLİS 7’DE 7 KİLİS

Yaprakların sararmaya başladığı ve dallarından koparak rüzgâ...

Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğretmenler Günü’nü coşkuyla kutladı. Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğre...

Kahramanmaraş Onikişubat Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaoku...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ